Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Co zrobić aby grać lepiej?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 11:57, 16 Paź 2013    Temat postu: Co zrobić aby grać lepiej?

-

Co zrobić aby grać lepiej?
Szachy w Polsce, Szkolenie --- 16 października 2013

Krzysztof Kledzik

[link widoczny dla zalogowanych]

Tytułowe pytanie jest na tyle ważne, że nie od dziś zaprząta głowy zarówno szachistom jak i ich trenerom. Na niniejszym blogu wielokrotnie staraliśmy się zwrócić uwagę Czytelników na problem wypaczenia sposobu szkolenia polskich szachistów, który niestety ciągle owocuje słabymi rezultatami naszych zawodników, a mówiąc dosadnie laniem zbieranym przez nich na dowolnym z silniejszych, zagranicznych turniejów. Nasi szachiści zdobywają punkty w krajowych turniejach, ale w ogóle nie liczą się w świecie. I nie będą się liczyć, dopóki w PZSzach-u nie zapanuje moda na efektywność kształcenia i promocję dobrych wyników. Ku mojemu zaskoczeniu, od pewnego czasu oficjalne czynniki skupione wokół PZSzach-u starają się udowodnić, że receptą na sukces i lekiem na wspomniane bolączki są końcówki szachowe, po czym zręcznie podsuwają książki Dworeckiego i Szereszewskiego. Oficjalne pismo związkowe MAT również zaczęło przekonywać, że drogą rozwoju szachistów powinny być elementy gry końcowej.

W błędnie ponumerowanym, piątym numerze MAT-a z 2013 roku, jako odpowiedź na pytanie o to co ma zrobić szachista aby grać lepiej, trener Michał Krasenkow ponownie rekomenduje podręcznik końcówek Dworeckiego, jako klucz do najlepszych efektów treningowych. Cóż za jednostronność osądu. Takie rekomendacje trenera stoją w jawnej sprzeczności z ogólnoświatowymi trendami w szkoleniu szachowym. Domyślam się, że nasz trener aspiruje do miana awangardy ruchu szkoleniowego, ale chyba wybrał zły sposób realizacji tego zamiaru, bo czy naprawdę tak silnie monotematyczny trening szachowy, nastawiony na końcówki, ma zapewnić polskim szachom złote Eldorado? A co z pozostałymi fazami gry? Przecież partia szachowa, a w ogólności mecze i turnieje szachowe nie są konkursami rozwiązywania końcówek na czas. Skoro trenerowi Krasenkowowi zależy na efektywnym rozwoju szachowym entuzjastów tej gry, w szczególności osób początkujących i juniorów, to dlaczego nie zaproponuje im zrównoważonego treningu obejmującego wszystkie fazy gry? Dlaczego w oficjalnym piśmie związkowym nie promuje całościowej nauki szachów, lecz propaguje system szkolenia dawno zarzucony przez inne kraje? Czy zamiast nawoływania do treningu końcówek rzekomo mającego zapewnić szachowy sukces, nie powinien przypadkiem użyć nieco innych apeli, w stylu:

Połóżcie nacisk na zrównoważony trening szachowy. Poznawajcie i uczcie się partii szachowych jako całości. Nie zaniedbujcie żadnej z faz gry, gdyż przeciwnik od razu wykorzysta Wasze luki w treningu. Pamiętajcie o właściwym przygotowaniu debiutowym, jako metodzie pozwalającej wypracować sobie przewagę nad przeciwnikiem już na starcie partii. Nie musicie od razu prowadzić zaawansowanych studiów debiutowych w stylu Kramnika czy Ananda przygotowującego się do meczu o mistrzostwo świata. Jednak pracujcie nad debiutami na poziomie dostosowanym do waszej wiedzy szachowej. Wraz z jej poszerzaniem, również rozszerzcie zakres prac nad otwarciami szachowymi. Nie uczcie się wariantów na pamięć, lecz starajcie się zrozumieć idee danych otwarć, tak aby na pewnym etapie rozwoju szachowego zacząć dobierać stosowne dla Was typy debiutów. Poproście Waszych trenerów aby zadbali o właściwy dobór repertuaru otwarć szachowych, dostosowanych do Waszego stylu gry. Grajcie aktywne szachy. Pasywnymi debiutami nie wygracie partii szachowej.

Warto zaglądnąć na stronę ChessBase do działu będącego szachowym sklepem internetowych. Znalazłem tam dwie ciekawostki: Michał Krasenkow jest wzmiankowy jako jeden z ekspertów debiutowych: link przy czym aktualna ofera ChessBase dotycząca materiałów naszego trenera obejmuje wyłącznie jego opracowania debiutowe. Faktycznie ciekawostki… Dlaczego zatem Michał Krasenkow uznany przez wydawnictwo ChessBase za eksperta debiutowego, wydającego tam opracowania dotyczące otwarć szachowych, tu w Polsce bardzo niechętnie odnosi się do tego zagadnienia? Przecież niedawno przyznał nawet, że jako trener polskiej kadry narodowej właściwie nie zajmuje się repertuarem debiutowym naszych reprezentantów. A kwestię nauki fazy początkowej partii szachowych zręcznie eliminuje z rad udzielanych juniorom i nowicjuszom szachowym.

Skoro już zaczęliśmy przeglądać stronę Chessbase, to warto odwiedzić dział sklepu internetowego, aby przypatrzeć się ilości dostępnych tam materiałów treningowych poświęconych debiutom, grze środkowej i końcówkom. Jakoś dziwnym trafem najwięcej jest materiałów treningowych obejmującym otwarcia szachowe. Czy jest to dla nas jakiś znak i jednoznaczna wskazówka, czy może raczej prowokacja czołówki światowej listy rankingowej, ich trenerów oraz autorów materiałów szkoleniowych, pragnących zdyskredytować polską myśl treningową opartą na końcówkach Dworeckiego?

Wydawnictwo ChessBase i prezentowana przez niego koncepcja doboru literatury szachowej nie jest aksjomatem. Każdy z trenerów może zebrać odpowiedni zbiór materiałów, którymi posłuży się w swojej pracy szkoleniowej. Ale po ilości dostępnych tam opracowań szachowych wyraźnie widać, że trening końcówek nie jest obecnie sprawą priorytetową dla klasowych zawodników. Oczywiście każdy ma zapewnioną wolność wyboru i dlatego może otoczyć się książkami Dworeckiego i wpatrując się w jego fotografię na okładce zakwilić dyszkantem słowa piosenki Krystyny Prońko:

Jesteś lekiem na całe zło

i nadzieją na przyszły rok.

Jesteś gwiazdą w ciemności,

mistrzem świata w radości,

oto cały Ty.

Jesteś lekiem na całe zło,

i nadzieja na przyszły rok.

Jesteś alfą omegą, hymnem, kolędą…

Tylko że cała światowa czołówka szachowa już dawno pokazała, że dogmatyczne podejście do końcówek nie jest lekiem na całe zło, a Dworecki nie jest ani gwiazdą w ciemności ani mistrzem świata w radości. A nadzieję na przyszły rok, to mamy co roku na „Sylwestra”, podobnie jak PZSzach, trenerzy i kadrowicze, gdy otwierają butelki z szampanem. Ale mieszanką szampanów i nadziei nie wygrywa się partii szachowej. Do tego potrzeba czegoś więcej, np. prawidłowo przygotowanego systemu treningowego dla kadrowiczów, juniorów i osób rozpoczynających przygodę z szachami.

Krzysztof Kledzik
-
-------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 12:13, 16 Paź 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 14:56, 16 Paź 2013    Temat postu:

Artur Urbaniak

Każdy dobry szkoleniowiec powinien obserwować efekty swojego szkolenia i w przypadku słabych wyników u swoich podopiecznych powinien reorganizować swoje metody i dostosowywać je do wymogów stawianych przez środowisko korygujące w przypadku szachów są to turnieje szachowe.

---
amator

Warto zapoznać się z metodą nauczania szachów Szereszewskiego. Na youtube jest seria filmów „Uroki M.Szereszewskowo”. W pierwszym odcinku M.Sz. omawia w jaki sposób naucza. Po pierwsze – debiuty! To jest zdaniem M.Sz. najważniejsza faza partii. Aby robić postępy, szachista musi grać. Aby grać, nie może przegrywać od razu w debiucie, tłumaczy M.Sz. Dopiero po nauczeniu debiutów należy zabrać się za całą resztę: „klasykę”, liczenie wariantów, grę końcową, itd.
----
Dodaj komentarz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:42, 17 Paź 2013    Temat postu:

Tomasz71

17 października 2013
Tak to bywa jeśli budowę piramidy zaczynamy od szczytu – wcześniej czy później wszystko …..upadnie.
Związek tak jest zaślepiony szlifowaniem i dopieszczaniem czubka „piramidy” zwanej społecznością szachową że cała reszta „materiału” zdążyła się rozsypać.
W dodatku inwestycją zarządzają „kapłani” sędziowie którzy dbają o własne środowiskowe przywileje i interesy.
Nie ma się co dziwić że skutek jest opłakany skoro nawet wieżę babel mądrzej budowano. .
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 22:52, 17 Paź 2013    Temat postu:

-
--- Wirtualne szkolenie --- dla maluchow

32 - P1164526
-- Autor : Sigurd Clausen
3299 Skakbladet 02/1931
----------
4
-- Diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach --- #3 ---- --- 1. He4+! - Kc3 - 2. Hd5 - - Kc2 - 3. Hd2#

Rozwiązanie

1. He4!+
1. ... Kxe4 -- 2. Wd8 - tempo
2. ... Kf4 --- 3. Wd4 - mat - --- Diagram --- 2

1. ... Kc3 --- 2. Hd5 - tempo
2. ... Kc2 -- 3. Hd2 - mat --- maly Diagram -- 4

1. ... Kc5 -- 2. Hd3 - tempo
2. ... Kc6 - 3. Hd6 - mat ----- Diagram --- 3


--- siatka matowa -- 3. Wd4 - mat --- ----- siatka matowa --- 3. Hd6 - mat
2_3
- Diagram -- 2

Trzy siatki matowe w miniaturze!
-
Najpierw trzeba robic reklame szachow .. pokazujac siatki matowe.
PZSzach -- wydaje broszurke z moimi zadaniami.
broszurka bedzie miala 2200 diagramow szachowych.
---
Dalej juz prosto pod gorke nauka z broszurki.
Naklad okolo 100 000
Broszurka bedzie miala 128 stron.
Bedzie tylko kosztowac 2 zlote.
Bedzie do kupienia w kazdym kiosku ruchu.
--
--
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 23:06, 17 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 6:14, 18 Paź 2013    Temat postu:

--
Zadanie ---> do broszurki

Nauka matowania Hetmanem!

------------ dwuchodowka z rozwiazaniem
_

Mat w 2 posunieciach --- #2 ----- ------- 1. Hh8! -- grozi - 2. Hh7- mat


Rozwiazanie

1. Hh8! --- Kxd3 -- 2. Hh7 - mat ---- diagram -- 4
1. Hh8 ---- Gxd3 -- 2. Ha8 - mat
1. Hh8 ---- Sxd3 -- 2. Hh1-- mat
1. Hh8 ---- Sxf4 --- 2. Hd4 - mat ---- diagram --- 5
-----

2_3

Siatka matowa --- - 2. Ha8 - mat ---- --- siatka matowa ---- 2. Hh1 - mat


---------------
4_5
----- diagram -- 4
-- Siatka matowa -- 2. Hh7 - mat ---- ---- siatka matowa ---- 2. Hd4 - mat

Nauka Szachow dla 5-latkow

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 6:18, 18 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 9:30, 18 Paź 2013    Temat postu:

-
Artur Urbaniak

Ważnym czynnikiem w procesie szkolenia są odpowiednie materiały szkoleniowe. Niestety ilość literatury w ojczystym języku jest zatrważająca mała. Przykładowo Rosjanie do dnia dzisiejszego wydali o ile się nie mylę w swoim języku ponad 2 tysiące książek. Jest w czym wybierać. Dla polskich szkoleniowców przydałby się nowoczesny podręcznik. Zaznaczam od razu że nie liczę że takowy opracują trenerzy MASZ.

-
Artur Urbaniak

Pozytywną stroną programu „Edukacja przez szachy w szkole” może być to że wydawnictwa do tej pory nie związane z rynkiem szachowym zaczną wydawać materiał szkoleniowe. Pierwsze symptomy tego zjawiska można już zaobserwować. Książki z cyklu Wesołe szachy -
oraz Konspekt do prowadzenia zajęć szachowych w pierwszym roku nauki.
--

Jerzy Konikowski

Dzięki wydawnictwu „Penelopa” ukazują się książki szachowe. Ich tematyka jest różnorodna. Przypominam, że sam wydałem w tym roku „Ciekawostki debiutowe No1″. Ma to być cykl o różnych interesujących wariantach. Chciałem też tym samym zachęcić innych do pracy w tym kierunku. Czołowy trener Akademii i wychowowca młodzieży Waldemar Świć nazwał to badziewiem. Jak sam Pan widzi, takie jest nastawienie trenerów MASZ do tej kwestii. Sam trener kadry Michał Krasenkow – autor wielu artykułów debiutowych w pismach zagranicznych – propaguje w periodyku Polskiego Związku Szachowego „MAT” końcówki.
Jestem też współautorem biografii Przepiórka
Obecnie w druku jest moja praca „Atak na króla”, ale nie jest to książka dla dzieci, tylko dla odbiorcy już zaawansowanego. A więc w przedziale V-I kategoria. Jak Pan widzi robię coś dla polskich szachów. Może Pan podać szczegóły propozycji podręcznika? Jakie tematy powinny być tam poruszone?
--

Krystian

Pan Konikowski wydaje książki na całym świecie również i w Polsce, a Świć pojechał za pieniądze podatników na wakacje do Budvy, co dowiedzieliśmy się z relacji rodziców juniorów przebywających na MEJ.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 20:21, 18 Paź 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 11:36, 18 Paź 2013    Temat postu:

-- --
Nauka matowania -- dla szachisty -- od V do I kategorii...

22 - P1278589
Autorzy : Waleri A. Iwanow
Waleri A. Kirillow

4397 Seven Chess Notes (91) 08/2013
---

--- Diagram -- 1
Biale matuja w 4 posunieciach -- #4

Rozwiazanie

1. Sd5 - a2 - 2. Se7 - a1=H - 3. Hb8+ - Kh7 - 4. Hh2 - mat --- diagram -- 2
1. Sd5 - g3 -- 2. Se7 -- a2 -- 3. Ha1 - diagram 3 -- Kh7 -- 4. Hh1 - mat

1. ... Kg8 - 2. He8+ - Kh7 - 3. Sf6+ - Kh6 - 4. Hh5 - mat --- diagram -- 4
1. ... Kh7 - 2. Hh5+ - Kg8 - 3. Sf6+ - Kf8 - 4. He8 - mat --- diagram -- 5


2_3
-- Diagram -- 2
3. Hb8+ - Kh2 - 4. Hh2 - mat -- -- 1. Sd5 - g3 - 2. Se7 - a2 - 3. Ha1! - Kh7 - 4. Hh1- mat

4_5
-- Diagram -- 4
Dwie symetyczne siatki matowe - 4. Hh5 - mat ----- --- 4. He8 - mat

Cztery piekne maty Hetmanem w miniaturze szachowej.
---
Jeszcze jeden mat Hetmanem -- 3. Hxg8 mat
-
Takiego materialu szachowego nie zobaczymy w Polsce.
Teraz jest Szansa , ze Zwiazek Szachowy
zajmie sie propagowaniem szachow oraz edukacja szachowa.
Ksiazki maja uczyc szachow a nie byc krzyzowkami szachowymi.
Duzy naklad wydawniczy zapewnia tania ksiazke szachowa.
Ksiazka szachowa ma uczyc podstaw szachow czyli matowania.

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 11:48, 18 Paź 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 16:34, 18 Paź 2013    Temat postu:

-
Krótki opis 9-tomowej serii GM Jusupowa

przez thinkerteacher

The 9-book series by Yusupov is excellent, but it would be too difficult if your client is just starting in chess.

[link widoczny dla zalogowanych]

9 Tomow razy 100 zlotych = 900 zlotych
Razem z przesylka -- to bedzie tysiaczek

Według mnie ta seria jest rzeczywiście bardzo dobrze opracowana. Niemniej polecam jej przerabianie dopiero zawodnikom od poziomu 1400-1500, ponieważ większość przykładów jest na tyle trudna, że poziom trudności może trochę zniechęcić.

Tak jak napisał John:
This series covers everything: endgames, tactics, positions to solve. But it is not easy. It is not a book for someone who has just learned the rules of chess.


Dlaczego ta 9-tomowa seria jest taka dobra? Przede wszystkim - była opracowywana i testowana przez kilkanaście lat (GM Jusupow jest trenerem i testował ją na swoich uczniach). Kolejna wersja (czyli obecna angielska) została uaktualniona i nieco poszerzona, a przy okazji bardzo ładnie opracowana (wydana) przez Quality Chess. Ponadto zawiera praktycznie wszystkie tematy, które muszą być omówione i zrealizowane w szkoleniu zawodnika poziomu 1400-2100. Mnie dodatkowo przekonuje także jej merytoryczne opracowanie - przykładowo w odpowiedziach są podawane także błędne drogi i ich obalenie (lub krótkie wyjaśnienie). Do tego test za każdym rozdziałem i test końcowy. Można od razu sprawdzić na ile przyswoiliśmy dany materiał i na końcu każdej książki - na ile całość jest dla nas zrozumiała (względem wyniku z testu, który oznacza "znakomicie", "dobrze", "zdałeś" - w zależności od uzyskanej sumy ilości punktów za rozwiązania z testów). Dochodzi do tego coś co często bywa zapominane przez niektórych autorów: rady, wnioski oraz wskazówki, które mają na celu pomóc w głębszym (bardziej trwałym) opanowaniu materiału.

Jeśli chodzi o stronę edytorską i graficzną, to dla mnie jest to praktycznie jeden z przykładów idealnej książki. Format papieru wyjątkowo dobrze dobrany, tak aby spokojnie zmieścić 6 diagramów na stronie - i by nie były one ani za małe ani także za ciasno ustawione. Kartki jasne, miękkie a jednocześnie na tyle cienkie, że poprzednia strona nie przebija tak, aby zamazywać zawaratość (to jest utrudniać odczytywanie). Przy okazji marginesy idealnie dobrane (zwykle bywają nieco za szerokie), czcionka do tekstu bardzo czytelna zaś ta używana w notacji (razem z symbolami) - bardzo przyjemna dla oka. Okładka jak dla mnie - zarówno przednia jak i tylna - eleganckie a zarazem pokazujące (przypominające) serię - jak dla mnie grafik "ma niezłe oko" (i umiejętności kompozycji).

Całość 9-tomów to blisko 2700 stron wiedzy szachowej
, której dogłębne zrozumienie (i oczywiście umiejętne stosowanie) powinno gwarantować poziom 2100-2200. Jedynym minusem dla nas (jako dla kraju trzeciego świata, w którym większość ludzi zarabia nieprzyzwoicie mało, pomimo dobrze wykonywanej pracy) jest oczywiście cena. Jednak jeśli potraktujemy to jako jednorazową 4-5 letnią inwestycję w nasz rozwój szachowy, wówczas można będzie nieco inaczej na to spojrzeć. Warto także pamiętać, że ta seria została przetestowana na wielu zdolnych juniorach oraz wymagała poświęcenia tysięcy godzin, aby całość opracować merytorycznie oraz wydać w taki sposób, aby było to pomocne narzędzie w pracy szachowej (można ją oczywiście wykorzystywać także jako materiał szkoleniowy w pracy z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi).

Podsumowując: w tej chwili jest to moim zdaniem najlepsza (przy okazji dość łatwo dostępna na całym świecie) seria szachowa, która pozwala na przekazanie i opanowanie materiału - od poziomu 1400-1500 do 2100-2200 włącznie. Za wysoką jakością idzie także relatywnie wysoka cena, jednak jak dla mnie jest to potwierdzeniem tego, że to co cenne - musi mieć swoją (wysoką) wartość.
Jedyną realną konkurencją dla tej serii są podręczniki Józefa Sławina
(niestety po rosyjsku). W chwili obecnej zostało wydawanych 14 lub 15 tomów - od poziomu 1000 (poziom osoby, która dopiero zaczyna przygodę z szachami) do poziomu 2200 (czyli bardzo silnego amatora szachowego). Gdyby znalazło się wydawnictwo, które podjęło by się opracowania takiej serii (przetłumaczenia na angielski, uaktualnienia, poszerzenia o więcej testów, wskazówek, itp.), to w przeciągu 2-3 lat mieliśbymy perełkę co najmniej (!) pokroju 9-tomowej serii GM Jusupowa. Jak na razie jednak tylko osoby znające rosyjski są w stanie z niej korzystać (poza nieparzystymi podręcznikami od 1-11, które mają charakter zbioru zadań, a więc praktycznie znajomość języka nie jest konieczna).

Mam nadzieję, że ten krótki opis będzie użyteczny dla osób, które chcą wiedzieć dlaczego ta 9-tomowa seria została nagrodzona medalem Bolesławskiego i zbiera BARDZO pozytywne komentarze jak i recenzje.

PS. Kolego WhiteKnight - co do oferty sklepu (bardzo ładna i przejrzysta strona oraz bogaty wybór produktów - brawo!), to niestety, ale nie udało mi się ani znaleźć ani wyszukać takiego wzorca: "książki szachowe wydawanictwa Mongoose Press". Myślę, że dobrze byłoby dodać tego typu opcję (w zaawansowanym wyszukiwaniu). Chociażby dlatego, że akurat to wydawnictwo proponuje przynajmniej 1-2 książki, które mogą być bardzo pomocne dla początkującego zawodnika (autorstwa Dana Heismana) .

Zapraszam na bloga dla amatorów szachowych: [link widoczny dla zalogowanych]

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 16:47, 18 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 17:23, 18 Paź 2013    Temat postu:

Dwuchodowki > #2 z rozwiazaniami

------------ Diagram Wladka ---------- Autor: Konstantin Żukowin, 1957 ------

2
-- Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach > #2 -Tu roszada ---- mat w 2 posunieciach - 1. Wa6!!

Rozwiazanie

1. Wa6! = tempo > diagram nr 2
1. ... Kxf6 -- 2. Gd4#
1. ... Kd6 --- 2. Gf4#
1. ... Kd8 --- 2. Gb6#
1. ... Kf8 ---- 2. Gh6#
1. ... Sb8 --- 2. He8#
1. ... Sd8 --- 2. He8, Gc5#

-----------------
diagram nr.1

Rozwiazanie

1. O-O-O! -- tempo -- Rozwiazuje rowniez -- Wd1!
1. ... Ke6 --- 2. Gc4#
1. ... Kxc6 -- 2. Ge4#
1. ... Kc8 ---- 2. Ga6#
1. ... Ke8 ---- 2. Gg6#
1. ... Se8 ---- 2. Hd8, Gf5#
1. ... Sg8 ---- 2. Hd8#

----
Zadanie nr.1 i nr.2 maja jedna wspolna ceche: 5 fantastycznych matow Goncem
Zadanie nr.1 jest przeznaczone dla szachistow z IV kat. szachowa ,
a zadanie nr.2 dla szachistow z I. kat. szachowa.
-----------
[link widoczny dla zalogowanych]
--
A
-- Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 --- 1. c2 - c4! --- --- 1. c4 - Hg4 - 2. Wxg4 - mat

Rozwiazanie

1. c4! -- grozi -- 2. Hc3 - mat
1. ... Wxc4 -- 2. Hg7 - mat
1. ... dxc4 --- 2. Hxd6 - mat --- diagram -- 2
1. ... Kxc4 --- 2. Hd3 -- mat ---- diagram -- 3
1. ... Hf4 ----- 2. Hxf4 - mat
1. ... Hg4 ---- 2. Wxg4 - mat --- maly diagram - A
1. ... Hxh4 --- 2. Wxh4 - mat

--
2_3
-- Diagram -- 2
--- 1. c4! --- dxc4 -- 2. Hxd6 - mat --- --- --- 1. c4 --- Kxc4 - 2. Hd3 - mat

Ta dwuchodowka potrzebowala kilku diagramow z pozycjami matowymi.
Wiec trzy zaprezentowalem , a cztery juz przekazuje dla rozwiazujacego...
Matowanie -- przy ciezkofigurowych bierkach nie jest latwe , wiec proponuje kilka
razy sprawdzac pozycje matowe w celu wyrobienia sobie techniki matowania.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 18:01, 18 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 20:28, 18 Paź 2013    Temat postu:

-
Artur Urbaniak

Ważnym czynnikiem w procesie szkolenia są odpowiednie materiały szkoleniowe. Niestety ilość literatury w ojczystym języku jest zatrważająca mała. Przykładowo Rosjanie do dnia dzisiejszego wydali o ile się nie mylę w swoim języku ponad 2 tysiące książek. Jest w czym wybierać. Dla polskich szkoleniowców przydałby się nowoczesny podręcznik. Zaznaczam od razu że nie liczę że takowy opracują trenerzy MASZ.

-
Artur Urbaniak

Pozytywną stroną programu „Edukacja przez szachy w szkole” może być to że wydawnictwa do tej pory nie związane z rynkiem szachowym zaczną wydawać materiał szkoleniowe. Pierwsze symptomy tego zjawiska można już zaobserwować. Książki z cyklu Wesołe szachy -
oraz Konspekt do prowadzenia zajęć szachowych w pierwszym roku nauki.
--

Jerzy Konikowski

Dzięki wydawnictwu „Penelopa” ukazują się książki szachowe. Ich tematyka jest różnorodna. Przypominam, że sam wydałem w tym roku „Ciekawostki debiutowe No1″. Ma to być cykl o różnych interesujących wariantach. Chciałem też tym samym zachęcić innych do pracy w tym kierunku. Czołowy trener Akademii i wychowowca młodzieży Waldemar Świć nazwał to badziewiem. Jak sam Pan widzi, takie jest nastawienie trenerów MASZ do tej kwestii. Sam trener kadry Michał Krasenkow – autor wielu artykułów debiutowych w pismach zagranicznych – propaguje w periodyku Polskiego Związku Szachowego „MAT” końcówki.
Jestem też współautorem biografii Przepiórka
Obecnie w druku jest moja praca „Atak na króla”, ale nie jest to książka dla dzieci, tylko dla odbiorcy już zaawansowanego. A więc w przedziale V-I kategoria. Jak Pan widzi robię coś dla polskich szachów. Może Pan podać szczegóły propozycji podręcznika? Jakie tematy powinny być tam poruszone?
--

Krystian

Pan Konikowski wydaje książki na całym świecie również i w Polsce, a Świć pojechał za pieniądze podatników na wakacje do Budvy, co dowiedzieliśmy się z relacji rodziców juniorów przebywających na MEJ.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin