Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

K.Dragun
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 10:22, 11 Lis 2011    Temat postu: K.Dragun

---
--- IM Kamil Dragun --- Stilon -- Gorzow Wielkopolski

Najważniejsza jest dla mnie szkoła. Szachy to zabawa i dodatek - mówi nowy mistrz świata juniorów w szachach do lat 16, gorzowianin Kamil Dragun. Kilka dni temu wrócił z Grecji ze złotym medalem.

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski juniorów w szachach, mistrz Europy juniorów, wicemistrz świata do lat 14 i w końcu mistrz świata do lat 16 Kamil Dragun siedzi na wersalce w swoim pokoju na drugim piętrze wieżowca na Dolinkach. Na ścianach jego pokoju nie ma plakatów zespołów muzycznych, Kamil nie ma nawet ulubionego zespołu. Nie pamięta filmu, który ostatnio mu się podobał, nie pamięta też książki, która zrobiłaby na nim wrażenie. Na półkach, na których zwykle u 15-latków leży Harry Potter, leżą tomy "Graj jak arcymistrz", "The manual of chess combination", "Końcówki szachowe". Na szafie stoi kilkadziesiąt pucharów.

- Kamil, ty jesteś najlepszy w szachach na świecie!

Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]


- Priorytetem u mnie jest szkoła. Szachy to dodatek i zabawa.

- Jak było na mistrzostwach?

- Fajnie, była ładna pogoda, padało tylko trochę.

- Co lubisz w szachach?

- Najbardziej to, że dużo podróżuję.

Gra w domu, on line

- Żyję w dwóch światach. Jeden to ten zwykły, a drugi szachowy - mówi IM -- Kamil Dragun.

W tym pierwszym świecie Kamil jest uczniem ostatniej klasy gimnazjum na Dolinkach, który nie ma problemów z matematyką, a nauczenie się wiersza na pamięć to dla niego żaden problem. Po szkole idzie do domu, odpoczywa, a potem zabiera się za odrabianie lekcji. W wolnych chwilach spotyka się z kolegami, gra w tenisa, ping-ponga, piłkę nożną. Chce dostać się do dobrego ogólniaka, na Puszkina albo do czwórki. Jeszcze nie wie, co chciałby robić potem.

W drugim, szachowym świecie Kamil spędza długie godziny na przerabianiu partii najlepszych mistrzów szachowych. W specjalnej bazie internetowej wpisuje nazwisko mistrza, konkretną grę, i analizuje każdy jego ruch. Tak, jak i jego partie przerabiają teraz najlepsi szachiści na świecie. Uczy się teoretycznych końcówek gry. Studiuje nowe debiuty, nowe pozycje. A gra najczęściej w domu, on line, z nieznanym przeciwnikiem. Podoba mu się to, że w szachach jest wiele możliwości, dzięki czemu każda gra jest inna. Dwa razy w tygodniu ma spotkania w klubie, z trenerem. Pracuje też z arcymistrzem Michałem Krasenkowem. Jego najbliższe plany to mistrzostwa Polski seniorów w styczniu. I zdobycie tytułu arcymistrza.

Dziesięć lat temu dziadek 5,5-letniego Kamila postanowił nauczyć go grać w szachy. Było rano, Andrzej, tata Kamila, wychodził właśnie do pracy. Gdy po paru godzinach wrócił, jego syn zapytał, czy nie zagra z nim. - Wystarczył mu jeden poranek, żeby się nauczyć wszystkich zasad, ruchów - mówi Andrzej Dragun. Kamilowi szło świetnie od początku. Rodzice zapisali go do Klubu Szachowego Stilon. Jeszcze w tym samym roku był pierwszy turniej, w którym Kamil na siedem partii wygrał trzy. Szybko zaczął odnosić sukcesy. Jako dziesięciolatek zdobył pierwszy medal mistrzostw Polski juniorów do 10 lat, zajął drugie miejsce. W sumie wziął udział w ponad stu zawodach. Był już w Grecji, Francji, Włoszech, Turcji, Rosji, Estonii, Chorwacji, Czarnogórze.

Styl ma jak starzy gracze

Koniec października, Halkidiki, Grecja, trwają mistrzostwa świata juniorów w szachach. O tytuł mistrza świata walczy 1,4 tys. zawodników z 80 krajów. Reprezentacja Polski to 43 graczy. W grupie wiekowej Kamila Draguna (14-16 lat) jest w sumie 140 osób. Kamil jedzie z nadzieją na znalezienie się chociaż w pierwszej dziesiątce. Nie liczy na więcej, bo wie, że jest najmłodszy, większość jego rywali ma już po 16 lat.

Do godziny 16 mają czas wolny, potem zaczyna się gra. Grają jedną rundę dziennie, trwa to nawet do sześciu godzin. Potem jest czas na odpoczynek. Zawodnicy grają w siatkówkę albo pływają w basenie. Od samego początku wszystko idzie po myśli Kamila, idzie mu lepiej, niż się spodziewał. Trudności pojawiają się dopiero pod koniec, po dziesiątej, czyli przedostatniej rundzie. - To była pierwsza przegrana runda, przegrałem z Rosjaninem Ivanem Bukavshinem. Zwątpiłem. Poczułem, że medal się oddala. W następnej grze przyjąłem bezpieczną taktykę i się udało. A Rosjanin zajął trzecie miejsce - opowiada Kamil. - Zwycięstwo było niesamowite. Żałowałem tylko, że nie było podium ani hymnu narodowego - dodaje.

Rodzina Kamila oglądała transmisje internetowe z mistrzostw. Jego tata wytrzymywał tylko dwie, góra trzy godziny gry, za duże napięcie i nerwy. Potem włączał sobie tylko końcówkę. - Ostatniej, najważniejszej rundy nie oglądałem, bo byłem w pracy. Kazałem rodzinie informować mnie telefonicznie o wyniku. A potem były już tylko telefony z gratulacjami, dzwoniła cała rodzina, moi znajomi. Mam nadzieję, że zwycięstwo Kamila przyczyni się do rozwoju klubu. Bo to zwycięstwo to przecież zasługa klubu i ludzi, którzy z Kamilem pracowali - opowiada Andrzej Dragun. Od czterech lat trenerem Kamila jest Aleksander Czerwoński. - Na mistrzostwa jechaliśmy, żeby po prostu powalczyć, nie myśleliśmy o medalu. Ale Kamil prowadził od początku. Grał w swoim stylu, czyli z naciskiem na końcówki, a nie na debiuty, co jest nietypowe wśród młodych graczy, większość ma odwrotną taktykę. Dzięki temu jego gra była zaskoczeniem dla innych zawodników, i pewnie to przyczyniło się do sukcesu - mówi Czerwoński. - Kamil jest coraz lepszy. Ma szansę być najlepszy w Polsce, a nawet znaleźć się w czołówce światowej - dodaje.

Na mistrzostwach świata Klub Szachowy Stilon reprezentowało, poza Kamilem, jeszcze dwóch zawodników: Klaudia Wiśniowska (21. miejsce w kategorii dziewczęta do lat 16, startowało 97 zawodniczek) oraz Filip Delekta (47. miejsce w kategorii chłopcy do lat 12, startowało 150 zawodników).

Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]

-----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 11:51, 11 Lis 2011    Temat postu:

--------

-- Literatura – podstawą sukcesów! (4)
Szkolenie


Literaturę szachową można podzielić na kilka grup, w zależności od tematyki i jej przeznaczenia:

1. Podręczniki dla początkujących:

Powinny nie tylko przekazać podstawy szachów, ale również popularyzować królewską grę.

2. Encyklopedie i Informatory:

Ten rodzaj literatury zalecam tylko doświadczonym zawodnikom z uwagi na zbyt lakoniczny, „znaczkowy” komentarz. Nie są to publikacje wskazane dla początkujących i słabszych szachistów, którzy powinni korzystać z obszerniejszych i słownych uwag, aby łatwiej pojąć zasady strategii i taktiki szachów.

3. Monografie debiutowe:

Dostępne obecnie w bardzo szerokim zakresie i omawiające nie tylko systemy, ale warianty i nawet poszczególne posunięcia w otwarciach. Bardzo pomocne mogą być również CD produkowane przez firmę Chess Base.

Dawniej, co pamiętam z własnej praktyki, aby opracować czarnymi wariant smoczy w obronie sycylijskiej, musiałem poświęcić kilka miesięcy na zebranie materiału teoretycznego. Po półrocznej pracy okazało się, że odnosilem sukcesy tylko przeciwko wariantom z długą roszadą. Natomiast, gdy stosowano wariant klasyczny z krótką roszadą, to powstawały pozycje, które mi nie „leżały” i musiałem odstawić wariant do lamusa, marnując całe miesiące pracy.

Teraz można kupić jedną lub kilka monografii na temat interesującego nas wariantu i błyskawicznie rozeznać tajemnice danego otwarcia. W krótkim czasie istnieje więc możliwość wprowadzenia nowych elementów w naszej grze.

4. Książki testowe:

Bardzo popularne i przydatne trenerom i także zawodnikom. Korzystanie z nich przyśpiesza proces szkolenia i samoszkolenia. Krytycy takich książek niekiedy nie zgadzają się z punktacją zaproponowaną przez autora, dobraną do stopnia trudności zadań. Jest to kwestia subiektywna. Jednakże możliwość otrzymania punktów za znalezienie prawidłowej drogi jest dodatkowym bodźcem dla rozwiązujących. Ta forma szkolenia jest obecnie bardzo modna w świecie. Sam jestem autorem lub współautorem wielu takich książek, które ukazały się w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Holandii.

5. Podręczniki z zakresu gry środkowej i końcowej:

Zalecam tylko książki z opisem słownym, gdyż wszelkie encyklopedie tego typu są przydatne tylko silnym graczom i publicystom szachowym. Mało doświadczeni szachiści muszą poznać zasady i ważne reguły, a „znaczki” tych problemów nie wyjaśnią.

6. Księgi turniejowe i zbiory partii:

Bardzo wartościowe pozycje pozwalające nam prześledzić walkę w turniejach, podziwiać twórczość i repertuar debiutowy mistrzów. Wiele dawnych partii jest nadal aktualnych pod kątem teorii otwarć, inne są cennym przyczynkiem do badań ważkich problemów gry środkowej i końcowej. Takie dzieła wzbogacają naszą ogólną kulturę szachową i wprowadzają nas w tajniki historii królewskiej gry. Nasza literatura jest w tym względzie jeszcze uboga, choć ukazało się na przestrzeni ostatnich lat kilka ciekawych pozycji, m.in. Tadeusza Wolszy „Arcymistrzowie, mistrzowie, amatorzy…”, Stanisława Gawlikowskiego: „100 zwycięstw polskich szachistów”, czy mojej wspólnej pracy z Andrzejem Filipowiczem „Złoto dla Polski” o zwycięstwie polskiej drużyny na olimpiadzie w Hamburgu w 1930 roku.

7. Biografie:

Książki poświęcone wybitnym szachistom są bardzo wartościowe i pożyteczne zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Z własnych doświadczeń wiem, że dzięki analizie twórczości Alechina podniosłem w krótkim czasie swój poziom gry z III do I kategorii. Pouczające są partie innych klasyków: Capablanki, Botwinnika, Tala czy Petrosjana. Ze współczesnych arcymistrzów zachęcam do studiowania twórczości: Kasparowa, Karpowa, Kramnika, Ananda, Carlsena itd. Polecam partie naszego najwybitniejszego szachisty Akiby Rubinsteina.

8. Kompozycja szachowa:

W tej dziedzinie byliśmy zawsze potęgą światową. Przypomnę tylko twórczość Mariana Wróbla i jego znakomite dwie książki „Tajemnice dwuchodówki” i „100 lat polskiej kompozycji”. Na uwagę zasługuje też świetna praca Grzegorza Grzebana i Jana Rusinka „Studium szachowe w Polsce”. Są też zbiory zadań Leopolda Szwedowskiego i Henryka Żuka. Godna uwagi jest moja książka „Kompozycja w treningu szachisty”.

9. Beletrystka szachowa:

W tym dziale mamy kilka bardzo interesujących pozycji. Przede wszystkim „Z szachami przez wieki i kraje” Jerzego Giżyckiego, dwutomową encyklopedię „Szachy od A do Z” Litmanowicza i Giżyckiego, „Polscy szachiści” i „Dykteryjki i ciekawostki szachowe’ Litmanowicza.

Konkluzja: Bez literatury fachowej nie ma mowy o dalszym rozwoju królewskiej gry. Dobrze, że są wydawcy, którzy mimo wielu różnych trudności, oddają systematycznie do naszych rąk nowe tytuły. Tutaj należy wyróżnić Jerzego Morasia – wydawcy „Penelopy”.

Ceńmy autorów za ich prace. Dzięki ich zaangażowaniu możemy dalej zgłębiać tajniki gry szachowej i poznawać nowe trendy występujace w teorii debiutów. Książki szachowe w istotny sposób przyśpieszają poznanie wiedzy o strategii i taktyce szachów i są gwarantem naszego twórczego rozwoju! (Opracowanie na bazie mojego artykułu z serii „Zapiski trenera” 5 odcinek, opublikowanego w majowym numerze miesięcznika Szachista 2002).

FM Jerzy Konikowski

---------

W Polsce wstydzimy sie reklamowac literature szachowa...
Wniosek --- moze jej po prostu -- Brak ... wiec co reklamowac!

-- Matowanie na Ekranie


-- Mat w 6 posunieciach -- #6 - -

Rozwiązanie: 1. He2! -- tempo
1. ... Kg1 -- 2. Kc6 -- tempo
2. ... Kh1 -- 3. Kd5 -- tempo
3. ... Kg1 -- 4. Ke4 -- tempo
4. ... Kh1 -- 5. Kf3 - grozi -- 6. Hg2 - mat
5. ... Kg1 -- 6. Hg2 -- mat --- Diagram --- 2

Rozwiązanie: 1. Hg4! -- tempo
1. ... Kh2 -- 2. Kc6 -- tempo
2. ... Kh1 -- 3. Kd5 -- tempo
3. ... Kh2 -- 4. Ke4 -- tempo
4. ... Kh1 -- 5. Kf3 - grozi -- 6. Hg2 - mat
5. ... Kh2 -- 6. Hg2 - mat ---------- Diagram --- 3

--------------------
----------- Siatka matowa ------- --- ----- siatka matowa ----

__2____3

5. Kf3 -- Kg1 -- 6. Hg2 - mat --- ---- 5. Kf3 -- Kh2 - 6. Hg2 - mat
--------------
Zadanie ma 5 rozwiazazn? --- podalem dwa z prostym ( jednoznacznym ) rozwiazaniem
-------
---
--- Tu ---> Matowanie na Diagramie

1____2

Mat w 6 posunieciach -- #6 --- ----> pozycja finalowa --- 6. Hg7 -- mat

Rozwiązanie: 1. Hg5! --- tempo
1. ... Kh8 --- 2. Kc3 -- tempo
2. ... Kh7 --- 3. Kd4 -- tempo
3. ... Kh8 --- 4. Ke5 -- tempo
4. ... Kh7 --- 5. Kf6 -- gr. 6. Hg7 - mat
5. ... Kh8 --- 6. Hg7 -- mat -------> Diagram --- 2
----
Proste -- latwe ---> matowanie Hetmanem

-----
-- Matowanie pionem

Autor : Viktor Czepieznyj ( 1958 r.)

2

Posunięcie białych , mat w 4 pos.-- 1. Wb8! -- diagram nr.2 -- siatka matowa

Rozwiązanie:

1. Wb8!
1... Ka6 -- 2. b4 ... Ka7 ---- 3. Sc6+ ... Ka6 --- 4. b5 -- mat
----------------------
1... Ka4 -- 2. Wb6 ... Ka5 -- 3. Sc4+3... Ka4 -- 4. b3 -- mat -- diagram -- nr.2

Dwie siatki matowe --- pion dwa razy -- matuje!

-------------=========


Zadanie arystokratyczne (bez pionow)

7 - P1036376
Autor : Henryk Zuk
Revista de Sah 1957 , Album FIDE

2

Mat w 2 posunieciach --- #2 -- 1. Hg7! -----> pozycja nr.2 po posunieciu 1. Hg7

1. Hg7!
1. ... Wf5 --- 2. We4 --- mat
1. ... Wg5 --- 2. Hxg5 -- mat
1. ... Gf4 ---- 2. Gd4 --- mat
1. ... Gg1 ---- 2. Hg3 --- mat
1. ... Se6 ----- 2. Sg6 --- mat
1. ... Sd5 ----- 2. Gd6 --- mat
1. ... Se8 ----- 2. He7 ---- mat

Taka, kompozycje Naszego rodak trzeba znac!
---
Matowanie na ekranie --- to jest to!

12 - P1139691
Autor : Alexandr Sygurow
1490 Kudesnik 73 03/2002

1__2

Mat w 4 posunieciach --- #4

Rozwiązanie:

1. Hf6! -- tempo
1. ... Kd4 -- 2. He7 tempo
2. ... Ke4 -- 3. Hg5 tempo
3. ... Kd4 -- 4. He3 -- mat --- Diagram -- 2

Sprawdzanie rozwiazan to reklama szachow i rowniez edukacja szachowa.

------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 18:17, 11 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 18:22, 11 Lis 2011    Temat postu: Re: K.Dragun

--
-
--- IM Kamil Dragun --- Stilon -- Gorzow Wielkopolski

Najważniejsza jest dla mnie szkoła. Szachy to zabawa i dodatek - mówi nowy mistrz świata juniorów w szachach do lat 16, gorzowianin Kamil Dragun. Kilka dni temu wrócił z Grecji ze złotym medalem.

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski juniorów w szachach, mistrz Europy juniorów, wicemistrz świata do lat 14 i w końcu mistrz świata do lat 16 Kamil Dragun siedzi na wersalce w swoim pokoju na drugim piętrze wieżowca na Dolinkach. Na ścianach jego pokoju nie ma plakatów zespołów muzycznych, Kamil nie ma nawet ulubionego zespołu. Nie pamięta filmu, który ostatnio mu się podobał, nie pamięta też książki, która zrobiłaby na nim wrażenie. Na półkach, na których zwykle u 15-latków leży Harry Potter, leżą tomy "Graj jak arcymistrz", "The manual of chess combination", "Końcówki szachowe". Na szafie stoi kilkadziesiąt pucharów.

- Kamil, ty jesteś najlepszy w szachach na świecie!

Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]


- Priorytetem u mnie jest szkoła. Szachy to dodatek i zabawa.

- Jak było na mistrzostwach?

- Fajnie, była ładna pogoda, padało tylko trochę.

- Co lubisz w szachach?

- Najbardziej to, że dużo podróżuję.

Gra w domu, on line

- Żyję w dwóch światach. Jeden to ten zwykły, a drugi szachowy - mówi IM -- Kamil Dragun.

W tym pierwszym świecie Kamil jest uczniem ostatniej klasy gimnazjum na Dolinkach, który nie ma problemów z matematyką, a nauczenie się wiersza na pamięć to dla niego żaden problem. Po szkole idzie do domu, odpoczywa, a potem zabiera się za odrabianie lekcji. W wolnych chwilach spotyka się z kolegami, gra w tenisa, ping-ponga, piłkę nożną. Chce dostać się do dobrego ogólniaka, na Puszkina albo do czwórki. Jeszcze nie wie, co chciałby robić potem.

W drugim, szachowym świecie Kamil spędza długie godziny na przerabianiu partii najlepszych mistrzów szachowych. W specjalnej bazie internetowej wpisuje nazwisko mistrza, konkretną grę, i analizuje każdy jego ruch. Tak, jak i jego partie przerabiają teraz najlepsi szachiści na świecie. Uczy się teoretycznych końcówek gry. Studiuje nowe debiuty, nowe pozycje. A gra najczęściej w domu, on line, z nieznanym przeciwnikiem. Podoba mu się to, że w szachach jest wiele możliwości, dzięki czemu każda gra jest inna. Dwa razy w tygodniu ma spotkania w klubie, z trenerem. Pracuje też z arcymistrzem Michałem Krasenkowem. Jego najbliższe plany to mistrzostwa Polski seniorów w styczniu. I zdobycie tytułu arcymistrza.

Dziesięć lat temu dziadek 5,5-letniego Kamila postanowił nauczyć go grać w szachy. Było rano, Andrzej, tata Kamila, wychodził właśnie do pracy. Gdy po paru godzinach wrócił, jego syn zapytał, czy nie zagra z nim. - Wystarczył mu jeden poranek, żeby się nauczyć wszystkich zasad, ruchów - mówi Andrzej Dragun. Kamilowi szło świetnie od początku. Rodzice zapisali go do Klubu Szachowego Stilon. Jeszcze w tym samym roku był pierwszy turniej, w którym Kamil na siedem partii wygrał trzy. Szybko zaczął odnosić sukcesy. Jako dziesięciolatek zdobył pierwszy medal mistrzostw Polski juniorów do 10 lat, zajął drugie miejsce. W sumie wziął udział w ponad stu zawodach. Był już w Grecji, Francji, Włoszech, Turcji, Rosji, Estonii, Chorwacji, Czarnogórze.

Styl ma jak starzy gracze

Koniec października, Halkidiki, Grecja, trwają mistrzostwa świata juniorów w szachach. O tytuł mistrza świata walczy 1,4 tys. zawodników z 80 krajów. Reprezentacja Polski to 43 graczy. W grupie wiekowej Kamila Draguna (14-16 lat) jest w sumie 140 osób. Kamil jedzie z nadzieją na znalezienie się chociaż w pierwszej dziesiątce. Nie liczy na więcej, bo wie, że jest najmłodszy, większość jego rywali ma już po 16 lat.

Do godziny 16 mają czas wolny, potem zaczyna się gra. Grają jedną rundę dziennie, trwa to nawet do sześciu godzin. Potem jest czas na odpoczynek. Zawodnicy grają w siatkówkę albo pływają w basenie. Od samego początku wszystko idzie po myśli Kamila, idzie mu lepiej, niż się spodziewał. Trudności pojawiają się dopiero pod koniec, po dziesiątej, czyli przedostatniej rundzie. - To była pierwsza przegrana runda, przegrałem z Rosjaninem Ivanem Bukavshinem. Zwątpiłem. Poczułem, że medal się oddala. W następnej grze przyjąłem bezpieczną taktykę i się udało. A Rosjanin zajął trzecie miejsce - opowiada Kamil. - Zwycięstwo było niesamowite. Żałowałem tylko, że nie było podium ani hymnu narodowego - dodaje.

Rodzina Kamila oglądała transmisje internetowe z mistrzostw. Jego tata wytrzymywał tylko dwie, góra trzy godziny gry, za duże napięcie i nerwy. Potem włączał sobie tylko końcówkę. - Ostatniej, najważniejszej rundy nie oglądałem, bo byłem w pracy. Kazałem rodzinie informować mnie telefonicznie o wyniku. A potem były już tylko telefony z gratulacjami, dzwoniła cała rodzina, moi znajomi. Mam nadzieję, że zwycięstwo Kamila przyczyni się do rozwoju klubu. Bo to zwycięstwo to przecież zasługa klubu i ludzi, którzy z Kamilem pracowali - opowiada Andrzej Dragun. Od czterech lat trenerem Kamila jest Aleksander Czerwoński. - Na mistrzostwa jechaliśmy, żeby po prostu powalczyć, nie myśleliśmy o medalu. Ale Kamil prowadził od początku. Grał w swoim stylu, czyli z naciskiem na końcówki, a nie na debiuty, co jest nietypowe wśród młodych graczy, większość ma odwrotną taktykę. Dzięki temu jego gra była zaskoczeniem dla innych zawodników, i pewnie to przyczyniło się do sukcesu - mówi Czerwoński. - Kamil jest coraz lepszy. Ma szansę być najlepszy w Polsce, a nawet znaleźć się w czołówce światowej - dodaje.

Na mistrzostwach świata Klub Szachowy Stilon reprezentowało, poza Kamilem, jeszcze dwóch zawodników: Klaudia Wiśniowska (21. miejsce w kategorii dziewczęta do lat 16, startowało 97 zawodniczek) oraz Filip Delekta (47. miejsce w kategorii chłopcy do lat 12, startowało 150 zawodników).

Więcej... [link widoczny dla zalogowanych]

---------
--- Tu ---> Matowanie na Diagramie

1____2

Mat w 6 posunieciach -- #6 --- ----> pozycja finalowa --- 6. Hg7 -- mat

Rozwiązanie: 1. Hg5! --- tempo
1. ... Kh8 --- 2. Kc3 -- tempo
2. ... Kh7 --- 3. Kd4 -- tempo
3. ... Kh8 --- 4. Ke5 -- tempo
4. ... Kh7 --- 5. Kf6 -- gr. 6. Hg7 - mat
5. ... Kh8 --- 6. Hg7 -- mat -------> Diagram --- 2
----
Proste -- latwe ---> matowanie Hetmanem

-----
-- Matowanie pionem

Autor : Viktor Czepieznyj ( 1958 r.)

2

Posunięcie białych , mat w 4 pos.-- 1. Wb8! -- diagram nr.2 -- siatka matowa

Rozwiązanie:

1. Wb8!
1... Ka6 -- 2. b4 ... Ka7 ---- 3. Sc6+ ... Ka6 --- 4. b5 -- mat
----------------------
1... Ka4 -- 2. Wb6 ... Ka5 -- 3. Sc4+3... Ka4 -- 4. b3 -- mat -- diagram -- nr.2

Dwie siatki matowe --- pion dwa razy -- matuje!

------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 17:43, 12 Lis 2011    Temat postu:

--------



Pomocnik w 5 posunieciach --- helpmate#5 -- h#5
-- Dwa Rozwiazania -- 2 sol --

PV=
1. c5d6 -- f2f3
2. g5c5 -- f3f4
3. b3d5 -- f4f5
4. e8c6 -- f5f6
5. g7d7 -- c7e8 -- mat


PV= 1.c5b4 c7e6
2.g7a7 f2e3
3.a7a3 e3d4
4.e8a4 e6d8
5.g5b5 -- d8c6 -- mat_

---------------------


Mat w 7 posunieciach -- #7 -- 1. Hg5!

-----------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 18:06, 12 Lis 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 18:16, 12 Lis 2011    Temat postu:

--
--- Matowanie na Ekranie

-------- Pomocniczy mat -- Pomocnik

Autor : Walery Smirnow -- 1998


Pomocnik w 5 posunieciach --- helpmate#5 -- h#5
-- Dwa Rozwiazania -- 2 sol --

PV=
1. Kc5--d6 -- Kf2-f3
2. Wg5-c5 -- Kf3-f4
3. Gb3-d5 -- Kf4-f5
4. He8-c6 -- Kf5-f6
5. Wg7-d7 -- Sc7-e8 -- mat__
-- Pozycja matowa --- Se8 - mat


PV=
1. Kc5--b4 -- Sc7-e6
2. Wg7-a7 -- Kf2-e3
3. Wa7-a3 -- Ke3-d4
4. He8-a4 -- Se6-d8
5. Wg5-b5 -- Sd8-c6 -- mat_
-- Pozycja matowa --- Sc6- mat

---------------------


Mat w 7 posunieciach -- #7 -- 1. Hg5!

-------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 18:25, 12 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 14:52, 15 Lis 2011    Temat postu:

--------

Magnus Carlsen ma 20 lat, miliony na koncie, kręci reklamy z dziewczynami Bonda, kochają go tabloidy. Piłkarz? Nie, szachista
Magnus Carlsen


Magnus Carlsen

Najbardziej nie znosi ciekawskich spojrzeń ludzi, którzy go spotykają pierwszy raz i oczekują, że zaraz ich oświeci blask genialnego umysłu. – Halo, ja jestem tak samo normalny jak wy. Po prostu dobrze gram w szachy – odpowiada. Chyba szczerze, o ile może w swoją normalność wierzyć chłopak, który od małego czytał o sobie w „Washington Post” czy „Time”, jako kilkulatek wyliczał z pamięci wszystko co się dało, nawet listę kilkuset gmin Norwegii z ich głównymi miastami, powierzchnią i liczbą mieszkańców. A na pierwsze miejsce światowego rankingu szachowego awansował mając 19 lat. Młodszego lidera nigdy nie było. Tylko Garri Kasparow prowadził w rankingu z wyższym wynikiem, ale Rosjanin zapowiada, że Magnus Carlsen pobije wszelkie rekordy. I mówi to nie tylko dlatego, że od ponad roku jest trenerem młodego Norwega.

Magnus wygląda jak młody Matt Damon, mógłby być zamiast niego na plakacie „Buntownika z wyboru”. To się bardzo podoba sponsorom, podpisującym z nim umowy na kilka milionów koron rocznie (jedna korona to 50 groszy). Ale podoba się też jego niewymuszony wdzięk, wiercenie się przy szachownicy, lekko znudzona mina chłopaka, który robi tylko to, na co ma ochotę. A jak już się czemuś poświęci, okazuje się to dla niego proste, jak pstryknięcie palcami.

Nazywają go Mozartem szachów. Jest najlepszym zawodnikiem z pokolenia, które gry uczyło się właściwie nie dotykając figur, przy komputerze. – Gdy ktoś przychodzi do nas w odwiedziny, obowiązkowo pyta: Macie dom pełen szachownic, prawda? A u nas może jedna gdzieś się ostała, ale głowy nie dam – mówi Carlsen.

Wystarczy mu spojrzenie na szachowy diagram, żeby powiedzieć, z którego podręcznika pochodzi i na której stronie był wydrukowany. Pamięta każdą rozegraną partię, a jego intuicja i brawura tak zachwyciły Kasparowa, że zgodził się z nim pracować. Kilka lat temu w ich pierwszym starciu Carlsen zmusił Garriego do remisu. W tamtym sezonie pokonał też Anatolija Karpowa. Miał wtedy 13 lat i właśnie zostawał arcymistrzem.

Choć w szachach być młodym geniuszem to żadna wyjątkowość, on jest wyjątkowy. A już na pewno nie pasuje do wizerunku szachisty – zamyślonego odludka, który niczego poza figurami nie widzi, żyje w swoim świecie. Skończył normalne liceum, maturę zdał niedawno. I z przeciętnymi ocenami, bo jak mówi, w szkole mało co go ciekawiło. Książek czytać nie lubi, chyba że o szachach. Woli grać w piłkę i oglądać, jak inni grają. Kibicuje Realowi Madryt. W turniejach juniorskich zdarzało się, że przynosił ze sobą piłkę i podbijał ją w oczekiwaniu na ruch rywala. Próbował też skoków narciarskich, na nartach zjeżdża i biega. Ale wybrał szachy, sport, w którym Norwegia nie ma wielkich tradycji. Dotychczas najsłynniejszym szachistą z tego kraju był Simen Agdestein, reprezentant Norwegii również w piłce nożnej. Simen był jednym z trenerów Magnusa, a jego brat Espen jest menedżerem norweskiego geniusza.

Carlsen nauczył się zasad gry od ojca, inżyniera, a wciągnął się w nią, bo nie chciał dłużej przegrywać ze starszą siostrą. Potem już poszło: pierwsze starty w wieku ośmiu lat, decyzja rodziców, żeby sprzedać drugi samochód, podnająć na jakiś czas rodzinny dom w Toensberg, 100 kilometrów od Oslo i ruszyć z synem w świat, z turnieju na turniej, żeby trafiał na godnych siebie rywali.

Syn miał już wtedy sponsora, Microsoft, ale pieniądze z tamtego kontraktu nie starczały na wszystkie potrzeby. Dziś jest inaczej. Twarzą Magnusa reklamują się brokerzy ubezpieczeniowi z firmy Arctic Securities, adwokaci z kancelarii Simonsen, a największy rozgłos zapewnia mu holenderski G-Star Raw, szyjący dżinsy. Poprzednią kampanię reklamową Carlsen przygotowywał w Miami u boku Liv Tyler, teraz wystąpił w sesji z Gemmą Arterton, jedną z dziewczyn Bonda w „Casino Royale”.

Mówi, że nie grozi mu droga najbardziej znanych cudownych dzieci szachów: Paula Morphy’ego i Bobby’ego Fischera. Dla obu gra była obsesją, która wepchnęła ich w obłęd, Fischer skończył jako zaprzysięgły wróg USA i Żydów, uciekający przed amerykańskimi prokuratorami najpierw do Japonii, potem na Islandię. – Raczej się w takie szaleństwo nie osunę. O obsesję w szachach nietrudno, ale ja jej nie mam – mówi Magnus. Na razie nie stanie do walki z Visvanathanem Anandem o mistrzostwo świata. Wycofał się z rywalizacji pretendentów, bo nie podobało mu się, że najwyżej rozstawiony jest w nim Weselin Topałow, a nie on, lider rankingu. Na atak na mistrzostwo ma jeszcze czas. Kasparow doradza mu przede wszystkim w sprawie otwarć, bo to był jeden z niewielu słabych punktów Norwega. – Ten chłopak zmieni szachy – mówi Kasparow. Właściwie to już je zmienia

--------
------
-- Matowanie na Ekranie

=- Wielochodowki z rozwiazaniem

---

Mat w 6 posunieciach ---- #6 -- Duza roszada prowadzi do mata.

Solution:-- Rozwiazanie

1. O-O-O! --- waiting
1. ... Kxa7 --- 2. Wd8 --- waiting
2. ... Kxa6 --- 3. Wd7 --- waiting
3. ... Kxa5 ---- 4. Wd6 --- waiting
4. ... Kxa4 ---- 5. Wd5 --- waiting
5. ... Ka3 ----- 6. Wa5 -- mat ------ Diagram --- ponizej



--- Siatka matowa --- ktora warto pamietac!



----------------------------------------------------------------------------------





Mat w 6 posunieciach ---- #6 -- Duza roszada prowadzi do mata.

Solution: Rozwiazanie

1. O-O-O! ----- tempo
1. ... Kc6 ---- 2. Kc2
2. ... Kc5 ---- 3. Kxc3
3. ... Kc6 ---- 4. Kb3
4. ... Kc5 ----- 5. Gb7 [6. Wd5#]
5. ... Kb5 ----- 6. Wd5 -- mat ----- Diagram ponizej--



-- Siatka matowa --- Ktora szachisci pamietaja

-----------------------------
Dwa zadania szachowe , wiec prosze ocenic , ktore jest lepsze
dla propagandy Szachow w Polsce.

------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 19:09, 15 Lis 2011    Temat postu:

--------------
336 - P1150450
Autor : I. Muratow
63 Shakhmaty v SSSR 08/1968


Mat w 2 posunieciach -- #2

Rozwiazanie

1. Gb6! -- (Zugzwang)

1. Gb6... Ka6 --- 2. Gc4 - mat
1. Gb6 -- Kc8 -- 2. Ge6 - mat
1. Gb6 -- Ka8 -- 2. Gd5 - mat
1. Gb6 -- Gc6 -- 2. Ge8 - mat
-

-------

- Trzychodowka z rozwiazaniem

-- II Wersja --- pierwsza czesc ...

1----- 2

Mat w 3 posunieciach -- #3 ------------- diagram -- 2 -- siatka matowa
---------------- 1. Gxg2!+ -- Ke3 -- 2. He5+ -- Kd3 -- 3. 0-0-0--- mat#
----------

3----- 4

1. Gxg2!+ -- Kf4 -- 2. Wf1+ -- Kxg5 ----- 1. Gxg2+ Kxg2 -- 2. He5!
3. Wa5 -- mat --- Diagram --3 ------------ 2 . ... Kxh1 -- 3. Kf2 -- mat
-----------
Wieza z _a1 -- trzykrotnie matuje --- 3. 0-0-0# -- 3. Wa5# -- 3. Kf2! -- mat

--------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 15:08, 17 Lis 2011    Temat postu:

--
Matowanie na Ekranie

--- Autor : Samuel LOYD


Mat w 5 posunieciach -- #5

Rozwiazanie
1. Wb7! --- Gg1
2. Wb1 ---- Gh2!
3. We1! --- Kh4
4. Kg6! ---- Kg4
5. We4!! -- mat ___ Diagram ponizej

1. Wb7! - Gc5 -- 2. Wb1 -- grozi - 3. Wh1 - mat
2. ... Ge7 -- 3. Wh1+
3. ... Gh4 -- 4. Wh2!! -- tempo
4. ... gxh2 -- 5. g4 -- mat ------ Diagram -- 3


_3

--- Wieza matuje na _e4 ----------- Pion matuje --5. g4 - mat
-- Mat idealny

----------------------------
13 - P1224763
Autor : Emanuel Lasker
1762 Wiener Hausfrauen-Zeitung 43, p. 534, 20/10/1912

[link widoczny dla zalogowanych]

-- Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1.Kf4!
[link widoczny dla zalogowanych]
--- Matowanie na Ekranie
--------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 18:03, 22 Lis 2011    Temat postu: Re: K.Dragun

--------------
-- Nauka matowania -- dla II Kat.

-- Matowanie na Diagramie

4 - P1023696
Autor : Comins Mansfield
The Problemist 1926-1927
-- FIDE Album 1914-1944 -- 1. Preis

__2
Mat w 2 posunieciach --- #2 --------- Diagram -- 2 ---> po wstepie - 1. He7!

Rozwiązanie:

1. He7!-- grozi -- 2. Wxe6 - mat
1. ... Sb8 --- 2. Sf6 --- mat
1. ... Sc7 ---- 2. Wxc7 - mat
1. ... Sxg7 --- 2. Wf6 --- mat --- Diagram -- 3
1. ... Sec5 ---- 2. Wxc5 -- mat
1. ... Sxd4 ----- 2. Wc4 --- mat
1. ... Sxf4 ------ 2. Wc3 -- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wd5 ------- 2. Gxg5 -- mat
1. ... Kd5+ ------- 2. Wc2 --- mat
-----------
___3____4

1. ... Sxg7 -- 2. Wf6 -- mat --- ---- 1. ... Sxf4 --- 2. Wc3 -- mat
--------------


---- Matowanie na Diagramie

41 - P1039481
Autor : Henry Wald Bettmann
Good Companions 1921 -- 2. Platz
-- Album FIDE 1914-1944

1___2
Mat w 2 posunieciach --- #2 ------- 1. Kc3! -- grozi -- 2. Sf6 - mat

Rozwiązanie:

1. Kc3! -- grozi -- 2. Sf6 - mat
1. ... Sxb5+ -- 2. Hxb5#
1. ... We5 ----- 2. Hc4#
1. ... Wxe4 ---- 2. Hxe4#
1. ... Ke5 ------- 2. Kc4 - mat --- Diagram -- 3
1. ... He5+ ------2. Wd4 - mat

____3_____4

1. ... Ke5 -- 2. Kc4 -- mat -- ----- ----- 1. ... He5+ -- 2. Wd4 -- mat

----------
--- Tu ---> Matowanie na Diagramie

1____2

Mat w 6 posunieciach -- #6 --- ----> pozycja finalowa --- 6. Hg7 -- mat

Rozwiązanie: 1. Hg5! --- tempo
1. ... Kh8 --- 2. Kc3 -- tempo
2. ... Kh7 --- 3. Kd4 -- tempo
3. ... Kh8 --- 4. Ke5 -- tempo
4. ... Kh7 --- 5. Kf6 -- gr. 6. Hg7 - mat
5. ... Kh8 --- 6. Hg7 -- mat -------> Diagram --- 2
----
Proste -- latwe ---> matowanie Hetmanem

-----
-- Matowanie pionem

Autor : Viktor Czepieznyj ( 1958 r.)

2

Posunięcie białych , mat w 4 pos.-- 1. Wb8! -- diagram nr.2 -- siatka matowa

Rozwiązanie:

1. Wb8!
1... Ka6 -- 2. b4 ... Ka7 ---- 3. Sc6+ ... Ka6 --- 4. b5 -- mat
----------------------
1... Ka4 -- 2. Wb6 ... Ka5 -- 3. Sc4+3... Ka4 -- 4. b3 -- mat -- diagram -- nr.2

Dwie siatki matowe --- pion dwa razy -- matuje!

-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 9:21, 26 Lis 2011    Temat postu: Re: K.Dragun

------------

-- Nauka matowania -- dla II Kat.

-- Matowanie na Diagramie

4 - P1023696
Autor : Comins Mansfield
The Problemist 1926-1927
-- FIDE Album 1914-1944 -- 1. Preis

__2
Mat w 2 posunieciach --- #2 --------- Diagram -- 2 ---> po wstepie - 1. He7!

Rozwiązanie:

1. He7!-- grozi -- 2. Wxe6 - mat
1. ... Sb8 --- 2. Sf6 --- mat
1. ... Sc7 ---- 2. Wxc7 - mat
1. ... Sxg7 --- 2. Wf6 --- mat --- Diagram -- 3
1. ... Sec5 ---- 2. Wxc5 -- mat
1. ... Sxd4 ----- 2. Wc4 --- mat
1. ... Sxf4 ------ 2. Wc3 -- mat --- Diagram -- 4
1. ... Wd5 ------- 2. Gxg5 -- mat
1. ... Kd5+ ------- 2. Wc2 --- mat
-----------
___3____4

1. ... Sxg7 -- 2. Wf6 -- mat --- ---- 1. ... Sxf4 --- 2. Wc3 -- mat
--------------


---- Matowanie na Diagramie

41 - P1039481
Autor : Henry Wald Bettmann
Good Companions 1921 -- 2. Platz
-- Album FIDE 1914-1944

1___2
Mat w 2 posunieciach --- #2 ------- 1. Kc3! -- grozi -- 2. Sf6 - mat

Rozwiązanie:

1. Kc3! -- grozi -- 2. Sf6 - mat
1. ... Sxb5+ -- 2. Hxb5#
1. ... We5 ----- 2. Hc4#
1. ... Wxe4 ---- 2. Hxe4#
1. ... Ke5 ------- 2. Kc4 - mat --- Diagram -- 3
1. ... He5+ ------2. Wd4 - mat

____3_____4

1. ... Ke5 -- 2. Kc4 -- mat -- ----- ----- 1. ... He5+ -- 2. Wd4 -- mat

----------
--- Tu ---> Matowanie na Diagramie

1____2

Mat w 6 posunieciach -- #6 --- ----> pozycja finalowa --- 6. Hg7 -- mat

Rozwiązanie: 1. Hg5! --- tempo
1. ... Kh8 --- 2. Kc3 -- tempo
2. ... Kh7 --- 3. Kd4 -- tempo
3. ... Kh8 --- 4. Ke5 -- tempo
4. ... Kh7 --- 5. Kf6 -- gr. 6. Hg7 - mat
5. ... Kh8 --- 6. Hg7 -- mat -------> Diagram --- 2
----
Proste -- latwe ---> matowanie Hetmanem

-----
-- Matowanie pionem

Autor : Viktor Czepieznyj ( 1958 r.)

2

Posunięcie białych , mat w 4 pos.-- 1. Wb8! -- diagram nr.2 -- siatka matowa

Rozwiązanie:

1. Wb8!
1... Ka6 -- 2. b4 ... Ka7 ---- 3. Sc6+ ... Ka6 --- 4. b5 -- mat
----------------------
1... Ka4 -- 2. Wb6 ... Ka5 -- 3. Sc4+3... Ka4 -- 4. b3 -- mat -- diagram -- nr.2

Dwie siatki matowe --- pion dwa razy -- matuje!

----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 9:22, 26 Lis 2011    Temat postu:

------
------------
Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
--------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]




-
---- Matowanie na Ekranie

28 - P1169290
Autor : Gerhard Paul Latzel
120 stern 28 09/07/1967

1___2

Mat w 3 posunieciach --- #3 ---- 1. d8=W! -- Ke6 - 2. b8=H! - Kf6 - 3. He5#

Złuda: 1. d8=H?+
1. ... Ke6 2. He8+
2. ... Kd6 3. b8=H/G#
2. ... Kf6 3. He5#

1. ... Ke6 2. Hc7 tempo
2. ... Kf6 3. He5#
Ale 1. ... Kc6!


-- Rozwiązanie:

1. d8=W!+
1. ... Kc6 2. b8=W!
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat ---- Diagram -- 3

1. ... Ke6 2. b8=H [3. Hd6, He5#]
2. ... Ke7 3. Hd6#
2. ... Kf6 3. He5# --- Diagram -- 2

1. ... Kc7 2. b8=H+
2. ... Kc6 3. Wd6 - mat -- Diagram --- 4

3___4

1. d8=W!+ Kc6 2. b8=W! ----- 1. ... Kc7 - 2. b8=H!+- Kc6 - 3. Wd6 - mat
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat
--------------
Powyzej jest pokazane ,ze promocja Hetmana w 1 posunieciu nie prowadzi do mata w 3 posunieciach , czyli jest to zluda.
Rozwiazanie -- 1. d8=Wieza!

Na trzech diagramach szachowych pokazalem siatki matowe... dlaczego?
Dlatego ze tak sie reklamuje szachy -- tak sie prowadzi edukacje szachowa.
Tak sie propaguje i edukauje Naszych instruktorow szachowych... tak sie popularyzuje Sztuke szachowa.

------

26 listopada 1956 roku. Waldemar Tura zadebiutowal jako kompozytor szachowy. Ma opublikowanych 1000 zadan szachowych z czego 100 w Albumach FIDE

Maly jubileusz -- 55 lat ukladania zadan szachowych.
Wszystkiego najlepszego!

[link widoczny dla zalogowanych]

2 Prize Waldemar Tura ---- Polska



Samomat w 3 posunieciach -- S#3

1. Rf8! -- grozi --(2. Qxe2+ Kg3+ 3. Qg2+ Bxg2≠)

1... Sac6 2. Sce5+ Sxe5 3. Raxf4+ Kxf4 -- mat
(2.Sfe5+? Sxe5 3.Rfxf4+ Kxf4+ 4.Raxa8?)

1... Sbc6 2. Sfe5+ Sxe5 3. Rfxf4+ Kxf4 -- mat
(2.Sce5+? Sxe5 3.Raxf4+ Kxf4 4.Rfxa8?)

Two thematic variations with Ivanov theme (dual avoidance)
--------------------

Dobra konstrukcja! Przejrzysta gra.

[link widoczny dla zalogowanych]
----
----


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 11:40, 26 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 19:20, 01 Gru 2011    Temat postu:

------



Pomocnik w 5 posunieciach --- helpmate#5 -- h#5
-- Dwa Rozwiazania -- 2 sol --

PV=
1. c5d6 -- f2f3
2. g5c5 -- f3f4
3. b3d5 -- f4f5
4. e8c6 -- f5f6
5. g7d7 -- c7e8 -- mat


PV= 1.c5b4 c7e6
2.g7a7 f2e3
3.a7a3 e3d4
4.e8a4 e6d8
5.g5b5 -- d8c6 -- mat_

---------------------

Mat w 7 posunieciach -- #7 -- 1. Hg5!

--------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:29, 08 Gru 2011    Temat postu:

-----

Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
--------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]




-
---- Matowanie na Ekranie

28 - P1169290
Autor : Gerhard Paul Latzel
120 stern 28 09/07/1967

1___2

Mat w 3 posunieciach --- #3 ---- 1. d8=W! -- Ke6 - 2. b8=H! - Kf6 - 3. He5#

Złuda: 1. d8=H?+
1. ... Ke6 2. He8+
2. ... Kd6 3. b8=H/G#
2. ... Kf6 3. He5#

1. ... Ke6 2. Hc7 tempo
2. ... Kf6 3. He5#
Ale 1. ... Kc6!


-- Rozwiązanie:

1. d8=W!+
1. ... Kc6 2. b8=W!
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat ---- Diagram -- 3

1. ... Ke6 2. b8=H [3. Hd6, He5#]
2. ... Ke7 3. Hd6#
2. ... Kf6 3. He5# --- Diagram -- 2

1. ... Kc7 2. b8=H+
2. ... Kc6 3. Wd6 - mat -- Diagram --- 4

3___4

1. d8=W!+ Kc6 2. b8=W! ----- 1. ... Kc7 - 2. b8=H!+- Kc6 - 3. Wd6 - mat
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat
--------------
Powyzej jest pokazane ,ze promocja Hetmana w 1 posunieciu nie prowadzi do mata w 3 posunieciach , czyli jest to zluda.
Rozwiazanie -- 1. d8=Wieza!

Na trzech diagramach szachowych pokazalem siatki matowe... dlaczego?
Dlatego ze tak sie reklamuje szachy -- tak sie prowadzi edukacje szachowa.
Tak sie propaguje i edukauje Naszych instruktorow szachowych... tak sie popularyzuje Sztuke szachowa.

------

26 listopada 1956 roku. Waldemar Tura zadebiutowal jako kompozytor szachowy. Ma opublikowanych 1000 zadan szachowych z czego 100 w Albumach FIDE

Maly jubileusz -- 55 lat ukladania zadan szachowych.
Wszystkiego najlepszego!

[link widoczny dla zalogowanych]

2 Prize Waldemar Tura ---- Polska



Samomat w 3 posunieciach -- S#3

1. Rf8! -- grozi --(2. Qxe2+ Kg3+ 3. Qg2+ Bxg2≠)

1... Sac6 2. Sce5+ Sxe5 3. Raxf4+ Kxf4 -- mat
(2.Sfe5+? Sxe5 3.Rfxf4+ Kxf4+ 4.Raxa8?)

1... Sbc6 2. Sfe5+ Sxe5 3. Rfxf4+ Kxf4 -- mat
(2.Sce5+? Sxe5 3.Raxf4+ Kxf4 4.Rfxa8?)

Two thematic variations with Ivanov theme (dual avoidance)
--------------------

Dobra konstrukcja! Przejrzysta gra.

[link widoczny dla zalogowanych]
----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:33, 08 Gru 2011    Temat postu:

----



Pomocnik w 5 posunieciach --- helpmate#5 -- h#5
-- Dwa Rozwiazania -- 2 sol --

PV=
1. c5d6 -- f2f3
2. g5c5 -- f3f4
3. b3d5 -- f4f5
4. e8c6 -- f5f6
5. g7d7 -- c7e8 -- mat


PV= 1.c5b4 c7e6
2.g7a7 f2e3
3.a7a3 e3d4
4.e8a4 e6d8
5.g5b5 -- d8c6 -- mat_

---------------------

Mat w 7 posunieciach -- #7 -- 1. Hg5!

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 7:09, 14 Gru 2011    Temat postu:

--
--- Matowanie na Ekranie

-------- Pomocniczy mat -- Pomocnik

Autor : Walery Smirnow -- 1998


Pomocnik w 5 posunieciach --- helpmate#5 -- h#5
-- Dwa Rozwiazania -- 2 sol --

PV=
1. Kc5--d6 -- Kf2-f3
2. Wg5-c5 -- Kf3-f4
3. Gb3-d5 -- Kf4-f5
4. He8-c6 -- Kf5-f6
5. Wg7-d7 -- Sc7-e8 -- mat__
-- Pozycja matowa --- Se8 - mat


PV=
1. Kc5--b4 -- Sc7-e6
2. Wg7-a7 -- Kf2-e3
3. Wa7-a3 -- Ke3-d4
4. He8-a4 -- Se6-d8
5. Wg5-b5 -- Sd8-c6 -- mat_
-- Pozycja matowa --- Sc6- mat

---------------------


Mat w 7 posunieciach -- #7 -- 1. Hg5!

--------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin