Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kasparow we Wroclawiu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 6:57, 26 Wrz 2012    Temat postu: Kasparow we Wroclawiu

---
Kasparow w Polsce!

Szachy w Polsce, Z życia PZSzach

Jerzy Konikowski

--
Tłumy w Polonii na spotkaniu z Kasparowem!

Takiego oblężenia Klub Szachowy Polonia Wrocław przy ul. Wita Stwosza jeszcze nie przeżywał. Kilkaset osób tłoczących się w środku, dwie sale wypełnione do granic możliwości i ludzie kłębiący się przed wejściem oraz przy witrynach od strony ulicy. Spotkanie ze słynnym Garrym Kasparowem było prawdziwym hitem!

Już na 30 minut przed spotkaniem do siedziby Polonii trudno było wejść – ludzie zajmowali miejsca i wypełnili każdy kąt. W drugiej sali, skąd nie było bezpośrednio widać Kasparowa, a jedynie słychać jego głos, ustawiono telebim, na którym na żywo wyświetlano wystąpienie szachowego arcymistrza. Tłumy kłębiły się nawet przed szklanymi witrynami klubu od strony ulicy. W sumie na spotkanie z Kasparowem przyszło kilkaset osób, niektórzy przyjechali nawet z drugiego końca Polski – byli goście z Warszawy, Katowic, a nawet Gdańska! Wszyscy chcieli zobaczyć słynnego szachistę, byłego mistrza świata.

A sam Kasparow zrobił na zebranych świetne wrażenie! Lekko spóźniony przywitał wszystkich ciepłym uśmiechem, nie stronił od żartów i wyczerpująco odpowiadał na każde pytanie. Najpierw wspólnie z prezesem Polskiego Związku Szachowego Tomaszem Sielickim oraz europosłem Piotrem Borysem opowiadał o programie nauczania szachów w szkołach, który ma zostać wkrótce pilotażowo wdrożony na Dolnym Śląsku. Później był czas na pytania od licznie zgromadzonej publiczności. – Czy myśli pan o powrocie do profesjonalnej gry w szachy? Gdyby dziś miał się pan zmierzyć z najlepszymi zawodnikami na świecie: Anandem, Carslenem i Aronianem, to jaki byłby wynik? – dopytywali zgromadzeni szachiści. – Ale miałbym zagrać ze wszystkimi trzema na raz? – odpowiadał żartobliwie Kasparow. Później już całkiem poważnie dodawał: – Teraz zajmuję się polityką i do profesjonalnego grania w szachy już raczej nie wrócę. Każda partia na najwyższym, światowym poziomie wymaga 7 godzin maksymalnego skupienia i koncentracji, a to ogromny wysiłek – nie wiem czy dałbym radę – zastanawiał się. – Natomiast jeszcze pamiętam, jak poruszają się po szachownicy poszczególne figury – ciągnął odpowiedź, wprawiając w rozbawienie kilkuset słuchaczy. – Nie ma miesiąca, żebym nie grał jakichś pokazowych partii, czy symultan. Ostatni raz partię w symultanie przegrałem… w 2001 roku – dodał.

Słuchacze dociekali także dlaczego za jego czasów mecze o mistrzostwo świata były prawdziwymi spektaklami medialnymi, a dziś to wydarzenie nie cieszy się już takim zainteresowaniem mass-mediów. – Szachy się nie zmieniły, zmienił się świat. Kiedyś moje pojedynki z Karpowem budziły takie zainteresowanie, bo byliśmy zupełnie inni, prezentowaliśmy także odmienne postawy polityczne, więc w meczu o mistrzostwo świata doszukiwano się czegoś więcej. Poza tym miałem wtedy więcej włosów na głowie – znów uderzył w żartobliwy ton Kasparow. – Dziś jednak otoczka meczu o mistrzostwo świata stoi na najwyższym poziomie. Uważam natomiast, że do tego poziomu nie dorównały same partie z udziałem Ananda i Gelfanda – dodał.

Po zadawaniu pytań przyszedł czas na autografy. Do stolika Kasprowa ustawiła się długa kolejka chętnych. W rękach trzymali jego książki, zdjęcia, a nawet szachownice i zegary – arcymistrz na wszystkich tych przedmiotach cierpliwie składał podpisy, po czym podziękował za spotkanie i żegnany burzą braw udał się na następne spotkanie. – Wrocław jest piękny. Mam nadzieję, że następnym razem przyjadę do was na dłużej, żeby zdążyć zwiedzić miasto – powiedzial

----
Informacje
---
Nazywam się Jerzy Konikowski i jestem mistrzem szachowym, trenerem i publicystą. Więcej informacji o mnie można znaleźć w [link widoczny dla zalogowanych] -- Celem mojego blogu, który jest ściśle związany z witryną -- [link widoczny dla zalogowanych] -- jest informacja o aktualnych imprezach szachowych i analiza różnych problemów z dziedziny królewskiej gry.
------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 10:43, 26 Wrz 2012, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 9:20, 26 Wrz 2012    Temat postu:

-
Nauka matowania --- Skoczkami

Autor : Giorgio Guidelli
L' Eco degli Scacchi 1916, II nagroda

--------------- Kompozycje XX wieku...


Mat w 2 posunieciach --- #2


-----------

Pozycja po pierwszym posunieciu -- 1. Kf7!

Rozwiazanie

1. Kf7! -- grozi -- mat --- 2. Hb8#
1. Kf7 -- Ke5 --- 2. Sc4 - mat ( podwojny szach)
1. Kf7 -- Gxe7+ 2. Gxf4 - mat
1. Kf7 -- Gg5+ - 2. Se3-f5 - mat
1. Kf7 -- Ge5+ - 2. Se7-f5 - mat ( podwojny szach)
1. Kf7 -- e5+ --- 2. Se7-d5 - mat
------
Nauczenie wszystkich siatek matowych wymaga kilkakrotnego
powtarzania i ukladania pozycji matowych na szachownicy.
Dla mniej zaawansowanych szachistow , polecam ustawianie siatek matowych na diagramach. poznajemy przy okazji pola szachownicy i mamy opanowanie ustawiania diagramow szachowych.

- [link widoczny dla zalogowanych] --- kompozycja
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 10:10, 26 Wrz 2012    Temat postu:

---
Kasparow w Polsce

Gazeta Wrocławska

Reportaż Magdaleny Kozioł

Kasparow promuje szachy we Wrocławiu. Nie obyło się bez wpadki

Już w przyszłym roku w dolnośląskich szkołach może rozpocząć się pilotażowy program naczania gry w szachy. Rosyjski mistrz świata Garri Kasparow, który przyjechał dzisiaj do Wrocławia, jest gorącym orędownikiem tego przedsięwzięcia. Podczas spotkania doszło do niemiłego incydentu. Na partię szachów z mistrzem czekała młodzież, jednak ostatecznie takiego pojedynku nie udało się zorganizować. Kasparow był wściekły.

- Patrzę na szachy jak na narzędzie, które pomaga dzieciom zdobywać wiedzę – mówił na konferencji w Biurze Informacyjnym Parlemantu Europejskiego przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.
To nie przypadek, że spotkanie (także z kilkudziesięcioma mieszkańcami Wrocławia), było właśnie tutaj. PE przyjął bowiem oświadczenie ws. promowania programu „Szachy w Szkole”. Dzisiaj Kasparow razem z europosłem Piotrem Borysem rozmawiali na ten temat z ministerstwem sportu i edukacji.

Zielone światło jest, ale przed tymi resortami stoi jeszcze opracowanie programu tych zajęć.

Czy będą obowiązkowe, czy dobrowolne – tego jeszcze nie wiadomo.
Wiadomo jednak, że w polskich placówkach te zajęcia nie są zbyt popularne. Tylko w 500 szkołach na 14 tys. uczy się gry w szachy.

Pomysł, wspierany przez mistrza Kasparowa jest taki, żeby zajęcia prowadzili przeszkoleni nauczyciele.

- Wsród kadry zawsze znajdzie się ktoś, kto gra w szachy – wskazuje Kasparow, znany nie tylko z gry, ale i ze swojej opozycyjnej wobec prezydenta Władimira Putina działalności. Jeszcze dziś o godz. 19, w Pasażu Pod Złotym Słońcem w Rynku, opowie jak postrzega dzisiejszą Rosję.
Zdaniem Kasparowa zmierza ona w złym kierunku. – Putin, tak jak każdy dyktator stara się ograniczyć działalność opozycji. Dykatury stają się niemodne w świecie. Wierzę, że Rosja podąży za tym światowym trendem. W Rosji teraz walczymy nie o to, żeby wygrać wybory, ale o to, by je mieć i by obowiązywały jakieś zasady – mówił dziś Kasparow we Wrocławiu.

Mistrz szachów Garry Kasparow ani w Lubinie, gdzie otwierał dziś halę sportową, ani we Wrocławiu – nie rozegrał z dziećmi ani jednej partii szachów. Był z tego powodu wielce niezadowolony. – Plan jest źle ułożony. Przecież chciałem grać – mówił wzburzony rosyjski opozycjonista do Piotra Borysa, posła do PE. Ten zapewniał „Gazetę Wrocławską”, że mistrz ma zasady.

- Gry nie rozpoczyna, kiedy nie może jej skończyć – mówił nam Borys.
A we Wrocławiu na legendę szachów czekało ok. 10 młodych szachistów z róźnych klubów. Dzieci i ich opiekunowie mieli nawet plan, by otoczyć Kasparowa, gdyby nie chciał rozegrać partii. We Wrocławiu i Lubinie skończyło się tylko na zdjęciach.

Źródło
--
[link widoczny dla zalogowanych]
----


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 10:15, 26 Wrz 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 13:37, 26 Wrz 2012    Temat postu:

--
Kasparow w Polsce!

Szachy w Polsce, Z życia PZSzach

Jerzy Konikowski

Andrzej Niklas napisał: A jednak zagrał! We Wrocławiu spotkał się z młodzieżą w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego, gdzie rozegrał kilka partii.

Kasparow --
Szachy poprawią umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci

Szachy to narzędzie, które poprawi umiejętność nabywani wiedzy przez dzieci – uważa mistrz świata w latach 1985-1993 Garri Kasparow.

Kasparow przyjechał do Polski na zaproszenie członka Komisji Sportu i Edukacji Parlamentu Europejskiego Piotra Borysa. Głównym celem wizyty są rozmowy nt. wdrożenia programu „Szachy w szkole”, który w marcu zyskał aprobatę Parlamentu Europejskiego.

Kasparow podczas konferencji prasowej we Wrocławiu poinformował, że idea edukacji królewskiej gry zasadza się na tym, że będą ją prowadzili pedagodzy pracujący w danej szkole. –
Nie chodzi o rekrutowanie byłych zawodników, ale o program, który
można opisać jako nauczanie nauczycieli jak nauczać gry w szachy - podkreślił.


Jego zdaniem to przedsięwzięcie nie ma na celu „produkcji” mistrzów.
Na szachy spoglądamy jak na narzędzie, które poprawi
umiejętność nabywania wiedzy przez dzieci.
Ta gra może się stać dobrą podstawą do tego, by sprawniej
realizować wymogi nowoczesnego programu edukacji -- zaznaczył.


Kasparow uważa, że nauka gry powinna być poprzedzona pilotażowym programem. Takowy będzie prawdopodobnie realizowany w województwie mazowieckim i na Dolnym Śląsku.

Z kolei prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Sielicki powiedział, że dziś w Polsce jedynie w 500 szkołach uczy się tej gry. – Jest to jednak inicjatywa oddolna wychodząca od rodziców oraz nauczycieli i prowadzona w ramach zajęć pozalekcyjnych. Teraz jest szansa, że nauka gry w szachy będzie zunifikowana pod egidą ministerstwa edukacji.

W wtorek przed południem Kasparow uczestniczył w otwarciu hali sportowej w Zespole Szkół Społecznych im. Rady Europy w Lubinie, gdzie szachowa edukacja prowadzona jest w ramach zajęć pozalekcyjnych od 20 lat.

We Wrocławiu spotkał się z młodzieżą w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego, gdzie rozegrał kilka partii. Złożył jeszcze wizytę w klubie Polonia, a wieczorem w Zakładzie im. Ossolińskich wygłosi wykład na temat sytuacji w Rosji. Natomiast w środę w Sejmie będzie gościem Parlamentarnego Zespołu Szachowego.

Garri Kasparow urodził się 13 kwietnia 1963 roku w Baku. Szachami zainteresował się bardzo wcześnie, za sprawą rodziców. Jego pierwszym sukcesem na arenie międzynarodowej było zwycięstwo w turnieju arcymistrzowskim w Banja Luce w 1979 roku. Do historii przeszły pojedynki Kasparowa z Anatolijem Karpowem o mistrzostwo świata.

10 marca 2005 roku, po zwycięstwie w prestiżowym turnieju w Linares, Kasparow oficjalnie ogłosił zakończenie kariery zawodowego szachisty. Później zaangażował się w działalność polityczną. Jest liderem opozycyjnego Zjednoczonego Frontu Obywatelskiego.

Źródło
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 13:44, 26 Wrz 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 7:31, 30 Wrz 2012    Temat postu:

------

Fundacja Garri Kasparowa

Były mistrz świata Garri Kasparow zamierza z pomocą swej fundacji „Kasparov Chess Foundation Europe” wprowadzić szachy do szkół. Gra królewska pomaga bowiem w intelektualnym rozwoju dzieci, ćwiczy koncentrację i intuicję. Jest też, w porównaniu z innymi dyscyplinami sportowymi, łatwo dostępna.


--- Dwuchodowki blizniacze!

1____2

Dwuchodowka -- nr.1 ---------- ---- mat w 2 posunieciach --- #2
-- Dwa rozwiazania
1. He5! oraz 1. Hg4! --------- Tylko ---- ---- 1. He5!

Solution:
1. Hg4! -- grozi -- 2. Hd1--- mat
1. ... Wh3 ----- 2. Hxh3 ----- #
1. ... Wh4 ------ 2. Hxh4 ----- #
1. ... Wh5 ------- 2. Hxh5 ----- #

Solution:
1. He5! --- grozi --- 2. He1 --- mat
1. ... Wxg2 ---- 2. Hh5 --- mat
1. ... Wh3 ----- 2. gxh3 --- #
1. ... Wh4+ --- 2. g4 ---- #
1. ... Wh5 ---- 2. Hxh5 , g4 -- mat


Dwuchodowka nr.2 -- rozwiazanie 1. He5! -- oraz 3 zludy
1.Hg4? -- Wxh6!
1.Hg5? -- Wh3!
1.Hf4? -- Wh5!!

Programy szachowe sa pozyteczne , ulatwiaja ukladanie
zadan szachowych i trzeba z nich korzystac...
[link widoczny dla zalogowanych] --- jest wersja - po polsku...
----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 14:21, 30 Wrz 2012    Temat postu:

--
Wirtualne szkolenie dla --- 5-7-latkow!

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
(zaczyna ten, kto jest na dole)
polecam młodzieży.
--------------------
_2

Biale matuja w 3 posunieciach -- #3 --- --- Siatka matowa --- 3. We6 - mat

Takie zadania sa polecane dla szachistow poczatkujacych...
gdzie mamy pozycje poczatkowa i pozycje koncowa ( mat na diagramie.)

Takie zadania edukuja szachistow i reklamuja Szachy... jesli je bedziemy
pokazywac w biuletynach szachowych i komunikatach szachowych.
----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 6:48, 11 Paź 2012    Temat postu: Re: Kasparow we Wroclawiu

---
Kasparow w Polsce!

Szachy w Polsce, Z życia PZSzach

Jerzy Konikowski

--
Tłumy w Polonii na spotkaniu z Kasparowem!

Takiego oblężenia Klub Szachowy Polonia Wrocław przy ul. Wita Stwosza jeszcze nie przeżywał. Kilkaset osób tłoczących się w środku, dwie sale wypełnione do granic możliwości i ludzie kłębiący się przed wejściem oraz przy witrynach od strony ulicy. Spotkanie ze słynnym Garrym Kasparowem było prawdziwym hitem!

Już na 30 minut przed spotkaniem do siedziby Polonii trudno było wejść – ludzie zajmowali miejsca i wypełnili każdy kąt. W drugiej sali, skąd nie było bezpośrednio widać Kasparowa, a jedynie słychać jego głos, ustawiono telebim, na którym na żywo wyświetlano wystąpienie szachowego arcymistrza. Tłumy kłębiły się nawet przed szklanymi witrynami klubu od strony ulicy. W sumie na spotkanie z Kasparowem przyszło kilkaset osób, niektórzy przyjechali nawet z drugiego końca Polski – byli goście z Warszawy, Katowic, a nawet Gdańska! Wszyscy chcieli zobaczyć słynnego szachistę, byłego mistrza świata.

A sam Kasparow zrobił na zebranych świetne wrażenie! Lekko spóźniony przywitał wszystkich ciepłym uśmiechem, nie stronił od żartów i wyczerpująco odpowiadał na każde pytanie. Najpierw wspólnie z prezesem Polskiego Związku Szachowego Tomaszem Sielickim oraz europosłem Piotrem Borysem opowiadał o programie nauczania szachów w szkołach, który ma zostać wkrótce pilotażowo wdrożony na Dolnym Śląsku. Później był czas na pytania od licznie zgromadzonej publiczności. – Czy myśli pan o powrocie do profesjonalnej gry w szachy? Gdyby dziś miał się pan zmierzyć z najlepszymi zawodnikami na świecie: Anandem, Carslenem i Aronianem, to jaki byłby wynik? – dopytywali zgromadzeni szachiści. – Ale miałbym zagrać ze wszystkimi trzema na raz? – odpowiadał żartobliwie Kasparow. Później już całkiem poważnie dodawał: – Teraz zajmuję się polityką i do profesjonalnego grania w szachy już raczej nie wrócę. Każda partia na najwyższym, światowym poziomie wymaga 7 godzin maksymalnego skupienia i koncentracji, a to ogromny wysiłek – nie wiem czy dałbym radę – zastanawiał się. – Natomiast jeszcze pamiętam, jak poruszają się po szachownicy poszczególne figury – ciągnął odpowiedź, wprawiając w rozbawienie kilkuset słuchaczy. – Nie ma miesiąca, żebym nie grał jakichś pokazowych partii, czy symultan. Ostatni raz partię w symultanie przegrałem… w 2001 roku – dodał.

Słuchacze dociekali także dlaczego za jego czasów mecze o mistrzostwo świata były prawdziwymi spektaklami medialnymi, a dziś to wydarzenie nie cieszy się już takim zainteresowaniem mass-mediów. – Szachy się nie zmieniły, zmienił się świat. Kiedyś moje pojedynki z Karpowem budziły takie zainteresowanie, bo byliśmy zupełnie inni, prezentowaliśmy także odmienne postawy polityczne, więc w meczu o mistrzostwo świata doszukiwano się czegoś więcej. Poza tym miałem wtedy więcej włosów na głowie – znów uderzył w żartobliwy ton Kasparow. – Dziś jednak otoczka meczu o mistrzostwo świata stoi na najwyższym poziomie. Uważam natomiast, że do tego poziomu nie dorównały same partie z udziałem Ananda i Gelfanda – dodał.

Po zadawaniu pytań przyszedł czas na autografy. Do stolika Kasprowa ustawiła się długa kolejka chętnych. W rękach trzymali jego książki, zdjęcia, a nawet szachownice i zegary – arcymistrz na wszystkich tych przedmiotach cierpliwie składał podpisy, po czym podziękował za spotkanie i żegnany burzą braw udał się na następne spotkanie. – Wrocław jest piękny. Mam nadzieję, że następnym razem przyjadę do was na dłużej, żeby zdążyć zwiedzić miasto – powiedzial

----
Informacje
---
Nazywam się Jerzy Konikowski i jestem mistrzem szachowym, trenerem i publicystą. Więcej informacji o mnie można znaleźć w [link widoczny dla zalogowanych] -- Celem mojego blogu, który jest ściśle związany z witryną -- [link widoczny dla zalogowanych] -- jest informacja o aktualnych imprezach szachowych i analiza różnych problemów z dziedziny królewskiej gry.
-------


Dwuchodowka edukacyjna --- poznaj siatki matowe!

Autor : V. Kalina
-----------------


Mat w 2 posunieciach -- #2 --- 1. Hh5!

----------- siatka matowa ---------- siatka matowa ---------- siatka matowa ---
_3_4

1. Hh5 - Wd4 - 2. We6 mat -- - 1. Hh5 - Wxf6 2. Wd5 mat - - 1. Hh5 - Wxf4 - 2. He8 mat

Dwa najciekawsze warianty diagram nr.2 i nr.3
Dwie symetryczne siatki matowe -- 2. We6 # 2. Wd5#


----------- siatka matowa ---------- siatka matowa ---------- siatka matowa -----
_6_7

1. Hh5 - Kxf4 - 2. Wd4 mat -- -- 1. Hh5 - c3 - 2. Sd3 mat -- -- 1. Hh5 - Wxh5 - 2. Sg6 mat
Kompozycja szachowa typu "Bialy Gra"


[link widoczny dla zalogowanych]

Miedzyczasie ogladaj partie szachowe z Mistrzostw Polski
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 16:46, 02 Gru 2012    Temat postu:

---
Poznaj siatki matowe w zadaniach Samuela Loyda

400 - P1170563
Autor : Samuel Loyd
139 Le Sphinx 11/1866
---------- -------------- Pozycja -- symetryczna


Biale matuja w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazanie


Dwie siatki matowe -----> 3. Wf8 - mat ----- -----> 3. Wa3 - mat
2_3

----------
4_5

---- Diagram -- 4 --- 3. Ha5 - mat -------- ----> diagram -- 5 --- 3. Hd8 - mat
---
Na diagramach cztery rozne siatki matowe.
Jeszcze jest taka siatka matowa --- 3. Hxb7 - mat

-----------------
--
Wirtualne szkolenie dla --- 5-7-latkow!

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
(zaczyna ten, kto jest na dole)
polecam młodzieży.
--------------------
_2

Biale matuja w 3 posunieciach -- #3 --- --- Siatka matowa --- 3. We6 - mat

Takie zadania sa polecane dla szachistow poczatkujacych...
gdzie mamy pozycje poczatkowa i pozycje koncowa ( mat na diagramie.)

Takie zadania edukuja szachistow i reklamuja Szachy... jesli je bedziemy
pokazywac w biuletynach szachowych i komunikatach szachowych.
------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin