Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nauka matowania_12
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 20:27, 11 Lip 2012    Temat postu: Re: Nauka matowania_12

--
-
[link widoczny dla zalogowanych]

-- Jak podnosić poziom gry

Ten artykuł kieruje do wszystkich tych, którzy nauczyli się podstaw gry i chcieliby podnosić swój poziom. Zawarte w nim będą „sekretne prawdy”, których próżno by szukać w typowych podręcznikach i artykułach.

W szachy nauczyłem się grać stosunkowo wcześnie, ale do klubu szachowego wstąpiłem stosunkowo późno, w wieku kilkunastu lat. Studiując samodzielnie teorie szachową, nie miałem trenera, którego mógłbym się poradzić co do objętej drogi. Patrząc na to z perspektywy czasu, stwierdzam, że jako niedoświadczony popełniłem masę błędów, które bardzo hamowały podnoszenie mojej siły gry. Pamiętam, jak próbowałem się dowiedzieć od silnych mistrzów, jak wygląda ich codzienny trening i na czym on polega. Teraz bardzo często, sam jestem pytany o to, jak się uczyć gry w szachy. Kilka moich rad postaram się zawrzeć w tym artykule.

Ocena pozycji ważniejsza niż liczenie wariantów

Przeglądając analizy partii, wielu młodych szachistów jest pod wrażeniem całego drzewa wariantów jakie może znaleźć w analizach. Dotyczy to zarówno debiutów jak i kombinacyjnych pozycji. Wydaje im się, że gracze musieli to wszystko przewidzieć podczas partii i oni też tak chcą. Nic bardziej mylnego a takie podejście potrafi nawet zrobić chaos w umyśle. Rozgrywanie partii szachowej to przede wszystkim gra pozycyjna, a liczenie wariantów to zwykle ... jedno posunięcie do przodu! Tak- nie pomyliłem się, chodzi o jedno posunięcie, ale musi to być dobre posunięcie! Jest w tym trochę przenośni, ale niedużo. Oczywiście, zdarzają się sytuacje, gdzie jedna ze stron przeprowadza atak, który wymusza praktycznie jedyne posunięcia, przez co da się policzyć kilka a nawet kilkanaście posunięć. Ale najczęściej tak nie jest. Jak powiedział w jednym z wywiadów Gary Kasparow, były mistrz świata znany ze swojego agresywnego kombinacyjnego stylu gry, dobrze jest jak da się policzyć 3-5 posunięć, w większości przypadków jednak liczy się mniej.

Zatem jak przebiega myślenie?

W pierwszej kolejności, należy ocenić pozycje, tzn. gdzie która ze stron ma przewagę, jak rozłożone są atuty. Stanowi to podstawę i każdy szachista powinien doskonalić umiejętność oceny i zrozumienia pozycji. Postaram się temu zagadnieniu poświęcić kolejny artykuł. Następnie, należy się zastanowić, gdzie którą figurę najlepiej przestawić i w jakiej kolejności to zrobić! Znana jest anegdotka, jak do mistrza świata Capablanki podeszło dwóch mistrzów prosząc o analizę pewnej skomplikowanej pozycji. Powiedział im wtedy tylko „ta figura powinna stać tutaj, a ta tam”. Od razu mistrzom wydało się wszystko jasne. Właśnie tej umiejętności warto się nauczyć, a liczenie wariantów przyjdzie samo. Analizując grę silnych arcymistrzów, warto się zastanowić po co ta figura idzie tam. Jaki jest tego cel. Czy to jest pole docelowe, czy początek dłuższego manewru. Czy może jest on powiązany z jakimś innym przestawieniem figur, któremu ten manewr przygotowuje warunki, robi miejsce, lub wzmacnia siłę narzucającego się ruchu zajmującego centrum lub rozbijającego łańcuch pionków przeciwnika. Starajmy się odgadnąć myśli super - arcymistrzów! Liczmy warianty, ale bardzo płytko. Co, wykonujący takie posuniecie, miał przygotowane na agresywne odpowiedzi oraz 1 lub 2 narzucające się manewry. Z czasem zrozumiemy sens nietypowych przestawień figur!

Więc jak ma wyglądać trening ?

Obecnie można się zaopatrzyć w niesłychaną liczbę książek szachowych z analizami. Nie warto jednak ich wszystkich kupować. Proponuje najpierw kupić taką, która zawiera analizy arcymistrza jego partii lub znanego trenera, ale dominują w nich słowne opisy pozycji! Pozwalają one poznać jak powinna wyglądać taka ocena u najlepszych. Zdziwimy się czasem jak ona potrafi być prosta i banalna. Następnie starajmy się zrozumieć rolę poszczególnych figur i każdej z osobna. Pozwoli to nam zrozumieć ewentualne powiązania między figurami. Następnie starajmy się sami zaproponować plan przestawienia jednej lub kilku figur, aby poprawić naszą pozycję i ewentualnie utrudnić podobne manewry przeciwnikowi. Następnie skonfrontujmy to z planem, który wystąpił w partii. Gwarantuje Wam, że takie półgodzinne wpatrywanie się w jedną tylko pozycję i próba jej poprawienia manewrami na najbliższe posunięcia potrafi bardziej podnieść poziom, niż rozwiązanie 15 kombinacji z motywem poświęcenia na f7 lub h7. Kiedyś jako początkujący szachista, nie mający cierpliwości, starałem się analizować pozycyjne rozgrywki (najczęściej złożone końcówki), stosując zasadę, że wolno mi było wykonywać na szachownicy kolejny ruch po upłynięciu 10 minut! Zmuszało to mnie to wpatrywania się w pozycje, jej wnikliwej oceny i zrozumienia oraz próby samodzielnego znalezienia najlepszego przestawienia figur. Ze swoich spostrzeżeń robiłem notatki. Jakaż była moja radość, kiedy odkrywałem, że nie tak oczywisty manewr jaki sobie wydumałem, był polecany jako najlepszy. Grając partię również jakby dla mnie stawało się być bardziej oczywiste gdzie dana figura powinna stanąć. Pomimo, że analiza jednej rozgrywki zajmowała mi kilka dni, efekty jakie z tego płynęły okazywały się nad wyraz wymierne.

Blitz i wkuwanie wariantów debiutowych, czyli błędy nowicjuszy.

Wielu młodych zawodników przywiązuje nadmierną wagę do rozgrywania szybkich partii 5 min. i do zapamiętywania niesłychanie długi wariantów debiutowych. Oczywiście, ani w jednym ani w drugim nie ma nic złego. Jednak niewłaściwe proporcje jakie zachodzą pomiędzy nimi, a innymi elementami gry, potrafią przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jeżeli chodzi o blitze, to stanowią one dobrą formę relaksu, po długich analizach. Dają możliwość „wyrzucenia z siebie” zgromadzonych idei, planów, manewrów, które dopiero co poznaliśmy. Często po dogłębnym przeanalizowaniu jakiegoś wariantu debiutowego, dobrym sposobem na ich utrwalenie, jest rozegranie kilku partii tematycznych. Jednak, jeżeli czas jaki poświęcamy na granie blitzów, czy to w internecie czy to w klubie lub na turniejach, zaczyna przekraczać 50% czasu jaki zwykle poświęcamy na grę, to zły znak. Zaczyna nam brakować głębokich idei, planów i gry pozycyjnej, a zaczynamy „opanowywać” proste ataki, jednoposunięciowe groźby, niepoprawne poświęcenia, grę na czas. Gdy nam brakuje teorii, nasz umysł przejmuje blitzowe partie jako teorie, ucząc nas tym samym złych nawyków, za które nie tylko przyjdzie nam zapłacić w długiej partii, ale również hamuje rozwój w coraz lepszym rozgrywaniu blitzów.

Jeżeli chodzi pamięciowe uczenie się wariantów, to potrafi ono przynieść nam dużą przewagę lub zwycięstwo, i to bez specjalnego wysiłku, ale najczęściej co mądrzejszy przeciwnik, potrafi zejść z utartych torów, zmuszając na do gry samodzielnej. Dlatego powinniśmy uczyć się debiutów tak jak wyżej gry środkowej. Analizować rozstawienie figur i cele jakie mają spędzać w tym otwarciu. Wtedy nie zaskoczy nas zejście z utartych ścieżek, gdyż zrozumiemy, dlaczego ta pozycja jest dla nas wygodniejsza, w porównaniu z tą w głównym wariancie. Ponadto zauważymy, że pewne struktury pionowe i typy pozycji, będą nam się często powtarzać w grze środkowej. Łatwiej nam będzie wtedy zastosować znane nam plany i manewry.

Pamiętajmy, że w suchym zapisie partii szachowej, kryją się myśli zawodników, jakie nie ujrzały światła dziennego, zarówno w partii jak i krótkich analizach. Postarajmy się je samodzielnie odkryć, zastanawiając się po co dana figura idzie na dane pole i jak jej przestawienie wpływa na inne. Może nie tyle sama coś atakuje, ale zwalnia drogę dla innej? No i co wykonując ten ruch , gracz myślał zagrać na agresywne odpowiedzi? W manewrach strategicznych, planach kryją się naprawdę fascynujące elementy walki. Jeżeli zaczniemy przeglądać partię szachów jak dobrą książkę , w której zapisane są kulisy walki, poważnie zacznie wzrastać poziom naszej intuicji szachowej i coraz mniejszy wysiłek będziemy potrzebować, aby wiedzieć jak rozstawiać figury. Możemy co godzinę, dla urozmaicenia poświęcić kilka minuta dla rozwiązania kombinacji, lub rozegrania 1-2 partii blitza w necie, a potem wrócić do strategicznych niuansów. Zatem miłej zabawy!

-- Lukasz Bardeli --- Gniezno

Diagram -- Mapa Polski -- Gniezno -- tu jest Hitem...

Pomocnik w 5 posunieciach -- h#5 --- bedzie dwie siatki matowe.

Pozycja szachowa --- miasto ----- Tabliczka mnozenia

Goniec -- Gc5 ---- GNIEZNO ----- 5 razy 3 = 15
Krol ----- Ke4 ---- LODZ ----------- 4 razy 5 = 20
KROL --- Kg2 ---- Rzeszow --------- 2 razy 7 = 14
Goniec -- Gh1 --- Ustrzyki GORNE --- 1 razy 8 = 8

---------------





Nauka matowania --- to poczatkowa edukacja szachowa!

[link widoczny dla zalogowanych]



Biale forsownie wygrywaja --

--------
W partii najprawdopodobniej przeszedłbyś obok takiej kombinacji. Wytrenowane zdolności taktyczne w trakcie rozwiązywania zadań pozwolą w partii wyczuć, że coś wisi w powietrzu (szósty zmysł). W moim przekonaniu efekt nie jest podobny.

Czyzby az trzeba miec szosty zmysl , by widziec mata w 3 posunieciu.

Laszlo Polgar zalecal by dzieci uczyc matowania od pierwszych zajec szachowych , czyli uczyc szachow a nie zabawy szachami.
Czy dzieci sa wyszkolone i potrafia matowac w 2 czy w trzech posunieciach zalezy od nauczycieli szachow i od ludzi co administruja stronami szachowymi.

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 17:37, 21 Lip 2012    Temat postu:

Drodzy Miłośnicy Szachów,

Drodzy Uczestnicy Mistrzostw,

Enea Mistrzostwa Polski odbywają się już po raz trzeci w pięknym i gościnnym Hotelu Novotel Centrum, który dla potrzeb szachistów oddaje nie tylko przestronną salę gry, ale pozwala nam zdominować również hol i kawiarnię. Można powiedzieć, że przez 9 lutowych dni cały hotel żyje szachami. A jest czym. Mistrzostwa Polski gromadzą naszych najlepszych arcymistrzów, z graczem najwyższej klasy światowej Radkiem Wojtaszkiem, a także pretendujących do najwyższych zaszczytów licznych juniorów opromienionych medalami Mistrzostw Świata i Europy. Wśród tych ostatnich mamy aktualnego Mistrza Świata do lat 20, 17-letniego Dariusza Świercza, który nie ukrywa ambicji medalowych.

Mistrzostwa Polski będą kluczowymi rozgrywkami prowadzącymi do wyłonienia Reprezentacji Olimpijskiej na rozgrywaną wczesną jesienią tego roku najważniejszą imprezę roku. Wielu zastanawia się, czy Mateusz Bartel po raz kolejny pokrzyżuje plany faworytowi Radkowi Wojtaszkowi i zdobędzie hat-tricka po zwycięstwach w dwóch poprzednich mistrzostwach. A może doświadczeni reprezentanci Polski Bartosz Soćko, Bartłomiej Macieja, czy Kamil Mitoń pogodzą głównych pretendentów do tytułu? Zwolenników mają też czarne konie mistrzostw: Grzegorz Gajewski i Dariusz Świercz. Trudno pozostać obojętnym.

Być może Mistrzostwa dadzą też odpowiedź, na kogo powinniśmy stawiać w przygotowaniach do unikalnego w polskich szachach roku 2013. Rozgrywane w Legnicy Indywidualne Mistrzostwa Europy będą elementem cyklu rozgrywek o Mistrzostwo Świata. Liczymy na awans kilku naszych reprezentantów. Z kolei na jesieni przyszłego roku, pierwszy raz w Polsce odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy. Chcemy zbudować drużynę która powalczy o medale. Te osiągnięcia nie przyjdą łatwo. Trzeba postawić ambitne cele i stworzyć odpowiednie warunki. Ale kluczowa jest praca i rywalizacja naszych arcymistrzów. Wspaniałe sukcesy Darka Świercza wspieranego przez dwa lata przez firmę Microsoft oraz niedawno uruchomiony Wojtaszek Comarch Team pokazują, że wspólny, dobrze zaplanowany wysiłek daje efekty. Dlatego tak ważne są te Mistrzostwa i dlatego walczą w nich wszyscy najlepsi.

Ranga Mistrzostw Polski to nie tylko czołowi zawodnicy i sponsorzy. To warunki gry, zainteresowanie mediów, a także wsparcie Patronów Honorowych. Tegoroczne Mistrzostwa są rekordowe. Patronami zostali Prezydent Rzeczpospolitej Polski, Minister Sportu i Turystyki, Prezydent Warszawy, Marszałek Województwa i Prezes PKOl. Dziękujemy. Szachy zyskują należny im blask!

69. Mistrzostwa Polski będą imprezą, którą nie sposób nie zauważyć. Zapraszamy na salę gry, do kuluarów mistrzostw, a także do transmisji internetowej. Emocje gwarantowane!

Drogie Uczestniczki Mistrzostw,

Tegoroczne Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet są szczególne. I chodzi nie tylko o magiczną dla wszystkich szachistów edycję Mistrzostw. Liczba 64 robi wrażenie chyba na każdym zwolenniku królewskiej gry, ale nie tylko o to chodzi. Mistrzostwa te będą turniejem prawdy.

Po pierwsze: czy mamy zaplecze naszej pierwszej reprezentacji? Wielu sceptyków zostało uciszonych późną jesienią roku 2011, wspaniałym srebrnym medalem na Drużynowych Mistrzostwach Europy wywalczonym przez osłabioną brakiem dwóch podstawowych zawodniczek reprezentację Polski. Po drugie: czy nasze młode zawodniczki, zagrożą uznanym autorytetom? Klaudia Kulon, Ania Iwanow i Malwina Chrząszcz wygrywały już z najlepszymi w pojedynczych partiach, ale czy dadzą radę w najważniejszym turnieju, w walce o Mistrzostwo Polski? Po trzecie: czy gwiazda naszej drużyny na ME i zwyciężczyni I Turnieju im. Arcymistrzyni Hołuj-Radzikowskiej Karina Szczepkowska-Horowska jest już na stałe w pierwszym szeregu naszych arcymistrzyń? Jeżeli zagra tak jak na Mistrzostwach Europy lub jak w drugiej połowie zeszłorocznych Mistrzostw Polski gdy wynikiem 5 z 5 zdobyła brązowy medal, to na pewno tak. Po czwarte wreszcie dowiemy się czy kryzys formy zeszłorocznej Mistrzyni Polski Jolanty Zawadzkiej poszedł w zapomnienie. Jola przełamała się podczas Mistrzostw Europy i zdobyła srebrny medal na swojej szachownicy, a przecież Mistrzostwa Polski to też jej ulubiony turniej.

Odpowiedzi na te pytania są tym bardziej interesujące, że rok 2012 to początek przygotowań do niezwykłego roku 2013. Wtedy to w Polsce odbędą się Indywidualne oraz Drużynowe Mistrzostwa Europy. Zapewne, jako gospodarze, będziemy mogli wystawić dwie drużyny. A cel jest prosty: interesuje nas tylko Mistrzostwo Europy.

Cieszymy się, że w walce na szachownicach krajowych i zagranicznych możemy liczyć na sprawdzonych, wieloletnich partnerów kobiecych szachów, na czele ze sponsorem tytularnym MP firmą Budimex SA oraz sponsorem polskich arcymistrzyń Laboratorium Kosmetycznym dr Irena Eris SA. Również Hotel Novotel po raz trzeci udostępnił swoje gościnne progi dla naszych najlepszych szachistek i szachistów.

Jednego możemy być pewni: czekają nas wielkie emocje i zażarta walka. Nasze Panie tradycyjnie walczą do przysłowiowych gołych króli i do wyczerpania wszelkich szans. Tak trzymać!

Zapraszamy do kibicowania zarówno w Hotelu Novotel, gdzie będzie prowadzony profesjonalny komentarz na żywo, jak i w internecie.

Do zobaczenia na Sali gry w samym centrum Warszawy.

Tomasz Sielicki

Prezes PZSzach
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 17:43, 21 Lip 2012    Temat postu:

---
Zadania wielochodowe..

Osmiochodowka

Autor : I. Kricheli --- Biuletyn 1973 , GM kompozycji szachowej
----------------

Mat w 8 posunieciach - #8

_________

siatka matowa po 1. Wc2! a3 2. Kc3! -- matowa po 1. Wc2 Kg1 2.
Kc1!

Dalsze posuniecia sa oczywiste [ moze na dla wszystkich ].

Gruzini mieli b.dobrych kompozytorow szachowych
, co przekladalo sie na bardzo dobre wyniki Kobiet Gruzinskich.

-----------

Wielochodowka > #6 z rozwiazaniem

A. Galicki , La Strategie , 1903
_2_3
Mat w 6 posunieciach > #6 --- 5. Gh6 Ke7 6. Gf8 mat ---- 5. Gh6 Ke5 6. Gf4 mat

Autor :A. Galicki , La Strategie , 1903

Rozwiazanie

1. Kf8! tempo
1. ... d5 --- 2. exd5 tempo
2. ... Kf5 -- 3. Kf7 tempo
3. ... Ke5 -- 4. Kg6 tempo
4. ... Kd6 -- 5. Gh6 tempo
5. ... Ke5 -- 6. Gf4# diagram nr.2

5. ... Ke7 6. Gf8# diagram nr.3
Dwa biale Skoczki opanowaly pol szachownicy

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 9:21, 24 Lip 2012    Temat postu: Re: Nauka matowania_12

-
Kompozycja szachowa --- XIX wiek!

Autor :Alexander W. Galitzky
Schachmatny Schurnal 1897
------------------
_2
diagram --- 1
Mat w 5 posunieciach -- #5 ---- ---- 1. Wa6! - e6 - 2. Kd2 -- e5 - 3. Kc3 -- e4
---------------------- --------- -- - 4. d4 -- e3 -- 5. Sf6
- mat
----------

Rozwiązanie:
1. Wa6! -- tempo
1. ... e6 --- 2. Kd2 ---- tempo
2. ... e5 -- 3. Kc3 -- tempo
3. ... e4 -- 4. d4 - e3 5. Sf6 - mat

1. ... e5 -- 2. Wb6 - tempo
2. ... e4 -- 3. dxe4+
3. ... Kc4 -- 4. Kd2 - tempo

4. Kd2 - Kd4 - 5. Wb4 - mat__

Pieciochodowka z dwoma wariantami -- dwie siatki matowe

-----------
-

Kompozycja szachowa --- reklamuje matowanie na Diagramie!

Holandia 2012

--- Blokada -- pola _f5

_2

--------- Diagram -- 1 ---------- -- przeslona Wf7 plus -- blokada pola f5!
Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- --- siatka matowa ---- 1. ... Gf5 - 2. Kf3 - mat

-----------
_4

blokada - pola --_f5 -- plus przeslona Gh7
1. ... Wf5 -- 2. He3 - mat ------ siatka matowa --- 1. ... Kf5 - 2. Hxd5 - mat
--

Nauka matowania --- to poczatkowa edukacja szachowa!

[link widoczny dla zalogowanych]



Biale forsownie wygrywaja --


W partii najprawdopodobniej przeszedłbyś obok takiej kombinacji. Wytrenowane zdolności taktyczne w trakcie rozwiązywania zadań pozwolą w partii wyczuć, że coś wisi w powietrzu (szósty zmysł). W moim przekonaniu efekt nie jest podobny.

Czyzby az trzeba miec szosty zmysl , by widziec mata w 3 posunieciu.

Laszlo Polgar zalecal by dzieci uczyc matowania od pierwszych zajec szachowych , czyli uczyc szachow a nie zabawy szachami.
Czy dzieci sa wyszkolone i potrafia matowac w 2 czy w trzech posunieciach zalezy od nauczycieli szachow i od ludzi co administruja stronami szachowymi.
--
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 23:40, 14 Cze 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 21:14, 26 Lip 2012    Temat postu: Re: Nauka matowania_12

----
--

Kompozycja szachowa --- XIX wiek!

12 - P1149314
Autor :Alexander W. Galitzky
Schachmatny Schurnal 1897
------------------
_2

Mat w 5 posunieciach -- #5 ---- ---- 1. Wa6! - e6 - 2. Kd2 -- e5 - 3. Kc3 -- e4
---------------------- --------- -- - 4. d4 -- e3 -- 5. Sf6 -- mat

----------

Rozwiązanie:
1. Wa6! -- tempo
1. ... e6 --- 2. Kd2 ---- tempo
2. ... e5 -- 3. Kc3 -- tempo
3. ... e4 -- 4. d4 - e3 5. Sf6 - mat

1. ... e5 -- 2. Wb6 - tempo
2. ... e4 -- 3. dxe4+
3. ... Kc4 -- 4. Kd2 - tempo

4. Kd2 - Kd4 - 5. Wb4 - mat__

Pieciochodowka z dwoma wariantami -- dwie siatki matowe

-----------
-

Kompozycja szachowa --- reklamuje matowanie na Diagramie!

Holandia 2012

--- Blokada -- pola _f5

_2

--------- Diagram -- 1 ---------- -- przeslona Wf7 plus -- blokada pola f5!
Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- --- siatka matowa ---- 1. ... Gf5 - 2. Kf3 - mat

-----------
_4

blokada - pola --_f5 -- plus przeslona Gh7
1. ... Wf5 -- 2. He3 - mat ------ siatka matowa --- 1. ... Kf5 - 2. Hxd5 - mat
--

Nauka matowania --- to poczatkowa edukacja szachowa!

[link widoczny dla zalogowanych]



Biale forsownie wygrywaja --


W partii najprawdopodobniej przeszedłbyś obok takiej kombinacji. Wytrenowane zdolności taktyczne w trakcie rozwiązywania zadań pozwolą w partii wyczuć, że coś wisi w powietrzu (szósty zmysł). W moim przekonaniu efekt nie jest podobny.

Czyzby az trzeba miec szosty zmysl , by widziec mata w 3 posunieciu.

Laszlo Polgar zalecal by dzieci uczyc matowania od pierwszych zajec szachowych , czyli uczyc szachow a nie zabawy szachami.
Czy dzieci sa wyszkolone i potrafia matowac w 2 czy w trzech posunieciach zalezy od nauczycieli szachow i od ludzi co administruja stronami szachowymi.
--
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 20:30, 29 Lip 2012    Temat postu:

--
Zadania wielochodowe..

Osmiochodowka

Autor : I. Kricheli --- Biuletyn 1973 , GM kompozycji szachowej
----------------

Mat w 8 posunieciach - #8

_________

siatka matowa po 1. Wc2! a3 2. Kc3! -- matowa po 1. Wc2 Kg1 2.
Kc1!

Dalsze posuniecia sa oczywiste [ moze na dla wszystkich ].

Gruzini mieli b.dobrych kompozytorow szachowych
, co przekladalo sie na bardzo dobre wyniki Kobiet Gruzinskich.

-----------

Wielochodowka > #6 z rozwiazaniem

A. Galicki , La Strategie , 1903
_2_3
Mat w 6 posunieciach > #6 --- 5. Gh6 Ke7 6. Gf8 mat ---- 5. Gh6 Ke5 6. Gf4 mat

Autor :A. Galicki , La Strategie , 1903

Rozwiazanie

1. Kf8! tempo
1. ... d5 --- 2. exd5 tempo
2. ... Kf5 -- 3. Kf7 tempo
3. ... Ke5 -- 4. Kg6 tempo
4. ... Kd6 -- 5. Gh6 tempo
5. ... Ke5 -- 6. Gf4# diagram nr.2

5. ... Ke7 6. Gf8# diagram nr.3
Dwa biale Skoczki opanowaly pol szachownicy

--
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 8:02, 02 Sie 2012    Temat postu: Re: Nauka matowania_12

---

--- Wirtualne szkolenie --- dla I Kat. szachowej!

Kompozycja szachowa --- XIX wiek!



12 - P1149314
Autor :Alexander W. Galitzky
Schachmatny Schurnal 1897
------------------
_2

Mat w 5 posunieciach -- #5 ---- ---- 1. Wa6! - e6 - 2. Kd2 -- e5 - 3. Kc3 -- e4
---------------------- --------- -- - 4. d4 -- e3 -- 5. Sf6 -- mat

----------

Rozwiązanie:
1. Wa6! -- tempo
1. ... e6 --- 2. Kd2 ---- tempo
2. ... e5 -- 3. Kc3 -- tempo
3. ... e4 -- 4. d4 - e3 5. Sf6 - mat

1. ... e5 -- 2. Wb6 - tempo
2. ... e4 -- 3. dxe4+
3. ... Kc4 -- 4. Kd2 - tempo

4. Kd2 - Kd4 - 5. Wb4 - mat__

Pieciochodowka z dwoma wariantami -- dwie siatki matowe

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 22:58, 04 Sie 2012    Temat postu:

----

- Kompozycja i solving -- to reklama szachow i edukacja Szachistek!


Mat w 2 posunieciach -- #2 Dwa -- Rozwiazania

Rozwiazanie I

1. Sa6! grozi -- 2. Hd4 - mat
1. ... Se6 ---- 2. Hxe6 -- mat
1. ... e5 ------ 2. Hxc6 -- mat
1. ... Kd7 ---- 2. Hxc6 -- mat
1. ... c5 ------ 2. Hxc5 -- mat
1. ... Ke5 ---- 2. Hd4 --- mat

Rozwiązanie:II

1. Hf4!+
1. ... e5 ---- 2. fxe6 e.p. -- mat
1. ... Kd7 -- 2. Gxc6 --- mat
1. ... Kc5 -- 2. Hd4 -- mat

-----------------

----- Solving -- to reklama szachow i edukacja szachistow!
-
Autor : D. Przepiorka -- Bohemia 1902

1____2

Mat w 2 posunieciach -- #2 ------ 1. Sd7! -- Ka6 -- 2. Sc5 - mat


3____4

1. Sd7! -- Kc6 -- 2. Sd6 -- # ------ 1. Sd7 -- Kc8 -- 2. Sd6 - mat

Rozwiązanie

1. Sd7! -- tempo
1. ... Kc6 -- 2. Sd6 - mat --------- Diagram -- 3

1. ... Ka6 -- 2. Sc5 - mat --------- Diagram -- 2
1. ... Ka8 -- 2. He4 - mat
1. ... Kc8 -- 2. Sd6 - mat --------- Diagram -- 4

------
[link widoczny dla zalogowanych]
-- 540 kompozycji

--------
Do komponowania zadan --- Alybadix
Do rozwiazywania zadan --- [link widoczny dla zalogowanych]
Do pokazywania zadan --- szachy diagramowe
Do reklamy szachow --- czytelne diagramy szachowe

-----


Diagram duzy -- rowna sie -- Diagram maly -- Matematycznie

_2

Na diagramie bialy Skoczek zamatowal czarnego Krola -- Skoczek Sf4 -- matuje!

---
Pozycja szach. --- Miasta --- Tabliczka mnozenia -- - Maly diagram

Hetman --- Hd8 ----- GDYNIA ----- 8 razy 4 = 32 ----- Hetman - Hh4 --- 4 razy 8 = 32
KROL ------ Ke8 ----- Elblag ------- 8 razy 5 = 40 ------ KROL ---- Kh5 --- 5 razy 8 = 40
Goniec ---- Gf8 ---- Bartoszyce -- 8 razy 6 = 48 ------ Goniec --- Gh6 --- 6 razy 8 = 48
Skoczek -- Sg8 ----- Gizycko ----- 8 razy 7 = 56 ----- Skoczek -- Sh7 --- 7 razy 8 = 56
------------
Pion -------- d7 ---- TCZEW------- 7 razy 4 = 28 ------ Pion ------ g4 ---- 4 razy 7 = 28
Pion -------- e7 ---- OSTRODA --- 7 razy 5 = 35 ------ Pion ------ g5 ---- 5 razy 7 = 35
Pion -------- f7 ----- OLSZTYN ---- 7 razy 6 = 42 ------ Pion ------ g6 ---- 6 razy 7 = 42
------------
Skoczek --- Sd6 ---- Bydgoszcz -- 6 razy 4 = 24 ---- Skoczek -- Sf4 --- 4 razy 6 = 24
Wieza ----- We6 ---- TORUN ------ 6 razy 5 = 30 ---- Wieza ---- Wf5 --- 5 razy 6 = 30
KROL ------ Kd5 ----- KONIN ------ 5 razy 4 = 20 ----- KROL ----- Ke4 --- 4 razy 5 = 20

----------------
Tabliczka mnozenia zgadza sie co do joty obserwujac
diagram Duzy i Diagram maly.
Co ciekawe Kazda bierka szachowa z diagramu duzego odpowiada bierce z diagramu
malego. Nawet mat Skoczkiem Sd6 -- odpowiada Sf4
------
Oczywiscie miasta na Mapie Polski z diagramu Duzego nie beda te same
co miasta z diagramu malego.
Wieza -- Wf5 to miasto Warszawa -- 5 razy 6 = 30
Pozostale miasta sa do ustalenia przez czytelnikow [ wedlug swojego rozeznania]
Ja osobiscie preferuje duze miasta powyzej 50 tysiecy mieszkancow.
Na mapie Polski maly diagram widze tam takie miasta jak:
Lodz -- Radom -- Lublin -- Chelm -- Warszawa -- Siedlce
Biala Podlaska -- Lomza -- Bialystok -- Augustow


Diagram do wszystkiego!
--
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 17:51, 10 Sie 2012    Temat postu: Re: Nauka matowania_12

--------

--- Wirtualne szkolenie --- dla I Kat. szachowej!

Kompozycja szachowa --- XIX wiek!



12 - P1149314
Autor :Alexander W. Galitzky
Schachmatny Schurnal 1897
------------------
_2

Mat w 5 posunieciach -- #5 ---- ---- 1. Wa6! - e6 - 2. Kd2 -- e5 - 3. Kc3 -- e4
---------------------- --------- -- - 4. d4 -- e3 -- 5. Sf6 -- mat

----------

Rozwiązanie:
1. Wa6! -- tempo
1. ... e6 --- 2. Kd2 ---- tempo
2. ... e5 -- 3. Kc3 -- tempo
3. ... e4 -- 4. d4 - e3 5. Sf6 - mat

1. ... e5 -- 2. Wb6 - tempo
2. ... e4 -- 3. dxe4+
3. ... Kc4 -- 4. Kd2 - tempo

4. Kd2 - Kd4 - 5. Wb4 - mat__

Pieciochodowka z dwoma wariantami -- dwie siatki matowe

--
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 16:38, 12 Sie 2012    Temat postu:

--
Szkolenie wirtualne --- dla wszystkich!
-------
106 - P1146760
Autor : Viktor Melnichenko
Tschoritschnik 2003
Metlizki-60 Spezielle ehr. Erw.
-----------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiaznia widoczne na diagramach szachowych / brak chinszczyzny...


3
---- ----- Siatka matowa po 3 posunieciach ---- ----- siatka matowa po 3 pos.

Jeden ze sposobow prowadzenia --- edukacji szachowej.
W Polsce malo stosowany , trenerzy maja klopoty z diagramami!
---------

Kompozycja szachowa --- Ukladanie siatek matowych!

7 - P1037571
Autor : Wolfgang Pauly
Deutsches Wochenschach 1905
---------------

Mat w 4 posunieciach --- #4


Rozwiązanie: 1. Wf8! --- tempo
1. ... g6 ---- 2. Wf1 --- tempo
2. ... Ke4 --- 3. Kf2 --- tempo
3. ... Kf5 --- 4. Ke3! - mat --- Diagram -- 2

1. ... Ke4 -- 2. Ke2 --- tempo
2. ... g6 --- 3. Gf7 --- tempo
3. ... Kf5 --- 4. Gd5 - mat --- Diagram --- 3

_3
3. Kf2! -- Kf5 - 4. Ke3 - mat ---- --- 2. Ke2 - g6 - 3. Gf7! -- Kf5 - 4. Gd5 - mat

Dwie ciekawe siatki matowe
- 3. Kf2! -- Kf5 - 4. Ke3!# -- -- diagram -- 3 -- 4. Gd5#

----
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 17:52, 14 Sie 2012    Temat postu:

-
Szkolenie wirtualne --- dla wszystkich!
-------
106 - P1146760
Autor : Viktor Melnichenko
Tschoritschnik 2003
Metlizki-60 Spezielle ehr. Erw.
-----------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiaznia widoczne na diagramach szachowych / brak chinszczyzny...


3
---- ----- Siatka matowa po 3 posunieciach ---- ----- siatka matowa po 3 pos.

Jeden ze sposobow prowadzenia --- edukacji szachowej.
W Polsce malo stosowany , trenerzy maja klopoty z diagramami!
---------

Kompozycja szachowa --- Ukladanie siatek matowych!

7 - P1037571
Autor : Wolfgang Pauly
Deutsches Wochenschach 1905
---------------

Mat w 4 posunieciach --- #4


Rozwiązanie: 1. Wf8! --- tempo
1. ... g6 ---- 2. Wf1 --- tempo
2. ... Ke4 --- 3. Kf2 --- tempo
3. ... Kf5 --- 4. Ke3! - mat --- Diagram -- 2

1. ... Ke4 -- 2. Ke2 --- tempo
2. ... g6 --- 3. Gf7 --- tempo
3. ... Kf5 --- 4. Gd5 - mat --- Diagram --- 3

_3
3. Kf2! -- Kf5 - 4. Ke3 - mat ---- --- 2. Ke2 - g6 - 3. Gf7! -- Kf5 - 4. Gd5 - mat

Dwie ciekawe siatki matowe
- 3. Kf2! -- Kf5 - 4. Ke3!# -- -- diagram -- 3 -- 4. Gd5#

-----

Matowanie na ekranie



Dwa Skoczki matuja czarnego Krola!

Rozwiazanie ponizej!

---- Siatka matowa po 5 posunieciach


Dwa biale Skoczki matuja z pomoca czarnych Skoczkow...
Tak to przynajmniej wyglada na diagramie
----
Rozwiazanie jest w miare latwe ....
wystarczy policzyc posuniecia czarnych.
Czarny wykonal dwa posuniecia - Kg8 - Kf8
Czarne Skoczki wykonaly po jednym posunieciu - Se7 - Sf7
Teraz pozostaly nam posuniecia bialych...
Najlepiej robic to na - szachach diagramowych -- probujac
wymusic powyzsze posuniecia czarnych ( ktore mamy zapisane powyzej )

Kazda kombinacja szachowa jest zrozumiala dla szachisty
jak bedzie zapisana na obrazku - siatka matowa
Do takiej kombinacji czesto wracamy gdyz ja pomietamy pokazujac innym szachistom.
To jest jeden ze sposobow reklamy i edukacji szachowej.
-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 14:49, 23 Sie 2012    Temat postu: Re: Nauka matowania_12

----

--- Wirtualne szkolenie --- dla I Kat. szachowej!

Kompozycja szachowa --- XIX wiek!



12 - P1149314
Autor :Alexander W. Galitzky
Schachmatny Schurnal 1897
------------------
_2

Mat w 5 posunieciach -- #5 ---- ---- 1. Wa6! - e6 - 2. Kd2 -- e5 - 3. Kc3 -- e4
---------------------- --------- -- - 4. d4 -- e3 -- 5. Sf6 -- mat

----------

Rozwiązanie:
1. Wa6! -- tempo
1. ... e6 --- 2. Kd2 ---- tempo
2. ... e5 -- 3. Kc3 -- tempo
3. ... e4 -- 4. d4 - e3 5. Sf6 - mat

1. ... e5 -- 2. Wb6 - tempo
2. ... e4 -- 3. dxe4+
3. ... Kc4 -- 4. Kd2 - tempo

4. Kd2 - Kd4 - 5. Wb4 - mat__

Pieciochodowka z dwoma wariantami -- dwie siatki matowe

----
--
Wirtualne szkolenie -- dla wszystkich!

7 - P1126645
Autor : Miroslav Havel --- arcymistrz kompozycji szachowej!
2712 Zlata Praha 20/06/1917
62A Bohemian Garnets 1923
-------------------------


Mat w 5 posunieciach -- #5 --- -- 1. We3! tempo

Rozwiazanie

1. We3!
1. ... Kd4 - 2. Kb5 -- tempo
2. ... Kd5 - 3. We7! - tempo
3. ... Kd6 - 4. Gc5+
4. ... Kd5 - 5. c4 - mat ---- Diagram -- 4


_3

--- 1. We3! - Kd6 - 2. c4 - Kd7 ------ ---- 1. We3 - Kc4 - 2. Wd3! - Kb4 - 3. Gd4 - Kc4
3. c5 Kc8 4. Wd3 Kb8 - 5. Wd8 mat -- -- 4. Gb2! - diagram - 3 i - 5. Wd4#

[link widoczny dla zalogowanych]


__4
--- 4. Gc5 - Kd5 - 5. c4 - mat

----
Super zadania M. Havla.
Mala ilosc bierek szachowych pozwala te zadania
propagowac na imprezach szachowych.
--
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 19:29, 22 Wrz 2012    Temat postu:

--
Wielochodowka -- nauka matowania Skoczkiem

__2

Mat w 6 posunieciach -- #6 --- --- siatka matowa -- 6. Sc2 - mat

Rozwiazanie

1. Gb5! - b6
2. Ga4 -- b5
3. Kc1 -- bxa4
4. Kc2 -- a3
5. Kc1 -- a2
6. Sc2 - mat --- diagram -- 2

Zadanie powstalo przy pomocy programu szachowego
[link widoczny dla zalogowanych] --- zachecam nauczycieli Szachow do nauczenia
swoich kursantow szachowych. -- obslugi i dzialania programu.
Program problemist ma bibloteka zadan szachowych --
okolo 100 tysiecy kompozycji szachowych
Program ten ma gotowe zadania -- tylko wydrukowac.
Na papierze A4 miesci sie 9 czytelnych -- diagramow.
--
-----------


Drodzy Miłośnicy Szachów,

Drodzy Uczestnicy Mistrzostw,

Enea Mistrzostwa Polski odbywają się już po raz trzeci w pięknym i gościnnym Hotelu Novotel Centrum, który dla potrzeb szachistów oddaje nie tylko przestronną salę gry, ale pozwala nam zdominować również hol i kawiarnię. Można powiedzieć, że przez 9 lutowych dni cały hotel żyje szachami. A jest czym. Mistrzostwa Polski gromadzą naszych najlepszych arcymistrzów, z graczem najwyższej klasy światowej Radkiem Wojtaszkiem, a także pretendujących do najwyższych zaszczytów licznych juniorów opromienionych medalami Mistrzostw Świata i Europy. Wśród tych ostatnich mamy aktualnego Mistrza Świata do lat 20, 17-letniego Dariusza Świercza, który nie ukrywa ambicji medalowych.

Mistrzostwa Polski będą kluczowymi rozgrywkami prowadzącymi do wyłonienia Reprezentacji Olimpijskiej na rozgrywaną wczesną jesienią tego roku najważniejszą imprezę roku. Wielu zastanawia się, czy Mateusz Bartel po raz kolejny pokrzyżuje plany faworytowi Radkowi Wojtaszkowi i zdobędzie hat-tricka po zwycięstwach w dwóch poprzednich mistrzostwach. A może doświadczeni reprezentanci Polski Bartosz Soćko, Bartłomiej Macieja, czy Kamil Mitoń pogodzą głównych pretendentów do tytułu? Zwolenników mają też czarne konie mistrzostw: Grzegorz Gajewski i Dariusz Świercz. Trudno pozostać obojętnym.

Być może Mistrzostwa dadzą też odpowiedź, na kogo powinniśmy stawiać w przygotowaniach do unikalnego w polskich szachach roku 2013. Rozgrywane w Legnicy Indywidualne Mistrzostwa Europy będą elementem cyklu rozgrywek o Mistrzostwo Świata. Liczymy na awans kilku naszych reprezentantów. Z kolei na jesieni przyszłego roku, pierwszy raz w Polsce odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy. Chcemy zbudować drużynę która powalczy o medale. Te osiągnięcia nie przyjdą łatwo. Trzeba postawić ambitne cele i stworzyć odpowiednie warunki. Ale kluczowa jest praca i rywalizacja naszych arcymistrzów. Wspaniałe sukcesy Darka Świercza wspieranego przez dwa lata przez firmę Microsoft oraz niedawno uruchomiony Wojtaszek Comarch Team pokazują, że wspólny, dobrze zaplanowany wysiłek daje efekty. Dlatego tak ważne są te Mistrzostwa i dlatego walczą w nich wszyscy najlepsi.

Ranga Mistrzostw Polski to nie tylko czołowi zawodnicy i sponsorzy. To warunki gry, zainteresowanie mediów, a także wsparcie Patronów Honorowych. Tegoroczne Mistrzostwa są rekordowe. Patronami zostali Prezydent Rzeczpospolitej Polski, Minister Sportu i Turystyki, Prezydent Warszawy, Marszałek Województwa i Prezes PKOl. Dziękujemy. Szachy zyskują należny im blask!

69. Mistrzostwa Polski będą imprezą, którą nie sposób nie zauważyć. Zapraszamy na salę gry, do kuluarów mistrzostw, a także do transmisji internetowej. Emocje gwarantowane!

Drogie Uczestniczki Mistrzostw,

Tegoroczne Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet są szczególne. I chodzi nie tylko o magiczną dla wszystkich szachistów edycję Mistrzostw. Liczba 64 robi wrażenie chyba na każdym zwolenniku królewskiej gry, ale nie tylko o to chodzi. Mistrzostwa te będą turniejem prawdy.

Po pierwsze: czy mamy zaplecze naszej pierwszej reprezentacji? Wielu sceptyków zostało uciszonych późną jesienią roku 2011, wspaniałym srebrnym medalem na Drużynowych Mistrzostwach Europy wywalczonym przez osłabioną brakiem dwóch podstawowych zawodniczek reprezentację Polski. Po drugie: czy nasze młode zawodniczki, zagrożą uznanym autorytetom? Klaudia Kulon, Ania Iwanow i Malwina Chrząszcz wygrywały już z najlepszymi w pojedynczych partiach, ale czy dadzą radę w najważniejszym turnieju, w walce o Mistrzostwo Polski? Po trzecie: czy gwiazda naszej drużyny na ME i zwyciężczyni I Turnieju im. Arcymistrzyni Hołuj-Radzikowskiej Karina Szczepkowska-Horowska jest już na stałe w pierwszym szeregu naszych arcymistrzyń? Jeżeli zagra tak jak na Mistrzostwach Europy lub jak w drugiej połowie zeszłorocznych Mistrzostw Polski gdy wynikiem 5 z 5 zdobyła brązowy medal, to na pewno tak. Po czwarte wreszcie dowiemy się czy kryzys formy zeszłorocznej Mistrzyni Polski Jolanty Zawadzkiej poszedł w zapomnienie. Jola przełamała się podczas Mistrzostw Europy i zdobyła srebrny medal na swojej szachownicy, a przecież Mistrzostwa Polski to też jej ulubiony turniej.

Odpowiedzi na te pytania są tym bardziej interesujące, że rok 2012 to początek przygotowań do niezwykłego roku 2013. Wtedy to w Polsce odbędą się Indywidualne oraz Drużynowe Mistrzostwa Europy. Zapewne, jako gospodarze, będziemy mogli wystawić dwie drużyny. A cel jest prosty: interesuje nas tylko Mistrzostwo Europy.

Cieszymy się, że w walce na szachownicach krajowych i zagranicznych możemy liczyć na sprawdzonych, wieloletnich partnerów kobiecych szachów, na czele ze sponsorem tytularnym MP firmą Budimex SA oraz sponsorem polskich arcymistrzyń Laboratorium Kosmetycznym dr Irena Eris SA. Również Hotel Novotel po raz trzeci udostępnił swoje gościnne progi dla naszych najlepszych szachistek i szachistów.

Jednego możemy być pewni: czekają nas wielkie emocje i zażarta walka. Nasze Panie tradycyjnie walczą do przysłowiowych gołych króli i do wyczerpania wszelkich szans. Tak trzymać!

Zapraszamy do kibicowania zarówno w Hotelu Novotel, gdzie będzie prowadzony profesjonalny komentarz na żywo, jak i w internecie.

Do zobaczenia na Sali gry w samym centrum Warszawy.

Tomasz Sielicki
Prezes PZSzach
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 16:19, 05 Paź 2012    Temat postu:

-
Szkolenie wirtualne --- dla wszystkich!
-------
106 - P1146760
Autor : Viktor Melnichenko
Tschoritschnik 2003
Metlizki-60 Spezielle ehr. Erw.
-----------------------


Mat w 3 posunieciach --- #3

Rozwiaznia widoczne na diagramach szachowych / brak chinszczyzny...


3
---- ----- Siatka matowa po 3 posunieciach ---- ----- siatka matowa po 3 pos.

Jeden ze sposobow prowadzenia --- edukacji szachowej.
W Polsce malo stosowany , trenerzy maja klopoty z diagramami!
---------

Kompozycja szachowa --- Ukladanie siatek matowych!

7 - P1037571
Autor : Wolfgang Pauly
Deutsches Wochenschach 1905
---------------

Mat w 4 posunieciach --- #4


Rozwiązanie: 1. Wf8! --- tempo
1. ... g6 ---- 2. Wf1 --- tempo
2. ... Ke4 --- 3. Kf2 --- tempo
3. ... Kf5 --- 4. Ke3! - mat --- Diagram -- 2

1. ... Ke4 -- 2. Ke2 --- tempo
2. ... g6 --- 3. Gf7 --- tempo
3. ... Kf5 --- 4. Gd5 - mat --- Diagram --- 3

_3
3. Kf2! -- Kf5 - 4. Ke3 - mat ---- --- 2. Ke2 - g6 - 3. Gf7! -- Kf5 - 4. Gd5 - mat

Dwie ciekawe siatki matowe
- 3. Kf2! -- Kf5 - 4. Ke3!# -- -- diagram -- 3 -- 4. Gd5#

--
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 8:21, 08 Paź 2012    Temat postu:

---
Rewia zadań -- dla Polskich Szkol

Solving, Szachy i rozrywki --- 5 kwietnia 2012
Jerzy Konikowski

Autor: Fritz Giegold
kristall -- 1962
----------------


Mat w 2 posunieciach --- #2

1. Hd5+!
1. ... Kxd5 -- 2. Wb5 - mat --- Diagram -- 2
1. ... Gxd5 -- 2. Sxd3 mat
1. ... Wxd5 -- 2. Se4 - mat --- Diagram --- 3

_3

1. Hd5+! - Kxd5 - 2. Wb5! - mat ---- --- 1. Hd5+ - Wxd5 - 2. Se4 - mat

Piekne zadanie -- nawet jak zaczyna sie od szacha!

-
[link widoczny dla zalogowanych]

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 4 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin