Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Piszemy ksiazke
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 12, 13, 14  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 9:59, 30 Cze 2013    Temat postu:

--
Kombinacja z ksiazki:
Wyprawa do krainy szachow

Biale -- Wilhelm Steitz - Bardeleben
----
-
--- diagram -- 1
Biale wygrywaja -- (+)

Rozwiazanie

1. Sg5+! -- Ke8
2. Wxe7+ - Kf8
3. We7+!! - Kg8
4. Wg7+ -- Kh8
5. Wxh7+ - tu wypada podac -- diagram -- 2 , gdyz grajacy
czarnymi bierkami opuscil sale ... nie byl zainteresowany ogladaniem mata
---
2_3
-- diagram 2

dalsza gra tak mogla przebiegac:
5. ... ----- Kg8
6. Wg7+ - Kh8 --- ( po Kf8 - jest - 7. Sh7+! ) diagram -- 3
7. Hh4+ - Kxg7
8. Hh7+- - Kf8
9. Hh8+ -- Ke7
10. Hg7+ - Ke8
11. Hg8+ - Ke7
12. Hf7+ - Kd8
13. Hf8+ - He8
14. Sf7 + - Kd7
15. Hf-d6 - mat -- diagram -- 4

----

--- diagram koncowy --
Oto efektowny final wirtuozerskiej kombinacji.

Kombinacja ma duzo posuniec , wiec nalezy pokazac kilka pozycji na diagramach
, by szachisci zapamietali efektowna gre bialymi bierkami.
Efektowna gra konczy sie matem.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 22:08, 01 Paź 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 17:14, 29 Sie 2013    Temat postu:

----
-- Nauka matowania.--- na ekranie

Autor: Valentin UDARTSEV

2
--- diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 - po wstepie -- 1. Hc5! -- grozi -- 2. Wxe6 -- mat

Rozwiazanie

1. Hc5! -- grozi --- 2. Wxe6 -- mat
1. Hc5 --- Wxc5 -- - 2. Sf7 --- mat
1. Hc5 --- Hxc5 ---- 2. Gg3 -- mat
1. Hc5 --- Hh3 ----- 2. Gc6 -- mat
1. Hc5 --- We7 ---- 2. Gc4 -- mat
1. Hc5 --- Gh3 ---- 2. Wxe4 -- mat
--------------------------
Ciekawe (zaznaczone) pozycje matowe. 2. Gc6# . 2. Gc4#

----
----
Problemista Robert Lincoln -- USA

--- Matowanie na ekranie

175 - P1056581
Autor : Robert A. Lincoln

1___2
Mat w 2 posunieciach ---- #2 ---- pozycja finalowa -- 2. Hh7 - mat

Rozwiązanie:

1. Hb7! --- grozi -- 2. Hxc8 - mat ---- Diagram -- 6
1. ... Sa7 ---- 2. He7#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7# ----- Diagram -- 4
1. ... Kf8 ---- 2. Hf7#
1. ... O-O! -- 2. Hh7# --- Diagram -- 2
----------

3_____4

1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat

5_____6

1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat

Nauka matowania --- Hetmanem


------
Solving to tylko świetna zabawa!

Zanim przejdę do meritum sprawy, zastanówmy się czym są szachy? Jest wiele definicji królewskiej gry.

Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE określa szachy jako jedną z najstarszych, intelektualnych i kulturowych gier, która stanowi kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki.

Saturnin Limbach nasz znany kompozytor szachowy podkreślał: szachy są wiedzą pod względem treści, sztuką pod względem formy, grą zaś w swej istocie.

Pewien amerykański działacz szachowy na swój sposób sformułował królewską grę: Szachy zawierają w sobie elementy kultury, sztuki i intelektualnych zdobyczy całej historii cywilizacji.

Jedno jest pewne, że szachy są dyscypliną sportową. Zawodnicy startujący w zawodach, aby osiągnąć swój cel, muszą pokonać na swojej drodze i to w bezpośrednim pojedynku wielu przeciwników. Wymaga to kolosalnej wiedzy szachowej, niezwykłej kondycji psychofizycznej i koncentracji, ponieważ partia szachowa może trwać wiele godzin. Jednym słowem szachista wysokiej klasy musi posiadać wiele cech bojownika z prawdziwego zdarzenia!

Gra korespondencyjna tylko częściowo spełnia te kryteria: jest walka, ale nie ma bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Właściwie to niewiadomo, z kim się tak naprawdę gra!

Kompozycja szachowa to dziedzina całkowicie odmienna od praktycznej gry. Tutaj problemista nie walczy z przeciwnikiem, lecz z pewnym pomysłem. Ten bój może być krótki, ale może też trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami. Tutaj nie liczy się czas. Ważna jest doskonałość i piękno kompozycji. Problemiści są wytrwali w osiągnięciu swego idealnego celu!

Te wszystkie dziedziny łączy jednak jedna cecha: owoc ich wysiłku umysłowego. Partie są udokumentowane i te najbardziej wartościowe znajdują swe miejsce w pismach specjalistycznych i różnych zbiorach. W ten sposób pamięć o nich nie zaginie. Niektóre z nich stają się nawet „nieśmiertelnymi”, przetrwają lata i nawet wieki. Podobnie jest z pięknymi kompozycjami.

W ostatnich latach nastąpił – w pewnych kręgach szachowych – wzrost zainteresowania tzw. solvingiem. Co to właściwie jest? To jest po prostu rozwiązywanie zadań szachowych. Czyli to, co problemista stworzy, nieraz nawet latami, jest przez solverowca rozwiązywane. Im szybciej tym lepiej.

Solverowcy mają swoje imprezy, czyli mistrzostwa krajowe, Europy i świata. Mają też swoje tytuły, podobnie jak w grze praktycznej.

Jak w ogóle doszło do powstania solvingu? Uboczne rozwiązania w zadaniach szachowych były kiedyś prawdziwą plagą. Sami problemiści często nie sprawdzali dokładnie swych dzieł i wysyłali na konkursy prace niepoprawne. Część z nich była potem nagradzana i przedrukowywana przez różne pisma specjalistyczne. Ukazywały się też książki, które zawierały między innymi niepoprawne problemy.

Konkursy rozwiązaniowe organizowane przez pisma fachowe tylko częściowo załatwiały tę kwestię. Ktoś wpadł w końcu na pomysł zmobilizowania większej grupy szachistów do zajęcia się rozwiązywaniem problemów, aby tym samym wyeliminować albo zmniejszyć do minimum te niepoprawności. W ten sposób zaczęto organizować pierwsze turnieje dla solverowców, które potem rozrosły się do imprez rangi europejskiej i światowej.

Coraz więcej osób zajmuje się teraz solvingiem, gdyż jest to dość łatwa forma rozrywki z szachami i nie wymagająca dużego wysiłku szkoleniowego, jak to jest w przypadku gry praktycznej. Nie brakuje też chętnych do organizacji takich imprez, gdyż na pewno są one profitowe.

Jakie korzyści mają obecnie sami problemiści z usług solvingu? Żadnych! Teraz są programy szachowe, za pomocą których można w ciągu nawet kilku sekund sprawdzić poprawność każdego zadania. Takie programy ma każdy kompozytor zajmujący się układaniem problemów!

Niedawno w Jesi (Włochy) Kacper Piorun został mistrzem świata w solvingu! Wcześniejszy jego występ na MŚ juniorów do lat 20 w Chennai zakończył się niepowodzeniem. Po rozegranych partiach można było wyciągnąć jeden wniosek: nie był do tego turnieju odpowiednio przygotowany. Szkoda, że ten utalentowany zawodnik – uznany kiedyś na miarę talentu Wasyla Iwańczuka – stanął w swym twórczym rozwoju jako szachista. Kacper Piorun wybrał łatwiejszą drogę. Zajmowanie się solvingiem i uzyskiwanie dobrych wyników nie wymaga tyle pracy, którą musi normalnie wykonać szachista z dużymi ambicjami sportowymi!

Chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt. Niektórzy w Polsce próbują stawiać znak równości pomiędzy solvingiem i grą praktyczną. Inni natomiast posuwają się jeszcze dalej i stawiają rozwiązywanie zadań wyżej. Argumentem są wyniki solverowców, którzy zdobywają od lat medale w mistrzostwach Europy i świata.

Błędna teoria! Solving nie jest i nie może być konkurencją dla szachów. To jest po prostu pewna forma rozrywki. W tej chwili na świecie organizuje się wiele imprez na zasadzie świetnej zabawy, np. rzut telefonem komórkowym na odległość, rzut beretem, rzut śledziem do beczki z wodą, rzut młotkiem do telewizora itd. Niedawno czytałem w jakieś gazecie, że Polak został już po raz drugi z rzędu mistrzem świata w dojeniu krów.

Kiedyś znany działacz i wieloletni dyrektor festiwalu szachowego w Rowach Alfred Obszański (1940-2009) planował zorganizowanie mistrzostw świata w rzucie figurami szachowymi na odległość. Miało to nastąpić na plaży w Rowach. Według pomysłodawcy byłaby to widowiskowa impreza (w porównaniu z nudnym solvingiem) i świetna reklama dla naszej dyscypliny.

Według mnie rozwiązywanie zadań może być pewną formą treningu. Pod warunkiem, że będzie to odpowiednio wyselekcjonowany zbiór wartościowych problemów. Na ten temat napisałem książkę „Kompozycja w treningu szachisty” (Wydawnictwo Szachowe Penelopa 2003).

Szachy są grą twórczą. Jak już wcześniej wspomniałem, szachiści rozgrywają piękne partie, które cieszą przez lata miliony wielbicieli królewskiej gry. Podobnie problemiści pozostawiają w spadku swe wspaniałe utwory.

A co zostawiają nam solverowcy? Praktycznie niewiele, bo tutaj nie ma żadnej twórczości. Solverowcy ograniczają się tylko do odtwarzania pewnych znanych idei wymyślonych przez kompozytorów szachowych! Ich twórczość to suche wyniki turniejowe i fotografie z uśmiechniętymi zawodnikami, z zawieszonymi medalami na szyjach i pucharami w rękach!

FM Jerzy Konikowski

-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 22:28, 23 Wrz 2013    Temat postu:

---

Dwuchodowka - miniatura z rozwiazaniem

Autor : I.V.Diaconu , Der Waarheid , 1967

-- Diagram -- 1
Posunięcie białych , mat w 2 pos. --- 1. Hb2 tempo!

Rozwiązanie:

1. Hb2!
1... f1=H/G --- 2. Sg3X
1... f1=W ------ 2. Sg3, Hg2X
1... f1=S ------- 2. Hg2X
1... Gh2 --------- 2. Sxf2X
1... Kh2 ---------- 2. Hh8X

1.Hb2 --- f1=H/G 2. Sg3 mat ------- 1.Hb2 Gh2 2. Sxf2 mat
2___3
4___5

1. Hb2 --- f1=S 2. Hg2 mat --------- 1. Hb2 Kh2 2. Hh8 mat

------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 5:19, 24 Wrz 2013    Temat postu: Re: Piszemy ksiazke

Wszyscy piszemy ksiazke o szachach [ lub ksiazke szachowa]

Kwiat polskich szachistów 1.11.2010

1 Wojtaszek, Radoslaw g POL 2726 18 1987
2 Socko, Bartosz g POL 2660 16 1978
3 Macieja, Bartlomiej g POL 2636 17 1977
4 Markowski, Tomasz g POL 2625 17 1975
5 Krasenkow, Michal g POL 2621 14 1963
6 Bartel, Mateusz g POL 2617 25 1985
7 Miton, Kamil g POL 2616 26 1984

8 Antoniewski, Rafal g POL 2604 13 1980
9 Kempinski, Robert g POL 2597 18 1977
10 Dziuba, Marcin g POL 2584 18 1983
11 Moranda, Wojciech g POL 2578 9 1988
12 Mista, Aleksander g POL 2565 9 1983

13 Gajewski, Grzegorz g POL 2555 9 1985
14 Jakubiec, Artur g POL 2547 9 1973
15 Jaracz, Pawel g POL 2543 18 1975
15 Czarnota, Pawel g POL 2543 9 1988
17 Gdanski, Jacek g POL 2542 7 1970
18 Tomczak, Jacek m POL 2539 9 1990
19 Heberla, Bartlomiej g POL 2538 17 1985
20 Cyborowski, Lukasz g POL 2535 18 198



[link widoczny dla zalogowanych]



Carlsen- Wang Hoa czarne poddaly.


Szanowni forumowicze:

Od naprawde dluzszego czasu (od jakichs 4-5 lat) po glowie przemyka mi taka SZALONA mysl
A moze by tak napisac ksiazke dotyczaca problematyki postepu w szachach? (improvement in chess). Jest bowiem co najmniej 6-8 ksiazek: naprawde ciekawych pozycji dotyczacych (bezposrednio) tej tematyki, wiec mialbym mozliwosc takze odniesienia sie do innych prac, jednoczesnie mogac opisac wlasne przemyslenia Smile .
Niemniej, zeby tego dokonac chcialbym wiedziec JAKIE bylyby wasze oczekiwanie odnosnie ksiazki zwiazanej z postepem szachowym (improve your chess).

Na jakie pytanie mialaby odpowiadac taka ksiazka (dotyczaca problematyki postepu szachowego) i jaka powinna byc wg was jej zawartosc? Najbardziej bylbym wdzieczny za dziesiatki pytan, ktore zmusilyby mnie do przemyslenia tematu, jego uporzadkowania i ustrukturyzowania. Dlatego prosze o propozycje, komentarze oraz pytania (do mnie jako autora jak i pytania w sensie doslowym - dotyczacym postepu w szachach).
Chce sprobowac swoich sil w napisaniu ksiazki, poniewaz mam b.duzo przemyslen, setki godzin rozmow, tysiace zdan wyczytanych na forach, w artykulach, ksiazkach dotyczacych tej tematyki, itp. Poza tym chcialbym takze przy okazji poszlifowac angielski (czytajac angielskojezyczne zrodla oraz piszac ksiazke w jezyku miedzynarodowym) :brawo:
_________________

[link widoczny dla zalogowanych]



woich sil w pisaniu artykulow szachowych. Zdaje sobie sprawe, ze jest to dosc trudne zadanie, niemniej pomimo tego chce sie sprawdzic. Nie wazne jaki bedzie efekt koncowy: chce zobaczyc na ile mnie stac Smile .

Arrow Dlatego zwracam sie do WSZYSTKICH forumowiczow (bez wzgledu na poziom gry, zainteresowania, itp.) o to, abyscie wpisywali liste tematow (w formie stwierdzenia lub pytania), na ktore chcielibyscie poznac odpowiedz (poprzez artykul napisany przeze mnie). Oczywiscie dosc znaczna czesc tematow pozostanie raczej nie poruszona przeze mnie, ale na pewno znajdzie przynajmniej kilka, ktorymi bede chcial sie blizej zainteresowac... i cos naskrobac Wink

Idea Od razu mowie, ze nie jestem i nie bede w stanie pisac na temat debiutow jak i wariantow czy tez systemow debiutowych (tzn. jak sie nazywa wariant w ktorym czarne w sycylijce graja Sbd7). Niemniej cala reszta raczej jest w moim polu zainteresowan. SZCZEGOLNIE chcialbym popisac na temat postepu szachowego, bledach oraz dobrych metodach (technikach) w szkoleniu, sposobie oceny pozycji, mysleniu i koncentracji, walki psychologicznej, itp.

- Dlatego mam DUZA prosbe do WAS drodzy forumowicze, abyscie wypisywali swoje propozycje i sugestie tematow
----
[link widoczny dla zalogowanych]
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 15:17, 28 Paź 2013    Temat postu:

--

Wirtualne szkolenie --- dla wszystkich!

Autor : Samuel Loyd -- 1869 rok
-------------
A
---- diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach --- #3 -- -- 1. Hf1 - Gb2 - 2. Hb1 - g6 - 3. Hxb2 - mat


[link widoczny dla zalogowanych]
---
---- siatka matowa ---
2_3
--- diagram -- 2
1. Hf1! - g3 - 2. Sg6+ - hxg6 - 3. Hh3 mat --- 1. Hf1 - Ge5 - 2. Hf5 - g6 - 3. Hxe5#

1. Hf1! - Gb2 - to - 2. Hb1! --> atakuje - _h7 - oraz - _b2 -- diagram - A
1. Hf1 - Gd4 - to - 2. Hd3!
1. Hf1 - Ge5 - to - 2. Hf5! --> atakuje - _h7 - oraz - _e5 --- diagram --3
1. Hf1 - Gf6 - to -- 2. Hf5 - g6 - 3. Hxf6 - mat

Fenomen tej trzychodowki to az Osiem siatek matowych -- Hetman matuje.
3. Hxa1 - mat : 3. Hxb2 - mat : 3. Hxc3 - mat : 3. Hxd4 - mat:
3. Hxe5 - mat : 3. Hxf6 - mat : - 3. Hh7 - mat : 3. Hh3 - mat

Pracowity bialy Hetman
Kapitalne zadanie -- S. Loyda -- Zadanie powstalo 144 lat temu!

Tak mozemy uczyc szachow w Polskich Szkolach -- od 1 listopada 2013
Sposobem diagramowym.
--
--

Dwuchodowka - miniatura z rozwiazaniem

Autor : I.V.Diaconu , Der Waarheid , 1967

-- Diagram -- 1
Posunięcie białych , mat w 2 pos. --- 1. Hb2 tempo!

Rozwiązanie:

1. Hb2!
1... f1=H/G --- 2. Sg3X
1... f1=W ------ 2. Sg3, Hg2X
1... f1=S ------- 2. Hg2X
1... Gh2 --------- 2. Sxf2X
1... Kh2 ---------- 2. Hh8X

1. Hb2 --- f1=H/G 2. Sg3 mat ------- 1. Hb2 Gh2 2. Sxf2 mat
----
2___3
4___5

1. Hb2 --- f1=S 2. Hg2 mat --------- 1. Hb2 Kh2 2. Hh8 mat

-------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:15, 31 Paź 2013    Temat postu:

-----
-- Nauka matowania.--- na ekranie

Autor: Valentin UDARTSEV

2
Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 - po wstepie -- 1. Hc5! -- grozi -- 2. Wxe6 -- mat

Rozwiazanie

1. Hc5! -- grozi --- 2. Wxe6 -- mat
1. Hc5 --- Wxc5 -- - 2. Sf7 --- mat
1. Hc5 --- Hxc5 ---- 2. Gg3 -- mat
1. Hc5 --- Hh3 ----- 2. Gc6 -- mat
1. Hc5 --- We7 ---- 2. Gc4 -- mat
1. Hc5 --- Gh3 ---- 2. Wxe4 -- mat
--------------------------
Ciekawe (zaznaczone) pozycje matowe. 2. Gc6# . 2. Gc4#

----
----
Problemista Robert Lincoln -- USA

--- Matowanie na ekranie

175 - P1056581
Autor : Robert A. Lincoln

1___2
Mat w 2 posunieciach ---- #2 ---- pozycja finalowa -- 2. Hh7 - mat

Rozwiązanie:

1. Hb7! --- grozi -- 2. Hxc8 - mat ---- Diagram -- 6
1. ... Sa7 ---- 2. He7#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7# ----- Diagram -- 4
1. ... Kf8 ---- 2. Hf7#
1. ... O-O! -- 2. Hh7# --- Diagram -- 2
----------

3_____4

1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat

5_____6

1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat


Nauka matowania --- Hetmanem
------
Solving to tylko świetna zabawa!

Zanim przejdę do meritum sprawy, zastanówmy się czym są szachy? Jest wiele definicji królewskiej gry.

Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE określa szachy jako jedną z najstarszych, intelektualnych i kulturowych gier, która stanowi kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki.

Saturnin Limbach nasz znany kompozytor szachowy podkreślał: szachy są wiedzą pod względem treści, sztuką pod względem formy, grą zaś w swej istocie.

Pewien amerykański działacz szachowy na swój sposób sformułował królewską grę: Szachy zawierają w sobie elementy kultury, sztuki i intelektualnych zdobyczy całej historii cywilizacji.

Jedno jest pewne, że szachy są dyscypliną sportową. Zawodnicy startujący w zawodach, aby osiągnąć swój cel, muszą pokonać na swojej drodze i to w bezpośrednim pojedynku wielu przeciwników. Wymaga to kolosalnej wiedzy szachowej, niezwykłej kondycji psychofizycznej i koncentracji, ponieważ partia szachowa może trwać wiele godzin. Jednym słowem szachista wysokiej klasy musi posiadać wiele cech bojownika z prawdziwego zdarzenia!

Gra korespondencyjna tylko częściowo spełnia te kryteria: jest walka, ale nie ma bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Właściwie to niewiadomo, z kim się tak naprawdę gra!

Kompozycja szachowa to dziedzina całkowicie odmienna od praktycznej gry. Tutaj problemista nie walczy z przeciwnikiem, lecz z pewnym pomysłem. Ten bój może być krótki, ale może też trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami. Tutaj nie liczy się czas. Ważna jest doskonałość i piękno kompozycji. Problemiści są wytrwali w osiągnięciu swego idealnego celu!

Te wszystkie dziedziny łączy jednak jedna cecha: owoc ich wysiłku umysłowego. Partie są udokumentowane i te najbardziej wartościowe znajdują swe miejsce w pismach specjalistycznych i różnych zbiorach. W ten sposób pamięć o nich nie zaginie. Niektóre z nich stają się nawet „nieśmiertelnymi”, przetrwają lata i nawet wieki. Podobnie jest z pięknymi kompozycjami.

W ostatnich latach nastąpił – w pewnych kręgach szachowych – wzrost zainteresowania tzw. solvingiem. Co to właściwie jest? To jest po prostu rozwiązywanie zadań szachowych. Czyli to, co problemista stworzy, nieraz nawet latami, jest przez solverowca rozwiązywane. Im szybciej tym lepiej.

Solverowcy mają swoje imprezy, czyli mistrzostwa krajowe, Europy i świata. Mają też swoje tytuły, podobnie jak w grze praktycznej.

Jak w ogóle doszło do powstania solvingu? Uboczne rozwiązania w zadaniach szachowych były kiedyś prawdziwą plagą. Sami problemiści często nie sprawdzali dokładnie swych dzieł i wysyłali na konkursy prace niepoprawne. Część z nich była potem nagradzana i przedrukowywana przez różne pisma specjalistyczne. Ukazywały się też książki, które zawierały między innymi niepoprawne problemy.

Konkursy rozwiązaniowe organizowane przez pisma fachowe tylko częściowo załatwiały tę kwestię. Ktoś wpadł w końcu na pomysł zmobilizowania większej grupy szachistów do zajęcia się rozwiązywaniem problemów, aby tym samym wyeliminować albo zmniejszyć do minimum te niepoprawności. W ten sposób zaczęto organizować pierwsze turnieje dla solverowców, które potem rozrosły się do imprez rangi europejskiej i światowej.

Coraz więcej osób zajmuje się teraz solvingiem, gdyż jest to dość łatwa forma rozrywki z szachami i nie wymagająca dużego wysiłku szkoleniowego, jak to jest w przypadku gry praktycznej. Nie brakuje też chętnych do organizacji takich imprez, gdyż na pewno są one profitowe.

Jakie korzyści mają obecnie sami problemiści z usług solvingu? Żadnych! Teraz są programy szachowe, za pomocą których można w ciągu nawet kilku sekund sprawdzić poprawność każdego zadania. Takie programy ma każdy kompozytor zajmujący się układaniem problemów!

Niedawno w Jesi (Włochy) Kacper Piorun został mistrzem świata w solvingu! Wcześniejszy jego występ na MŚ juniorów do lat 20 w Chennai zakończył się niepowodzeniem. Po rozegranych partiach można było wyciągnąć jeden wniosek: nie był do tego turnieju odpowiednio przygotowany. Szkoda, że ten utalentowany zawodnik – uznany kiedyś na miarę talentu Wasyla Iwańczuka – stanął w swym twórczym rozwoju jako szachista. Kacper Piorun wybrał łatwiejszą drogę. Zajmowanie się solvingiem i uzyskiwanie dobrych wyników nie wymaga tyle pracy, którą musi normalnie wykonać szachista z dużymi ambicjami sportowymi!

Chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt. Niektórzy w Polsce próbują stawiać znak równości pomiędzy solvingiem i grą praktyczną. Inni natomiast posuwają się jeszcze dalej i stawiają rozwiązywanie zadań wyżej. Argumentem są wyniki solverowców, którzy zdobywają od lat medale w mistrzostwach Europy i świata.

Błędna teoria! Solving nie jest i nie może być konkurencją dla szachów. To jest po prostu pewna forma rozrywki. W tej chwili na świecie organizuje się wiele imprez na zasadzie świetnej zabawy, np. rzut telefonem komórkowym na odległość, rzut beretem, rzut śledziem do beczki z wodą, rzut młotkiem do telewizora itd. Niedawno czytałem w jakieś gazecie, że Polak został już po raz drugi z rzędu mistrzem świata w dojeniu krów.

Kiedyś znany działacz i wieloletni dyrektor festiwalu szachowego w Rowach Alfred Obszański (1940-2009) planował zorganizowanie mistrzostw świata w rzucie figurami szachowymi na odległość. Miało to nastąpić na plaży w Rowach. Według pomysłodawcy byłaby to widowiskowa impreza (w porównaniu z nudnym solvingiem) i świetna reklama dla naszej dyscypliny.

Według mnie rozwiązywanie zadań może być pewną formą treningu. Pod warunkiem, że będzie to odpowiednio wyselekcjonowany zbiór wartościowych problemów. Na ten temat napisałem książkę „Kompozycja w treningu szachisty” (Wydawnictwo Szachowe Penelopa 2003).

Szachy są grą twórczą. Jak już wcześniej wspomniałem, szachiści rozgrywają piękne partie, które cieszą przez lata miliony wielbicieli królewskiej gry. Podobnie problemiści pozostawiają w spadku swe wspaniałe utwory.

A co zostawiają nam solverowcy? Praktycznie niewiele, bo tutaj nie ma żadnej twórczości. Solverowcy ograniczają się tylko do odtwarzania pewnych znanych idei wymyślonych przez kompozytorów szachowych! Ich twórczość to suche wyniki turniejowe i fotografie z uśmiechniętymi zawodnikami, z zawieszonymi medalami na szyjach i pucharami w rękach!

FM Jerzy Konikowski
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 13:49, 26 Sty 2014    Temat postu:

-
Koncowki z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

- Diagram -- 1
Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )


Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --

-- diagram -- 2
-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat beniowskiego!!

--
Jerzy Konikowski
Sprawdz sie w koncowkach taktycznych

---
Autor : Heuacket 1937
-----------
-
Biale zaczynaja i wygrywaja -- ( + )

Rozwiazanie

1. e6! -- Sc6
2. e7+! - Sxe7
3. Sf4! -- Sc5
4. Kh8! -- tempowe posuniecie!
Teraz obojetnie ktory Skoczek ruszy , bedzie mat.
-- 5. Se6 - mat , lub 5. Sg6 - mat
Najlepiej to obrazuje diagram -- 2


-- diagram -- 2
4. ... Sc5 dowolnie - 5. Se6 - mat
4. ... Se7 dowolnie - 5. Sg6 - mat
----

Moje takie lansowanie Szachow...
Wydawca ksiazek szachowych musi -
przewidziec wieksza ilosc dodatkowych diagramow szachowych
w celu lepszej i szybszej edukacji szachowej w Polsce.
Nauka szachow w XXI wieku polega na zapamietywaniu tysiace obrazow szachowych
i dlatego wydawcy ksiazek szachowych musza ta specyfike brac pod uwage.

PS
Tasiemce ktore zalewaja w ksiazkach szachowych nie tylko
nie ucza szachow -- ale szachistow zniechecaja do szachow.

-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 13:55, 26 Sty 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 19:19, 13 Mar 2014    Temat postu:

---
Ksiazki -- 505 stron
[link widoczny dla zalogowanych]

Link do 3 ksiazek Szachowych _
zobacz ksiazki i napisz recenzje tu i teraz..

---
Autor : G. J. Slater , 1-2.pr Leeds mercury 1897


Diagram -- 1
Posunięcie białych , mat w 2 pos. - #2 -- ---- 1. Wf8

Rozwiązanie:

1. Wf8!
1... Sb7/f7/c6 ---------------- 2. Kf7 --- mat
1... Gf6/d6/c5/b4/a3/xf8 --- 2. Kf6 --- mat
1... e5 ----------------------- 2. Kg7--- mat
1... dxc4 -------------------- 2. Hxc4 - mat
1... d4 --------------------- 2. exd4 --mat
1... g4 -------------------- 2. Wf4 --- mat
1... Sb6/c5/c3/b2-------- 2. Sc3 -- mat
1... Hg4/h3/h2/h1/f2 --- 2. Sf2 -- mat
1... Hf4 ---------------- 2. exf4 -- mat
1... Hh5+/g3/e1 ------ 2. Kh5 -- mat
1... Hxh6+ ----------- 2. Kxh6 - mat
1... Ga2/c2 --------- 2. Hc2 --- mat
1... Gd3 ------------ 2. Hf3 --- mat


--------

-- Dwuchodowka z rozwiazaniem

_2_
Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 --- 1. Se3 ---- pozycja po 1 pos. 1. Se3

Rozwiazanie
1. Se3!
1. .... Kd6 ---- 2. Sc4 mat
1. .... Kf6 ----- 2. Sg4 mat
1. .... Kf4 ----- 2. Se6 mat
1. .... e6 ------ 2. Se2 mat
1. ....


Symbole Kultury Indianskiej --- TIPI ---

Autor : Molham Hassan , Unique Chess Problems 2002

_#2_

Jest to namiot -- TIPI -- Mat w 2 posunieciach --- #2 -- 1. Hb1

Mamy dwa skoczki dorobione , oraz jedna Wieza.
Bialym brakuje trzech pionow , wiec wszystko jest OK


Rozwiązanie:

1. Hb1!
1... Kxe2 ---------- 2. Wexe3 --- Mat
1... Kxc4/xe4 ---- 2. S2xe3 ---- mat
1... Hxf3 ---------2. S2a3 ------ mat

-----------------------------------
3___4

-------------
Dwuchodowki z rozwiazaniem

1____2

Mat w 2 posunieciach --#2 -- 1. Ga4!! ------ mat w 2 pos. --- 1. Kd6!

1. Ga4 --- Gxa4 ---- 2. Hd3 mat ---------------- 1. Kd6 --- grozi ---- 2. Hb7 mat
1. Ga4 ---- Gxe4 ---- 2. Gd1 mat --------------- 1. Kd6 --- Wg6+ --- 2. Ge6 mat
1. Ga4 ----- Kxe4 ---- 2. Gc6 mat -------------- 1. Kd6 --- Wd3+ --- 2. Gd5 mat
1. Ga4 ------ hxg4 ---- 2. We3 mat ------------ 1. Kd6 --- Kb4 ----- 2. Kxc6 mat
1. Ga4 ---- Sb1- dow. --- 2. Sd2 mat
1. Ga4 ---- Se6- dow. --- 2. Hf4 mat

Dwie pokazowe dwuchodowki _ mozna zobaczyc w Albumie FIDE...
-------------------

Szachy__automaty__
[link widoczny dla zalogowanych]
----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 19:33, 13 Mar 2014    Temat postu:

-
Krótki opis książki: Jak rozpocząć partię szachową, cz.A

autor: Mirosława Litmanowicz; stron 172; rok wydawania: brak (!) [autorka w przedmowie pisze: listopad 1998]; rok zakupu książki: 1999; wydawnictwo: Penelopa.




Diagram -- 1
mat w 2 posunieciach --#2 --- 1. Hb7! ------------ 1. Hc2 - Hg2!![/b]


Książka (część A) opisuje wybrane (najważniejsze według autorki) debiuty otwarte (czyli takie które charakteryzuje 1.e4 i odpowiedź czarnych 1...e5).

Spis treści:

Przedmowa, Ogólne zasady gry w debiucie, Partia włoska, Obrona 2 skoczków, Obrona rosyjska, Otwarcie szkockie (a w nim): partia szkocka, gambit szkocki, gambit Goringa, Gambit środkowy i północny, Gambit królewski (a w nim): Przyjęty gambit królewski - Gambit Cunninghama, Gambit Muzio-Polerio, Gambit Kieseritzkiego, Nieprzyjęty gambit królewski, Partia hiszpańska (a w niej): wariant zamknięty, wariant otwarty, wariant wymienny, Bibliografia.

W każdym z w/w debiutów podane są pierwsze ruchy i 2 lub 3 odgałęzienia. Komentarz jest bardzo krótki i wyjaśnia jedynie zagrożenia pod kątem taktycznym, bardzo rzadko natomiast opisuje konkretne PLANY obu stron i to na jakie strategiczne punkty (pola) należy zwrócić uwagę. Ciekawym pomysłem (wg mnie to najlepsza i zarazem jedyna część książki) jest przedstawienie kilku krótkich partii (miniatur) związanych z każdym debiutem.

Minusami książki są wg mnie:
a) diagramy: co prawda każdy ma swój gust, ale te bierki na diagramach do najbardziej estetycznych i czytelnych moim zdaniem nie należą (przy okazji co najmniej kilka z nich jest całkiem błędnych: widać albo korekty nie było, albo osoba która się tym zajmowała musiała się bardzo spieszyć)
b) czcionka: byłaby co najwyżej "dobra" (chociaż są i tak znacznie lepsza) do książki w sensie literatury pięknej albo romansów; do szachów zdecydowanie się ona nie nadaje - jak dla mnie jedna z nagorszych jakie widziałem

c) opracowanie graficzne (układ książki i jej złożenie): o ile ułożenie tekstu w dwóch kolumnach jest raczej dobrym pomysłem, to już formalne jej wykonanie (brak czytelnych nagłówków, odpowiednich odstępów, używania pochyleń, itd.) jest moim zdaniem bardzo słabiutkie

d) cena [w stosunku do jakości] (w tamtym czasie 21zł)
e) brak odpowiedniego komentarza do partii i w niektórych wypadkach
f) obecnie (z uwagi na niską jakość analiz) jest ona BARDZO przestarzała i większość analiz (i ocen pozycji) jest już zupełnie nieaktualna!

Do plusów można zaliczyć:
a) treść książki oraz pomysł w jaki miała być przedstawiona: w tym wypadku akurat przedstawienie najczęstszych debiutów (w częściach A: zamknięte; B: półotwarte, C: zamknięte) jest bardzo dobrym
pomysłem; tak samo za ciekawe rozwiązanie można uznać wstęp do każdego debiutu oraz najważniejsze rozgałęzienia i na końcu pouczające przykłady (miniatury) pokazujące co się dzieje w przypadku odejścia od tzw. "głównych linii"

Moja końcowa ocena książki (w skali od 1 do 10) to ocena: 2 (ew. 3). Można jedynie podkreślić iż 11 lat temu, gdy jeszcze nie były SZEROKO dostępne książki szachowe anglojęzyczne (tzn. były, ale w tzw. cenach zaporowych, czyli 2,5-4 razy droższe niż obecnie) można było "przymknąć oko" na tę pozycję i napisać, że "nareszcie kolejna szachowa książka po polsku". Dla mnie jednak jest to niewypał, a w obecnych czasach to jedynie na makulature się nadaje .

Pytanie komu polecam tę książkę? NIKOMU. Obecnie są o głowę lepsze książki, więc kupienie jej jest moim zdaniem zwykłą stratą pieniędzy (chyba, że ktoś lubi badziewia). Niemniej jak już ktoś musi tę książke mieć (co stanowczo odradzam!) to jest ona moim zdaniem od poziomu 1000 (bk) do 1500-1600 (dobra IV lub słaba III kategoria).

Pewnie zwolennicy autorki (i książek po polsku) zapytają: "No dobra, to w takim razie jak ma wyglądać porządna książka do nauki debiutów według ciebie"?. Odpowiedź jest prosta: musi być odpowiedniej JAKOŚCI. A taką gwarantuje chociażby

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 18:58, 14 Mar 2014    Temat postu:

-
Krakowskie Wieze matuja....


Diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach > #3 --- 3 rozwiazania

1. g6! Kg3 2. g7 Kg4 3. g8=W mat siatka matowa nr.1
---------
1. Wf1- Wg1+ Kf3 2. Wh4! Ke3 3. Wg3 mat siatka matowa nr.2
------------
1. Wf4! Kg3 2. 0-0! Kh3 3. Wf1-f3 mat -- Siatka matowa nr.3
1. ... Kxh1 2. Kf2 Kh2 3. Wh4 - mat - siatka matowa nr.4


2_3
diagram -- 2
1. g6 - Kg3 - 2. g7 - Kg4 - 3. g8=W# -- -- 1. Wf1g1+ - Kf3 - 2. Wh4! - Ke3 - 3. Wg3#


4_5
diagram -- 4
Trzecie rozwiazanie -- dwie siatki matowe --- 3. Wf3# oraz 3. Wh4 mat.

1. Wf4 - Kg3 - 2. 0-0 - Kh3 - 3. Wf1-f3# -- -- 1. ... Kxh1 - 2. Kf2 - Kh2 - 3. Wh4 mat

----
Wieze szachowe zawsze beda sie kojarzyc z Duza i mala roszada.
Prawie w kazdej rozgrywanej partii szachowej jest wykonywana roszada.
Znaczniej czesciej mala , mniej zas duza roszada...
W celach edukacyjnych przedstawiam duzo zadan , gdzie wystepuja roszady...
nawet dla podkreslenia waznosci roszady w szachach zamieszczam
zadania pomocnicze , gdzie jest latwiej pokazac motywy z roszadami
[ nawet 4 roszady w jednym zadaniu ]

Krakowskie Wieza daja mi impuls i zachete do pokazywania
duzo zadan w celach edukacyjnych...
Tu jest okazja by Nasi szkoleniowcy uaktywnili sie ...
i pokazali swoje mozliwosci w dziedzinie pt; Szachy.
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 17:49, 25 Kwi 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 11:49, 19 Mar 2014    Temat postu:

-
Blog Justyny Sobolewskiej
RECENZJE

Ile zarabia pisarz?
Justyna Sobolewska

Takiej awantury w świecie literackim dawno nie było.
I nie dotyczy ona żadnych kwestii literackich, tylko pieniędzy.
Pisarka Kaja Malanowska (nominowana do Paszportów POLITYKI i Nagrody NIKE) poskarżyła się najpierw na Facebooku, że na książce „Patrz na mnie, Klaro” zarobiła 6800 zł.
„Tyle za 16 miesięcy mojej ciężkiej pracy. Wiem, że wkurwiające jest wylewanie frustracji na FB, ale mam ochotę strzelić sobie w łeb”. Posypały się komentarze innych osób piszących: Jakub Żulczyk nazwał jej postawę mazgajeniem, Jacek Dehnel zwrócił uwagę, że poeci i tłumacze nie dostają nawet tyle.

Większość komentujących zdziwiło, że pisarka dopiero teraz odkryła, że na pisaniu książek się raczej nie zarabia. „Pisarz nigdy nie powinien się niczego spodziewać, osobliwie jeśli nie pisze akurat prozy gatunkowej, nastawionej wyłącznie na komercyjny sukces, jeśli zaś ma jakieś ambicje literackie, to spodziewać się , że zgarnie za swoje pisanie kupę hajsu – doprawdy brawurowa naiwność” – napisał Krzysztof Varga w swoim felietonie.
Na to Malanowska w swoim felietonie wyjaśniła, że chodziło jej tak naprawdę o stan rynku wydawniczego i upadek czytelnictwa. Tylko zaraz, chwileczkę, według niej winni są też czytelnicy, bo nie kupili książki? Rząd, bo nie wspiera czytelnictwa? Istnieje w tym myśleniu zbyt proste przejście – czy gdyby poziom czytelnictwa w Polsce był wyższy, to jej książka sprzedałaby się lepiej?
Dyskusja zaczęła być komentowana też jako męski atak na kobietę pisarkę. Znając Vargę, gdyby Malanowska nie była kobietą, jego felieton byłby równie nieprzyjemny, ten autor tak ma. Spychanie dyskusji na tory męskiego szowinizmu zamyka szansę rozmowy na tematy istotne. Bo nie warto rozmawiać o emocjach, ale o chorobach rynku wydawniczego mówić trzeba.
Najlepiej sytuację pisarza ilustruje grafika
z „Wyborczej” przedstawiająca, kto i ile zarabia na egzemplarzu książki:


[link widoczny dla zalogowanych]

-
Koncowki z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

- Diagram -- 1
Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )


Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --

-- diagram -- 2
-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat beniowskiego!!

--
Jerzy Konikowski
Sprawdz sie w koncowkach taktycznych

---
Autor : Heuacket 1937
-----------
-
Biale zaczynaja i wygrywaja -- ( + )

Rozwiazanie

1. e6! -- Sc6
2. e7+! - Sxe7
3. Sf4! -- Sc5
4. Kh8! -- tempowe posuniecie!
Teraz obojetnie ktory Skoczek ruszy , bedzie mat.
-- 5. Se6 - mat , lub 5. Sg6 - mat
Najlepiej to obrazuje diagram -- 2


-- diagram -- 2
4. ... Sc5 dowolnie - 5. Se6 - mat
4. ... Se7 dowolnie - 5. Sg6 - mat
----

Moje takie lansowanie Szachow...
Wydawca ksiazek szachowych musi -
przewidziec wieksza ilosc dodatkowych diagramow szachowych
w celu lepszej i szybszej edukacji szachowej w Polsce.
Nauka szachow w XXI wieku polega na zapamietywaniu tysiace obrazow szachowych
i dlatego wydawcy ksiazek szachowych musza ta specyfike brac pod uwage.

PS

Tasiemce -- ktore zalewaja w ksiazkach szachowych -
nie tylko nie ucza szachow -- ale szachistow zniechecaja do szachow.

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 11:51, 19 Mar 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 17:29, 25 Kwi 2014    Temat postu:

---
-- Dwuchodowka z rozwiazaniem

_2_
Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 --- 1. Se3 ---- pozycja po 1 pos. 1. Se3

Rozwiazanie
1. Se3!
1. .... Kd6 ---- 2. Sc4 mat
1. .... Kf6 ----- 2. Sg4 mat
1. .... Kf4 ----- 2. Se6 mat
1. .... e6 ------ 2. Se2 mat
1. ....


Symbole Kultury Indianskiej --- TIPI ---

Autor : Molham Hassan , Unique Chess Problems 2002

_#2
_Diagram -- 1
Jest to namiot -- TIPI -- Mat w 2 posunieciach --- #2 -- 1. Hb1

Mamy dwa skoczki dorobione , oraz jedna Wieza.
Bialym brakuje trzech pionow , wiec wszystko jest OK


Rozwiązanie:

1. Hb1!
1... Kxe2 ---------- 2. Wexe3 --- Mat
1... Kxc4/xe4 ---- 2. S2xe3 ---- mat
1... Hxf3 ---------2. S2a3 ------ mat


-----------------------------------
3_____4
Diagram -- 3
Mat w 2 posunieciach --- --- ---- --- Mat w 2 pos. -- 1. Hh8!
Rozwiazanie -- 1. Wa6!
-------------

Dwuchodowki z rozwiazaniem

1____2

Mat w 2 posunieciach --#2 -- 1. Ga4!! ------ mat w 2 pos. --- 1. Kd6!

1. Ga4 --- Gxa4 ---- 2. Hd3 mat ---------------- 1. Kd6 --- grozi --- 2. Hb7 mat
1. Ga4 ---- Gxe4 ---- 2. Gd1 mat --------------- 1. Kd6 --- Wg6+ -- 2. Ge6 mat
1. Ga4 ----- Kxe4 ---- 2. Gc6 mat ------ -------- 1. Kd6 --- Wd3+ -- 2. Gd5 mat
1. Ga4 ------ hxg4 ---- 2. We3 mat ----- ----- -- 1. Kd6 - -- Kb4 --- 2. Kxc6 mat
1. Ga4 ---- Sb1- dow. --- 2. Sd2 mat
1. Ga4 ---- Se6- dow. --- 2. Hf4 mat

Dwie pokazowe dwuchodowki _ mozna zobaczyc w Albumie FIDE...
-------------------

Szachy__automaty__
[link widoczny dla zalogowanych]
--
Ksiazki -- 505 stron
[link widoczny dla zalogowanych]
Link do 3 ksiazek Szachowych _
zobacz ksiazki i napisz recenzje tu i teraz..

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 14:00, 26 Kwi 2014    Temat postu:

-
Szkolna edukacja --- Szachow! --- matowanie

Matowanie -- na Ekranie --- diagramy -- 1 -- 2 -- 3 --- 4

1
diagram --- A
Mat w 2 posunieciach -- #2 ------- ------ 1. Hb4! - grozi -- 2. Se7! -- mat

1. Hb4! -- grozi -- 2. Se7 - mat ----- diagram - 1
1. Hb4 --- Kc6 -- 2. Hb5 -- mat --------- Diagram --- 2
1. Hb4 --- c6 --- 2. Sb6 --- mat --------- Diagram --- 3
1. Hb4 --- c5 --- 2. He4 --- mat --------- Diagram --- 4

3_4
------- Siatka matowa ------- ------ siatka matowa -------- ------- siatka matowa
1. Hb4 - Kc6 - 2. Hb5 mat -- 1. Hb4 - c6 - 2. Sb6 - mat -- -- 1. Hb4 - c5 - 2. He4 mat

-----------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 14:05, 26 Kwi 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 16:42, 28 Kwi 2014    Temat postu:

--
-- Nauka matowania.--- na ekranie

Autor: Valentin UDARTSEV

2
--- diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 - po wstepie -- 1. Hc5! -- grozi -- 2. Wxe6 -- mat

Rozwiazanie

1. Hc5! -- grozi --- 2. Wxe6 -- mat
1. Hc5 --- Wxc5 -- - 2. Sf7 --- mat
1. Hc5 --- Hxc5 ---- 2. Gg3 -- mat
1. Hc5 --- Hh3 ----- 2. Gc6 -- mat
1. Hc5 --- We7 ---- 2. Gc4 -- mat
1. Hc5 --- Gh3 ---- 2. Wxe4 -- mat
--------------------------
Ciekawe (zaznaczone) pozycje matowe. 2. Gc6# . 2. Gc4#

----
----
Problemista Robert Lincoln -- USA

--- Matowanie na ekranie

175 - P1056581
Autor : Robert A. Lincoln

1___2
Mat w 2 posunieciach ---- #2 ---- pozycja finalowa -- 2. Hh7 - mat

Rozwiązanie:

1. Hb7! --- grozi -- 2. Hxc8 - mat ---- Diagram -- 6
1. ... Sa7 ---- 2. He7#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7# ----- Diagram -- 4
1. ... Kf8 ---- 2. Hf7#
1. ... O-O! -- 2. Hh7# --- Diagram -- 2
----------

3_____4

1. Hb7! -- Kf8 -- 2. Hf7 - mat ------ 1. Hb7! -- Kd8 -- 2. Hd7 - mat

5_____6

1. Hb7! -- Sa7 -- 2.He7 - mat --- 1. Hb7! -- Wh7 -- 2. Hxc8 - mat

Nauka matowania --- Hetmanem

---------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 10:10, 29 Kwi 2014    Temat postu: Re: Piszemy ksiazke

--
Wszyscy piszemy ksiazke o szachach [ lub ksiazke szachowa]

Kwiat polskich szachistów 1.11.2010

1 Wojtaszek, Radoslaw g POL 2726 18 1987
2 Socko, Bartosz g POL 2660 16 1978
3 Macieja, Bartlomiej g POL 2636 17 1977
4 Markowski, Tomasz g POL 2625 17 1975
5 Krasenkow, Michal g POL 2621 14 1963
6 Bartel, Mateusz g POL 2617 25 1985
7 Miton, Kamil g POL 2616 26 1984

8 Antoniewski, Rafal g POL 2604 13 1980
9 Kempinski, Robert g POL 2597 18 1977
10 Dziuba, Marcin g POL 2584 18 1983
11 Moranda, Wojciech g POL 2578 9 1988
12 Mista, Aleksander g POL 2565 9 1983

13 Gajewski, Grzegorz g POL 2555 9 1985
14 Jakubiec, Artur g POL 2547 9 1973
15 Jaracz, Pawel g POL 2543 18 1975
15 Czarnota, Pawel g POL 2543 9 1988
17 Gdanski, Jacek g POL 2542 7 1970
18 Tomczak, Jacek m POL 2539 9 1990
19 Heberla, Bartlomiej g POL 2538 17 1985
20 Cyborowski, Lukasz g POL 2535 18 198



[link widoczny dla zalogowanych]



Carlsen- Wang Hoa czarne poddaly.


Szanowni forumowicze:

Od naprawde dluzszego czasu (od jakichs 4-5 lat) po glowie przemyka mi taka SZALONA mysl
A moze by tak napisac ksiazke dotyczaca problematyki postepu w szachach? (improvement in chess). Jest bowiem co najmniej 6-8 ksiazek: naprawde ciekawych pozycji dotyczacych (bezposrednio) tej tematyki, wiec mialbym mozliwosc takze odniesienia sie do innych prac, jednoczesnie mogac opisac wlasne przemyslenia Smile .
Niemniej, zeby tego dokonac chcialbym wiedziec JAKIE bylyby wasze oczekiwanie odnosnie ksiazki zwiazanej z postepem szachowym (improve your chess).

Na jakie pytanie mialaby odpowiadac taka ksiazka (dotyczaca problematyki postepu szachowego) i jaka powinna byc wg was jej zawartosc? Najbardziej bylbym wdzieczny za dziesiatki pytan, ktore zmusilyby mnie do przemyslenia tematu, jego uporzadkowania i ustrukturyzowania. Dlatego prosze o propozycje, komentarze oraz pytania (do mnie jako autora jak i pytania w sensie doslowym - dotyczacym postepu w szachach).
Chce sprobowac swoich sil w napisaniu ksiazki, poniewaz mam b.duzo przemyslen, setki godzin rozmow, tysiace zdan wyczytanych na forach, w artykulach, ksiazkach dotyczacych tej tematyki, itp. Poza tym chcialbym takze przy okazji poszlifowac angielski (czytajac angielskojezyczne zrodla oraz piszac ksiazke w jezyku miedzynarodowym) :brawo:
_________________

[link widoczny dla zalogowanych]

-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 12, 13, 14  Następny
Strona 8 z 14

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin