Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uczmy się szachów bez dogmatów!
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 9:15, 20 Lut 2013    Temat postu: Uczmy się szachów bez dogmatów!

---
Uczmy się szachów bez dogmatów! (1)

Szachy w Polsce, Szkolenie
19 lutego 2013

Jerzy Konikowski

W ostatnim czasie otrzymałem kilka emailów z zapytaniem, jak właściwie należy uczyć szachów początkujących adeptów królewskiej gry. Jest tyle teorii w tej kwestii, że właściwie trudno jest się w tym połapać. Sami trenerzy stosują różnorodne metody szkoleniowe i nie wiadomo, które są prawidłowe. Jak traktować pewne wskazania, które są często różnie interpretowane przez szkoleniowców, publicystów itd.

Zacznę od moim pewnych prywatnych „badań” na przestrzeni wielu lat wśród studentów, pracowników naukowych oraz personelu technicznego uniwersytetu w Dortmundzie. Zadawałem wszystkim dwa proste pytania:

1. Jaka twoim (pana) zdaniem jest najważniejsza faza partii szachowej: początek, środek czy końcówka? Wszyscy bez wahania odpowiadali: „Początek”. Na dodatkowe pytanie: dlaczego? „To jest przecież logiczne, jeśli początek będzie pomyślny, to inne części partii będą łatwiejsze do gry”.

2. To w takim razie od czego powinno rozpocząć się naukę szachów, oczywiście zakładając że znamy już poszczególne ruchy. Odpowiedź: „Od początkowych posunięć, bo to jest najważniejsze. Jak można grać w szachy nie wiedząc, w jaki sposób trzeba zaczynać?”

Podobne pytanie zadawałem graczom klubowym niższych klas. Tutaj odpowiedzi były różne. Ale najczęściej dominowała znana teza: końcówki, ponieważ tak zalecali wielcy mistrzowie przeszłości, np. Capablanca.

Mamy tutaj do czynienia z pewnym fenomenem. Zawodnicy klubowi, którzy mieli już kiedykolwiek do czynienia z trenerami są „zakażeni” pewną ideologią, która nie zawiera w sobie zdrowej logiki. Jest ona oparta o pewne wzorce z przeszłości. Głosili je wprawdzie najsilniejsi szachiści świata, ale to było około 100 lat temu. Oni nie byli szkoleniowcami z prawdziwego zdarzenia, opierali swoje dogmaty na bazie własnych doświadczeń i ówczesnej rzeczywistości.

Wtedy szachy były grą elitarną. Było mało szachistów i imprez szachowych. Trening mógł być prowadzony więc przez wiele lat. Teoria debiutów była dopiero w zalążkach. W turniejach szachowych startowali dojrzali wiekowo zawodnicy.

Obecnie szachy są sportem masowym i wiek nie odgrywa żadnej roli. W turniejach grają nawet dzieci. Każdy chce możliwie szybko odnosić sukcesy i to jest motywacją do dalszej pracy i zajmowania się szachami. Jednakże trudno jest to szybko osiągnąć, jeśli trening jest przeprowadzony w niewłaściwym kierunku.

Na mojej stronie w wspomnieniach opisałem moje własne podejście do szkolenia szachowego. Tylko dzięki temu, że nie uległem powszechnie rozpowszechnianym kanonom, udało mi się szybko dojść do ścisłej czołówki Pomorza w kategorii seniorów. Póżniej nadrabiałem systematycznie wiedzę z gry środkowej i końcowej. Takie podejście do szachów uważam za prawidłową drogę i tak też polecałem moim podopiecznym.

Może ktoś w tym momencie zadać pytanie: „Jeśli uważa pan taki sposób szkolenia za prawidłowy, to dlaczego nie osiągnął pan wielkich wyników sportowych”?

Życie zawodowego szachisty jednak mnie nie odpowiadało i dlatego dość wcześnie zająłem się działalnością szkoleniową. Ale jako zawodnik miałem też pewne sukcesy turniejowe. Przede wszystkim w grze błyskawicznej przez wiele lat zaliczałem się do ścisłej czołówki krajowej. Na polskiej liście rankingowej FIDE w 1981 roku znalazłem się na 10 miejscu z 2400 pkt. Otrzymałem wtedy klasę mistrzowską upoważniającą mnie do pobierania stypendium sportowego w wysokości 8000 zł.

O moich pierwszych doświadczeniach trenerskich pisałem na blogu w kategorii „W roli trenera”.


Ten przypadek pogłębił jeszcze bardziej moje przekonanie, że pracę szkoleniową trzeba zaczynać od stadium początkowego, czyli debiutów.

Tak pracowałem z juniorami w punkcie szkoleniowym w Częstochowie. O osiągnięciach moich podopiecznych pisałem na stronie. Potem pracowałem jako trener około 25 lat w Niemczech, mi.in. z kadrą młodzieżową w Essen. Z tej grupy wyrosło dwóch olimpijczyków (GM Lutz i MM Heinbuch), trenowałem wicemistrzynię Niemiec kobiet Reginę Gadau, potem był roczny trening z Naiditschem, 4-letnie szkolenie internetowe Wojtaszka. Byłem kilka lat trenerem kadry niemieckiej głuchoniemych itd. W mojej pracy trenerskiej kładłem główny nacisk na dobrze dobrane otwarcia i były sukcesy! Przypominam, że byłem tylko trzy lata trenerem zawodowym (1978-1981). W innym okresie była to praca hobbystyczna!

W Polsce jako trener miałem też swoje osiągnięcia. W 1979 roku Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu opublikował listę trenerów i instruktorów szachowych:

1. J.Konikowski 719 pkt.
2. W.Schinzel 665 pkt.
3. H.Śliwiński 657 pkt.
4. S.Witkowski 623 pkt.

Na dalszych miejsca znależli się: 8. W. Schmidt, 24. A.Sydor, 27. R.Grąbczewski, 28. J.Kostro, 34. W.Balcerowski itd.

Na podobnej liście z 1981 roku stan czołówki był następujący:

1. J.Konikowski 1313 pkt.
2. K.Sikora 635 pkt.
3. W.Schinzel 593 pkt.
4. R.Drozd 475 pkt.
5. W.Jagodziński 472 pkt.
6. T.Tomalczyk 400 pkt.

Dwukrotnie w latach 1979 i 1980 byłem w piątce najlepszych trenerów w częstochowskim sporcie.

Miałem więc spore sukcesy jako szkoleniowiec i swoje doświadczenia oraz wiedzę przekazuję dalej – w różnej formie – polskim szachistom. Mimo tego niektóre osoby w kraju próbują zdyskredytować moje zaangażowanie na tym polu i także moje osiągnięcia trenerskie!
-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 14:19, 21 Lut 2013    Temat postu:

----
---Metody treningu szachowego -- dla poczatkujacych szachistow...

Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
--------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]




-
---- Matowanie na Ekranie

28 - P1169290
Autor : Gerhard Paul Latzel
120 stern 28 09/07/1967
---------------------
1___2

Mat w 3 posunieciach --- #3 ---- 1. d8=W! -- Ke6 - 2. b8=H! - Kf6 - 3. He5#

Złuda: 1. d8=H?+
1. ... Ke6 2. He8+
2. ... Kd6 3. b8=H/G#
2. ... Kf6 3. He5#

1. ... Ke6 -- 2. Hc7 - tempo
2. ... Kf6 --- 3. He5 mat
Ale 1. ... Kc6!


-- Rozwiązanie:

1. d8=W!+
1. ... Kc6 -- 2. b8=W!
2. ... Kc7 -- 3. Wc5 - mat ---- Diagram -- 3

1. ... Ke6 -- 2. b8=H [3. Hd6, He5#]
2. ... Ke7 - 3. Hd6 - mat
2. ... Kf6 -- 3. He5 - mat --- Diagram -- 2

1. ... Kc7 -- 2. b8=H+
2. ... Kc6 -- 3. Wd6 - mat -- Diagram --- 4

3___4

1. d8=W!+ Kc6 2. b8=W! ----- 1. ... Kc7 - 2. b8=H!+- Kc6 - 3. Wd6 - mat
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat

--------------
Powyzej jest pokazane ,ze promocja Hetmana w 1 posunieciu nie
prowadzi do mata w 3 posunieciach , czyli jest to zluda.
Rozwiazanie -- 1. d8=Wieza!

Na trzech diagramach szachowych pokazalem siatki matowe... dlaczego?
Dlatego ze tak sie reklamuje szachy -- tak sie prowadzi edukacje szachowa.
Tak sie propaguje i edukauje Naszych instruktorow szachowych...
tak sie popularyzuje Sztuke szachowa.

----


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 14:23, 21 Lut 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 19:08, 23 Wrz 2013    Temat postu:

-- --
Uderzenia taktyczne oraz promocja Hetmana

--- Widelki Skoczkowe

-- Diagram -- 1
Biale zaczynaja i wygrywaja Skoczka

Rozwiazanie

1. Hb5! --- Hxb5
2. c8=H -- Kf7
3. Hxe6+ - Kxe6
4. Sc7+ -- diagram -- 2

-------------

--- diagram -- 2
Na diagramie widac - Szach Krolowi i szech Hetmanowi
Po - 4. ... Ke5 - nastapi -- 5. Sxb5
---
Biale beda miec Skoczka wiecej.
--
Bledy ktore popelniaja Nasi szkoleniowcy.

Pokazuja kombinacje na diagramie...
ale nie pokazuja efektu kombinacji szachowej na diagramie...
Efekt jest taki ze czytelnik kupujac ksiazke szachowa malo z niej sie nauczy.
Powyzej daje przyklad jak nalezy pokazywac kombinacje i rezultat kombinacji koncowej.
Wiekszosc kombinacji powinna prowadzic do pozycji matowej
, wtedy szachista bedzie bardziej zainteresowany dana kombinacja szachowa.

Dlatego apeluje do autorow i wydawcow ksiazek szachowych
, by materialy szachowe byly bardziej komunikatywne dla przecietnego szachisty

, bo tych mamy zdecydowanie najwiecej.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 17:04, 23 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 13:33, 02 Wrz 2015    Temat postu:

--
Uderzenia taktyczne oraz promocja Hetmana

--- Widłki Skoczkowe

-- Diagram -- 1
Białe zaczynaja i wygrywaja Skoczka

Rozwiazanie

1. Hb5! --- Hxb5
2. c8=H -- Kf7
3. Hxe6+ - Kxe6
4. Sc7+ -- diagram -- 2

-------------

--- diagram -- 2
Na diagramie widac - Szach Krolowi i szech Hetmanowi
Po - 4. ... Ke5 - nastapi -- 5. Sxb5
---
Białe beda miec Skoczka wiecej.
--
Błedy ktore popełniaja Nasi szkoleniowcy.

Pokazuja kombinacje na diagramie...
ale nie pokazuja efektu kombinacji szachowej na diagramie...
Efekt jest taki ze czytelnik kupujac ksiazke szachowa mało z niej sie nauczy.
Powyzej daje przykład jak nalezy pokazywac kombinacje i rezultat kombinacji koncowej.
Wiekszosc kombinacji powinna prowadzic do pozycji matowej
, wtedy szachista bedzie bardziej zainteresowany dana kombinacja szachowa.

Dlatego apeluje do autorow i wydawcow ksiazek szachowych
, by materiały szachowe były bardziej komunikatywne dla przecietnego szachisty

, bo tych mamy zdecydowanie najwiecej.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 6:53, 22 Paź 2015    Temat postu:

--
[link widoczny dla zalogowanych]

Autor - Baldur Kozdon - Niemcy
15025 Die Schwalbe 252 12/2011
Weihnachtsgruß
--
1_2
Diagram -- 1
Mat w 5 posunięciach -- #5 --- --- 1. Ge8 po - d1=H - 2. Ke6+ - Kc5 - 3. Hd6 - mat

Rozwiązanie:
1. Ge8! - grozi - 2. Ke6+ - Kc5 - 3. Hd6# - diagram - 2

1. ... Sc5 - 2. Hf6+
2. ... Kd3 - 3. Wxc3+
3. ... Kxe2 - 4. Gh5+
4. ... Ke1 -- 5. Wxe3 - mat --- diagram - 3

1. ... Sf4 -- 2. Hb6+
2. ... Kd3 -- 3. Wxe3+
3. ... Kxc2 -- 4. Ga4+
4. ... Kc1 -- 5. Wxc3 - mat --- diagram - 4
---
3_4
Diagram -- 3
3.Wxc3 - Kxe2 - 4.Gh5+ Ke1 - 5.Wxe3# --- 3.Wxe3+ Kxc2 - 4.Ga4+ - Kc1 - 5.Wxc3#

Dwie ciekawe symetryczne - siatki matowe.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 7:05, 22 Paź 2015    Temat postu:

-
Uczymy sie Szachów! -- na diagramach

Trzychodówka edukacyjna + siatki matowe!

Autor : Otto Simon Meisling
Illustreret Familie Journal 14/03/1886
-------------
2
diagram -- 1
Białe matują w 3 posunieciach -- #3 -- -- 1. He8 - Ke4 - 2. Hd7 - Kf4 - 3. Hg4 - mat

Rozwiazanie

1. De8 - Kxd4 - 2. Kd6 - Kc4 - 3. Da4 - mat -- diagram -- 3
1. De8 - Ke4 -- 2. Dd7 - Kf4 - 3. Dg4 - mat -- mały diagram - 2

1. De8 - Kc4 -- 2. Da4+ Kd5 - 3. Sc3 - mat -- diagram -- 4

D --> to Hetman
---
3_4
--- diagram -- 3
1.He8 - Kxd4 - 2. Kd6 - Kc4- 3. Ha4 mat -- -- 1.He8 - Kc4 - 2. Ha4+ Kd5 - 3. Sc3 mat

ładna miniatura i ciekawy wstep -- 1. He8!
-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 21:49, 22 Paź 2016, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 17:58, 27 Paź 2015    Temat postu:

-
Nauka matowania ---> Skoczkiem...
----
1_2
Diagram -- 1
Mat w 6 posunięciach -- #6
1.Sc6! - g4 - 2. Se5 - gxh3 - 3.Kf2 - Kxh2 - 4. Sg4+ - Kh1 - 5. Kf1 - h2 - 6. Sf2 - mat

Rozwiązanie: 1. Sc6! - tempo
1. ... g4 ---- 2. Se5 - tempo
2. ... gxh3 - 3. Kf2 - tempo
3. ... Kxh2 - 4. Sg4+
4. ... Kh1 - 5. Kf1 -- tempo
5. ... h2 -- 6. Sf2 - mat --- diagram - 2
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 18:50, 29 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 8:07, 29 Paź 2015    Temat postu:

--
Nauka matowania ---> Skoczkiem...
----
1_2
Diagram -- 1
Mat w 6 posunięciach -- #6
1.Sc6! - g4 - 2. Se5 - gxh3 - 3.Kf2 - Kxh2 - 4. Sg4+ - Kh1 - 5. Kf1 - h2 - 6. Sf2 - mat

Rozwiązanie: 1. Sc6! - tempo
1. ... g4 ---- 2. Se5 - tempo
2. ... gxh3 - 3. Kf2 - tempo
3. ... Kxh2 - 4. Sg4+
4. ... Kh1 - 5. Kf1 -- tempo
5. ... h2 -- 6. Sf2 - mat -- diagram - 2
--

[link widoczny dla zalogowanych]

Autor - Wladyslaw Obierak -- Cieszyn
920 Gazeta Czestochowska --- 28/01/ - 1969
--
1_2
Diagram --- 1
Mat w 2 posunięciach -- #2 ---- 1. Sf3! - tempo - Kxf3 - 2. 0-0 - szach -mat

1. Sd4-f3! - zugzwang
1. ... Kg2xf3 -- 2. 0-0# --> diagram - 2
1. ... e3-e2 --- 2. Wh1-g1#
1. ... Sg4-e5,Sg4~ 2. Wh1-g1#
1. ... Sg6-e5,Sg6~ 2. Sf3-h4#
-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 19:02, 29 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 8:18, 29 Paź 2015    Temat postu:

--
[link widoczny dla zalogowanych]

Mark Dworecky -- Taktyka


Jak uczyli Szachów 100 lat temu!

Matujemy jak --- Emanuel Lasker

Autor : Emanuel Lasker
Schweizerische Schachzeitung -- 10/1900


Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 --- --- 1. He6+!

Rozwiazanie

1. He6!+ -- Kf3 -- 2. 0-0 --- mat -- mała Roszada
-
1. He6!+ -- Kd3 - 2. 0-0-0 - mat - duża Roszada

----------------
2_3
diagram -- 2
1.He6 - Kf3 - 2. 0-0# - mała Roszada --- 1.He6! - Kd3 - 2.0-0-0 mat - duża Roszada


Czy mozna lepiej zareklamowac Szachy?
Dla przykładu zadanie Laskera.
Krotko i zwieżle szach i mat.... przy tym dwie roszady

Czy tu trzeba wyjasniac i potwierdzac dogmat Capy

Szachy uczymy od poznania końcówek!
Poznajemy , pozycje matowe!
Poznajemy - dwie roszady.
Poznajemy szachy bardzo szybko , poniewaz na diagramie jest tylko 6 bierek.
Poznajemy reklame Szachów i ta reklame pokazujemy w mediach..
Gazety TV. Internet. Biuletyny szachowe na turniejach szach.

Główny cel dogmatu Capy polega na reklamie szachów , propagowanie szachów.
Miliony szachistów gra w szachy nie znajac debiutów
a zna kilkaset kombinacji szachowych...
Znajomosc tych kombinacji pozwala na przyzwoite granie w szachy...
okolo 2000 elo.

Wiec nie jest ważne czy bedziemy lansowac debiuty, gre srodkową czy końcówki.
Najważniejsze w Polskich warunkach jest reklama szachów i propagowanie
szachów, przy tej okazji mamy - podstawową edukacje szachowa.

-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 8:49, 29 Paź 2015, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:00, 29 Paź 2015    Temat postu:

-
Autor : Hans G Matthaus , 1996
---

- Diagram -- 1
Mat - w 2 posunieciach --- #2 -- białe zaczynają

Rozwiązanie

1. He5 - Kxg6 - 2. f8=Skoczek - mat --- diagram -- 2
- 1. He5 - Kh8 - 2. Wxh6 - mat
- 1. He5 - Gf4 - 2. Hxg7 - mat --- diagram -- 4

-
_34
-- Diagram -- 2
1. He5 - Kxg6 - 2. f8=S# --- 1. He5 - Kh8 - 2. Wxh6 mat -- 1. He5 - Gf4 - 2. Hxg7#
--

Wirtualne szkolenie --- dla wszystkich!

Autorzy : Werner Höller
Michael Schreckenbach

4050a Freie Presse 17/12/1999
Version Peter Heyl
--------------------
1_2
----- diagram --- 1
Białe matują w 3 posunieciu -- #3 -- -- 1. d7! - Kxc6 - 2. d8=W! - Kb6 - 3. Wd6#

Rozwiązanie

1. d7! - Kxc6 - 2. d8=W - Kb6 - 3. Wd6 - mat --- diagram - 2
1. d7! - Kd6 -- 2. d8=S -- Kd5 - 3. Wd7 - mat --- diagram - 3
1. d7! - Ke6 - 2. d8=H - Kxf7 - 3. g8=H - mat --- diagram - 4


3_4
Diagram - 3
--- siatka matowa -- 3. Wd7 - mat ---- --- siatka matowa --- 3. g8=H - mat

Piekna miniatura szachowa z promocjami --
Skoczka - Wieży i dwóch Hetmanów
Takie zadanie - to Reklama szachów z matami -- propagowanie szachów oraz
zrozumiała edukacja szachowa -- widoczna na obrazkach.

Tak można i tak trzeba uczyć szachów w POLSCE!
-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 4:41, 06 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 10:32, 24 Mar 2016    Temat postu:

=-
Zrzućta się na arcymistrza

Post --- przez - lambda

Grywałem w turniejach w których już IM nie musiał opłacać wpisowego,
co osobiście uważam za głupotę. Natomiast za w pełni uzasadnione
uważam zwolnienie z wpisowego zawodników mieszkających w
obrębie gminy w której turniej jest organizowany


(często to właśnie władze samorządowe są współorganizatorem turnieju).
Zawodników utytułowanych do turnieju może zachęcić wysokość
nagrody a nie zwolnienie z wpisowego. Najczęściej grywam w turniejach
organizowanych w woj. małopolskim lub podkarpackim.
Zauważyłem że 500 zł jako pierwsza nagroda raczej nie skusi GM'a
, ale 800 zł już tak, choć nie zawsze. Na wspomniane turnieje przyjeżdża
grupa silnych Ukraińców, która "kosi" główne nagrody .
Plusy tego są takie ,że organizator może sobie napisać w komunikacie
"turniej międzynarodowy" a minusem jest to ,że Polacy zgarniają te niższe nagrody.

[link widoczny dla zalogowanych]
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 12:08, 24 Mar 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 5:33, 08 Kwi 2016    Temat postu:

--
Poznaj ---> logikę w szachach!

[link widoczny dla zalogowanych]

3 - P1319076
Autor - Juri I. Semljanski
6172 Seven Chess Notes (123) 04/ -- 2016
--
3
diagram -- 1
Pomocnik w 4 posunięciach -- help#4 ---- --- --- 1. Ke4+ - Kg4 - 2. Gf4 - Gc8


1) -- 1. Tb5 -- c3 -- 2. Te5 - Lb5 - 3. Ke4 - La4 - 4. Le3 - Lc2 - mat -- diagram - 2
2) - 1. Ke4+ - Kg4 - 2. Lf4 - Lc8 - 3. Te3 - c3 -- 4. Le5 - Lf5 - mat -- diagram - 3

---
2_3
diagram -- 2

To zadanie - uczy Nas logiki ---> uczy nas logicznego myślenia w szachach

Zabawa w Szachy a logika

http://www.filozofia.fora.pl/varia,10/zabawa-w-szachy-a-logika,2053.html
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 5:36, 09 Kwi 2016    Temat postu:

-
SUPER NOWOŚĆ!

[link widoczny dla zalogowanych]

wyd.Caissa 2015 r. 223 str., miękka okładka , język polski + symbole szachowe

Drugie wydanie pierwszej części wspaniałej książki autorstwa
czelabińskiego arcymistrza i wybitnego trenera.
Pozycja ta jest wyśmienitym podręcznikiem końcówek szachowych.
Autor prezentuje przede wszystkim metody i nawyki gry w końcówkach.

" Gra końcowa - to ostatni, lecz równie ważny jak pozostałe etap partii
szachowej. Właściwie w końcówkach najczęściej zapada wynik partii.
Można dobrze rozegrać debiut i grę środkową, lecz utracić znaczną
przewagę lub nie uratować trochę gorszej z remisowej pozycji w końcówce.
I dzisiaj jestem pewny, że rozpoczynać naukę szachów należy od
końcówek i całkowicie zgadzam się z wielkim W.Smysłowem:
droga do mistrzostwa szachowego prowadzi przez naukę gry końcowej. "
(A.Panczenko)

Część pierwsza książki poświęcona jest końcówkom pionkowym,
lekkofigurowym oraz wieża przeciwko lekkiej figurze.


[link widoczny dla zalogowanych]
Tysiace dwuchodówek ---> do nauki matowania

Przy zamówieniu większych ilosci oferujemy ceny hurtowe.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 5:42, 09 Kwi 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 10:24, 11 Kwi 2016    Temat postu:

--
Wirtualne szkolenie --- dla wszystkich!

16 - P1157728
Autor : Nikolai P. Selepukin
430 Schach (Borowitschi) 17 12/1987
---------------------------

diagram - 1
Mat w 3 posunieciach -- #3 ---- --- 1. Se6!

Rozwiązanie

1. Se6! -- tempo
1. ... Kf6 -- 2. f8=S! - tempo
2. ... Kf5 - 3. Wf7 - mat --- diagram - 2

1. ... Kxe6 -- 2. f8=W! -- tempo
2. ... Kd6 - diagram -- 3 --- bedzie mat na - 3. Wf6 - mat

1. ... Kg6 -- 2. f8=H [3. Hf7, Wh6#]
2. ... Kxh7 - 3. Hg7 - mat -- diagram - 4


2_3

diagram - 2 --- 3. Wf7 - mat -- -- diagram - 3 -- 2. f8=W! - Kd6 - 3. Wf6 - mat
------------


-- diagram -- 4 --
1. Se6! - Kg6 - 2. f8=H! - Kxh7 - 3. Hg7 - mat

Przy siedmiu bierkach na szachownicy , trzy promocje w trzychodowce!
2. f8=Skoczek --- 2. f8=Wieza --- 2. f8=Hetman - to duze osiagniecie
kompozytora - N. Selepukina
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 18:46, 19 Kwi 2016    Temat postu:

-
Matowanie na ekranie - Mnożenie na diagramie - duże polskie miasta -na diagramie

[link widoczny dla zalogowanych]

12 - P1319304
Autor - Hans Petter Bie
Dagbladet (Oslo) 1976
--
1_2
diagram - 1
Mat w 2 posunięciach --- #2 --- --- --- 1. Sg8! - tempo -- Kg6 -- 2. Hf5 - mat

Wieża -- Wh8 - SUWAŁKI --8 razy 8 = 64
Pionek -- g7 --- Grajewo -- 7 razy 7 = 49
Król --- Kh7 -- Augustów -- 7 razy 8 = 56 ----- Krol --- Kg6 ---- Łomża --- 6 razy 7 = 42
Skoczek Sh6 - BIAŁYSTOK -6 razy 8 = 48 --- Skoczek - Sg8 -- Giżycko --- 8 razy 7 = 56
Hetman - Hd5 - Gniezno -- 5 razy 4 = 20 --- Hetman - Hf5 - Warszawa - 5 razy 6 =30
Król ---- Kg4 --- LUBLIN --- 4 razy 7 = 28

Rozwiązanie: 1. Sg8! -- tempo
1. ... Wxg8 -- 2. Hh5 - #
1. ... g6/g5 - 2. Hf7 - #
1. ... Kg6 --- 2. Hf5 - mat -- diagram - 2

--
3_4
diagram - 3
1. Sg8! - tempo - Wxg8 - 2. Hh5 - mat --- 1. Sg8! - tempo - g5 - 2. Hf7 - szach - mat

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 20:33, 19 Kwi 2016, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin