Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Holandia 2011
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> Szachy na Świecie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 21:51, 14 Sty 2011    Temat postu: Holandia 2011

Wojtaszek_ Nawara -- dzis transmisja..

[link widoczny dla zalogowanych]

===========



Geller, Efim P, Anikaev, Yuri N, Minsk, URS-ch47, 29-11-1979

1. e4 c5 2. Nf3 e6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 d6
{The Scheveningen variation is flexible, and allows for several set ups for both white and black} 6. Be2 {this line which may seem harmless and unassuming at first, actually has a lot of venom in it. In the hands of geller it often times became a dangerous weapon}

Be7 7. O-O O-O 8. f4 Nc6 9. Be3 a6 10. a4 Bd7

{with the idea of trading on d4 and playing ...Bc6} 11. Bf3

{nowadays white almost automatically plays 11.Nb3, preventing the trade on d4 and threatening the restricting a5. Black then plays 11...b6 and often recycles his bishop to c8 and then b7.}
Na5 ?!

{black should have continued with the plan of 11...Nxd4 and 12...Bc6, completing his development}

12. Qe2 Qc7 13. g4
{the attack begins} Rfc8 ? {a fatal weakening of the kingisde. The rookw as needed in the defense of f7, as the game will show} (13... Nc4 14. g5 Ne8 15. Bc1 Qc5 {was worth a try, although after} 16. Qf2 {white is better}) 14. g5 Ne8 {by now, even to the untrained eye it is obvious that the black king is separated from the rest of his pieces. Geller continues without delay}
15. f5 !

{as there is no way for black to take advantage of the e5 square, white opens lines in the most efficient way}

Nc4 16. Bh5

{very direct. Already the f7 square is feeling the heat, as white threatens Bxf7+ Kxf7 fxe6++}

g6 17.fxg6 fxg6

{17...hxg6 makes the next move even stronger!}

18. Qf2 !

{black is now really missing his rook on f8}

Ne5

{the only move, but an admission in the failure of black's plan. The knight went from c6 to a5 to c4 to e5, at a significant loss of time}

19. Nf3 !

{simple and best. White wants to get rid of the only useful black piece: the knight on e5}

Ng7

{trying to defend tactically}

20. Nxe5 Rf8

{if black was counting on this in between move to save him, he is up for a rude shock!}

21. Nf7 Nxh5

{for a moment it may seem that the fireworks are over, and that black managed to stabilize his critical condition. Not so! Geller now shifts to high gear!}

22. Nd5 !! exd5 23. Nh6+ Kg7

24. Qf7+ !! {a brilliant finish!} Rxf7 25. Rxf7+ Kh8 26. Bd4+ Bf6 27. Rxf6 ! {an aesthetic finish. If now: 27...Ng7 28.Rf7 Rg8 29.Bxg7+ Rxg7 30.Rg8+ and mate to come} 1-0


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 14:29, 15 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 8:51, 15 Sty 2011    Temat postu:

Radoslaw Wojtaszek

Wywiad Radosława Wojtaszka dla rp.pl


Rozmowa z Radosławem Wojtaszkiem,
arcymistrzem szachowym, klasyfikowanym na 20. miejscu
w światowym rankingu


autor: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Radosław Wojtaszek

+zobacz więcej
Czuje się pan współmistrzem świata? Był pan przecież sekundantem Viswanathana Ananda, gdy w drodze na szachowy tron wygrywał z Władymirem Kramnikiem i Weselinem Topałowem?

Radosław Wojtaszek:

Współmistrz to za dużo, ale swoją cegiełkę do tego sukcesu dołożyłem. Te dwa decydujące mecze odbywały się przy moim współudziale. Byłem w jego sztabie, a nasza rola w przygotowaniach była całkiem spora.

Jest pan pierwszym szachistą z Polski, który został współpracownikiem mistrza świata.

To spore wyróżnienie, które w dodatku od razu przełożyło się na moje indywidualne sukcesy. Chyba dlatego, że widziałem, jak ciężko trenują ci najlepsi. Od tego momentu sam trenuję dużo więcej. Mamy tu podwójną korzyść: ja przysłużyłem się Anandowi, a współpraca z mistrzem pomogła mnie. Tym bardziej mnie to cieszy, bo Anand jest moim wzorem praktycznie od dziecka. Spotkanie z nim to spełnienie marzeń.

Dlaczego właśnie on?

Zacząłem grać w szachy, gdy skończyłem cztery lata. O Anandzie usłyszałem cztery lata później i od razu porwał mnie jego styl. On gra bardzo agresywnie, ale też potrafi dostosować sposób gry do rywala. W tamtym czasie było o nim głośno, bo rozgrywał mecz z Garrim Kasparowem, który przegrał. Na początku roku 2000 odbywał się w Warszawie bardzo silnie obsadzony Milenijny Puchar Świata. Anand był gwiazdą tej imprezy. Ja wystartowałem jako 13-letni chłopiec. Pamiętam, że przed rozpoczęciem turnieju w hali sportowej WAT ogłoszono alarm bombowy – okazał się fałszywy. Nie spotkałem się wówczas z Anandem przy szachownicy. Skończyło się na wspólnym zdjęciu. Poprosiłem go o to i nie odmówił, chętnie stanął do fotografii.

Jak to się stało, że czołowy arcymistrz świata poprosił pana o współpracę?
Dwukrotnie, w 2006 i 2007 roku, grałem z nim w lidze niemieckiej. On w zespole z Baden-Baden, który zwykle zdobywa mistrzostwo, ja w ekipie HSK Hamburg. W każdym z tych meczów rozegrałem z Anandem po dwie partie. Wszystkie skończyły się remisem. Po tym drugim spotkaniu podszedł do mnie i spytał, czy nie zechciałbym z nim trenować. Oczywiście od razu się zgodziłem. Od tego czasu jestem w jego sztabie.

Przypomniał mu pan kiedyś o wspólnej fotografii w Warszawie?

Tak. Bardzo się cieszył, że to właśnie tak się potoczyło. Taka ładna historia: młody chłopak spotyka swojego idola, a potem razem, wspólnie trenując, osiągają najwyższy cel. Piękno sportu.
Panu też coraz bliżej do szachowego olimpu. O 20. miejscu w światowym rankingu marzy każdy polski sportowiec, nie tylko szachista.
Kiedyś dziesiąty w klasyfikacji był Michał Krasenkow, miał ranking 2702. Ja mam więcej punktów, ale „inflacja” też poszła do przodu. Teraz 2702 wystarcza na 37. miejsce. Taki poziom rankingu to wyznacznik czołówki światowej.
Pojedynki Ananda z Kramnikiem i Topałowem zakończyły unifikację tytułów w szachach?
Tak. Mamy jednego prawdziwego mistrza – Visvanathana Ananda. Takiego, jak wcześniej Kasparow czy Anatolij Karpow. Obowiązuje system, że mistrz świata czeka na kandydata, który mógłby go zdetronizować. Wyłoni się on z meczów, które odbędą się w tym roku, bodajże w Kazaniu. Zagra w nich ośmiu zawodników – wszyscy już są znani – m.in. Kramnik, Topałow, Lewon Aronian. Zwycięzca tej kwalifikacji zagra w 2012 roku o mistrzostwo z Anandem.
Kiedyś mistrza świata FIDE wyłaniało się w turniejach rozgrywanych systemem pucharowym.

– Teraz są to zawody o Puchar Świata. Dwaj najlepsi gracze z PŚ awansowali właśnie do ósemki pretendentów, która zagra w Kazaniu. Następne zawody Pucharu Świata odbędą się w tym roku. Jeszcze nie wiem, czy uzyskam do nich kwalifikację na podstawie rankingu, bo liczy się średnią z listy najnowszej, korzystnej dla mnie i tej poprzedniej, gdy nie byłem tak wysoko. Będą jednak także w tym roku mistrzostwa Europy, skąd do Pucharu Świata awansuje aż 20 graczy.
Podkreśla pan, że przywiązuje dużą wagę do przygotowania fizycznego, nawet jako sekundant mistrza.

Prawda jest taka, że musimy dbać także o to, żeby mistrz biegał, więc przy okazji i my mamy z tego pożytek. Szachiści pracują nad kondycją w różny sposób. Ja lubię basen i biegi, ale są arcymistrzowie, którzy grają bardzo dużo w tenisa – na przykład Duńczyk Magnus Carlsen, aktualny lider światowego rankingu. Inni lubią grać w piłkę nożną, chociaż nie ma już takich przypadków jak norweski arcymistrz Simen Agdestein, który grał i w szachowej, i w piłkarskiej reprezentacji kraju. Teraz to już za trudne: albo – albo.

Przyjaźni się pan z kimś z czołowych szachistów?
W teamie Ananda jest pięciu graczy i wszyscy są przyjaciółmi: Peter Heine Nielsen z Danii, Surya Ganguly z Indii, Rustam Kasimdżanow z Uzbekistanu i ja – najmłodszy w tym towarzystwie. Piąty jest mistrz. Ta drużyna się nie zmienia.

Szachiści wiele podróżują, reprezentują po kilka zagranicznych klubów, to chyba sprzyja dobrym kontaktom...
Tak i nie. Bo są też gracze, którzy nie chcą kontaktów z innymi. Twierdzą, że wszystko wiedzą najlepiej. Na przykład taki Hikaru Nakamura z reprezentacji USA, który wszedł teraz do pierwszej dziesiątki na świecie. Był moim rywalem na olimpiadzie, ograłem go. Podczas partii zachowuje się bardzo brzydko: chrząka, macha wszystkim, czym się da, robi miny kompletnie bez sensu. No cóż, jest przekonany, że wszystko mu wolno. Wszędzie się znajdzie taki egzemplarz.

Przed meczem z Topałowem Anandowi pomagali w przygotowaniach także najwięksi szachiści – Kasparow, Kramnik i Carlsen.
Bierze się to z tego, że Vishy jest bardzo lubiany. Otwarty człowiek, który potrafi się śmiać, ale też pokazać, że jest mu przykro. Mimo że jest majętny i ma wysoką pozycję, odnosi się do wszystkich z szacunkiem. Może służyć za wzór. Z kolei Topałow nie ma dobrej marki przez aferę, jaką wywołano podczas jego meczu z Kramnikiem. Menedżer Bułgara oskarżył Rosjanina, że ten za dużo korzysta z toalety i oszukuje, uzyskując tam nielegalną pomoc. Oczywiście to bzdura. Chyba właśnie dlatego wszyscy najlepsi gracze, nawet Kramnik, którego Anand pokonał, chcieli Vishy’emu pomóc.

Na czym polega przygotowanie czołowego szachisty na świecie do meczu o tytuł?
Przede wszystkim sprowadza się to do opracowywania debiutów, żeby zaskoczyć przeciwnika na starcie, by musiał on od początku myśleć sam, a nie według przygotowanego wariantu. Istotne jest szukanie słabych punktów u gracza, z którym nasz mistrz się spotyka. Staramy się dać mu rady, wskazówki, jak ma grać.
Jak je przekazujecie?

Mecz z Topałowem w Sofii trwał miesiąc i my cały czas tam byliśmy. Wcześniej spotykamy się na zgrupowaniach. Trwały one łącznie około trzech miesięcy. Wtedy wszyscy razem myśleliśmy nad strategią. W międzyczasie utrzymujemy kontakt na skypie bądź mailowy.
Zdarza się, że ustalicie jakieś posunięcie, a on zrobi coś innego i potem macie do niego pretensje?
Błędów nie da się uniknąć. To, że my się mylimy, jest jasne, to że on się pomyli – także. Nawet jeśli popełnimy jakąś straszną gafę, nie ma mowy o pretensji, bo i on, i my wiemy, że robimy wszystko, by wygrał mecz.
Na ostatniej olimpiadzie szachowej grał pan na pierwszej szachownicy reprezentacji Polski. Zajęliście 11. miejsce – najlepsze męskiej drużyny od 1982 roku, gdy pana nie było jeszcze na świecie, a i państw z silnymi szachistami było znacznie mniej. Można było uzyskać w Chanty-Mansijsku jeszcze lepszy wynik?

W decydujących meczach graliśmy z bardzo silnymi rywalami: m.in. z Armenią, która w 2008 wygrała olimpiadę, USA czy Węgrami. Dla nas jest chyba jeszcze za wcześnie, by wejść o ten szczebel wyżej, powiedzmy do pierwszej szóstki. Jeśli zdarzy się, że cała piątka będzie w dobrej dyspozycji, jest szansa na krok w górę.
To był nasz optymalny skład?
Tak. Ustalony na podstawie jasnego kryterium: mistrz Polski i czterech z najlepszym rankingiem.

Wcześniej te kryteria nie były tak jednoznaczne.

Wszystko wiązało się z tym, kto był prezesem związku. Teraz przyszła właściwa osoba. Ktoś, kto się stara, chce i nie jest związany z żadną z opcji. Nie przeszkadza, tylko pomaga. Sytuacja się poprawia, przychodzą sponsorzy, a o to trudno w naszej dyscyplinie. Istotne, że ludzie, którzy pracują w związku, robią to z pasją.

Chłopiec z Kwidzyna dostaje się do najlepszej dwudziestki szachistów na świecie. Jak to możliwe?

– Dziadek nauczył mnie grać w szachy i zaraz na początku miałem wielkie szczęście: trafiłem na odpowiedniego trenera. Pan Marian Wodzisławski, który do dzisiaj prowadzi w Kwidzynie zajęcia, bardzo mi pomagał, ale też do niczego nie zmuszał. Jeśli chciałem – trenowałem. Praca przynosiła efekty. W mistrzostwach Polski do lat 10, 12, 14, 16 i 18 miałem sukcesy, ale potem wraz z przejściem do kategorii seniorów nastąpiła stagnacja. Gdy miałem lat 15, byłem 83. szachistą na świecie, ale po czterech sezonach spadłem na miejsce bodajże 130. Trudno mi to wytłumaczyć. Może to był brak odpowiedniego treningu.

Mając 20 lat dostałem szansę pracy w teamie mistrza świata. To był dar od losu. Zobaczyłem, jak trenują najlepsi. Jak się zachowują na turniejach, jak dużo czasu poświęcają szachom. Teraz z tego korzystam.
==
Krakowskie Wieze- poznajmy je

_2

1 diagram > mat w 3 pos. --------------- 2 diagram --- mat w 2 pos. ----




Co roku cieszymy się z medali przywożonych przez reprezentantów Polski z mistrzostw dzieci i juniorów. Potem nie ma kontynuacji. Jakie pan widzi perspektywy przed polskimi szachami?

Problem bierze się stąd, że nie ma przykładu, jak trenować po osiągnięciu wieku seniora. Wszyscy trenerzy są dobrzy, ale tylko do określonego poziomu. Po drugie – trzeba pracować z szachistami z czołówki światowej. Ja akurat miałem takie szczęście. Po dwuletniej stagnacji zacząłem trenować z najlepszymi i wskoczyłem do czołówki. Kolejna sprawa to stale powtarzające się pytanie: kończy się szkołę, zdaje maturę i trzeba sobie określić cel: albo gram dalej w szachy naprawdę na poważnie, albo idę na studia i z tym wiążę swoją przyszłość. Ten wybór to podstawowa trudność.

Pan sobie stawiał to pytanie?

Tak. Rodzina od początku wspierała mnie w przygodzie z szachami. Na wyjazdy często ze mną jeździł nieżyjący już dziś dziadek ze strony mamy, Jan Lisewski. Bardzo mi pomógł w początkach kariery. Problemem był pomysł na życie po maturze. Trzeba było przekonać rodzinę, że szachy to dobry tor, że niekoniecznie muszę zdawać na znaną uczelnię. Nie było to może specjalnie trudne, ale trochę czasu zajęło. Po maturze skończyłem trzyletnie studia administracyjne w Wałbrzychu i stwierdziłem, że na razie to mi wystarczy. Dlatego w Wałbrzychu, ponieważ tam rektorem był profesor Czesław Dudka, który sam gra w szachy i pomagał mi w różnych kwestiach.

Mieszka pan stale z rodzicami w Kwidzynie?
Planuję kupić mieszkanie w Poznaniu, ale to jeszcze trochę potrwa. Poznań dlatego, że musi to być duże miasto. Po drugie – blisko do Niemiec, gdzie gram w lidze. No i stamtąd pochodzi mój tata i mam tam sporo znajomych.

Gdzie pan jeszcze gra oprócz Hamburga?
W minionym roku występowałem w lidze czeskiej w drużynie z Novego Boru, we Francji, a w Hiszpanii z drużyną spod Sewilli weszliśmy do ekstraklasy. Wszędzie grałem na pierwszych szachownicach.
Można wyżyć z szachów?

Można. Jeśli w meczu o mistrzostwo świata fundusz nagród wynosi 3 miliony euro...
Ile pan dostał od Ananda?
Powiem tak: jestem zadowolony. Ale nawet gdybym za tę współpracę nic nie otrzymał, oczywiście także bym się jej podjął. To po prostu wielka przyjemność.
Plany na najbliższą przyszłość?

– Od 14 do 30 stycznia gram w prestiżowym turnieju w holenderskim Wijk aan Zee, w którym uczestnicy podzieleni są na trzy grupy, ściśle według hierarchii. W grupie A wystartuje 14 arcymistrzów – najlepsi na świecie, na czele z Anandem, Kramnikiem, Carlsenem. Ja dostałem zaproszenie do grupy B, gdzie wśród 14 kolejnych szachistów będę rozstawiony z numerem 1. Gra się systemem każdy z każdym. Jeśli wygram, wskoczę na przyszły rok do grupy A.

Rozmawiał Marek Cegliński
========


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 9:19, 15 Sty 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 12:16, 15 Sty 2011    Temat postu:

--
Wywiad dla Rzeczpospolitej > Radoslawa Wojtaszka.

Jak trenowac?

odpowiedz jest jedna z najlepszymi

Chłopiec z Kwidzyna dostaje się do najlepszej dwudziestki szachistów na świecie. Jak to możliwe?

– Dziadek nauczył mnie grać w szachy i zaraz na początku miałem wielkie szczęście: trafiłem na odpowiedniego trenera. Pan Marian Wodzisławski, który do dzisiaj prowadzi w Kwidzynie zajęcia, bardzo mi pomagał, ale też do niczego nie zmuszał. Jeśli chciałem – trenowałem. Praca przynosiła efekty. W mistrzostwach Polski do lat 10, 12, 14, 16 i 18 miałem sukcesy, ale potem wraz z przejściem do kategorii seniorów nastąpiła stagnacja. Gdy miałem lat 15, byłem 83. szachistą na świecie, ale po czterech sezonach spadłem na miejsce bodajże 130. Trudno mi to wytłumaczyć. Może to był brak odpowiedniego treningu.

Mając 20 lat dostałem szansę pracy w teamie mistrza świata. To był dar od losu. Zobaczyłem, jak trenują najlepsi. Jak się zachowują na turniejach, jak dużo czasu poświęcają szachom. Teraz z tego korzystam.

[link widoczny dla zalogowanych]
Tu jest caly wywiad Radoslawa Wojtaszka

[link widoczny dla zalogowanych] >> kompozycja.. wybitni szachisci...

[link widoczny dla zalogowanych] > forum , [link widoczny dla zalogowanych] >> konkursy

konkurs rozwiazaniowy na stronie [link widoczny dla zalogowanych]


Trojkat bermudzki__[ d8-h8-h5-d8 ] _
_ mat w 1 posunieciu __5 rozwiazan



[link widoczny dla zalogowanych] > tu rowniez sa Szachy
==


==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 21:33, 15 Sty 2011, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 21:36, 15 Sty 2011    Temat postu:

==

Dzis Radoslaw Wojtaszek przegral
Dariusz Swiercz > Wygral


Wywiad dla Rzeczpospolitej > Radoslawa Wojtaszka.

Jak trenowac?

odpowiedz jest jedna z najlepszymi

Chłopiec z Kwidzyna dostaje się do najlepszej dwudziestki szachistów na świecie. Jak to możliwe?

– Dziadek nauczył mnie grać w szachy i zaraz na początku miałem wielkie szczęście: trafiłem na odpowiedniego trenera. Pan Marian Wodzisławski, który do dzisiaj prowadzi w Kwidzynie zajęcia, bardzo mi pomagał, ale też do niczego nie zmuszał. Jeśli chciałem – trenowałem. Praca przynosiła efekty. W mistrzostwach Polski do lat 10, 12, 14, 16 i 18 miałem sukcesy, ale potem wraz z przejściem do kategorii seniorów nastąpiła stagnacja. Gdy miałem lat 15, byłem 83. szachistą na świecie, ale po czterech sezonach spadłem na miejsce bodajże 130. Trudno mi to wytłumaczyć. Może to był brak odpowiedniego treningu.

Mając 20 lat dostałem szansę pracy w teamie mistrza świata. To był dar od losu. Zobaczyłem, jak trenują najlepsi. Jak się zachowują na turniejach, jak dużo czasu poświęcają szachom. Teraz z tego korzystam.

[link widoczny dla zalogowanych]
Tu jest caly wywiad Radoslawa Wojtaszka

[link widoczny dla zalogowanych] >> kompozycja.. wybitni szachisci...

[link widoczny dla zalogowanych] > forum , [link widoczny dla zalogowanych] >> konkursy

konkurs rozwiazaniowy na stronie [link widoczny dla zalogowanych]


Trojkat bermudzki__[ d8-h8-h5-d8 ] _
_ mat w 1 posunieciu __5 rozwiazan



[link widoczny dla zalogowanych] > tu rowniez sa Szachy


==


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 0:25, 16 Sty 2011    Temat postu:

===
Szachisci
Radosław Wojtaszek

Urodzony 13 stycznia 1987 w Elblągu.
Arcymistrz szachowy, najwyżej klasyfikowany Polak w rankingu FIDE (20. miejsce – 2726 pkt). Kluby w Polsce: MMTS Kwidzyn, PTSz Płock, Polonia Wrocław, AZS UMCS Lublin.
Mistrz Europy i świata w kat. do lat 18 (2004), mistrz Europy w szachach szybkich (2008).
Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W mistrzostwach kraju seniorów: 1. miejsce (2005), 2. miejsce (2009 i 2010), 3. miejsce (2006 i 2008).

==

Dzis na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Rynek Krakowski --- 2011 ------------------ Dwuchodowka konkursowa ------
_2

Rynek krakowski -- mat w 1 pos.------------- Mat w 2 posunieciach --- 1. Gd3!
4 rozwiazania -- 1. Gg7 mat ; 1. Wf7 mat ----------- Tylko Goniec na _d3!!
------ 1. Sd7 mat ; 1. Sg6 mat


-----
Jako ciekawostka; Czarne rowniez daja 4 maty --
1. Gg2 mat , 1. Hg2 mat , 1. Hf2 mat , 1. Wxe1 mat

==


Viswanathan Anand (ur. 11 grudnia 1969 w Madrasie) – indyjski szachista,
mistrz świata FIDE w latach 2000–2002 oraz od 2007 roku.


Anand, znany w świecie szachowym pod imieniem Vishy i przydomkiem "Tygrys z Madrasu", swój pierwszy sukces na arenie międzynarodowej osiągnął w 1987 roku w Baguio, zdobywając tytuł mistrza świata juniorów.

Do najważniejszych indywidualnych sukcesów Ananda należą zwycięstwa w turniejach elity w Wijk aan Zee (w latach 2003, 2004 i 2006 – wspólnie z Weselinem Topałowem), Dortmundzie (2004 – wspólnie z Arkadijem Naiditschem) oraz Morelii i Linares (2007[10] i 2008[11]), jak również siedmiokrotnie (1996, 1999, 2000, 2001, 2005, 2006, 2007) w León.

Od początku lat dziewięćdziesiątych Anand utrzymuje się w ścisłej czołówce światowej, ma ugruntowaną pozycję jednego z trzech najsilniejszych szachistów świata. Cieszy się niezwykłą popularnością w swoim kraju, podobną do sławy mistrzów krykieta. Jego pozycja w światowych szachach przyczyniła się do znacznego wzrostu popularności współczesnych szachów w Indiach.

Źródło: Wikipedia
==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 10:34, 16 Sty 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 12:51, 16 Sty 2011    Temat postu:

==
Konkurs rozwiazaniowy > dwuchodowki

[link widoczny dla zalogowanych]

Dwuchodowka > #2

Biale zaczynaja > i daja mata w 2 posunieciu

1. Sd4 tempo Kc3 2. Hb3 mat
1. .... Ke3 2. Hf3 mat
1. ... c3 2. He2 mat
1. .... e3 2. Hc2 mat




=============================


Na glownej stronie jest cos takiego >

Konkurs rozwiazaniowy > dwuchodowki

[link widoczny dla zalogowanych]

Dwuchodowka > #2

Biale zaczynaja > i daja mata w 2 posunieciu

1. Sd4 tempo Kc3 2. Hb3 mat
1. .... Ke3 2. Hf3 mat
1. ... c3 2. He2 mat
1. .... e3 2. Hc2 mat


---- cos takiego juz od kilku lat.... w Polsce nie jest do pomyslenia ,
by takie pierdoly mogly sie utrzymac na Naszych turniejach Szachowych.


==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 13:14, 16 Sty 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 13:15, 16 Sty 2011    Temat postu:

==
Na glownej stronie jest cos takiego >

Konkurs rozwiazaniowy > dwuchodowki

[link widoczny dla zalogowanych]

Dwuchodowka > #2

Biale zaczynaja > i daja mata w 2 posunieciu

1. Sd4 tempo Kc3 2. Hb3 mat
1. .... Ke3 2. Hf3 mat
1. ... c3 2. He2 mat
1. .... e3 2. Hc2 mat


---- cos takiego juz od kilku lat.... w Polsce nie jest do pomyslenia ,
by takie pierdoly mogly sie utrzymac na Naszych turniejach Szachowych.


==
Zachecam do wysylania rozwiazan , wystarczy napisac tak;

1. Sb5-Sd4 . to wszystko...

==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 0:25, 18 Sty 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 15:01, 16 Sty 2011    Temat postu:

==

Nakamura bogatszy o 500 euro
po pierwszym dniu w Wijk Aan Zee



Za tę partię wczoraj Hikaru Nakamura zainkasował 500 euro.
Jest to specjalna nagroda dla najlepszej partii rozegranej w danej rundzie.
Gdyby tak do końca, to można zebrać całkiem pokaźną sumkę (6.500 euro).
Opłaci się ładnie grać w szachy.

---------
[link widoczny dla zalogowanych]
--


Na glownej stronie jest cos takiego >

Konkurs rozwiazaniowy > dwuchodowki

[link widoczny dla zalogowanych]

Dwuchodowka > #2 ----- q87

Biale zaczynaja > i daja mata w 2 posunieciu

1. Sd4 tempo Kc3 2. Hb3 mat
1. .... Ke3 2. Hf3 mat
1. ... c3 2. He2 mat
1. .... e3 2. Hc2 mat


---- cos takiego juz od kilku lat.... w Polsce nie jest do pomyslenia ,
by takie Diagramy mogly sie utrzymac na Naszych turniejach Szachowych.


==
Zachecam do wysylania rozwiazan , wystarczy napisac tak;

1. Sb5-Sd4 . to wszystko...

=
Nastepne zadanie __q88



Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Gb6-Gd8




Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Sd6! ----

Adres do wyslania --- Termin 18 styczen godz.17"00
[link widoczny dla zalogowanych]

===============

Urok Szachow



Mat w 2 posunieciach > #2 -- 1. Sc4- Sd2 ---


Super warianty ---
1. Sd2! e1=H+ 2. Wf1 mat!
1. Sd2! e1=S 2. Wc5 mat
1. Sd2 Kxd2 2. Wd5 mat
1. Sd2 Gxd2 2. Wb5 mat
1. Sd2 exd2 2. Wf3 mat

----------------

[link widoczny dla zalogowanych]
Piekne kombinacje

==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 19:24, 18 Sty 2011, w całości zmieniany 10 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 16:46, 16 Sty 2011    Temat postu:

==
Nakamura bogatszy o 500 euro
po pierwszym dniu w Wijk Aan Zee



Za tę partię wczoraj Hikaru Nakamura zainkasował 500 euro.
Jest to specjalna nagroda dla najlepszej partii rozegranej w danej rundzie.
Gdyby tak do końca, to można zebrać całkiem pokaźną sumkę (6.500 euro).
Opłaci się ładnie grać w szachy.


Nakamura,H (2751) - Grischuk,A (2773) [D38]
73rd Tata Steel GMA Wijk aan Zee NED (1), 15.01.2011

1.d4 Nf6 2.c4 e6 3.Nc3 Bb4 4.Nf3 d5 5.cxd5 exd5
6.Bg5 Nbd7 7.e3 c5 8.dxc5 Qa5 9.Rc1 Bxc3+ 10.bxc3 0-0

11.Nd4 Qxc5 12.Bd3 Ne4 13.Bf4 Nb6 14.Qc2 h6 15.f3 Nf6
16.g4 Re8 17.Kf2 Nc4 18.h4 Bxg4 19.Bxc4 dxc4 20.fxg4 Nxg4+

21.Kf3 Ne5+ 22.Bxe5 Rxe5 23.Kf2 Rae8 24.Rh3 b5 25.Rg1 Re4
26.Qd1 b4 27.Qf3 Rxe3 28.Rxg7+ Kxg7 29.Qg4+ Kf8 30.Rxe3 Rxe3

31.Kxe3 bxc3 32.Ke2 Qe5+ 33.Kd1 Qh2 34.Ne2 Qd6+ 35.Qd4 Qxd4+
36.Nxd4 Kg7 37.Nc6 a6 38.Nb8 a5 39.a4 Kf6 40.Nc6 Ke6

41.Nxa5 Kd5 42.Kc2 1-0


---------
[link widoczny dla zalogowanych]
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 18:35, 16 Sty 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 18:46, 16 Sty 2011    Temat postu:

==
Nakamura bogatszy o 500 euro
po pierwszym dniu w Wijk Aan Zee



Za tę partię wczoraj Hikaru Nakamura zainkasował 500 euro.
Jest to specjalna nagroda dla najlepszej partii rozegranej w danej rundzie.
Gdyby tak do końca, to można zebrać całkiem pokaźną sumkę (6.500 euro).
Opłaci się ładnie grać w szachy.


Nakamura,H (2751) - Grischuk,A (2773) [D38]
73rd Tata Steel GMA Wijk aan Zee NED (1), 15.01.2011

1. d4 Sf6 2. c4 e6 3. Sc3 Gb4 4. Sf3 d5 5. cxd5 exd5
6. Gg5 Sbd7 7. e3 c5 8. dxc5 Ha5 9. Wc1 Gxc3+ 10. bxc3 0-0

11. Sd4 Hxc5 12. Gd3 Se4 13. Gf4 Sb6 14. Hc2 h6 15. f3 Sf6
16. g4 We8 17. Kf2 Sc4 18. h4 Gxg4 19. Gxc4 dxc4 20. fxg4 Sxg4+

21. Kf3 Se5+ 22. Gxe5 Wxe5 23. Kf2 Wae8 24. Wh3 b5 25. Wg1 We4
26. Hd1 b4 27. Hf3 Wxe3 28. Wxg7+ Kxg7 29. Hg4+ Kf8 30. Wxe3 Wxe3

31. Kxe3 bxc3 32. Ke2 He5+ 33. Kd1 Hh2 34. Se2 Hd6+ 35. Hd4 Hxd4+
36. Sxd4 Kg7 37. Sc6 a6 38. Sb8 a5 39. a4 Kf6 40. Sc6 Ke6

41. Sxa5 Kd5 42. Kc2 1-0


---------
[link widoczny dla zalogowanych]
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 19:56, 16 Sty 2011    Temat postu:

--
Wiadomosci szachowe ze strony J.Konikowskiego

[link widoczny dla zalogowanych] , [link widoczny dla zalogowanych]



Druga runda nie wypadła szczęśliwie
dla naszych zawodników.
Radek Wojtaszek uzyskał tylko pół punktu.

Spoelman – Wojtaszek [A50]
Wijk aane Zee, 16.01.2011

1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.Hc2 0–0 5.e4 d6
6.a3 Gxc3+ 7.bxc3 e5 8.Gd3 c5 9.d5 Sbd7 10.Se2 We8

11.h4 Sf8 12.f3 h6 13.g4 S6h7 14.Kf2 Hf6 15.Kg3 g5
16.Ge3 Sg6 17.hxg5 hxg5 18.Wh6 Kg7 19.Wah1 Wh8

20.W1h5 He7 21.Hc1 f6 22.Hh1 Sh4 23.Kf2 Gd7
24.Sg3 Wag8 25.Sf5+ Gxf5 26.exf5 Kf8 27.Ke2 Kg7

28.Gf2 Hd8 29.Gxh4 gxh4 30.Wg6+ Kf7 31.Wxg8 Kxg8
32.Hxh4 Kg7 33.Gc2 Sg5 34.Wxh8 ½–½


Darek Świercz mógł nawet w pewnym momencie partię wygrać.
Nie zauważył tej możliwości i ostatecznie poniósł porażkę.

-----
Bluvsthein – Świercz [A50]
Wijk aan Zee, 16.01.2011

1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.e3 0–0 5.Sge2 d5
6.a3 Ge7 7.cxd5 exd5 8.g3 Sbd7 9.Gg2 Sb6 10.0–0 We8

11.Hc2 Gd7 12.b4 a5 13.b5 c6 14.bxc6 bxc6 15.Sf4 Gd6
16.e4 Sxe4 17.Sxe4 Gf5 18.Hxc6 Gxe4 19.Sxd5 Gxg2

20.Kxg2 Sxd5 21.Hxd5 a4 22.Wb1 Ge7 23.Hc4 Hd7
24.d5 Wed8 25.Wd1 Wac8 26.Hd3 h5 27.Gf4 h4 28.d6 h3+

29.Kf1 Gf6 30.Hd5 Hg4 31.d7 Wc2 32.f3 Hg6 33.He4 Wxh2
34.Hxg6 fxg6 35.Gc7

[b]Bluvsthein – Świercz [A50]



Czy trzeba byc arcymistrzem w Polsce , by przeoczyc
takie posuniecie 35. Wc2! grozi mat w
dwoch posunieciach h2--h1=Wieza mat[b]

35. ... Wf8??
[Wygrywało 35...Wc2!]
36.Kg1 Wg2+ 37.Kh1 Gd8 38.Gd6 Wf7 39.Gc5 Kh7

40.Wb8 Gc7 41.d8H Gxd8 42.Wdxd8 g5 43.Wh8+ Kg6
44.Wb6+ Kf5 45.Wxh3 1–0


==========
Kiedy beda dwuchodowki i trzychodowki na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego
, by Nasi czolowi szachisci mieli okazje pocwiczyc matowanie w trzech posunieciach.
Bardzo to zle swiadczy o Naszych szkoleniowcach
, jak arcymistrz nie widzi mata w trzech posunieciach.


W trzeciej rundzie nasi arcymistrzowie grają:
Wojtaszek-Chao
Świercz-Sachde

==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 20:46, 16 Sty 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 20:47, 16 Sty 2011    Temat postu:

===
-
Wiadomosci szachowe ze strony J.Konikowskiego

[link widoczny dla zalogowanych] , [link widoczny dla zalogowanych]



Druga runda nie wypadła szczęśliwie
dla naszych zawodników.
Radek Wojtaszek uzyskał tylko pół punktu.

Spoelman – Wojtaszek [A50]
Wijk aane Zee, 16.01.2011

[b]1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.Hc2 0–0 5.e4 d6
6.a3 Gxc3+ 7.bxc3 e5 8.Gd3 c5 9.d5 Sbd7 10.Se2 We8

11.h4 Sf8 12.f3 h6 13.g4 S6h7 14.Kf2 Hf6 15.Kg3 g5
16.Ge3 Sg6 17.hxg5 hxg5 18.Wh6 Kg7 19.Wah1 Wh8

20.W1h5 He7 21.Hc1 f6 22.Hh1 Sh4 23.Kf2 Gd7
24.Sg3 Wag8 25.Sf5+ Gxf5 26.exf5 Kf8 27.Ke2 Kg7

28.Gf2 Hd8 29.Gxh4 gxh4 30.Wg6+ Kf7 31.Wxg8 Kxg8
32.Hxh4 Kg7 33.Gc2 Sg5 34.Wxh8 Remis

Darek Świercz mógł nawet w pewnym momencie partię wygrać.
Nie zauważył tej możliwości i ostatecznie poniósł porażkę.

-----

]Bluvsthein – Świercz [A50]
Wijk aan Zee, 16.01.2011

[b]1.d4 Sf6 2.c4 e6 3.Sc3 Gb4 4.e3 0–0 5.Sge2 d5
6.a3 Ge7 7.cxd5 exd5 8.g3 Sbd7 9.Gg2 Sb6 10.0–0 We8

11.Hc2 Gd7 12.b4 a5 13.b5 c6 14.bxc6 bxc6 15.Sf4 Gd6
16.e4 Sxe4 17.Sxe4 Gf5 18.Hxc6 Gxe4 19.Sxd5 Gxg2

20.Kxg2 Sxd5 21.Hxd5 a4 22.Wb1 Ge7 23.Hc4 Hd7
24.d5 Wed8 25.Wd1 Wac8 26.Hd3 h5 27.Gf4 h4 28.d6 h3+

29.Kf1 Gf6 30.Hd5 Hg4 31.d7 Wc2 32.f3 Hg6 33.He4 Wxh2
34.Hxg6 fxg6 35.Gc7

Bluvsthein – Świercz [A50]


Czy trzeba byc arcymistrzem w Polsce , by przeoczyc
takie posuniecie 35. Wc2! grozi mat w
dwoch posunieciach h2--h1=Wieza mat

35. ... Wf8??
[Wygrywało 35...Wc2!]
36.Kg1 Wg2+ 37.Kh1 Gd8 38.Gd6 Wf7 39.Gc5 Kh7

40.Wb8 Gc7 41.d8H Gxd8 42.Wdxd8 g5 43.Wh8+ Kg6
44.Wb6+ Kf5 45.Wxh3 1–0

==========
Kiedy beda dwuchodowki i trzychodowki na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego
, by Nasi czolowi szachisci mieli okazje pocwiczyc matowanie w trzech posunieciach.
Bardzo to zle swiadczy o Naszych szkoleniowcach
, jak arcymistrz nie widzi mata w trzech posunieciach.


W trzeciej rundzie nasi arcymistrzowie grają:
Wojtaszek-Chao
Świercz-Sachde

==

osiek_ma_puzzle napisał/a:

Podobno nauke szachow trzeba zaczynac od matowania Krola.
(...)
Kiedy beda dwuchodowki i trzychodowki na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego
, by Nasi czolowi szachisci mieli okazje pocwiczyc matowanie w trzech posunieciach.
Bardzo to zle swiadczy o Naszych szkoleniowcach
, jak arcymistrz nie widzi mata w trzech posunieciach.


Faktycznie przeoczył! - 35 posunięcie niedoczas?
Dobrze wychwycone, ale ...
Primo:

Akurat Darek rozwiązał tyle studiów (będąc w wieku 7-9 lat!)
że nie powstydziłby się tego niejeden GM. Tak więc parę kolejnych dwuchodówek
na stronie PZSzach nic by raczej nie zmieniło w tym konkretnym przypadku.

Secundo:

idąc tym tokiem rozumowania, to naukę piłki nożnej trzeba zaczynać od strzelania
na bramkę - najlepiej pustą z odległosci 1 metra.

Ten reprezentacyjny(!) zawodnik
jak widać miał kiepskich szkoleniowców.
_________________
Więcej tu czytam, niż piszę.

===


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 23:37, 16 Sty 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 18:41, 17 Sty 2011    Temat postu:

==
Grupa A

GM Carlsen, Magnus (2814) - GM Giri, Anish (2686)

73rd Tata Steel GMA Wijk aan Zee NED (3), 2011.01.17

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. 3 Bg7 4. Bg2 d5
5. cxd5 Nxd5 6. Nf3 Nb6 7. Nc3 Nc6 8. e3 0-0

9. 0-0 Re8 10. Re1 a5 11. Qd2 e5 12. d5 Nb4
13. e4 c6 14. a3 cxd5 15. axb4 axb4 16. Rxa8 bxc3

17. bxc3 Nxa8 18. exd5 Nb6 19. Rd1 e4 20. Ng5 e3
21. Qb2 Qxg5 22. Bxe3 Qg4 0-1



Grupa B
Radek Wojtaszek odniósł dzisiaj pierwsze zwycięstwo.


Wojtaszek ; Li Chao [E60]
Wijk aan Zee, 2011


1. d4 Sf6 2. c4 g6 3. g3 Gg7 4. Gg2 d5
5. cxd5 Sxd5 6. e4 Sb6 7. Se2 c5 8. d5 e6

9. 0-0 0-0 10. Sec3 exd5 11. exd5 Gf5
12. g4 Gxb1 13. Wxb1 Hd7 14. Se4 Sa6

15. g5 Hf5 16. d6 Wad8 17. Hf3 Sc4
18. Gf4 Sb4 19. Wfc1 b5 20. b3 Sd5

21. Gg3 Sa3 22. Wxc5 Sxb1
23. Wxd5 Hc8 24. Sf6+ Kh8

25. h4 Hc2 26. Hd3 Hc1+
27. Kh2 Sc3 28. Wc5 b4

29. d7 Hb2 30. Gh3 Hxa2
31. Wc8 a6 32. He3 He2 33. Wxc3 1-0

Autor admin [link widoczny dla zalogowanych]
==

Niestety Grupa C
Dariusz Świercz przegrał.


Wybór debiutu był nieudany. Nie mogę zrozumieć decyzji młodego arcymistrza.
W pierwszej rundzie Darek grał 1.e4 i rozegrał świetną partię.
Dzisiaj natomiast grał wariant, którego niestety nie bardzo rozumiał
, co było wyraźnie widać po przebiegu partii.
Mój apel:
Darku graj co najlepiej znasz i rozumiesz.
W tym turnieju nie ma miejsca na eksperymenty!

Świercz ; Sachdev [D02]
Wijk aan Zee, 17.01.2011

1.Sf3 d5 2.d4 Sf6 3.c4 e6 4.Sc3 Ge7 5.Gf4 0-0
6.e3 c5 7.dxc5 Gxc5 8.cxd5 Sxd5 9.Sxd5 exd5

10.a3 Sc6 11.Gd3 Gb6 12.0–0 Hf6 13.b4 h6 14.b5 Sd4
15.Sxd4 Gxd4 16.Wb1 Gc5 17.a4 Gf5 18.Gg3 Wac8

19.a5 Wfd8 20.Hd2 Hg6 21.Gxf5 Hxf5 22.b6 axb6
23.axb6 d4 24.exd4 Wxd4 25.Ha2 Hd7 26.He2 Wc6

27.Gc7 Wd2 28.Hh5 Wxf2 29.Wxf2 Gxf2+ 30.Kh1 Hd3
31.Wd1 He4 32.h3 Gxb6 33.Gxb6 Wxb6 34.Hd5 Hxd5

35.Wxd5 Wb1+ 36.Kh2 g6 37.h4 h5 38.Wd7 b5 39.Wb7 b4
40.Kg3 Kg7 41.Wb6 b3 42.Kh2 Kf8 43.Wb7 Ke8 44.Kg3 f5

45.Kf4 b2 46.Kg5 f4 47.Kf6 Kd8 48.Wb3 Kd7 49.Kg7 Ke6
50.Wb5 Kd6 51.Kh6 Kc6 52.Wb8 Kd5 53.Wb7 Ke5

54.Wb5+ Kd4 55.Wb8 Ke3 56.Wb4 Kf2 57.Wxf4+ Kxg2
58.Wb4 Kh3 59.Kg7 Wg1 60.Wxb2 Kxh4 61.Kh6 Kh3

62.Wa2 h4 63.Wa3+ Kh2 64.Wa4 h3 65.Wa3 g5
66.Kh5 g4 67.Kh4 g3 68.Wa2+ Wg2 69.Wa3 Wc2

70.Kg4 Wc4+ 71.Kf3 g2 72.Wa2 Kh1 0 -1

==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 9:43, 18 Sty 2011, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 0:36, 18 Sty 2011    Temat postu:

Na glownej stronie jest cos takiego >

Konkurs rozwiazaniowy > dwuchodowki

[link widoczny dla zalogowanych]

Dwuchodowka > #2 ----- q87

Biale zaczynaja > i daja mata w 2 posunieciu

1. Sd4 tempo Kc3 2. Hb3 mat
1. .... Ke3 2. Hf3 mat
1. ... c3 2. He2 mat
1. .... e3 2. Hc2 mat


---- cos takiego juz od kilku lat.... w Polsce nie jest do pomyslenia ,
by takie Diagramy mogly sie utrzymac na Naszych turniejach Szachowych.


==
Zachecam do wysylania rozwiazan , wystarczy napisac tak;

1. Sb5-Sd4 . to wszystko...

=
Nastepne zadanie __q88



Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Gb6-Gd8




Mat w 2 posunieciach > #2 --- 1. Sd6! ----

Adres do wyslania --- Termin 18 styczen godz.17"00
[link widoczny dla zalogowanych]




[link widoczny dla zalogowanych]
Piekne kombinacje

==


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 9:44, 18 Sty 2011    Temat postu:

==
Grupa A

GM Carlsen, Magnus (2814) - GM Giri, Anish (2686)

73rd Tata Steel GMA Wijk aan Zee NED (3), 2011.01.17

1. d4 Nf6 2. c4 g6 3. 3 Bg7 4. Bg2 d5
5. cxd5 Nxd5 6. Nf3 Nb6 7. Nc3 Nc6 8. e3 0-0

9. 0-0 Re8 10. Re1 a5 11. Qd2 e5 12. d5 Nb4
13. e4 c6 14. a3 cxd5 15. axb4 axb4 16. Rxa8 bxc3

17. bxc3 Nxa8 18. exd5 Nb6 19. Rd1 e4 20. Ng5 e3
21. Qb2 Qxg5 22. Bxe3 Qg4 0-1



Grupa B
Radek Wojtaszek odniósł dzisiaj pierwsze zwycięstwo.


Wojtaszek ; Li Chao [E60]
Wijk aan Zee, 2011


1. d4 Sf6 2. c4 g6 3. g3 Gg7 4. Gg2 d5
5. cxd5 Sxd5 6. e4 Sb6 7. Se2 c5 8. d5 e6

9. 0-0 0-0 10. Sec3 exd5 11. exd5 Gf5
12. g4 Gxb1 13. Wxb1 Hd7 14. Se4 Sa6

15. g5 Hf5 16. d6 Wad8 17. Hf3 Sc4
18. Gf4 Sb4 19. Wfc1 b5 20. b3 Sd5

21. Gg3 Sa3 22. Wxc5 Sxb1
23. Wxd5 Hc8 24. Sf6+ Kh8

25. h4 Hc2 26. Hd3 Hc1+
27. Kh2 Sc3 28. Wc5 b4

29. d7 Hb2 30. Gh3 Hxa2
31. Wc8 a6 32. He3 He2 33. Wxc3 1-0

Autor admin [link widoczny dla zalogowanych]
==

Niestety Grupa C
Dariusz Świercz przegrał.


Wybór debiutu był nieudany. Nie mogę zrozumieć decyzji młodego arcymistrza.
W pierwszej rundzie Darek grał 1.e4 i rozegrał świetną partię.
Dzisiaj natomiast grał wariant, którego niestety nie bardzo rozumiał
, co było wyraźnie widać po przebiegu partii.
Mój apel:
Darku graj co najlepiej znasz i rozumiesz.
W tym turnieju nie ma miejsca na eksperymenty!

Świercz ; Sachdev [D02]
Wijk aan Zee, 17.01.2011

1.Sf3 d5 2.d4 Sf6 3.c4 e6 4.Sc3 Ge7 5.Gf4 0-0
6.e3 c5 7.dxc5 Gxc5 8.cxd5 Sxd5 9.Sxd5 exd5

10.a3 Sc6 11.Gd3 Gb6 12.0–0 Hf6 13.b4 h6 14.b5 Sd4
15.Sxd4 Gxd4 16.Wb1 Gc5 17.a4 Gf5 18.Gg3 Wac8

19.a5 Wfd8 20.Hd2 Hg6 21.Gxf5 Hxf5 22.b6 axb6
23.axb6 d4 24.exd4 Wxd4 25.Ha2 Hd7 26.He2 Wc6

27.Gc7 Wd2 28.Hh5 Wxf2 29.Wxf2 Gxf2+ 30.Kh1 Hd3
31.Wd1 He4 32.h3 Gxb6 33.Gxb6 Wxb6 34.Hd5 Hxd5

35.Wxd5 Wb1+ 36.Kh2 g6 37.h4 h5 38.Wd7 b5 39.Wb7 b4
40.Kg3 Kg7 41.Wb6 b3 42.Kh2 Kf8 43.Wb7 Ke8 44.Kg3 f5

45.Kf4 b2 46.Kg5 f4 47.Kf6 Kd8 48.Wb3 Kd7 49.Kg7 Ke6
50.Wb5 Kd6 51.Kh6 Kc6 52.Wb8 Kd5 53.Wb7 Ke5

54.Wb5+ Kd4 55.Wb8 Ke3 56.Wb4 Kf2 57.Wxf4+ Kxg2
58.Wb4 Kh3 59.Kg7 Wg1 60.Wxb2 Kxh4 61.Kh6 Kh3

62.Wa2 h4 63.Wa3+ Kh2 64.Wa4 h3 65.Wa3 g5
66.Kh5 g4 67.Kh4 g3 68.Wa2+ Wg2 69.Wa3 Wc2

70.Kg4 Wc4+ 71.Kf3 g2 72.Wa2 Kh1 0 -1

==


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 10:10, 18 Sty 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> Szachy na Świecie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin