Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Arcymistrz z Kielc
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 13:06, 12 Paź 2012    Temat postu: Re: Arcymistrz z Kielc

---------

Solving to tylko świetna zabawa! (Cool

Solving

Do dyskusji o solvingu włączył się Andrzej Filipowicz, który w swoim piśmie m.in. napisał:

Natomiast jesteśmy znakomici w solvingu, w dyscyplinie, która niestety nie zalicza się do szachów w świetle kryteriów i definicji FIDE. W rozwiązywaniu zadań szachowych nie ma bowiem elementów twórczości, które charakteryzują szachy, a występują w grze bezpośredniej, korespondencyjnej i kompozycji szachowej…

Zgodnie z definicją sprecyzowaną przez FIDE – szachy są jedną z najstarszych, intelektualnych i kulturowych gier, która stanowi kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki. Myśliciele i znawcy szachów wielokrotnie dodawali takie uzupełnienia: „Szachy są wiedzą pod względem treści, sztuki pod względem formy, grą zaś w swej istocie“ oraz „Szachy zawierają w sobie elementy kultury, sztuki i intelektualnych zdobyczy całej historii cywilizacji“. Patrząc z tego punku widzenia „Solving“ nie spełnia podstawowych kryteriów fidowskiej definicji szachów, jakimi są elementy sztuki, oryginalności czy twórczości. Solvingowcy nie zostawiają po sobie ani pięknych partii, ani kombinacji, tylko wyniki rywalizacji.

Natomiast sama kompozycja szachowa ma w sobie element sztuki i jest przykładem twórczości. Tu, z kolei, problem rywalizacji jest odsunięty na dalszy plan, gdyż sędziowie przyznający nagrody w różnych dziedzinach kompozycji szachowej kierują się, w gruncie rzeczy, bardzo różnymi względami i kryteriami, podobnie jak to ma miejsce przykładowo w jeździe figurowej na lodzie, czy gimnastyce artystycznej. W kompozycji szachowej, jak we wszystkich twórczych przedsięwzięciach, element czasu też nie ma znaczenia. Można całymi miesiącami czy nawet latami układać zadanie, bowiem liczy się przede wszystkim jego doskonałość i piękno.

Zapraszam do lektury pełnego tekstu w numerze listopadowym miesięcznika „Magazyn Szachista”.

FM Jerzy Konikowski

-----------
-------
-- Matowanie na ekranie --- a czemu nie na diagramie?

Autor : Dimitri Turewski--- MatPlus -- 2009
Autor mial - 15 lat -- gdy opublikowal to zadanie w MatPlus - 2009

[link widoczny dla zalogowanych]

1____2
Mat w 4 posunieciach -- #4 ------- siatka matowa ---- 4. Gxa6 - mat

Rozwiązanie:

1. Gb7! --- tempo
1. ... d6 -- 2. Gc6 -- tempo
2. ... f6 -- 3. Gb7 -- tempo
3. ... d5 -- 4. Gxa6 -- mat ---- Diagram -- 2

2. ... d5 3. Ga4 ad lib 4. Gb3 - mat

1. ... f6 -- 2. Gf3 --- tempo
2. ... d6 -- 3. Gb7 -- tempo
3. ... d5 -- 4. Gxa6 -- mat

2. ... d5 -- 3. Gh5 -- tempo
3. ... d4 -- 4. Gf7 - mat

Nauka matowania --- Goncem


--------------------------------------------------
-
Problemista Robert Lincoln -- USA

---------- Matowanie na ekranie
-----
175 - P1056581
Autor : Robert A. Lincoln

1___2

Mat w 2 posunieciach ---- #2 ---- pozycja finalowa -- 2. Hh7 - mat

Rozwiązanie:

1. Hb7! --- grozi -- 2. Hxc8 - mat
1. ... Sa7 ---- 2. He7#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7#
1. ... Kf8 ----- 2. Hf7#
1. ... O-O! -- 2. Hh7# --- Diagram -- 2

-- 5 siatek matowych , przy 6-u bierkach na diagramie!
---------
Problemista R. Lincoln specjalizuje sie w ukladaniu dwuchodowek- miniaturek ( do siedmiu bierek ).
---

----------------
4.11.2011 (piątek) - Symultana z arcymistrzem Wojciechem Morandą


W dniu 4 listopada o godzinie 18.00 w Klubie Szachowym Szachmistrz w Kaliszu arcymistrz Wojciech Moranda rozegra symultanę szachową z uczniami Klubu i Szkoły szachowej SzachMistrz. Dla niezorientowanych jak wygląda symultana szachowa odsyłam do jednego z moich wcześniejszych artykułów. W skrócie można napisać, że to pojedynek jednego szachisty z wieloma przeciwnikami jednocześnie.

Symultana odbędzie się w ramach zajęć szachowych i jest bezpłatna. Zapraszamy również rodziców do wspólnej zabawy można pomagać swoim pociechą lub jak ktoś czuje się na siłach to może samemu zmierzyć się z arcymistrzem.

Chęć zagrania w symultanie z arcymistrzem należy potwierdzić w dniu symultany w siedzibie klubu. Kto pierwszy ten lepszy. Liczba miejsc ograniczona!

Zapraszamy wszystkich na skrócone zajęcia, które odbędą się od godziny 17.00 do godziny 18.00. Po zajęciach rozegrana zostanie symultana. Dodam również, że taka gratka może się nie powtórzyć. Pojedynek z arcymistrzem zawodnikiem o najwyższym możliwym tytule szachowym to nie lada wyzwanie.
Obecnie ranking Wojtka to 2575 ELO, co plasuje go na 13 miejscu wśród szachistów całej Polski.

Oprócz piątkowej symultany Wojtek przeprowadzi szkolenie indywidualne w dniu 5 listopada (sobota). 6 listopada w siedzibie Szachmistrza planowane jest szkolenie grupowe, na które mamy jeszcze wolne miejsca. Zobacz informacje i możliwość zapisów na szkolenie grupowe z Wojciechem Morandą.
-------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 0:22, 06 Lis 2012    Temat postu:

---

Dwie mlode szachistki zaszczycily swoja obecnoscia w TVN... 13. IX. Niedziela -- 9.30 rano
Tylko redaktor prowadzacy program byl
zawiedziony , ze nie maja Szachow.


------------

Solving to tylko świetna zabawa! (5)
Solving

W trakcie pracy nad książką Kompozycja w treningu szachisty napisałem email do jednego czołowego solverowca w Polsce z prośbą o podzielenie się uwagami na temat udziału rozwiązywania zadań w procesie kształcenia szachisty. Młody człowiek odesłał mój email bez odpowiedzi. Dlatego w książce, oprócz małej wzmianki o solvingu, nie zająłem się tym tematem. Nie chciałem bowiem oceniać tej dyscypliny tylko z własnego punktu widzenia.

Ostatnio w czasie turnieju w Dortmundzie spotkałem się ze znanym niemieckim specjalistą od solvingu. Na moje podobne pytanie odpowiedział, że traktuje rozwiązywanie zadań jako przyjemność. Jeździ na mistrzostwa Europy tylko dlatego, aby spotkać się przede wszystkim z kolegami-problemistami. W treningu szachowym, w celu ćwiczenia techniki liczenia wariantów, korzysta tylko z kombinacji z gry praktycznej.

W latach mojej młodości w czasie wolnym od gry, oprócz rozgrywania lekkich partii błyskawicznych, zajmowaliśmy się też rozwiązywaniem problemów. Woziłem na turnieje ze sobą nawet zeszyt ze zbiorem różnych zadań. Często ustawiałem jakieś ciekawe pozycje na szachownicy i koledzy rozwiązywali je w ramach relaksu.

Taką formę rozgrzewki przed partią stosuje wielu silnych arcymistrzów. Kiedyś na turnieju w Polanicy Zdroju wszedłem do pokoju arcymistrza Dorfmana (wtedy reprezentował jeszcze Związek Radziecki), aby omówić jakąś sprawę. A on siedział zamyślony nad pewną pozycją. Co robisz zapytałem.Rozwiązuję ciekawe studium, tak dla rozgrzania mózgu przed grą odpowiedział. Często to robisz? Oczywiście, przed każdą partią.

Bardzo ceniłem rozwiązywanie tego typu zadań i polecałem tę formę treningu. W mojej książce podzieliłem studia na dwie grupy: kombinacyjne i analityczne. Studia analityczne są jakby żywcem wzięte z partii i dotyczą szczególnych przypadków gry końcowej. Studia kombinacyjne zawierają natomiast niezwykłą treść w postaci efektownych kombinacji , np. niespodziewanych matów , patów itp.

W czasie turniejów w Dortmundzie często widziałem w biurze prasowym szachistów, którzy w trakcie oglądania na monitorach partii rozwiązywali przy okazji różne zadania. Znany czeski publicysta Bretislav Modr opisał takie wydarzenie przed laty w swoim piśmie Sachinfo. Od kilku godzin siedzieliśmy nad pewną trzychodówką. Nie mogliśmy jej rozwiązać. Nagle wszedł do pokoju Konikowski. Zapytałem się go, czy zna to zadanie. Odpowiedział: Oczywiście znam. To jest zadanie Loyda. Tutaj trzeba szukać jakiś abstrakcyjnych ruchów. Na tym polega urok zadań tego kompozytora.To pokaż pierwszy ruch poprosiłem Konikowski bez wachania wykonał 1. We1 , a my dalej nie wiedzieliśmy o co chodzi. Dopiero dalsza wnikliwa analiza zadania wykazała, że to niespodziewane posunięcie prowadzi rzeczywiście do celu.

Pamiętam dobrze ten przypadek. Zadanie było mi dobrze znane, gdyż jest w mojej książce.

Zadanie zostalo zaproponowane przez Loyda w konkursie rozwiazaniowym , ktory
zostal przeprowadzony na zakonczenie turnieju miedzynarodowego w Nowym Jorku w 1893.
Trzychodowke nalezalo rozwiazac prosto z diagramu i przedstawic rozwiazanie w formie pisemnej.
Pierwszy uporal sie z tym problemem po 35 minutach zwyciezca turnieju
Emanuel Lasker. Drugi byl Harry Pillsbury ( 40 min ).
Interesujace byloby , ile czasu potrzebowalby na rozwiazanie
tego zadania wspolczesny arcymistrz?

-- Autor : Samuel Loyd
Z okazji Turnieju w Nowym Yorku - 1893

_2

Mat w 3 posunieciach --- #3 --- 1.We1!! - grozi -- 2. Se3+ -- Kb3 - 3. Wxb1#


_4

1.We1! - Gxc6 - 2. Hxc3+ - Kb5 -3. Gxc6# -- 1.We1 - Wxd1 - 2. Ha4+ - Kc5 - 3. b7#

Sam przez wiele lat zajmowania się kompozycją poznałem wiele zadań, co ułatwiało mi ich rozwiązywanie. Klasa solverowca polega właśnie na tym: im więcej pozycji w głowie, tym szybciej znajduje się pointę. Czyli trening ich polega na zapamiętywaniu jak największej ilości pozycji. Tak jak już wcześniej pisałem, tutaj nie ma żadnej twórczości, lecz odtwarzanie idei wymyślonych przez kompozytorów!

-- FM Jerzy Konikowski
--------
PS.
Siatki matowe takie sobie upodobalem { ktore widac na diagramach ) wszystkich nie bede umieszczal , cos trzeba zostawic dla forumowiczow.
--
...
Rozwiazywanie zadan szachowych , to szansa
dla polskich trenerow , by zrozumieli motywy szachowe...


--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 11:09, 06 Gru 2012    Temat postu:

--
-------- Polska mapa --- Geografia

-- Diagram edukacyjny --- Slynne studium szachowe.
------------
2

Biale wygrywaja czarna Wieze -- ( + ) ---- ---> pozycja po trzech pos. --- 3. Kg6!

Rozwiazanie na diagramie -- nr.2

----------------------------------

Pozycja Figury ------- Duze polskie ------- Tabliczka mnozenia
na diagramie ------- miasto na mapie

Krol ------ Ke8 ------- miasto Elblag --------- 8 Razy 5 = 40
Krol ------ Kh8 ------- miasto Suwalki ------- 8 Razy 8 = 64
Wieza --- Wf5 ------ stolica Warszawa ---- 5 Razy 6 = 30
Goniec --- Gf4 ------ miasto Radom -------- 4 Razy 6 = 24
Wieza --- Wf3 ------- Miasto Kielce --------- 3 Razy 6 = 18
------
To wszystko na duzym Diagramie sprawdz na mapie Polski

----------
Diagram maly -- nr.2
Pozycja Figury ----- Duze polskie miasto -------- Tabliczka mnozenia

KROL ---- Kh8 ----------- miasto Suwalki --------- 8 Razy 8 = 64
KROL ---- Kg6 ----------- miasto Lomza ---------- 6 Razy 7 = 42
Wieza --- Wh5 ---------- Biala Podlaska ---------- 5 Razy 8 = 40
Wieza --- Wf3 ----------- miasto Kielce ----------- 3 Razy 6 = 18

-----------------------
Szachisto masz okazje zobaczyc na mapie Polski
, czy faktycznie mamy takie miasta w Polsce.
--
Ps.
Na moim diagramie 64 polowym --- wszystkie pola szachownicy maja odpowiednie miasta...
Szachista ma okazje poznac 64 Polskie miasta, majac szachy w Polskich Szkolach.
----


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 11:12, 06 Gru 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 17:37, 26 Sie 2013    Temat postu:

------
Maciej Adamczewski - V miejsce na Mistrzostwach Europy w szachach

Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych - wyniki końcowe
Mistrzostwa Europy w szachach szybkich - wyniki końcowe
Strona Mistrzostw Europy
[link widoczny dla zalogowanych]

Aleksey Dreev (Rosja) zdobył tytuł Mistrza Europy w szachach błyskawicznych, a Baadur Jobava (Gruzja) miano najlepszego w szachach szybkich, na niedawno zakończonych zmaganiach we Warszawie. Wystartowało 379 zawodników w szachach błyskawicznych (blitz) oraz 747 szachistów w szachach szybkich. Tym razem boje przeniesiono do gmachu Pałacu Kultury, co według naocznych świadków zdarzeń, nie było zbyt dobrym posunięciem organizacyjnym. Zdecydowanie lepiej grało się na warszawskim Torwarze.W tym roku zagrały arcymistrzowie światowego formatu: Nepomniachtchi Ian (Rosja), Bacrot Etienne (Francja), Naiditsch Arkadij (Niemcy), Shirov Alexei (Hiszpania), czy najlepsza szachistka świata - Judit Polgar. 51 arcymistrzów w blitzu i 61 w szachach szybkich musi robić wrażenie.

Pod względem sportowym Polacy mieli swoje sukcesy - w blitzu brązowy medal wywalczył Radosław Wojtaszek, który opisuje swoje wrażenia z turnieju na blogu - Wojtaszek Comarch Team. W szachach szybkich świetnie finiszował i później grał w barażach Robert Kempiński, co też dało mu brązowy krążek.

Gratulujemy również świetnego występu Wojciechowi Morandzie (8 miejsce w blitzu, pokonał m.in: Bologana, Timofeeva, Banusza oraz remis z Potkinem) , jak również Jackowi Tomczakowi - 13 miejsca w szachach szybkich (wygrana z Potkinem i Dreevem). Wojtek i Jacek oraz Dominik Pędzich prowadzili w ostatnim czasie w Kaliszu cykl "Szkoleń z Mistrzem".


[link widoczny dla zalogowanych]
------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 8:22, 26 Mar 2014    Temat postu: Re: Arcymistrz z Kielc

---
4.11.2011 (piątek) - Symultana z arcymistrzem Wojciechem Morandą

W dniu 4 listopada o godzinie 18.00 w Klubie Szachowym Szachmistrz w Kaliszu arcymistrz Wojciech Moranda rozegra symultanę szachową z uczniami Klubu i Szkoły szachowej SzachMistrz. Dla niezorientowanych jak wygląda symultana szachowa odsyłam do jednego z moich wcześniejszych artykułów. W skrócie można napisać, że to pojedynek jednego szachisty z wieloma przeciwnikami jednocześnie.

Symultana odbędzie się w ramach zajęć szachowych i jest bezpłatna. Zapraszamy również rodziców do wspólnej zabawy można pomagać swoim pociechą lub jak ktoś czuje się na siłach to może samemu zmierzyć się z arcymistrzem.

Chęć zagrania w symultanie z arcymistrzem należy potwierdzić w dniu symultany w siedzibie klubu. Kto pierwszy ten lepszy. Liczba miejsc ograniczona!

Zapraszamy wszystkich na skrócone zajęcia, które odbędą się od godziny 17.00 do godziny 18.00. Po zajęciach rozegrana zostanie symultana. Dodam również, że taka gratka może się nie powtórzyć. Pojedynek z arcymistrzem zawodnikiem o najwyższym możliwym tytule szachowym to nie lada wyzwanie.
Obecnie ranking Wojtka to 2575 ELO, co plasuje go na 13 miejscu wśród szachistów całej Polski.

[/b]Oprócz piątkowej symultany Wojtek przeprowadzi szkolenie indywidualne w dniu 5 listopada (sobota).[/b] 6 listopada w siedzibie Szachmistrza planowane jest szkolenie grupowe, na które mamy jeszcze wolne miejsca. Zobacz informacje i możliwość zapisów na szkolenie grupowe z Wojciechem Morandą.

--------
----
Mat Beniowskiego

Szachowanie Krola -- czesto ---> prowadzi do mata.

-- Morphy-Schrufer , 1859
-
1_2
Diagram -- 1
Biale matuja w kilku posunieciach -- #5 --- mat Beniovskiego -- 5. Sd7#

--
1. Sc5+ -- Kb8
2. Sd7+ -- Kc8
3. Sb6++ - Kb8
4. Hc8+ -- Wxc8
5. Sd7 - mat --- diagram - 2

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 9:13, 12 Cze 2014    Temat postu: Re: Arcymistrz z Kielc

--

Problemista Robert Lincoln -- USA

Szachy łączą pokolenia


Zdarza mi się całkiem przypadkiem odwiedzać przedszkola, w których uczę gry w szachy. Potrzeba podrzucenia dokumentu czy dopięcia pewnych formalności jest okazją, aby zajrzeć do sal przedszkolnych z moimi pociechami. Humor mocno mi się poprawia, a na twarzy rysuje się promienisty uśmiech, kiedy widzę jak moi podopieczni grają wtedy w szachy. Cieszy to niezmiernie, kiedy mogłem im przekazać swoją wiedzę, a później oni z nieprzymuszonej woli mają chęć to wykorzystać. Tyle jest zabaw w przedszkolu, pokus jak wykorzystać wolny czas, a tu jednak grają szachy. Coś w tym musi być smile

Doceniam każde szachowe wydarzenie. Począwszy od kawiarnianej partii, partyjce w parku, czy organizacji małych i dużych zawodów szachowych. Z wielką radością usłyszałem o zmaganiach dwóch rodzin: Skurniaków i Kuligów, których tak na prawdę połączyły ...szachy. Szymona Skurniaka i Michała Kuliga (oboje 7 lat) uczyłem już w przedszkolu, później trafili do naszego klubu. Teraz oni zarażają pasją nie tylko swoich rodziców, ale i całą rodzinę.

A rozpoczęło się to tak:
Magdalena Skurniak: "Ponieważ od lat znamy się z Państwem Kulig. Po turnieju MTM Cup Rafał Kulig złożył luźną propozycję spotkań szachowych. Więc właśnie w sobotę zaprosiliśmy do nas naszą zaprzyjaźnioną szachowo rodzinę i rozpoczął się "turniej". Ale muszę przyznać, że aby zabawa była na 100 %, były dyplomy i medale z kolorowego papieru (złoto, srebro i brąz Smile ). Lista startowa - 6 zawodników. Rafał, Michał, Szymon, Maciej, Janusz (teść) no i najsłabsza "perełka" wieczoru - czyli JA Wink (zdecydowałam się na udział bo nie chcieliśmy żeby jeden zawodnik pauzował a poza tym stwierdziłam że może być śmiesznie Wink ... i było hehe Smile. Turniej miał swoją dramaturgię, a zabawa był przednia. Więc klasyfikacja końcowa był a następująca ..."

Gratuluję pomysłu. Z tego co się dowiedziałem, to doszło do turnieju rewanżowego, ale już w domu Państwa Kuligów. Wyniki tych zawodów są nieistotne. Godny podkreślenia jest fakt, że można w sposób przyjemny spędzać czas przy wspólnej pasji. Wiek osób nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia. W końcu dewizą międzynarodowej organizacji FIDE jest "Gens Una Sumus", co oznacza jesteśmy jedną rodziną.
Nic dodać, nic ująć. Szachy łączą pokolenia.
-------------


---------- Matowanie na ekranie
-----
175 - P1056581
Autor : Robert A. Lincoln

1___2

Mat w 2 posunieciach ---- #2 ---- pozycja finalowa -- 2. Hh7 - mat

Rozwiązanie:

1. Hb7! --- grozi -- 2. Hxc8 - mat
1. ... Sa7 ---- 2. He7#
1. ... Kd8 ---- 2. Hd7#
1. ... Kf8 ----- 2. Hf7#
1. ... O-O! -- 2. Hh7# --- Diagram -- 2

-- 5 siatek matowych , przy 6-u bierkach na diagramie!
---------
Problemista R. Lincoln specjalizuje sie w ukladaniu dwuchodowek- miniaturek ( do siedmiu bierek ).

----------------

- Symultana z arcymistrzem Wojciechem Morandą


W dniu 4 listopada o godzinie 18.00 w Klubie Szachowym Szachmistrz w Kaliszu arcymistrz Wojciech Moranda rozegra symultanę szachową z uczniami Klubu i Szkoły szachowej SzachMistrz. Dla niezorientowanych jak wygląda symultana szachowa odsyłam do jednego z moich wcześniejszych artykułów. W skrócie można napisać, że to pojedynek jednego szachisty z wieloma przeciwnikami jednocześnie.
----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 18:03, 12 Wrz 2014    Temat postu:

--
- Autor : E. Pogosjanc ---------- ----- kosmonauta -- A. Sewastjanow

1_2
Diagram ---- 1
Mat w 3 pos. -- #3

1. 0-0-0! - Kc3 - 2. g8=W- Kc4 - 3.Wc8# --- 1. Sc4 - Kh3 - 2. 0-0 - Kg3 - 3. Wf3 mat

Dwie roszady w miniaturach szachowych.

----

Trening arcymistrza

Arcymistrz szachowy Wojciech Moranda , lat 23 , Kielce

Wojciech Moranda: "Tegoroczne Mistrzostwa Polski terminowo pokrywają się z moją sesją egzaminacyjną na obu Uniwersytetach oraz z pisaniem odpowiednika licencjata (Bachelorarbeit) po niemieckiej stronie Odry. Nawet pomimo starań organizatorów o wyznaczenie dogodnego dla wszystkich terminu, nie udało mi się uniknąć w tej materii kolizji."


8/ Jak wygląda dzień treningowy Wojtka Morandy?

WM: "Obecnie nie mogę sobie pozwolić na rozbudowany trening
szachowy, dlatego ograniczam się do 2 godzin dziennie treningu, by nie „zardzewieć”.
Jednak jeszcze do niedawna dzień treningu składał się z 8 godzin,
gdzie mniej więcej 3 godziny poświęcałem na przygotowanie debiutowe oraz
odpowiednio po 1,5 godziny na elementy taktyczne, strategiczne i końcówki."

9/ Co dały Ci szachy przez te wszystkie lata?

WM: Dzięki szachom zwiedziłem prawie całą Europę,
poznałem ludzi z wielu, nawet tych najbardziej egzotycznych krajów.
Szachy pomagają również w szkole – dzięki nim nauka
przychodzi mi łatwiej, a obce języki zawsze można sprawdzić w praktyce.
Myślę też, że w pewnym stopniu nauczyły mnie pracowitości i szacunku.

Ps
GM Moranda gra w druzynie -- Polonia Wroclaw.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 18:04, 12 Wrz 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 11:37, 15 Sie 2015    Temat postu:

-
Kompozycja szachowa --- wielochodówka - miniatura!

Autor : Nikolai I. Kralin
132 Smena (Moskwa) 12/1995
--

Diagram - 1
Mat w 6 posunieciach --- #6 --- 1. Hg2+!

Rozwiązanie

1. Hg2!+
1. ... Wb7 - 2. Ka3 - tempo
2. ... a4 --- 3. Ka2 - tempo
3. ... a3 --- 4. Ka1 - tempo
4. ... a2 --- 5. Gc7 - tempo
5. ... Kxa7 - 6. Hxa2! - mat --- diagram -- 2


diagram - 2
Pozycja finałowa ---> 6. Hxa2 - szach - mat

Ładna siatka matowa.
----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin