Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bielczyk

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 13:50, 29 Gru 2012    Temat postu: Bielczyk

--
Nie każdy musi być Kasparowem

Jacek Bielczyk: - Rozwój techniki otworzył szereg nowych możliwości dla uczących się gry w szachy. Jednak to, że można zagrać partię, czy cały turniej on-line, niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo.

Marek Oratowski
Bakcyla szachowego złapał pan w wieku...
Jacek Bielczyk: ...sześciu lat. W świetlicy mojej szkoły podstawowej w Katowicach, do której poszedłem rok wcześniej od rówieśników, koledzy grali w szachy. W naturalny sposób, przyglądając się ich grze, pojąłem podstawowe zasady. Potem przyszły pierwsze zawody. Pamiętam, że po jakiejś wygranej w wieku ośmiu lat, po raz pierwszy moje nazwisko pojawiło się w czasopiśmie „Szachy” i do dziś przechowuję tę miłą pamiątkę z początków mojej przygody z królewską grą.

Dawniej literatury szachowej w Polsce było niewiele, a o możliwości gry z wirtualnym przeciwnikiem w internecie nikt nawet jeszcze nie myślał. Dziś młodzież ma na starcie znacznie łatwiej.
- Rozwój techniki otworzył szereg nowych możliwości dla uczących się gry. Jednak to, że można zagrać partię, czy cały turniej on-line, niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Dawniej do wszystkiego trzeba było dojść samemu, była większa przyjemność tworzenia. Dziś jest więcej odwzorowań i naśladownictwa. Chociaż prawdziwi mistrzowie nadal potrafią zadziwić oryginalnością i pięknem idei swojej gry.

Takie nazwiska, jak Bobby Fischer, Anatolij Karpow czy Garri Kasparow, elektryzują nawet ludzi nie związanych bliżej z szachami.

Akurat zaczynałem grę w szachy, gdy następowała wymiana pokoleń. Miałem okazję i szczęście grać między innymi z mistrzami świata: Łotyszem Michaiłem Talem, Rosjaninem Wasilijem Smysłowem i Holendrem Maxem Euwe. Z Fischerem, Karpowem i Kasparowem nie udało mi się zagrać, chociaż poznałem tych geniuszy szachownicy przy okazji różnych turniejów. Na pewno odegrali oni ważną rolę w ukształtowaniu mnie jako zawodnika i trenera.

Malkontenci twierdzą, że szachy to nie żaden sport. A sama gra jest przez nich niedoceniana. Nie na darmo powstało powiedzenie o „refleksie szachisty”.
- Chcę przypomnieć, że szachy są w rodzinie sportów olimpijskich. Choć niestety dyscyplina nie weszła jeszcze do programu igrzysk. Co dwa lata rozgrywane są olimpiady szachowe, w których rywalizują reprezentacje ponad stu państw! Uczestniczyłem w sześciu olimpiadach. Jako zawodnik grałem w dwóch takich imprezach, rozgrywanych na Malcie i w Szwajcarii. Polska drużyna osiągnęła w nich najlepsze wyniki w historii, zajmując szóste i siódme miejsce.

Natomiast z tym „refleksem szachisty” to jest jakieś nieporozumienie. Szachista w ciągu sekund musi przeanalizować sporą liczbę pozycji, ocenić i wybrać najlepsze posunięcie! Jeżeli słyszę, że ktoś sobie żartuje z refleksu szachisty, wiem jedno - mam do czynienia z malkontentem. Naukowcy wyliczyli, że na poziomie wyczynowym, szachy są, po siatkówce i hokeju, na trzecim miejscu pod względem energetycznego wysiłku zawodnika. Ponadto czołowi szachiści są naprawdę wysportowani.
Pamiętam czasy, gdy do ZSRR jeździło się na rozgrywki trwające cały miesiąc. Życie wymusiło przyspieszenie i skrócenie czasu trwania zarówno turniejów, jak i pojedynczych partii. Popularne stało się rozgrywanie partii błyskawicznych.

Chrzanowski ośrodek szachowy to już uznana marka nie tylko w Polsce. Proszę zdradzić tajemnicę tego sukcesu odniesionego w dość krótkim czasie.
- Przede wszystkim to efekt ciężkiej i systematycznej pracy. Oczywiście nie jest tak, że akurat tylko w Chrzanowie rodzą się wybitne talenty. Po prostu został tu stworzony pewien system wczesnego szkolenia zapewniający rozwój każdemu dziecku. Prowadzę zajęcia od pięciu lat, zachęcony przez dyrektora Mariana Sadzikowskiego, który zainicjował wspomaganie rozwoju dzieci poprzez szachy. W szkole podstawowej i gimnazjum Zespołu Szkół nr 1, szkoleniem objętych jest 60-70 dzieci. Mamy kilkunastu finalistów mistrzostw Polski. A tacy zawodnicy, jak Malvina Chrząszcz czy Daniel Sadzikowski mają na koncie już wiele indywidualnych sukcesów i reprezentowali nasz kraj w mistrzostwach Europy i świata juniorów.

Mimo dużej konkurencji, jesteśmy mistrzami Polski w kategorii drużynowej szkół podstawowych i gimnazjów, a w Warnie wywalczyliśmy mistrzostwo Europy szkół. Nasz klub - UKS przy SP 8 Chrzanów gra w pierwszej lidze juniorów i drugiej seniorów. Myślę, że młodzi szachiści są znakomitą wizytówką miasta na arenie kraju i za granicą. A już rosną następni kandydaci na mistrzów. Jak choćby mistrzyni Polski przedszkolaków - Honorata Kucharska, czy sześcioletnia Marta Mucha, które już potrafią „rozłożyć na łopatki” nawet dorosłych mężczyzn.

Są przymiarki, by nauka gry w szachy była obowiązkowa w szkole. Jest pan zwolennikiem tego rozwiązania? Takie umasowienie wiązałoby się z koniecznością zatrudnienia wielu instruktorów.
- Powstał już projekt ustawy o wprowadzeniu szachów do programu szkolnego. Zbieranych jest wymagane 100 tysięcy podpisów przez komitet społeczny. Liczę na to, że ustawa wejdzie w życie. Zresztą wśród samych posłów jest wielu miłośników szachów. W maju uczestniczyłem w sejmie w meczu szachowym. Udało mi się wygrać z posłami PIS-u Tadeuszem Cymańskim i Andrzejem Derą. Pewnie niewielu wie, że pierwszy z nich, obecnie europoseł, przez kilka lat pracował w Malborku jako instruktor szachowy. Uczynienie z szachów pełnoprawnego przedmiotu nauczania, co funkcjonuje już w wielu krajach świata, miałoby same plusy. Szachy rozwijają i uczą twórczego i logicznego myślenia, zdolności przewidywania oraz postawy fair-play. Uodparniają także na stres. Dla moich podopiecznych każda partia jest jak klasówka. Nic dziwnego, że potem nie boją się sprawdzianów i egzaminów. Nie każdy musi być od razu Kasparowem, ale umiejętność gry w szachy podobnie jak do pływania, przydają się na całe życie.

Czy uda się znaleźć odpowiednią liczbę instruktorów? Skoro w Turcji, po wprowadzeniu szachów do szkół, szybko przeszkolono potrzebnych 40 tys. takich osób, to dlaczego inaczej ma być u nas. Nauczyciel nie musi być od razu wybitnym szachistą. Wystarczy, by miał podstawowe pojęcie o tej grze i przygotowanie pedagogiczne.
Rozmawiał
Marek Oratowski

Jacek Bielczyk

Ma 56 lat i mieszka w Katowicach. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej i AWF w Warszawie. Utytułowany szachista, dwukrotny mistrz Polski juniorów, a potem czołowy senior w Polsce. W barwach narodowych zagrał m.in. jako kapitan reprezentacji w drużynowych studenckich mistrzostwach świata w Caracas i Mexico City. Na początku lat osiemdziesiątych uczestniczył w dwóch olimpiadach szachowych w La Valletcie i Lucernie. Obecnie jest nauczycielem, trenerem i działaczem szachowym. W przeszłości prowadził narodowe kadry Polski juniorów, kobiet i seniorów, pełniąc funkcje trenera i kierownika reprezentacji Polski na wielu Mistrzostwach Europy i świata. Prowadzeni przez niego juniorzy zdobyli m.in. kilka indywidualnych złotych medali mistrzostw świata i Europy i niezliczoną ilość medali mistrzostw Polski. W latach 1996-2008 był członkiem Zarządu Polskiego Związku Szachowego, pełniąc m.in. funkcje wiceprezesa ds. sportowych. Aktualnie jest członkiem Kolegium Trenerów PZSzach. Od pięciu lat trenuje chrzanowskich młodych szachistów, skupionych w Zespole Szkół nr 1 w Chrzanowie oraz UKS SP 8. Jest autorem wielu publikacji szachowych, od kilkunastu lat prowadzi kącik szachowy w katowickim Sporcie.

Reklama


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 19:11, 29 Gru 2012    Temat postu:

-----
Nauka szachow dla -- 5 -7 latkow

Kompozycje szachowe na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego

[link widoczny dla zalogowanych]


Zadanie nr. 26 -- Autor : W. A. Shinkman
---------
2

Biale matuja w 2 posunieciach -- #2 --- ---- pozycja po wstepie -- 1. Hb1 -- tempo

6 siatek matowych -- 4 razy matuja Skoczki , raz Goniec - raz Hetman

--
Rozwiazanie

1. Hb1 --- tempo --- Diagram -- 2

1. Hb1 - Gxf5 - 2. Sg5 - mat ---- Diagram -- 3
1. Hb1 - Gxd5 - 2. Sc5 - mat ---- Diagram -- 4

1. Hb1 - Gxf3 - 2. Sf4 -- mat ---- Diagram --- 5
1. Hb1 - Gxd3 - 2. Sd4 - mat ---- Diagram --- 6

1. Hb1 - Kxf5 - 2. Gh3 - mat
1. Hb1 - Kxd5 - 2. Ha2 - mat
---

3_4
Diagram -- 3 --- Siatka matowa - 2. Sg5 --- -- siatka matowa --- 2. Sc5 - mat

------
5_6

Diagram -- 5 - Siatka matowa -- 2. Sf4 - mat ---- --- 2. Sd4 - mat

Na diagramach cztery siatki matowe -- najtrudniejsze...
Pozostale siatki matowe sa stosunkowo latwe
1. ... Kxf5 - 2. Gh3 mat -- -- 1. ... Kxd5 - 2. Ha2 - mat

Edukacje szachowa mozemy wprowadzic juz od 2 stycznia 2013 roku.
Koszty to tylko wydrukowanie diagramow...
Opisane i pokazane na diagramach , ze nawet 5 latek bedzie wstanie to zrozumiec.
W szkolach mamy tablice szkolna tam wystarczy wykonac ( sposobem gospodarczym )
figury diagramowe z magnesem.

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 19:57, 29 Gru 2012    Temat postu:

--

Symetria w szachach

----------
_2

Biale matuja w 2 posunieciach -- #2 ---- --- Pozycja symetryczna po -- 1. Gc2


Rozwiazanie

1. Gc2 - Gxf5 - 2. Sg5 -- mat ---- Diagram -- 3
1. Gc2 - Gxd5 - 2. Sc5 - mat ---- Diagram -- 4

1. Gc2 - Gxf3 - 2. Sf4 -- mat ---- Diagram --- 5
1. Gc2 - Gxd3 - 2. Sd4 - mat ---- Diagram --- 6


1. Gc2 - Kxf5 -- 2. Gh3 - mat -------- Diagram -- 7
1. Gc2 - Kxd5 - 2. Gb3 - mat -------- Diagram -- 8


[link widoczny dla zalogowanych]


Trzy pary siatek matowych w ukladzie symetrycznym.

2. Sg5 - mat odpowiada ukladowi --- 2. Sc5 - mat

2. Sf4 - mat odpowiada ukladowi --- 2. Sd4 - mat

czyli siatka matowa -- 2. Gh3 mat odpowiada symetrii -- 2. Gb3 - mat

----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 21:58, 29 Gru 2012    Temat postu:

-
Symetria w szachach

----------
_2

Biale matuja w 2 posunieciach -- #2 ---- --- Pozycja symetryczna po -- 1. Gc2


Rozwiazanie

1. Gc2 - Gxf5 - 2. Sg5 -- mat ---- Diagram -- 3
1. Gc2 - Gxd5 - 2. Sc5 - mat ---- Diagram -- 4

1. Gc2 - Gxf3 - 2. Sf4 -- mat ---- Diagram --- 5
1. Gc2 - Gxd3 - 2. Sd4 - mat ---- Diagram --- 6


1. Gc2 - Kxf5 -- 2. Gh3 - mat -------- Diagram -- 7
1. Gc2 - Kxd5 - 2. Gb3 - mat -------- Diagram -- 8


[link widoczny dla zalogowanych]


Trzy pary siatek matowych w ukladzie symetrycznym.

2. Sg5 - mat odpowiada ukladowi --- 2. Sc5 - mat

2. Sf4 - mat odpowiada ukladowi --- 2. Sd4 - mat

czyli siatka matowa -- 2. Gh3 mat odpowiada symetrii -- 2. Gb3 - mat

---- Dwie siatki matowe -- symetryczny uklad na diagramie.
7_8
--- Diagram -- 7
1. Gc2 - Kxf5 -- 2. Gh3 - mat ----- --- Diagram -- 8 --- 1. Gc2 - Kxd5 - 2. Gb3 - mat

By przekonac do symetrii zainstnialej -- potrzeba umiescic pozycje na diagramach.
Na szachownicy trudniej przyuwazyc -- pozycje symetryczne.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 12:44, 07 Sty 2013    Temat postu:

--------------
Nauka matowania -- dla 5-Latkow

29 - P1161767
Autor : Wilfried Seehofer
D Deutsche Schachzeitung , p. 38, 01/1980
---------------------------


Mat w 2 posunieciach --- #2

Rozwiazanie

_3

Goniec matuje -- 2. Gd6# ---- ---- ------ Wieza matuje --- 2. Wg5#

---------


Nauka matowania -- dla 7-Latkow

28 - P1134871
Autor : Michael Schneider
171 Miniatures strategiques 1935
--------------------
_2

Biale matuja w 3 posunieciach --- #3

Rozwiazanie -- na diagramie -2 -- -- 1. Wb4! - Sc3 - 2. Wb5 - Sxb5 - 3. cxb5 mat

ps.
Po 1. Wxb1 mat powstaje po 4 posunieciach.
1. Wxb1 - Gf6 - 2. Wb4 - Gc3 - 3. Wa4+ - Ga5 - 4. Wxa5 - mat

----
Pozycje szachowe na diagramach szachowych bardziej
przemawiaja do wyobrazni szachistow poczatkujacych.
Pozycje matowe trzeba pokazywac na diagramach szachowych , by szachista
mial okazje zapamietac setki , a moze tysiace matow na obrazkach.
Takiej okazji ogladania matow na diagramach szachowych nie zobaczymy w ksiazkach szachowych...
Czy to nie jest zastanawiajace? czemu tak jest!
Czy autorom ksiazek szachowych zalezy na edukacji szachowej przyszlych szachistow!
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 22:38, 09 Sty 2013    Temat postu:

--
Kompozycja szachowa --- nauka matowanie Skoczkami!

12 - P1226192
Autor : Josef Johann Breuer
11084 Die Schwalbe 290-292 10-12/1957
3 Kurioses Schach 1975
-----------------------
_2

Mat w 3 posunieciach -- #3 ---- -- 1. Sh5! - Kg2 - 2. Sde1+ Kf1 - 3. S5g3 - mat
----
Rozwiązanie: 1. Sh5! --- tempo
1. ... Kg2 -- 2. Sde1+
2. ... Kxh1 -- 3. S5g3#
2. ... Kf1 -- 3. S5g3 - mat -- Diagram -- 2
2. ... Kh3 --- 3. Sf2#

1. ... Kg4 -- 2. Sde5+
2. ... Kh3 -- 3. Sf4 - mat ------ Diagram -- 4

2. ... Kf5 -- 3. S1g3 - mat ----- Diagram -- 3

_4

Diagram -3 -- 2. ... Kf5 - 3. S1g3 - mat -- -- diagram - 4 -- 2. ... Kh3 - 3. Sf4 - mat

Trzy siatki matowe w ktorych uczestnicza wszystkie biale Skoczki
Przy matowaniu Krola na f5 jest rowniez potrzebny bialy Krol - Kd7
W sumie mamy 6 siatek matowych --
2. ... Kxh5 3. Sg3# ; 2. ... Kxh1 - 3. Sg3# ; 2. ... Kh3 - 3. Sf2 - mat

Dla mnie jest to interesujace zadanie i nauka matowania Skoczkami.
Przy takich zadaniach warto miec szachy diagramowe i do tego kilka kompletow.
Najlepiej szachy Diagramowe wykorzystuje Nasz mistrz solvingu Piotr Murdzia
Warto ten temat poruszyc na walnym zgromadzeniu w Polskim Zwiazku Szachowym.
Takie szachy Diagramowe to cienki zeszyt szkolny i waga okolo 10 dkg.

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 8:58, 17 Kwi 2013    Temat postu:

---
Komentarz J. Bielczyka

[link widoczny dla zalogowanych]
---
Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach
Mistrzostwa Polski w Szachach Chorzów, 13-21 kwietnia 2013

Klaps juniorom

W trzeciej rundzie finału męskiego partia liderów Piorun- Mitoń zakończyła się pokojowo, co pozwoliło zwiększyć liczbę prowadzących z dorobkiem 2,5 pkt. do tercetu. Na szczyt tabeli dołączył Dariusz Świercz, który po 100 (!) posunięciach „zamęczył” w końcówce Krzysztofa Bulskiego.
Surową, kolejną lekcję, po porażkach w poprzedniej rundzie, otrzymali bohaterowie pierwszej rundy, nasi czołowi juniorzy. Bartosz Soćko utemperował bardzo agresywnie w Chorzowie grającego Jana-Krzysztofa Dudę, natomiast Kacper Drozdowski był tylko tłem dla kombinacyjnego popisu Grzegorza Gajewskiego.


Drozdowski Kacper -- Gajewski Grzegorz
Obrona sycylijska



1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cd4 4. Sxd4 Sf6 5. Sc3 a6 6. Ge3 e5 7. Sb3 Ge6
8. h3 Ge7 9. Hf3 0-0 10. 0-0-0 b5 11. g4 b4 12. Sd5 Sxd5 13. exd5 Gc8
14. Gd3
Dokładniej wygląda tutaj 14. Wg1 -- Sd7 15. Sd2 a5 16. g5 Ga6
17. Gf5?
Należało wymienić białopolowego czarnego gońca, który stanie się główną
siłą ataku czarnych 17. Ga6 Wa6 18. Wg1= g6 18. Gxd7(?) Teraz z kolei lepiej
było zachować gońca 18. Gg4 Hxd7 19. Se4 Wfc8 20. Kb1 a4 21. h4 -- diagram -- 1
W powstałym typie pozycji- ataki przy przeciwległych roszadach, o sukcesie decyduje tempo i precyzja rozwoju inicjatywy.
W tych elementach czarne prezentują najwyższą klasę.


Diagram -- 1 --- pozycja po 21 pos. bialych


21. ... b3! Pionowy taran rozbija wrota twierdzy białego króla -- 22. cxb3 axb3 23. axb3 Hb5!
Czarny Hetman kieruje się na linię _a, po której można stworzyć największe groźby --
24. Gc1 Ha5 25. Sc3 - Wxc3! 26. Hxc3 26. bc3 Ge2! -+


-- Diagram -- 2 -- pozycja po 26 posunieciach bialych -- 26. Hxc3

- 26. ... Ha2+! -- Efektowna ofiara hetmana, po której, aby uchronić się przed matem,
białe ponoszą ciężkie straty materialne. 27. Kc2 -- po 27. Kxa2 Gd3+ 28. Ha5 - Wxa5 mat -
Wc8 28. Gd2 Wxc3+ 29. Gxc3 Gc8! 30. Wa1 Gf5+ 31. Kd2 Hxb3
32. Wa8+ Kg7 33. Wha1 Hxd5+ 34. Ke1 He4+ 35. Kd2 Hd3+
-- 0-1


--- diagram -- 3
Biale poddaly sie -- 0-1


W 4 rundzie czekają nas kolejne, pryncypialne potyczki. Niewątpliwie duże znaczenie sportowe, a także prestiżowe, będą miały partie dla grających w parach: Mitoń- Świercz, Kempiński- Piorun, a także w „pokoleniowych rozrachunkach”- Markowski- Soćko oraz Duda – Drozdowski.
Ciekawe tez, czy Bartłomiej Macieja przebije czarnymi niekoronowanego „króla remisów” polskich szachów- Mirosława Grabarczyka, który w pierwszych 3 rundach(oczywiście remisowych) wykonał łącznie , dokładnie tyle posunięć, ile Darek Świercz w jednej-100!


W rywalizacji pań liderują: Iweta Rajlich, która obroniła trudna partię z Jola Zawadzką, oraz Joanna Majdan-Gajewska, po 2,5 pkt.
Wciąż czekamy na spektakularne partie pań, godne analizy z diagramami efektownych kombinacji.
Spora szansa jest na to już dzisiaj, jako, że w 4 rundzie spotykają się liderki; Rajlich- Majdan-Gajewska oraz Soćko - Szczepkowska-Horowska, gdzie dodatkowo walka idzie o nieformalne „mistrzostwo Rybnika”, skąd pochodzą nasze sympatyczne arcymistrzynie.
W korespondencyjnym pojedynku arcymistrzowskich par; Soćko- Gajewscy, zanotowaliśmy komplet 4 zwycięstw i stan „meczu” nadal jest remisowy 4:4.

Jacek Bielczyk
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 9:03, 17 Kwi 2013    Temat postu:

---
Komentarz J. Bielczyka

[link widoczny dla zalogowanych]
---
Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach
Mistrzostwa Polski w Szachach Chorzów, 13-21 kwietnia 2013

Klaps juniorom

W trzeciej rundzie finału męskiego partia liderów Piorun- Mitoń zakończyła się pokojowo, co pozwoliło zwiększyć liczbę prowadzących z dorobkiem 2,5 pkt. do tercetu. Na szczyt tabeli dołączył Dariusz Świercz, który po 100 (!) posunięciach „zamęczył” w końcówce Krzysztofa Bulskiego.
Surową, kolejną lekcję, po porażkach w poprzedniej rundzie, otrzymali bohaterowie pierwszej rundy, nasi czołowi juniorzy. Bartosz Soćko utemperował bardzo agresywnie w Chorzowie grającego Jana-Krzysztofa Dudę, natomiast Kacper Drozdowski był tylko tłem dla kombinacyjnego popisu Grzegorza Gajewskiego.


Drozdowski Kacper -- Gajewski Grzegorz
Obrona sycylijska



1. e4 c5 2. Sf3 d6 3. d4 cd4 4. Sxd4 Sf6 5. Sc3 a6 6. Ge3 e5 7. Sb3 Ge6
8. h3 Ge7 9. Hf3 0-0 10. 0-0-0 b5 11. g4 b4 12. Sd5 Sxd5 13. exd5 Gc8
14. Gd3
Dokładniej wygląda tutaj 14. Wg1 -- Sd7 15. Sd2 a5 16. g5 Ga6
17. Gf5?
Należało wymienić białopolowego czarnego gońca, który stanie się główną
siłą ataku czarnych 17. Ga6 Wa6 18. Wg1= g6 18. Gxd7(?) Teraz z kolei lepiej
było zachować gońca 18. Gg4 Hxd7 19. Se4 Wfc8 20. Kb1 a4 21. h4 -- diagram -- 1
W powstałym typie pozycji- ataki przy przeciwległych roszadach,
o sukcesie decyduje tempo i precyzja rozwoju inicjatywy.
W tych elementach czarne prezentują najwyższą klasę.


Diagram -- 1 --- pozycja po 21 pos. bialych


21. ... b3! Pionowy taran rozbija wrota twierdzy białego króla -- 22. cxb3 axb3 23. axb3 Hb5!
Czarny Hetman kieruje się na linię _a, po której można stworzyć największe groźby --
24. Gc1 Ha5 25. Sc3 - Wxc3! 26. Hxc3 26. bc3 Ge2! -+


-- Diagram -- 2 -- pozycja po 26 posunieciach bialych -- 26. Hxc3

- 26. ... Ha2+! -- Efektowna ofiara hetmana, po której, aby uchronić się przed matem,
białe ponoszą ciężkie straty materialne. 27. Kc2 -- po 27. Kxa2 Gd3+ 28. Ha5 - Wxa5 mat -
Wc8 28. Gd2 Wxc3+ 29. Gxc3 Gc8! 30. Wa1 Gf5+ 31. Kd2 Hxb3
32. Wa8+ Kg7 33. Wha1 Hxd5+ 34. Ke1 He4+ 35. Kd2 Hd3+
-- 0-1


--- diagram -- 3
Biale poddaly sie -- 0-1

Jacek Bielczyk
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 9:05, 17 Kwi 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin