Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

DME w Warszawie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 13:45, 05 Lis 2013    Temat postu: DME w Warszawie

-
Polscy szachiści powalczą o medale!
Imprezy szachowe, Wydarzenia europejskie
5 listopada 2013 -- Jerzy Konikowski

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa dot. Drużynowych Mistrzostw Europy.

[link widoczny dla zalogowanych]

Polscy szachiści powalczą o medale podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach zbliżają się wielkimi krokami. Już za kilka dni, 8 listopada odbędzie się uroczyste rozpoczęcie prestiżowego turnieju, który przyciągnie do Warszawy gwiazdy szachów z całej Europy. Pula nagród w DME 2013 wynosi 90 tysięcy Euro.

„Po raz pierwszy od 78 lat, gdy w 1935 r., Polska była gospodarzem Olimpiady Szachowej, organizujemy tak wyjątkowe wydarzenie na skalę Europy i całego świata. Dołożymy wszelkich starań, by Mistrzostwa przebiegały na najwyższym poziomie i przeszły do historii jako jedne z najbardziej widowiskowych” – powiedział Tomasz Delega, Prezes Polskiego Związku Szachowego. „Dla kibiców przygotowaliśmy transmisję online w Internecie ze wszystkich rozgrywanych podczas Mistrzostw meczów. Dzięki temu będzie można na bieżąco śledzić przebieg toczących się partii” – dodał Tomasz Delega.

Mistrzostwa odbędą się w dniach 8-17 listopada w sercu Warszawy, w hotelu Novotel Warszawa Centrum. Udział w zawodach potwierdziło 70 drużyn z 36 federacji narodowych. Polskę będą reprezentować czołowi zawodnicy, którzy staną do walki o najwyższe lokaty w kilku zespołach, w tym w drużynie mężczyzn i drużynie kobiet oraz w dwóch Drużynach Nadziei Olimpijskich. Wielu sportowych emocji dostarczą z pewnością mecze polskiej reprezentacji kobiet, które będą bronić tytułu wicemistrzyń Drużynowych Mistrzostw Europy z 2011 r.!

„Jesteśmy dumni, że to właśnie w Polsce możemy pokazać piękno szachowego sportu i zaprezentować walkę o medale na najwyższym światowym poziomie” – powiedziała Agnieszka Fornal-Urban, Dyrektor Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach. „Sama jestem pasjonatką szachów, więc cieszę się, że sport ten odzyskuje dawny prestiż i przyciąga coraz szersze grono sympatyków i kibiców. Drużynowe Mistrzostwa Europy są jednym z najsilniejszych turniejów na świecie. W tym roku weźmie w nich udział ponad 140 Arcymistrzyń i Arcymistrzów z całej Europy. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli gościć ich w Warszawie” – dodała Agnieszka Fornal-Urban.

W trakcie prawie dwutygodniowych zmagań podczas DME 2013 kibice będą mogli spotkać a także podziwiać grę największych sław światowych szachów m.in. takich arcymistrzów jak: Lewon Aronian z Armenii (nr 2 na światowej liście rankingowej FIDE), Aleksander Griszczuk z Rosji (nr 5 w rankingu FIDE), Fabiano Caruana z Włoch (nr 6 w rankingu FIDE) oraz arcymistrzyń: Judit Polgar z Węgier, najlepszej arcymistrzyni w historii szachów, Aleksandry Kosteniuk z Rosji, Mistrzyni Świata z 2008 r., Antoanety Stefanowej z Bułgarii, mistrzyni świata w latach 2004-2006 oraz Anny Uszeniny z Ukrainy, Mistrzyni Świata z 2012 r.

W polskich barwach zagrają utytułowani zawodnicy polskiej elity szachów. W reprezentacji w kategorii Open wystąpią arcymistrzowie: Bartosz Soćko, Mateusz Bartel, Grzegorz Gajewski, Dariusz Świercz, Kamil Mitoń, a w reprezentacji kobiet arcymistrzynie: Monika Soćko, Iweta Rajlich, Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan-Gajewska oraz Karina Szczepkowska-Horowska. W Drużynowych Mistrzostwach Europy zawodnikom będą kibicować również gwiazdy polskiego sportu: Tomasz Majewski, Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch, Sylwia Bogacka, Marcin Gortat, Dorota Idzi, Sławomir Szmal, Mariusz Czerkawski oraz Wojciech Szuchnicki. Nasi mistrzowie i medaliści olimpijscy przekazali specjalne przesłania dla naszych reprezentantów. Wszyscy ci sportowcy doskonale znają smak zwycięstwa, wiedzą jak ważne jest wsparcie w przełomowych momentach rozgrywek.
Dlatego zadeklarowali, że będą trzymać kciuki za nasze reprezentacje.

Drużynowe Mistrzostwa Europy są rozgrywane co dwa lata i obok
Olimpiady Szachowej stanowią najważniejsze rozgrywki w światowym kalendarzu szachowym. Organizatorem DME 2013 w Warszawie jest Polski Związek Szachowy.

Mistrzostwa zostaną rozegrane na dystansie 9 rund, każdego dnia drużyny będą rozgrywały jeden mecz.
Partie będzie można obserwować na bieżąco dzięki transmisji on-line na stronie internetowej zawodów [link widoczny dla zalogowanych]
, a najciekawsze i przełomowe momenty pojedynków będą komentować utytułowani polscy szachiści.

Drużynowe Mistrzostwa Europy w Szachach (DME 2013) w liczbach

Liczba drużyn: 70

Liczba federacji narodowych: 36

Liczba Arcymistrzów i Arcymistrzyń: ponad 140

(w tym 30 ze ścisłej elity walczącej o tytuły Mistrzyni i Mistrza Świata)


Patronat nad Drużynowymi Mistrzostwami Europy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

Komitetowi honorowemu przewodzą Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

O Polskim Związku Szachowym (PZSzach)

Polski Związek Szachowy (PZSzach) powstał 11 kwietnia 1926 r. w Warszawie. Organizacja jest członkiem Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) i Europejskiej Unii Szachowej (ECU). Misją PZSzach jest rozwój i popularyzacja szachów w Polsce. Związek skupia najważniejsze postaci związane z polskim środowiskiem szachowym oraz jest organizatorem i inicjatorem kluczowych zawodów szachowych w Polsce.

Agnieszka Józefowicz
ACCOUNT EXECUTIVE

ul. Belgradzka 8 lok. 01
02-793 Warszawa
phone: 22 858 74 58 wew. 49
fax: 22 858 74 58 wew. 35

e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 13:17, 06 Lis 2013    Temat postu:

--
Mariusz Czerkawski wspiera polskich szachistów

Imprezy szachowe, Wydarzenia europejskie -- 6 listopada 2013
Jerzy Konikowski

Do zacnego grona sportowców wspierających polską reprezentację na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach dołączył Mariusz Czerkawski.


Najbardziej znany polski hokeista – Mariusz Czerkawski również będzie trzymał kciuki za naszych szachistów podczas Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach 2013 (DME), które odbędą się w hotelu Novotel Warszawa Centrum w dniach 7 − 18 listopada.

Zasiądzie obok takich gwiazd sportu jak Otylia Jędrzejczak, Kamil Stoch czy Marcin Gortat.

Mariusz Czerkawski nie bez powodu jest najlepszym polskim hokeistą. Jako młody chłopak swoją karierę zaczynał w GKS Tychy. Kilka lat później wyjechał do Szwecji, gdzie jego kariera nabrała tempa. Był zawodnikiem czołowych klubów ligi NHL i najlepszych klubów Europy, reprezentował Polskę na Zimowych Igrzyskach w Albertville w 1992 roku oraz zagrał w historycznym 50. meczu gwiazd NHL – All Stars Game w 2000 roku w Toronto.

W 2004 roku Mariusz Czerkawski został odznaczony przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju hokeja na lodzie oraz za osiągnięcia w działalności społecznej. Ponadto w 2009 roku zdobył Superchampiona w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP w uznaniu za całokształt kariery sportowej.

Nawet po zakończeniu kariery sportowej cały czas pozostaje w bliskim kontakcie z hokejem. Po zakończeniu kariery sportowej wciąż wspiera polski hokej jako doradca prezesa Polskiego Związku Hokeja na Lodzie. Udziela się również jako wykładowca, komentator sportowy, uczestnik debat publicznych, by móc przekazywać swoją wiedzę i doświadczenie sportowe innym. Ponadto sławny hokeista założył „Stowarzyszenie Sport 7”, którego celem jest aktywizacja dzieci i młodzieży do uprawiania sportów zimowych. Wkrótce także reprezentanci Polski na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Szachach otrzymają od niego niezbędne wsparcie.

- Sukces w każdej dziedzinie sportu uzależniony jest od ciężkiej pracy. Niektórzy przez całe życie ćwiczą swoją kondycję i zwinność, inni – trenują umysł i obmyślają strategie, których powodzenie jest wyznacznikiem tego sukcesu. W każdym z tych przypadków determinacja i wsparcie kibiców to nieodłączne czynniki, które dają siłę do dalszej pracy. Wiem, jak ważna jest obecność osób, które bez względu na wszystko wierzą, że się uda. Trzymajmy kciuki za naszych szachistów, by ich wysiłek zaowocował zwycięstwem na Drużynowych Mistrzostwach Europy – mówi Mariusz Czerkawski.

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu.

Agnieszka Józefowicz
ACCOUNT EXECUTIVE

ul. Belgradzka 8 lok. 01
02-793 Warszawa
phone: 22 858 74 58 wew. 49
fax: 22 858 74 58 wew. 35

e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 22:43, 20 Lis 2013    Temat postu:

--
Kombinacja -- podwojny szach

Popov - Riumun , 1925
--

--- diagram -- 1
Czarne wygrywaja (+)

--
2____3
-- diagram -- 2
Krol _f3 - jest szachowany od Gonca i Skoczka. -- -- Final -- 5. Kh4 - Sf3 - mat

Rozwiazanie

1. ... --- Wxf3!
2. Gxf3 - Hxf3+!
3. Kxf3 - Sxd4+! --- diagram -- 2 --- podwojny szach...

4. Kg4 - Gc8+
5. Kh4 - Sf3 - szach - szech - mat -- diagram -- 3

[link widoczny dla zalogowanych]

Skutecznosc przekazywania wiedzy szachowej jest tym lepsza gdy szachista
moze zrozumiec dany temat w prostej formie ogladajac pozycje na diagramach.
Szachy to gra na planszy i ilosc diagramow ( plansz) decyduje
w jakim czasie zrozumiemy szachy. czy za dwa lata -- czy za 22 lata.
--

W Warszawie odbyly sie Mistrzostwa Europy w szachach.
Jestem ciekawy czy Nasi dzialacze szachowi juz zrozumieli Szachy...
Czy byly wyklady dla Naszych Dzialaczy Szachowych.
Czy dalej Nasi Dzialacze szachowi -
traktuja szachy jako zabawe w piaskownicy?
----


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 19:05, 23 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 15:09, 22 Sty 2014    Temat postu:

--
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Postprzez -- thinkerteacher

Teraz ciągnac nieco dalej wątek (albo włosek z wątku jak kto woli). NIE JEST problemem cena książki, lecz to, że zarabiamy zbyt mało, więc relatywnie książka kosztuje nas zbyt dużo.

Drastyczny przykład: zarabiamy 1000 PLN, musimy absolutne minimum na życie przeznaczyć 700 PLN i zostaje nam 300 (na jedzenie i wszelkie inne "luksusy"). Teraz jeśli mam wybrać pomiędzy kupnem butów (90 PLN), a książki (90PLN), to jasne jest, że kupię buty (zakładam, że mi są potrzebne, a nie kupuję dwudziestą parę, aby mieć kolekcję). Jeśli jednak zarabiam 4000 PLN, wówczas ten sam dylemat raczej nie występuje, bo ma życie zostaje mi 3300 PLN i jeśli rozsądnie gospodaruję budżetem (pieniędzmi), który posiadam, wówczas mogę kupić i buty i książkę! Ba! Nawet jak chcę to mogę w danym miesiącu kupić 5 czy 8 takich książek! Czemu? Bo mnie na to po prostu stać!

Idąc dalej. Problemem jest to, że w stosunku do moich (czytaj: każdego, kto zarabia niewspółmiernie mało) zarobków nie mogę pozwolić sobie na zakup książki, ponieważ będę musiał zaciskać (bardzo) mocno pasa. Mogę bowiem kupić książkę za 70 PLN, ale wówczas muszę zamiast kupić 5 obiadów po 14 PLN... kupić zgrzewkę wody mineralnej oraz duża torbę ryżu.

Można pójść jeszcze dalej (także w różnych kierunkach). Przykładowo - mogę upragnioną książkę pożyczyć (zwykle tych o szachach i to zagranicznych to nie będzie dostępnych w bibliotece), albo mogę ją poszukać w cenie, którą mogę zaakceptować. Ot, chociażby sprawdzić serwisy aukcyjne, różne księgarnie, hurtownie czy inne "porównywarki cen".

Teoria? Pewnie i tak. Tyle, że u mnie jest ona połączona z praktyką. Zdecydowaną większość książek o szachach kupuję od 20 do 40% taniej (bo mnie po prostu nie stać na zapłacenie oryginalnej ceny - zwłaszcza co najmniej 80 PLN czy więcej). Bywa także tak, że książkę, którą chce mieć "na już" kupuję po 2-3 latach (jak cena jej spadnie i/lub znajdę okazję). No i być może jest to dziwne rozwiązanie, ale robię także w ten sposób, że przez rok układam sobie listę książek, które chciałbym mieć (kupić), a na koniec roku (na Mikołaja i Gwiazdkę) robię sobie samemu prezent. Spośród książek o wartości 2000 PLN przesiewam, tak aby wyszło 1000, potem robię to samo aż wyjdzie 500, a potem robię "książki, które muszę mieć na teraz, bo bez nich nie przeżyję", więc wychodzi 300-350. No i robię zakup za taką kwotę i wychodzi mi 6 czy 7 książek (oczywiście kupuję w najtańszych znalezionych miejscach, a nie w pierwszych lepszych).
W ten sposób z zakupu o wartości około 500 PLN - dokonuję go wydając 350.
Nie bez znaczenia jest być może fakt, że w każdym miesiącu odmawiam sobie kilku luksusów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczam na "zakup roku" (dosłownie i w przenośni).

Jeśli założymy, że rok składa się z 12 miesięcy i w każdym odłożę TYLKO 30 PLN (a naprawdę nie jest to niemożliwe, jeśli tylko akceptuje się pewne zasady i naprawdę bardzo tego chce), wówczas w ostatnim miesiącu mam 360 PLN do wydania.
--

Dodam jeszcze, że z praktycznych zakupów w świecie realnym - robię tak, że na bieżąco przeglądam pojawiającą się literaturę (głównie rosyjskojęzyczną i zbiory zadań). I mam u jednego znajomego handlarza (jeżdżącego po turniejach) książkami szachowymi - drobny rabat.

Przykładowo ostatnio zakupiłem te zbiory zadań - Dobryniecki "Konkurs kombinacji" komplet I-IV (K-96/kpl) (bardzo je cenię oraz lubię i polecam niemal wszystkim): [link widoczny dla zalogowanych] ... -(K-96-kpl)

W sklepie internetowym w chwili obecnej kosztują one 55 PLN, a więc gdybym chciał je zamówić to razem z kosztem przesyłki wychodzi 70 PLN. Natomiast u znajomego handlarza (który jeździ po turniejach) są one do kupienia za 60 PLN (15 PLN za sztukę), a ja je od niego kupuję za 50 PLN (z uwagi na to, że regularnie kupuję u niego już od kilku lat). W ten sposób będąc na turnieju (czasem grywam, a czasem opiekuję się młodymi talentami) nie ponoszę niejako dodatkowych kosztów.

Na koniec dodam, że nawet gdybym zarabiał 100.000 PLN rocznie, to nie kupiłbym ŻADNEJ książki szachowej za kwotę większą niż 100 PLN (a i tutaj zakładam, że musiałaby być naprawdę dana książką warta tej "aż stówki").

Przykład? Proszę bardzo: książka o Carlsenie - Kotronias V.,Logothetis S. "Atak Carlsena na tron" (K-3437/ca), kosztuje w sklepie Caissa - obecnie 129.00 PLN. Oznacza to, że jeśli nie znajdę ceny niższej niż 100 PLN, to ta książka dla mnie NIE ISTNIEJE. I nawet jeśli miałbym jej do końca życia nie kupić, to akceptuję ten fakt. Natomiast jestem w stanie zarówno znaleźć jak i kupić tysiące książek, których cena jest w granicach 40-80 PLN - najczęściej są one na tyle dobrej jakości (zarówno merytorycznie jak i edytorsko/graficznie), że są dla mnie do zaakceptowania (nawet jeśli kosztują po 80-90 PLN).

PS. Warto jeszcze zwrócić uwagę na coś takiego jak promocje i wyprzedaże - dzięki tej "sztuczce" można kupić książki wycenione na 80 czy 90 PLN za połowę (a czasem 1/3!) ich wartości:

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych] ... = Wyprzedaz

Zapraszam na bloga dla amatorów szachowych: [link widoczny dla zalogowanych]
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 19:03, 23 Sty 2014    Temat postu:

- --
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez TLISS - Lissowski

Internauta adse pisze:

Akurat książki od kiedy pamiętam czytałem za darmo pożyczając je. Nie widzę powodu, żeby dzisiaj nie móc przeczytać książki tylko dlatego, że nie chcę jej mieć na własność.


Diabeł tkwi w szczegółach czyli - detale są ważne
Obowiązujące dziś przepisy w znacznym stopniu pochodzą z zamierzchłych czasów, gdy nikomu nie śniło się nie tylko o internecie, ale również o radiu i telewizji, a telefon był dostępny dla 1 procenta mieszkańców kraju.
Wtedy (np. 100 lat temu) panowała ogólna zgoda, by biblioteki miały prawo zakupione książki wypożyczać wszystkim chętnym (którzy do tej biblioteki się pofatygują), a ci czytali je w domu, zwracali, po czym czytał ją kolejny chętny.
Skąd wynikała ta zgoda?

Po pierwsze - wiele dziesiątków, a czasem setek bibliotek jednak książkę kupowało, dając wydawcy określony przychód.
Po drugie - ilość wypożyczających była ograniczona; primo - bo wypożyczającymi były tylko osoby mieszkające względnie blisko danej biblioteki-wypożyczalni, secundo - bo jedna książka mogła obsłużyć w ciągu roku maksymalnie 50 do 100 osób, nie zaś wszystkich spragnionych jej przeczytania z całego kraju.
Po trzecie - warstwy wyższe były zainteresowane, by prosty lud, ledwo wyzwolony z okowów analfabetyzmu, CZYTAŁ JAK NAJWIĘCEJ, bo to miało podnieść poziom kultury i wpłynąć pozytywnie na rozwój kraju.

Jeśli dziś ustawodawca pozwoli, by każda książka, niezależnie od woli autora i wydawcy, była bez żadnych ograniczeń dostępna za darmo, w postaci elektronicznej, do ściągnięcia via sieć - a tego chce wielu apostołów pełnej i nieskrępowanej wolności oraz demokracji - to 95% potencjalnych klientów powstrzyma się od zakupu książki ("nie jestem frajerem, kto głupi - niech płaci") i ściągnie ją sobie do komputerka za friko.
Tymczasem dziś, proszę zauważyć, nie są spełnione warunki opisane w punktach "Po pierwsze", "Po drugie" i "Po trzecie".
Jak można oczekiwać, że w takich warunkach autorowi i wydawcy, pozbawionych szansy na 95% przychodu, zechce się tracić czas i pieniądze na tworzenie produktu wysokiej klasy?
Zwolennicy lektury "za friko" nie powinni oczekiwać, że wszyscy autorzy i wydawcy zechcą pracować "za friko", tylko w tym celu, by zadowolić potrzebę lektury oszczędnych rodaków. Na placu boju pozostaną szlachetni (i naiwni) filantropi oraz grafomani.
Jeśli większość czytelników zacznie wyznawać filozofię internauty "adse", a ustawodawca pozwoli, by prawa autorskie nie były honorowane, to przy istniejących dziś możliwościach technicznych nastąpi koniec ambitniejszej literatury. Również - szachowej.
Gdyby w Polsce książka szachowa (licząca powiedzmy 300 stron) mogła rozejść się w nakładzie 3000 sztuk (w 38 milionowym narodzie nie - Buszmenów), egzemplarz kosztowałby MAKSYMALNIE 20 złotych.
Ta sama książka wydrukowana w nakładzie 300 sztuk musi być PRZYNAJMNIEJ dwa razy droższa.

Niestety prawa ekonomii są bezlitosne, słabo reagują na przekonania typu "mi się należy" oraz "oni muszą mi to zapewnić". Jeśli bezapelacyjnie zwyciężą zwolennicy czytania "za friko", nikt nie będzie czytał niczego wartościowego. Jaki rolnik zechce wychodzić w pole, jeśli zebrane zboże zabiorą mu rodacy spragnieni jedzenia "za friko", uwierzywszy w slogan, że ŻYWNOŚĆ DLA LUDZI MUSI BYĆ DARMOWA?

Jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że pisanie książek (lepszych albo gorszych, niech czytelnicy ocenią) na tematy szachowe nie pogrąża mnie w nędzy, nawet jeśli do zajęcia tego trzeba z reguły dokładać. Nie chodzę do nocnych lokali, nie jeżdżę taksówkami - więc stać mnie.
Ale jak internauta "adse" może liczyć, że polscy szachiści zawodowi, polscy arcymistrzowie, zechcą napisać książkę, jeśli nie gwarantuje to średniego przynajmniej dochodu?
Albo że wydawcy zaczną tłumaczyć i wydawać książki najlepszych autorów zagranicznych?

Nie ma takiej opcji, panowie.
Droga do niższych cen za egzemplarz książki szachowej leży wyłącznie w zwiększeniu sprzedanych nakładów. Przy dużym nakładzie pojawi się szansa na zamieszczenie reklamy - będzie jeszcze taniej. Jeśli zwycięży wiara, że "są darmowe obiady", to literatury szachowej wydawanej w języku polskim nie będzie.

Tomasz Lissowski
(miłośnik historii szachów)
-------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 0:59, 24 Sty 2014    Temat postu:

-
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez adse

TLISS napisał(a):
Jeśli większość czytelników zacznie wyznawać filozofię internauty "adse", a ustawodawca pozwoli, by prawa autorskie nie były honorowane, to przy istniejących dziś możliwościach technicznych nastąpi koniec ambitniejszej literatury. Również - szachowej.

Proszę zauważyć, że nie ma tu żadnej mojej filozofii, tylko przedstawienie faktów. A internauta TLISS nadinterpretuje moje wypowiedzi, sugerując, że popieram niehonorowanie praw autorskich, a to jest bzdura. Taki sposób wypowiadania się powoduje, że ludziom nie chce się odzywać jeśli to co chcą powiedzieć jest niepopularne. Zamiast forum dyskusyjnego będziemy mieli kółko wzajemnej adoracji.

Równie dobrze mógłbym uznać na podstawie wypowiedzi TLISS, że uważa on działalność
bibliotek za łamanie praw autorskich i jest zwolennikiem zakazania bezpłatnego wypożyczania książek.
To też byłaby nadinterpretacja.
adse

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 11:25, 24 Sty 2014    Temat postu:

-
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez thinkerteacher

Moim zdaniem nie ma szans na to, aby model, który działał 30 czy nawet
10 lat temu (!) przykładać do dzisiejszych czasów. Wystarczy zauważyć
, że wszelkie gazety i czasopisma ulegają DUŻYM zmianom.
Jakim? Chociażby dostęp do płatnych treści za pośrednictwem Internetu.
Są już od co najmniej dobrych kilku lat - modele działające, które dają maksymalne
zyski przy minimalnych stratach (włączając w to tych, którzy "i tak sobie ściągną za free").

Wystarczy zauważyć jak działają takie wydawnictwa szachowe jak Quality Chess czy Gambit Publications. Nie narzekają one na to, że książki się słabo/źle sprzedają ani na setki piratów, którzy pobierają ich książki. "Dziwnym trafem" jednak nadal prosperują. A czemu? Ponieważ STALE dostosowują się do zmian. I nie mam na myśli zmianę czcionki w książce czy niewielkim poszerzeniu tematyki (nawet o tę nieszachową).

Moim zdaniem wydawcy i autorzy walczą z wiatrakami zamiast wyjść naprzeciwko klienta.
Skoro wiadomo, że pewna część osób I TAK NIE KUPI książki, to nie lepiej dogadać się z tymi, którzy chcą kupić?
Przykładowo zamiast marudzić, że nie zeszło 3000 egzemplarzy (twierdząc, że to wina piratów), lepiej jest poczynić takie starania, aby dotrzeć do tych 1000 osób, które LEGALNIE zakupią książkę. Niemniej konieczne jest zrozumienie, że w pierwszym modelu zakładamy zysk 20.000 PLN (w przeciągu 3-5 lat), a w drugim 12.000 PLN (w ciągu 1-2 lat). Pierwsza możliwość jest niewypałem, a druga REALNĄ możliwością, po którą trzeba umieć wyciągnąć rękę. Niestety, ale książki (i to nie tylko szachowe) kupuję już od ponad 20 lat i wiem jak to działa. Ci co WIEDZĄ w jaki sposób należy utrzymywać relację z klientem - zarabiają.
Natomiast ci, którzy szukają zysku "po piratach" stoją w miejscu
(a nawet się cofają). Nie tędy droga Panowie (wydawcy i autorzy).


PS. Dodam, że na legalnie zakupione książki wydałem (w ciągu 20 lat)
tyle pieniędzy, że spokojnie mógłbym kupić samochód.
Zatem proszę od razu o odpuszczenie sobie stosowania argumentu, że
"nie kupujesz i nie wydajesz (wydałeś) dużych pieniędzy na książki, więc nie znasz się".

Zapraszam na bloga dla amatorów szachowych: [link widoczny dla zalogowanych]
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 13:55, 24 Sty 2014    Temat postu:

-
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez adse

TLISS napisał(a):
Jeśli większość czytelników zacznie wyznawać filozofię internauty "adse", a ustawodawca pozwoli, by prawa autorskie nie były honorowane, to przy istniejących dziś możliwościach technicznych nastąpi koniec ambitniejszej literatury. Również - szachowej.

Proszę zauważyć, że nie ma tu żadnej mojej filozofii, tylko przedstawienie faktów. A internauta TLISS nadinterpretuje moje wypowiedzi, sugerując, że popieram niehonorowanie praw autorskich, a to jest bzdura. Taki sposób wypowiadania się powoduje, że ludziom nie chce się odzywać jeśli to co chcą powiedzieć jest niepopularne. Zamiast forum dyskusyjnego będziemy mieli kółko wzajemnej adoracji.

Równie dobrze mógłbym uznać na podstawie wypowiedzi TLISS, że uważa on działalność
bibliotek za łamanie praw autorskich i jest zwolennikiem zakazania bezpłatnego wypożyczania książek.
To też byłaby nadinterpretacja.
adse

--
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez adse

TLISS napisał(a):
Ale jak internauta "adse" może liczyć, że polscy szachiści zawodowi, polscy arcymistrzowie, zechcą napisać książkę, jeśli nie gwarantuje to średniego przynajmniej dochodu?

Internauty "adse" zupełnie to nie obchodzi. Na półce ma ze sto a pewnie i więcej książek szachowych, całkiem tradycyjnych, w tym także autorstwa Tomasza Lissowskiego. To tak na przypomnienie, że nie można sądzić o kimś na podstawie własnej wyobraźni. Jednak gdybym czytał tylko to, na co mnie stać żeby kupić na własność, to bardzo marnie by wyglądało moje oczytanie. Tym bardziej, że często co innego lubię czytać, a co innego lubię mieć. Nie wnikam, czy te książki które mam na własność są dobre czy nie, i tak lubię je mieć, jako szachowy miłośnik, może trochę kolekcjoner, może także bibliofil. Ale nie będę się czuł odpowiedzialny za interesy autorów i wydawców, bo to nie mój problem. Życie nie znosi pustki, i być może właśnie bankructwo tradycyjnego systemu dystrybucji treści spowodowałoby radykalną poprawę sytuacji (w tym jakości publikowanych treści, bo nie da się ukryć, że coraz więcej kiepskich jest publikowanych)? Przecież pamiętam czasy, gdy ta tradycyjna forma dystrybucji była w rozkwicie, i książki szachowe w nakładach nawet 50 tys. egzemplarzy nie leżały długo w księgarniach, choć wcale nie były tak tanie, jak mogłoby wynikać z wielkości nakładu. Oczywiście były inne czasy i nie ma o czym tu dyskutować. Ale nie bardzo wierzę w prawdziwość twierdzenia, że skoro nie da się dzisiaj sprzedać 3000 egz. to "wina" złego prawa, piratów albo co gorsza czytelników, ich ubóstwa czy małych potrzeb intelektualnych.

W każdym razie zapewniam, że gdyby "moją filozofię" podzielało większość szachistów, nakłady książek szachowych byłyby w Polsce w dziesiątkach tysięcy. To nie zmienia jednak faktu, ze książka, w szczególności szachowa (bo niskonakładowa), powoli umiera, nakłady będą niestety maleć wraz ze znikaniem ze społeczeństwa osób starszych, przyzwyczajonych do tradycyjnych form poznawania treści. Jeśli dzisiaj jest z tego jeszcze biznes - to wyłącznie dzięki tym staromodnym czytelnikom, co chcą mieć i dotknąć, a nie tylko przeczytać, i są skłonni za formę publikacji czasem słono zapłacić - ale nie sądzę, żeby byli skłonni tyle płacić za prawo do przeczytania. Być może właśnie nie książkami powinno się dzisiaj handlować, a samym prawem do poznawania treści. Nie żeby mi się to podobało, ale zaostrzanie prawa do tego chyba prowadzi - że handlować się będzie prawem do czytania. A jeżeli tak będzie - to prawo obejmie nie tylko książki, ale całą treść pisaną, łącznie z forum, bo przecież każdy z nas ma prawo autorskie do treści przez siebie napisanych i opublikowanych w internecie.
Może w przyszłości forumowicze będą płacić za prawo czytania
, spodziewając się też honorarium za publikowane teksty.
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 16:15, 24 Sty 2014    Temat postu:

--
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez --> thinkerteacher

Czyli twierdzisz, że Quality Chess charytatywnie prowadzi działalność? Bo jak dla mnie to jednak ich książki się dość dobrze sprzedają. Wiadomo, że nie ma co rynku szachowego porównywać do rynku książek, których nakład idzie w milionach egzemplarzy.

Co do posiadania 100 000 książek, to jakoś nie za bardzo wierzę, bo mają zaledwie 50 tytułów, więc każdy musieliby mieć w nakładzie (średnio) 2 tysięcy. Chyba, że chodziło o liczbę wydrukowanych wszystkich tytułów, które zamierzają sprzedać (np. w okresie 5 lat). Jakoś na bieżąco czytuję blog GM Aaagaarda i nie bardzo kojarzę fakt, że "leżą z książkami". Owszem, pamiętam, że STALE powtarzają, że nie sprzedają książek, których fizycznie nie mają (wydrukowanych i odebranych), ale to co innego.

Mylisz kolego pewne relacje - Internetowe złodziejstwo nie kradnie książek fizycznych
- do tego niżej powrócę.

Ja piszę o takim nakładzie, gdyż uważam, że przy dobrej strategii wydawniczej, promocyjnej i marketingowej - można byłoby tyle "wycisnąć" ze sprzedaży. Szachiści generalnie NIE CZYTUJĄ (także nie kupują) książek, oni je dostają jako nagrody bądź prezenty.
Tak więc problemem jest także to, że nie ma u nas czegoś co się nazywa kulturą czytania.

Nie wiem dokładnie jak było z RM - jakie mieli oczekiwania, ale napiszę o moim odbiorze. Według mnie robili dobrą robotę i z tego co się orientuję to jednak trochę książek szachowych wydali (i sprzedali). Największym hitem była seria MWP Kasparowa, tyle że stanowczo przesadzono z ceną - to nie rynek amerykański czy angielski, panowie! Jaki jest tego efekt? Ano taki, że tom 1 kupiłem dopiero kilka tygodni temu - jak był w promocyjnej cenie (30% taniej) około 38 PLN. Dodam, że książką została wydana (po polsku) ładnych parę lat, więc taką zbudowali strategię, że takiego klienta jak ja "olali", sądząc że książka SAMA SIĘ SPRZEDA (jeden z największych błędów obecnego podejścia na rynku wydawniczym - zwłaszcza książek szachowych). Następne też kupię w takiej cenie, bo z pewnością nie zapłacę 80 PLN za tego typu książkę.

Co do funkcjonowania rynku to rzeczywiście się nie znam - nie prowadzę bowiem wydawnictwa szachowego, więc co się będę wypowiadał. Jednak wiem, że zarówno skład, korekta oraz zrobienie okładki NIE MUSZĄ kosztować majątek. Owszem - można grafikowi dać za okładkę i 3-4 tysiące, tak samo jak temu od korekty. Są jednak ludzie, którzy potrafią znaleźć takich ludzi, którzy za skład, korektę i okładkę.... zmieszczą się w 3-4 tysiącach (a nie w 8 czy 10). Niby szczegół bo to tylko 5 czy 6 tysięcy zaoszczędzone, ale potem tę cenę trzeba wliczać w cenę książki, a to sprawia, że jeszcze mniej osób zechce ją kupić.

I jak widzę, to chyba w końcu dochodzimy do sedna. Gdzie są ukryte 50% (!) kosztów? U hurtownika i księgarza. Czyli trzeba się zastanowić nad systemem sprzedaży i dystrybucji, aby te % spadł 4-5 krotnie. Jeśli wydanie książki oszacujemy na kwotę 50.000 PLN (za wydane i wydrukowane 1000 egzemplarzy), to łatwo obliczyć, że "oddajemy" 25.000, które potem KOSMICZNIE napędzą cenę - i z planowanych 1000 egzemplarzy sprzeda się raptem 150. A potem płacz i lament, że książki szachowe się nie sprzedają? Przypomina mi to szachistę, który wykonuje ruchy jakie JEMU się wydają właściwe BEZ OCENY pozycji. I jedno i drugie zakończy się w dłuższej perspektywie PORAŻKĄ. Czy naprawdę tak trudno jest znaleźć MEGA dziurę przez którą uciekają kosmiczne pieniądze?

Zarabianie na wydawaniu książek szachowych jest możliwe, ale obecnie TRZEBA umieć to robić. Jeśli idzie się po tradycyjnym modelu (który funkcjonował 30-50 lat temu, albo działa w zupełnie innym rynku/warunkach), to raczej nie ma co nawet myśleć o zarobku.

Wracam teraz do BŁĘDNEGO podejścia, które wyznają tysiące (a nawet i miliony) ludzi. Mianowicie problem INTERNETOWEGO złodziejstwa (jak to nazwał forumowicz AuroraBorealis). Moim zdaniem to, że 1000 ludzi ściągnie najnowszą książkę wydawnictwa QC czy NIC czy Everyman nie jest problemem - tak długo jak ROZUMIEMY mechanizm, który za tym stoi. Większość ludzi BŁĘDNIE zakłada, że te 1000 osób, które pobrało z sieci książkę w postaci elektronicznej - gdyby jej nie pobrało, to by kupiło. Bzdura jakich mało! Ba! Nawet sądy stosują tę logikę (czasami aż do granic absurdu, co można poczytać w materiałach Dziennika Internatutów). Według mnie ta grupa która pobiera książkę, najczęściej jej by w OGÓLE nie kupiła. Niemniej są osoby, które pobierają książkę - sprawdzają w ten sposób jej zawartość - i na podstawie tego decydują się na zakup. I to właśnie jest GRUPA DOCELOWA (oczywiście są tacy, którzy nie chcą lub nie mogą lub nie umieją ściągnąć książki, więc kupują ją "w ciemno" - ale obecnie to raczej mniejszość).

Trzeba się zatem zastanowić jak dotrzeć do grupy, która chce KUPIĆ książkę i w ten sposób zapłacić zarówno autorowi jak i wydawnictwu za poświęcenie czasu, wkład pracy i energii w zrealizowanie tego projektu (wydania książki). Moim zdaniem świetnie robi to wydawnictwo Quality Chess. Zamiast ubolewać nad tym, że setki TYSIĄCY ludzi na całym świecie ma ich książki w postaci elektronicznej, to skupiają się na tym jak (z)budować trwałą i obustronnie korzystną RELACJĘ z grupą klientów. Wystarczy uważnie poczytać bloga i bez problemu można zrozumieć, że jest to możliwe. Owszem - na blogu przewija się jedynie kilkaset osób (wypowiada kilkadziesiąt) dziennie, ale OPINIA o ich książkach, traktowaniu klienta oraz jakości wydawanych książek... idzie na cały świat (właśnie ja teraz promuję ich książki, chociaż mi za to nie płacą!). I właśnie w ten oto "magiczny" sposób ich książki sprzedają się w tysiącach egzemplarzy. Nie wiem jaki był nakład książki "Pump Up Your Rating", ale w niektórych miejsach nie sposób jej już kupić i klienci czekają na dodruk (wydana kilka miesięcy temu!). A jak to się "magicznie" stało? Czyżby spalił się magazyn z tymi książkami? Ano nie. Po prostu autor napisał FANTASTYCZNĄ książkę, kilkunastu wiernych czytelników spróbowało tę książkę, podzieliło się opiniami (a pamiętajmy, że dziś żyjemy w globalnej wiosce!) i NAGLE zrobił się wielki popyt na tę książkę! Do tego kilka dni temu otrzymała ona WYRÓŻNIENIE jako książka 2013 roku nadawanego przez głosujących (czytelników, wielbicieli) strony ChessCafe. I co? I jeszcze bardziej ludzie będą teraz chcieli zdobyć tę książkę.

WNIOSEK? Jeśli dotrzemy do wszystkich klientów, którzy chcą kupić (zapłacić za wydaną) książkę, wówczas nawet miliony ściągniętych kopii z Internetu NIC NIE ZMIENI. Inaczej będziemy twierdzić, że książki o astronomii nie sprzedają się prawie w ogóle... bo ja ich w ogóle nie kupuję! A czemu? Bo nawet jakbym miał możliwość ich otrzymania za darmo - poprzez ściągnięcie z Internetu czy darmową wysyłkę fizycznej książki.... to bym ODMÓWIŁ. Nie jestem bowiem zainteresowany takimi książkami i ich nie kupię bez względu na cenę. Natomiast książki szachowe kupuję od kilkunastu lat (!), więc raczej cieszyłbym się jeśli moja książka szybko trafiłaby do sieci i ludzie mogliby ocenić jej zawartość przed zakupem! Dlaczego? Otóż przy dobrej strategii marketingowej i budowaniu relacji z klientem... nie musiałbym nawet analizować tego czy osoby, które ściągną książkę - będą chciały zakupić jej fizyczny (papierowy) odpowiednik. Polecam poczytać materiały dotyczące wpływu ściągania kopii internetowych produktów na relacje dotycząca ich późniejszego zakupu: wbrew pozorom można lekko przetrzeć oczy ze zdziwienia (o ile ktoś myśli krytycznie i potrafi dotrzeć do wiarygodnych materiałów) :lol2:

Ja natomiast nie mam odwagi nazywać ZŁODZIEJEM, kogoś kto ściąga z Internetu kopie danych produktów. Powodów jest wiele - a jednym z prostszych (acz kluczowych) jest chociażby to, że po ściągnięciu nawet miliona kopii danej książki - autor nadal ma swoją kopię. Przy tradycyjnym złodziejstwie - jeśli mam książkę i ktoś mi ją UKRADNIE, wówczas jej fizyczny odpowiednik zostaje mi zabrany (nie mam do niego dostępu). Tak więc internetowym złodziejem nazwałbym kogoś, kto (świadomie i celowo) zablokowałby mi dostęp do mojej własności (w znaczeniu posiadania). Na pewno jednak nie nazwałbym złodziejem kogoś, kto ściąga sobie kopie różnych książek.


Ps
Popieram zlodziejstwo internetowe ksiazek szachowych.
Wladek

@Hajdzik
Jeśli jesteś człowiekiem o bardzo małej inteligencji (tak samo jak ja), to napisz coś KONKRETNEGO, a nie rzucasz wyświechtanymi sloganami. Wiem, że jest to trudne i wymaga wysiłku, ale w końcu nie chcesz wiecznie być przypisywany do grupy ludzi, którzy nie potrafią merytorycznie uczestniczyć w dyskusji? Zwłaszcza, że problem JEST BARDZO skomplikowany i dotyczy wielu sfer. Piractwo, sprzedaż, kupno, produkcja, koszty, wydawanie (wypuszczanie na rynek), wypłacanie honorariów, podatków, budowanie relacji z klientem, marketing, reklama a nawet wzajemne zasady ich akceptacja oraz uczciwość oraz wzajemny szacunek podobne tematy - to właśnie tematy, którymi się zajmujemy w tym wątku. Czekamy na twoją wypowiedź kolego - tylko odnoś się konkretnie do tematu i uzasadniaj swoje opinie. Dzięki.

Zapraszam na bloga dla amatorów szachowych: [link widoczny dla zalogowanych]

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 18:16, 24 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 18:55, 26 Sty 2014    Temat postu:

7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez ŁowcaAndroidów

Ja również jestem fanem książek. Kolekcjonuje je od kilku lat.
Czasami wydaje na nie 200 zł miesięcznie, czasami nie kupuje żadnej.
W tym miesiącu moja biblioteczka powiększyła się o 6 nowych pozycji.
Posiadam też sporo ebooków lecz nie uważam się za złodzieja - nie zarabiam
na nich, nie sprzedaje ich nikomu.
Ściągnąłem by sprawdzić co w nich jest i tak sobie leżą na dysku.
Pozdrawiam wszystkich bibliofilów Smile

" A crocodile just lies there and
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 9:00, 27 Sty 2014    Temat postu:

--
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez damdam

Przeczytałem z uwagą całą dyskusję.
Właściwie to nie mam wiele do dodania.
Napisałem do tej pory 6 książek:
trzy dotyczyły Roberta Fischera, jedna Carlsena.
One się ukazały (i są do kupienia). Dwie kolejne niebawem się ukażą:
Podwójne uderzenie oraz - Odciągnięcie.
Ile na nich zarobiłem? Nic. Powiem więcej
(do dzieła mojego życia czyli książek o Robercie Fischerze nawet dużo dołożyłem).

Dlaczego zatem to robię?
Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem i fotoreporterem. Widokiem swojego nazwiska wydrukowanego na stronie gazety czy książki dawno już przestałem się fascynować. Nie chcę też przejść do historii w myśl zasady "nie cały umrę". Mam to gdzieś. Nie kieruje też mną chęć wzbogacenia się.

Pisanie książek szachowym jest całkowicie nieopłacalne.

Gdyby można było na tym zarobić, to z pewnością zajęłoby się
tym kilku polskich mistrzów czy arcymistrzów. Odsyłam Was zresztą
do wywiadu Krasenkowa na ten temat na łamach ChessPro.
Mówi on o tym, dlaczego nie pisze książek.

Policzcie sobie zresztą sami. Napisanie mającej 100 stron książki to co najmniej 2-3 miesiące pracy po 4-5 godzin dziennie. Zysk to 10 proc. jej okładkowej ceny razy ilość sprzedanych egzemplarzy. Kilka osób gotowych byłoby zapłacić za egzemplarz 15 złotych. A zatem 10 proc. z 15 złotych to 1,50. No, powiedzmy, niech będzie 3 złote. Pomnóżcie sobie to przez ilość sprzedanych egzemplarzy (W Polsce 500 to już dobry wynik). A zatem za kilka miesięcy ciężkiej pracy można zarobić 1,5 tysiąca złotych.
To ile to wychodzi za godzinę?

Potem książka się ukazuje i... Na autora spada lawina krytyki. Gdy słusznej, to dobrze, bo pozwala dzieło udoskonalić. Ale są też i tacy, którzy chcą mu bezinteresownie "dowalić". A tych jest (zaręczam Wam) wielu.
Efekt: książek szachowych wydawanych w Polsce jest mało. A będzie jeszcze mniej. Podobnie jest i na zachodzie czy w Rosji. Chcę więc uspokoić tych, którzy się denerwują, że książki szachowe są drogie. Z roku na rok będą mieli coraz mniej pokus.

Wracam do pytania: dlaczego więc piszę książki szachowe?
Z tego samego powodu, dla którego prowadzę stronę [link widoczny dla zalogowanych]

Bo warto jest zrobić bezintersownie coś dla innych. Nie tylko gadać, ale coś zrobić. Z tego też można czerpać zadowolenie. To jest ta moja gratyfikacja, mój zarobek.Zrozumie to tylko ten, kto coś zrobił dla innych. (Chociaż nie ukrywam, że był taki czas, kiedy myślałem, ze na tym zarobię, że można żyć z pisania o szachach. Wiem już, że nie można.) Poniekąd spłacam też w ten sposób dług, który zaciągnąłem u Stanisława Gawlikowskiego, Tadeusza Czarneckiego, Jana Przewoźnika, Tomasza Lisowskiego i kilku jeszcze innych osób, których książki czytałem (z przyjemnością).

damdam

PS. Kiedyś na łamach tego forum szukałem chętnych, którzy wspólnie ze mną poprowadziliby stronę informacyjno-edukacyjną (taką udoskonaloną i lepiej prowadzoną [link widoczny dla zalogowanych]). Jaki był odzew? Nadal prowadzę ją sam. Złudzenia prysły. Już mi przeszło.
-
--

7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez - mariuszek

damdam

Zdaje sobie sprawę i rozumiem, bo tylko tak mogę napisać, gdyż nie napisałem żadnej książki, że pisanie książek szachowych to naprawdę nie łatwa sprawa, dlatego mam do Pana ogromny szacunek i podziw, że pomimo wszystkiego jeszcze chce się panu pisać...
Mamy taką polską mentalność, ze potrafimy krytykować wszystkich i wszystko, wszystko wiemy lepiej i stajemy sie nagle najlepszymi trenerami piłkarzy, siatkarzy, szczypiornistów i każdy jest głupi tylko i wyłącznie my mamy rację. I powiedzenie typu "to ty poprowadź reprezentacje" albo "to ty napisz książkę jak jesteś taki mądry" staj się bronią w naszych rękach i nie umiemy konkretnie i rzeczowo dyskutować i najważniejsze jeśli się na czymś nie znam nie zabieram głosu, ale nie my zawsze wtrącimy swoje 5 groszy bo to moje pięć groszy Smile
muszę przecież zaistnieć jakoś wypełnić swoją próżność
bo wtedy będę czuł sie lepiej i dowartościowany.


Zawsze marzyła mi sie taka książka szachowa, z którą bym zasypiał i sie budził, która wciągnęłaby mnie, w której napięcie wzrasta i przeczytałbym ją jednym tchem, oddechem i znowu do niej powracał, ale to tylko marzenia Smile. Jest kilka takich fajnych książek szachowych, które sie dobrze czyta. Bardzo mi sie podoba ksiązka Anatolija Terehina, autor do mnie trafia, ja tę książkę czuje, pomimo, ze pisana po rosyjsku (wkącu przez osiem lat uczyłem sie rosyjskiego i cos tam pamietam), nie ma az tak duzo tekstu, te najwazniejsze ruchy są wytłuszczone nie musze biegać wzrokiem i szukać po całej stronie to o co mi chodzi, widać ze pisał to trener szachistów, który ma doświadczenie i umiejętności w przekazywaniu wiedzy.
Książki Yeleny Dembo tez przypadły mi do gustu. Yelena jakos tak umiejetnie prowadzi czytelnika i w przynajmniej w moim przypadku zatrzymuje sie tak samo jak ona w tych samych miejscach aby rozpatrzyc inny wariant, inna pozycję, nie wiem z czego to wynika, z podobnego sposobu myślenia, ze podobnego spostrzegania tej samej rzeczywistosci na szachownicy. U Yeleny jest wiecej takiego suchego zapisu, ale poboczne warianty sa 3-4 ruchowe, ale pomimo tego wiele pamietam z jej idei, wskazówek, porad
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 16:37, 27 Sty 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 10:06, 27 Sty 2014    Temat postu:

--
- Trzychodowka z rozwiazaniem

-- II Wersja --- pierwsza czesc ...

1----- 2

Mat w 3 posunieciach -- #3 ------------- diagram -- 2 -- siatka matowa
---------------- 1. Gxg2!+ - Ke3 -- 2. He5+ -- Kd3 -- 3. 0-0-0 - mat
----------

3----- 4

1. Gxg2!+ -- Kf4 -- 2. Wf1+ -- Kxg5 ----- 1. Gxg2+ Kxg2 -- 2. He5!
3. Wa5 -- mat --- Diagram --3 ------------ 2 . ... Kxh1 -- 3. Kf2 -- mat

-----------
Wieza z _a1 - trzykrotnie matuje -- 3. 0-0-0# -- 3. Wa5# -- 3. Kf2! - mat
Druga wersja trzychodowki ... moze lepsza moze...
----


--------- Mat w 3 pos. -------------- ------- siatka matowa -- 3. Hc3#
---------- Wersja --II -- druga czesc...

____1------2

Mat w 3 posunieciach - #3 -- 1. Gxg2+ - Kf4 - 2. Wf1+ - Ke3 - 3. Hc3 mat


------------

___3------4
---------- diagram -- 3 ------------- ----------- diagram -- 4
1. Gxg2!+ - Kxg2 - 2. He5! - Kf3 ---- 1. Gxg2 - Kxg2 - 2. He5 - Kxh3
3. 0-0!
-- mat -- ( mala roszada ) ------- 3. Hxh3 -- mat

------- Trzychodowka --#3 -- pokazana na Raty -- w 2 czesciach

----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 16:39, 27 Sty 2014    Temat postu:

--
7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez damdam

Przeczytałem z uwagą całą dyskusję.
Właściwie to nie mam wiele do dodania.
Napisałem do tej pory 6 książek:
trzy dotyczyły Roberta Fischera, jedna Carlsena.
One się ukazały (i są do kupienia). Dwie kolejne niebawem się ukażą:
Podwójne uderzenie oraz - Odciągnięcie.
Ile na nich zarobiłem? Nic. Powiem więcej
(do dzieła mojego życia czyli książek o Robercie Fischerze nawet dużo dołożyłem).

Dlaczego zatem to robię?
Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem i fotoreporterem. Widokiem swojego nazwiska wydrukowanego na stronie gazety czy książki dawno już przestałem się fascynować. Nie chcę też przejść do historii w myśl zasady "nie cały umrę". Mam to gdzieś. Nie kieruje też mną chęć wzbogacenia się.

Pisanie książek szachowym jest całkowicie nieopłacalne.

Gdyby można było na tym zarobić, to z pewnością zajęłoby się
tym kilku polskich mistrzów czy arcymistrzów. Odsyłam Was zresztą
do wywiadu Krasenkowa na ten temat na łamach ChessPro.
Mówi on o tym, dlaczego nie pisze książek.

Policzcie sobie zresztą sami. Napisanie mającej 100 stron książki to co najmniej 2-3 miesiące pracy po 4-5 godzin dziennie. Zysk to 10 proc. jej okładkowej ceny razy ilość sprzedanych egzemplarzy. Kilka osób gotowych byłoby zapłacić za egzemplarz 15 złotych. A zatem 10 proc. z 15 złotych to 1,50. No, powiedzmy, niech będzie 3 złote. Pomnóżcie sobie to przez ilość sprzedanych egzemplarzy (W Polsce 500 to już dobry wynik). A zatem za kilka miesięcy ciężkiej pracy można zarobić 1,5 tysiąca złotych.
To ile to wychodzi za godzinę?

Potem książka się ukazuje i... Na autora spada lawina krytyki. Gdy słusznej, to dobrze, bo pozwala dzieło udoskonalić. Ale są też i tacy, którzy chcą mu bezinteresownie "dowalić". A tych jest (zaręczam Wam) wielu.
Efekt: książek szachowych wydawanych w Polsce jest mało. A będzie jeszcze mniej. Podobnie jest i na zachodzie czy w Rosji. Chcę więc uspokoić tych, którzy się denerwują, że książki szachowe są drogie. Z roku na rok będą mieli coraz mniej pokus.

Wracam do pytania: dlaczego więc piszę książki szachowe?
Z tego samego powodu, dla którego prowadzę stronę [link widoczny dla zalogowanych]

Bo warto jest zrobić bezintersownie coś dla innych. Nie tylko gadać, ale coś zrobić. Z tego też można czerpać zadowolenie. To jest ta moja gratyfikacja, mój zarobek.Zrozumie to tylko ten, kto coś zrobił dla innych. (Chociaż nie ukrywam, że był taki czas, kiedy myślałem, ze na tym zarobię, że można żyć z pisania o szachach. Wiem już, że nie można.) Poniekąd spłacam też w ten sposób dług, który zaciągnąłem u Stanisława Gawlikowskiego, Tadeusza Czarneckiego, Jana Przewoźnika, Tomasza Lisowskiego i kilku jeszcze innych osób, których książki czytałem (z przyjemnością).

damdam

PS. Kiedyś na łamach tego forum szukałem chętnych, którzy wspólnie ze mną poprowadziliby stronę informacyjno-edukacyjną (taką udoskonaloną i lepiej prowadzoną [link widoczny dla zalogowanych]). Jaki był odzew? Nadal prowadzę ją sam. Złudzenia prysły. Już mi przeszło.
-
--

7 nie kradnij - czyli zwierzenia zdziwionego naiwniaka..
Post przez - mariuszek

damdam

Zdaje sobie sprawę i rozumiem, bo tylko tak mogę napisać, gdyż nie napisałem żadnej książki, że pisanie książek szachowych to naprawdę nie łatwa sprawa, dlatego mam do Pana ogromny szacunek i podziw, że pomimo wszystkiego jeszcze chce się panu pisać...
Mamy taką polską mentalność, ze potrafimy krytykować wszystkich i wszystko, wszystko wiemy lepiej i stajemy sie nagle najlepszymi trenerami piłkarzy, siatkarzy, szczypiornistów i każdy jest głupi tylko i wyłącznie my mamy rację. I powiedzenie typu "to ty poprowadź reprezentacje" albo "to ty napisz książkę jak jesteś taki mądry" staj się bronią w naszych rękach i nie umiemy konkretnie i rzeczowo dyskutować i najważniejsze jeśli się na czymś nie znam nie zabieram głosu, ale nie my zawsze wtrącimy swoje 5 groszy bo to moje pięć groszy Smile
muszę przecież zaistnieć jakoś wypełnić swoją próżność
bo wtedy będę czuł sie lepiej i dowartościowany.


Zawsze marzyła mi sie taka książka szachowa, z którą bym zasypiał i sie budził, która wciągnęłaby mnie, w której napięcie wzrasta i przeczytałbym ją jednym tchem, oddechem i znowu do niej powracał, ale to tylko marzenia Smile. Jest kilka takich fajnych książek szachowych, które sie dobrze czyta. Bardzo mi sie podoba ksiązka Anatolija Terehina, autor do mnie trafia, ja tę książkę czuje, pomimo, ze pisana po rosyjsku (wkącu przez osiem lat uczyłem sie rosyjskiego i cos tam pamietam), nie ma az tak duzo tekstu, te najwazniejsze ruchy są wytłuszczone nie musze biegać wzrokiem i szukać po całej stronie to o co mi chodzi, widać ze pisał to trener szachistów, który ma doświadczenie i umiejętności w przekazywaniu wiedzy.
Książki Yeleny Dembo tez przypadły mi do gustu. Yelena jakos tak umiejetnie prowadzi czytelnika i w przynajmniej w moim przypadku zatrzymuje sie tak samo jak ona w tych samych miejscach aby rozpatrzyc inny wariant, inna pozycję, nie wiem z czego to wynika, z podobnego sposobu myślenia, ze podobnego spostrzegania tej samej rzeczywistosci na szachownicy. U Yeleny jest wiecej takiego suchego zapisu, ale poboczne warianty sa 3-4 ruchowe, ale pomimo tego wiele pamietam z jej idei, wskazówek, porad
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 17:01, 27 Sty 2014    Temat postu:

--
Dwuchodowka z rozwiazaniem --> diagramowym
--
1_2
Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach - #2 --- --- 1. Ke2! - Kxg3 - 2. Hg4 - mat

1. Se2 - Kxf3 - 2. 0-0 - mat -- ten mat z Roszada, -- jest nielegalny!
Dlaczego?

------------
3_4
Diagram -- 3
Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- ---- 1. Se2 -- - Kxf3 -- 2. 0-0 - mat
1. Se2! - Kxh1 - 2. Hh3 - mat

Dwie podobne dwuchodowki , ale rozwiazanie jakze rozne.
Cala tajemnica tego rozwiazania jest ukryta w polozeniu czarnego pionka
przy h7 - rozwiazuje - tylko - 1. Ke2
Gdy mamy pionka na h5 -- to rozwiazanie jest - 1. Se2

Trik polega na zrozumieniu -- dlaczego w pozycji - diagramu -- 1 nie rozwiazuje
1. Se2 i mat przy wykonywaniu - malej Roszady.
Z tym waznym dylematem -
o wyjasnienie prosze pytac swoich trenerow czy instruktorow szachowych.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 20:19, 27 Sty 2014    Temat postu:

-
Koncowki z ksiazki J. Konikowskiego

Autor : Selecki -- 1933 rok
------------------

- Diagram -- 1
Biale zaczynaja i wygrywaja ( + )


Autor : Selecki -- Nr. zad. 106

1. Hg5!! - Ke6+
2. Kg1 -- Kxd7
3. Sc5+ - Kc8
4. Ga6+ - Kb8
5. Hg3+ - Ka8
6. Gb7+ - Gxb7
7. Sd7!! - Hd8
8. Hb8+ - Hxb8
9. Sb6 - mat -- diagram -- 2

-- unikalna siatka matowa --

-- diagram -- 2
-- 8. Hb8+ - Hxb8 - 9. Sb6 - mat beniowskiego!!

--
Jerzy Konikowski
Sprawdz sie w koncowkach taktycznych

---
Autor : Heuacket 1937
-----------
-
Biale zaczynaja i wygrywaja -- ( + )

Rozwiazanie

1. e6! -- Sc6
2. e7+! - Sxe7
3. Sf4! -- Sc5
4. Kh8! -- tempowe posuniecie!
Teraz obojetnie ktory Skoczek ruszy , bedzie mat.
-- 5. Se6 - mat , lub 5. Sg6 - mat
Najlepiej to obrazuje diagram -- 2


-- diagram -- 2
4. ... Sc5 dowolnie - 5. Se6 - mat
4. ... Se7 dowolnie - 5. Sg6 - mat
----

Moje jest takie -- lansowanie Szachow...
Wydawca ksiazek szachowych musi -
przewidziec wieksza ilosc dodatkowych diagramow szachowych
w celu lepszej i szybszej edukacji szachowej w Polsce.
Nauka szachow w XXI wieku polega na zapamietywaniu tysiace obrazow szachowych
i dlatego wydawcy ksiazek szachowych musza ta specyfike brac pod uwage.

PS
Tasiemce ktore zalegaja w ksiazkach szachowych - nie tylko
nie ucza szachow -- ale szachistow zniechecaja do szachow.


-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 20:23, 27 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin