Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szachowy Relaks
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 11:45, 27 Wrz 2011    Temat postu:

------------
Data utworzenia: 2011-09-25 |
Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 410

Tegoroczne Mistrzostwa Europy Juniorów w Albenie zakończyły się dla nas bardzo pomyślnie. Głównie za sprawą naszej trójki medalistów: Alicji Śliwickiej (złoty medal do lat 10), Jana Krzysztofa Dudy (srebrny medal do lat 14) i Marcela Kanarka (srebrny medal do lat 1Cool. Obok tych wielkich sukcesów indywidualnych mamy jednak powód do dodatkowej radości. Otóż w klasyfikacji medalowej Polska zajęła zaszczytne, tuż za Rosją, drugie miejsce. Mało tego. Jak się po wnikliwej analizie okazuje zajęliśmy również drugie miejsce według punktacji olimpijskiej! A co to oznacza? Ano to, że w porównaniu do innych federacji mieliśmy prawie najwięcej zawodników plasujących się na miejscach 1-8 (system punktacji olimpijskiej zakłada, że za miejsce 1 nalicza się 9 punktów, za miejsce drugie - 7, 3-6, 4-5, itd.). Świadczy to dobitnie o wielkim potencjale polskich szachistów młodego pokolenia. Na ten sukces zbiorowy zapracowali więc nie tylko wspomniani mistrzowie, ale również ich koleżanki i koledzy, którym do podium troszkę zabrakło, a których wynik nalezy uznać za bardzo udany. W grupie tych zawodników znaleźli się: Oliwia Kiołbasa - ubiegłoroczna mistrzyni Europy do lat 10 - 4 miejsce do lat 12, Agata Dwilewicz - 4 miejsce do lat 10, Agnieszka Dmochowska - 5 miejsce do lat 12 (brązowa medalistka ME z 2009 roku), Anna Iwanow - 8 miejsce do lat 16, Kacper Drozdowski - 8 miejsce do lat 16.
W pierwszej dziesiątce z Polaków znaleźli się jeszcze Krzysztof Szczurek (miejsce 9 do lat Cool i Aleksandra Lach (miejsce 10 do lat 16). O ile wynik Krzysia można uznać za zwiastun przyszłych sukcesów, o tyle występ Oli pozostawia niedosyt. Dwie porażki na finiszu...deja vu można by rzec.

Nie sposób jednocześnie nie wspomnieć o trenerach, którzy w tych osiągnięciach mają przecież niezaprzeczalny swój udział.
Mistrzyni Europy współpracuje z Aleksandrem Kachurem, z tym samym, z którym współpracuje również Oliwia Kiołbasa. Za sukcesem Jasia, który od jakiegoś czasu tworzy trzon Wojtaszek Comarch Teamu, stoi tytaniczna praca Leszka Ostrowskiego. Marcel Kanarek z "niejednego pieca jadł", ale bez wątpienia owocuje dawniejsza współpraca z Piotrem Mickiewiczem.

Malkontenci powiedzą, że jak na 53-osobową grupę zawodników reprezentujących kraj, dorobek w postaci 3 medali to mało. Pamiętajmy jednak, że nie każdy na MEJ jechał po medal. Spora część zawodników miała za cel zdobycie doświadczenia, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. To prawda, że kilku zawodników, na których mocno liczyliśmy, minęło się z formą. Na szczęście w Albenie znaleźli się "zmiennicy".

A sukces Alicji to prawdziwa rewelacja.
Nie tylko dlatego, że zdobyła złoty medal, ale również dlatego, w jakim stylu to uczyniła! Proszę obejrzeć jej partie.
Szybki rozwój, konsolidacja sił, atak, ofiary i mat!

-------

Ps.
Tylko jeszcze te piekne zagrania potrzeba pokazywac na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego... czasem komentowac.
--- Cel najwazniejszy --- promowac szachy i nie wstydzic sie Szachow
------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 11:50, 27 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 22:54, 29 Wrz 2011    Temat postu:

--------------

czwartek, 29 września 2011Pozytywny odbiór i komentarze dotyczące naszej pracy: bloga i magazynu szachowego


Chciałbym się podzielić krótką refleksją związaną z pozytywnym odbiorem i komentarzami dotyczącymi naszej pracy: bloga i (najnowszej naszej inicjatywy) magazynu szachowego.


Coraz więcej osób cieszy się oraz pozytywnie odbiera naszą pracę: zarówno wiadomości na blogu jak też te zamieszczane w magazynie szachowym (już za tydzień kolejny!) znajdują uznanie u naszych odbiorców. Są nimi przede wszystkim osoby, które dopiero niedawno weszły do krainy szachowej, jednak bywają także odbiorcy, którzy już dłuższy czas nie grywają, ale lubią sobie "coś ciekawego czasem poczytać".
Jest nam niezmiernie miło, że nasz wysiłek jest coraz częściej doceniany. (mam na myśli wszystkich, którzy pomagają mi w tym, aby WSPÓLNIE tworzyć i dzielić się z innymi naszą pasją, doświadczeniem i wiedzą). Przypomnę, że nie robimy tego dla pieniędzy, lecz po to, aby innych uszczęśliwiać czy chociażby dawać odrobinę relaksu, odprężenia, radości... a to, że dzięki szachom, to chyba widać gołym okiem, prawda?


Jeśli chcecie także mieć swój udział w popularyzowaniu naszei idei (misji), to wystarczy, że będziecie innym polecać naszą stronę: czy to poprzez podanie linka na własnej stronie czy blogu, czy też poprzez tzw. pocztę pantofolową czy w jeszcze inny sposób... to już zależy wyłącznie od was. Im więcej osób będzie wiedziało gdzie można znaleźć coś ciekawego oraz wartościowego, tym lepiej. Nie robimy tego wyłącznie dla samych siebie, lecz dla szachowej społeczności (zwłaszcza tych na najniższym szczeblu) jak i ludzi, którzy chcą się przekonać do szachów.


Mnie osobiście najbardziej cieszą pozytywne reakcje związane z osobami autorów czy też odbiorców: coraz częściej padają (od różnych osób) zwroty w stylu:


"fajnie, że można to sobie czytać i często jest coś nowego", "dobrze, że robisz coś dla innych za darmo", "Pozdrawiamy gorąco, życząc dalszych sukcesów", "oczywiście będzie mi miło jeśli zechcesz publikować moje prace", "jak najbardziej zgadzam (i jednocześnie cieszę) się, aby promował Pan w ten sposób szachy", "oczywiście także chciałbym jakoś pomóc w tym projekcie/działaniu", "fajna inicjatywa, na pewno innym się przyda", "gratulacje, ciekawy pomysł", "zdaję sobie sprawę, że jest (było) to bardzo czasochłonne przedsięwzięcie", "rzadko się zdarza, aby ktoś bezinteresowanie robił coś dla innych - super pomysł"


Z pewnością jest to dla nas dodatkowy sygnał, że to co RAZEM robimy jest ważne, potrzebne i ciekawe. Dodam, że robimy to jak najbardziej interesownie - każdy z nas ma nagrodę: radość oraz satysfakcję z tego, że pomaga i wspiera innych, daje cenne pomysły czy też pokazuje korzyści jak i piękno szachów...



Nawet tak znany popularyzator szachowy jak Pan Władysław Obierak - błyskawicznie zauważył, że całą dostępną energię chcę przeznaczyć na edukowanie i promowanie szachów (oraz korzyści z nich płynących) za pomocą magazynu szachowego jak i bloga.


To, że Tomasz ochodzi [z forum] to Władka zasługa.
Poradzilem mu pisać [publikować] Relaks Szachowy i poważną książkę szachowa, która będzie reklamowala Szachy. Przekomarzanie sie z szachistami co o szachach mało wiedzą, to strata energii tak utalentowanego publicysty szachowego jakim jest Tomasz.


Dziękuję za te ciepłe słowa. Mogę zapewnić, że najpierw będziemy chcieli rozkręcić nieco magazyn szachowy, a jak już to będzie sprawnie szło, wówczas spróbujemy opracować książkę szachową - opartą o nowoczesną metodykę nauczania: minimumów słów - maksimum treści. Nie za tydzień, nie za miesiąc, ale za pół roku, rok albo dwa.

Warto jeszcze nadmienić, że informacje zawarte na blogu mogą być także ciekawe dla osób, które nie mieszkają w Polsce (a ściślej: nie łączą się ze stroną z tego kraju). Poniżej można zobaczyć małe zestawienie krajów oraz przeglądarek i systemów z jakich korzystają odbiorcy tej strony.

-------------------------

--- Konkurs samomatow --- Seria Trzecia ---- ROZWIAZANIA

--------- Pomocnik w 2 posunieciach -- h#2 --- ponizej --- Szach - mat

_____1______2

Mat pomocniczy w 2 posunieciach -- h#2 ---- diagram -nr.2 --- pomocniczy
Rozwiazanie. --
1. Hb3!! --- Kc7! -- 2. Kd5!+ --- Sd6! -- mat ---Siatka matowa -- jest potrzebna

---- Konkurs samomatow

3__4

Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- ------ Samomat w 2 posunieciach -- S#2
Trzeba zagrac Wieza ,
by Goniec _h1 - pieknie matowal. --- W samomacie , rowniez Goniec matuje

Rozwiazanie
dwuchodowki
------ Rozw.Samomata -- 1. Wf7! --- dxe4 -- 2. Hb3+ -- Kxb3 - mat

1. Wh4!--- Zugzwang
1. Wh4 -- Sc4 --- 2. Kg4 # --- blokada pola krolewskiego -- _Sc4 --- 2. Kg4 -- mat
1. Wh4 -- c5 ----- 2. Kf2 # --- blokada pola krolewskiego -- _c5 ---- 2. Kf2 --- mat
1. Wh4 -- d6 ----- 2. Kg3# --- blokada pola krolewskiego -- _d6 ---- 2. Kg3 -- mat
1. Wh4 -- dxe6 --- 2. Ke2# -- blokada pola krolewskiego -- _e6 --- 2. Ke2 -- mat

Piekne zadanie szachowe -- W sumie ta dwuchodowka ma 9 siatek matowych.

---------------

Czwarta SERIA zadan -- Na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

1___2

Mat w 2 posunieciach ----- #2 ------- -------- Diagram ---- 2 -- Siatka matowa
---------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 23:15, 29 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 23:02, 29 Wrz 2011    Temat postu:

----

---- Dwuchodowka do rozwiazania

1______2

Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 8 Rozwiazan -- ------ ----- mat w 2 pos. ---- #2 --

---------------

Osiem rozwiazan ---- 17 siatek matowych!

------------ ------------------------------


Dwuchodowka edukacyjna -- z rozwiazaniem

Autor: Ottavio STOCCHI



Mat w 2 posunieciach --- #2 ----

--Maty przygotowane

1. ... Hxd5 --- 2. Sf3 ---- mat
1. ... Wxd5 --- 2. Gb2 --- mat
1. ... Gxd5 ---- 2. Sc6 --- mat
1. ... Sxd5 ----- 2. h8=Goniec --- mat
Po wstepie 1. Wc5- Wc4! --- Diagram nizej
------------------


Pozycja po 1 posunieciu 1. Wc4! -- grozi -- 2. Hxe6 -- mat
------------

Rozwiazanie

1. Wc4 -- grozi -- 2. Hxe6 --- mat
1. ... Hxd5 ---- 2. Sxg6 --- mat
1. ... Wxd5 ---- 2. Gxf4 --- mat
1. ... Gxd5 ----- 2. Hc7 ---- mat
1. ... Sxd5 ------ 2. Sd7 ---- mat
--------------
Mat dodany 1. Wc4 -- Kxd5 --- 2. Hc5 -- mat
-------------------
Prosze zobaczyc siatki matowe z gry przygotowanej ( po biciach na _d5 )
i porownac z matami w grze rzeczywistej 1. Wc4! ( rowniez po biciach na _d5 )
---------------

Redaktorzy czasopism szachowych maja reklamowac i uczyc Szachow , bo apele o kupowanie tychze czasopism nie bedzie mialo odzewu , jak Szachisci nie beda rozumiec szachow na podstawowym poziomie.
Swoja droga w czasopismach szachowych edukacji jest stanowczo za malo
W czasopismach mamy za duzo tabel , fotek i reklam ... szachista kupi czasopismo ktore po dwoch dniach juz lezy na polce bo nie ma co tam ogladac.

===


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 11:02, 30 Wrz 2011    Temat postu:

-------
---- Dzis na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Autor: Andrej LOBUSOV

1____2

Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- diagram -- 2 ---- rozwiazanie zludne --- 1. We7

Rozwiazanie zludne

1. We7? -- grozi -- 2. Gxd4 -- mat
1. We7 --- Wg4 -- 2. Ga6! --- mat
1. We7 --- Wxd3 -- 2. Ge6! -- mat
1. We7 --- Sc2 ----- 2. Hb3 --- mat
Ale jest -- 1. ... Gg7!! --- brak mata

----------------
-------- Rozwiazanie

Po 1. We3! -- grozi --- Gxd4 -- mat
--------
Rozwiazanie

1.We3! --- grozi -- 2. Gxd4 - mat
1. We3 --- Wg4 --- 2. Gf7 --- mat
1. We3 --- Gg7 --- 2. Ge6 --- mat
1. We3 --- Sc2 --- 2. Hb3 --- mat
---
Jeszcze jedno zludne rozwiazanie ----
1. Wf5? --- grozi -- 2. Gxd4#
1. Wf5 ---- Gg7 --- 2.Ga6! -- mat
1. Wf5 --- Wxd3 -- 2. Gf7 -- mat
ale jest -- 1. ... Wg4! ---- brak mata
----------
Jak widac z tych przykladow -- na rozwiazujacego te zadania czekaja zawsze niespodzianki.
---- Zludne rozwiazania
--


Maly trening w matowaniu!

Autor : Samuel Loyd
American Chess-Nuts 1867 , La Strategie 1867



-- Mat w 2 posunieciach ---- #2 ----- jakie jest 1 posuniecie?

-----


Oto jedna z siatek matowych --- 1. ... Kd5 2. He4 -- mat
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 11:37, 30 Wrz 2011    Temat postu:

----------==

[link widoczny dla zalogowanych]

Pod tym adresem sa zadania z Mistrzostw Swiata we Wloszech

===

Wielochodowka _ miniatura

Gleb Zachodjakin , 1966 ------- pozycja matowa---

1__2

Mat w 7 posunieciach > #7 ----- pozycja matowa ---

Posuniecia czarnych latwo policzyc , bo pion wykonuje 6 posuniec
by dorobic Hetmana.. Teraz tylko posuniecia bialych rozszyfrowac...
W ksiazce V. Czepieznego jest , az 40 miniatur G.Zachodjakina.
-------------

wersja Wladka -------------------- siatka matowa -----
1__2

Mat w 6 posunieciach -- #6 --------- siatka matowa ----

1. Kf5! -- f6 -- 2. Ke4! -- f5+ -- 3. Kd3! lub ( Kd4 w zadaniu #6 )
----
Program szachowy [link widoczny dla zalogowanych] pewno pomoze rozwiazac.

----------


Konkurs drabinkowy dwie wersje zadania

2

Mat w 2 posunieciach -- #2 --- 1. Gc2! ---- mat w 2 posunieciach -- #2 --- 1. Hb1!

-------
-- Diagram nr.1 ---- Dwa bialo-polowe Gonce.

Po wstepie 1. Gc2! -- mamy pozycje symetryczna
Rozwiazanie rowniez symetryczne...

------
Diagram nr.2

Po wstepie 1. Hb1! -- mamy zadanie konkursowe , oraz 6 przepieknych wariantow...
-------
1. ... Kxd5 -- 2. Ha2 -- mat
1. ... Kxf5 --- 2. Gh3 -- mat
--------------
1. ... Gxd5 -- 2. Sc5 --- mat
1. ... Gxf5 --- 2. Sg5 --- mat
---------------
1. ... Gxf3 --- 2. Sf4 ---- mat
1. ... Gxd3 -- 2. Sd4 ---- mat
------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 12:15, 30 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 14:26, 30 Wrz 2011    Temat postu:

----------
Wypowiedz dzialacza szachowego ze Szczecina -- Roberta

W jakimś stopniu jestem promotorem szachów, więc przez te parę lat (niewiele) zobaczyłem to i owo.

1. Szachy to sport, który nie ma kibiców. Nie ma i mieć nie będzie, gdyż oni po prostu biorą udział w turnieju/widowisku.
2. Relacje prasowe pomimo iż trafiają do szerszej rzeszy ludzi, to jednak większości z nich nawet nie chce się tego czytać. Mało jest osób, które czytają rubryki sportowe od deski, do deski. Osobiście też nie czytam np artykułów o piłce ręcznej, hokeju i innych dyscyplinach, które mnie nie interesują.
3. Relacje TV docierają do najszerszej ilości odbiorców nie zainteresowanych szachami w taki sam sposób, jak wtłacza się ludziom m jak miłość i inne "interesujące" programy. Co ciekawe, po nagłośnieniu w TV sprawy fenomenu z Polic, ludzie których dzieci dopiero dziś stawiają pierwsze kroki, pamiętają wydarzenia polsatu i nie odbierają tego negatywnie, a raczej jako ciekawostkę (ludzie uwielbiają sensację)
4. Radio. Nasz prezes kilkukrotnie był zapraszany na antenę i odbiór przez innych był bardzo pozytywny. Nie dalej jak 2 tygodnie temu jeden z rodziców chłopca, który dopiero grał swój pierwszy turniej mówił, że ok 2 lat temu słyszał jego wywiad i był dla niego interesujący, zrobił na nim duże wrażenie. Tematem przewodnim było co może robić dziecko w okresie wolnym od szkoły, czy coś w tym rodzaju.
Radio, mogłoby świetnie promować szachy, pod warunkiem, że mówiłoby się o ich wpływie na osobowość, rozwój, o towarzyszących podróżach, nawiązywaniu wielu znajomości itd. Wtedy każdy chętnie o nich posłucha.
5. Internet to idealne medium dla szachów. Nie jest prawdą, że jest dla zainteresowanych. Dziś portale sportowe są równie popularne co gazety drukowane, a więc internet może spełniać tę samą rolę, co prasa drukowana.
6. Władek z Chicago zasłużył na oddzielny punkt. Niestety to medium dociera głownie do zainteresowanych, a wręcz zainteresowanych jedną z pochodnych dyscyplin gry w szachy - kompozycją. Zgodzę się, że nauka szachów powinna się odbywać przy pomocy diagramów, ale z popularyzacją nie ma to nic wspólnego. Po prostu dla laika, pozycja z partii szachowej jest równie abstrakcyjna, co skomplikowany wzór chemiczny lub matematyczny (widział ktoś promocję chemii luyb matematyki poprzez pokazywanie w gazetach wzorów?).

Problem popularyzacji szachów jest bardzo skomplikowany i można to robić na przeróżne sposoby. Gdyby wziąć pod uwagę "wszystko", to można by stworzyć potężną pracę na kilkaset stron.
Szachy promuje się na przeróżne sposoby, ale robi się to w sposób niespójny. Najpierw konieczna jest strategia - np. Wrocław na szeroką skalę uczy szachów w przedszkolach. Większość z tego sportu odejdzie, ale jak będzie rozumiał o co chodzi, to w przyszłości będzie potencjalnym czytelnikiem czy też nawet sponsorem.
W naszym środowisku brakuje koncepcji. Iść w elitarność czy może w upowszechnianie? Golf jest sportem mało medialnym, nawet mniej niż szachy, ale jednak elitarność dyscypliny gwarantuje im bardzo bogatych sponsorów. Niedawno w Szczecinie odbywał się turniej golfa dla amatorów. Prasa oczywiście to olała, ale oni sobie poradzili - oblepili na kilka tygodni cały Szczecin plakatami na potężnych bilbordach, gdzie reklamowali sponsorów. Proste, prawda?. Sponsor dostaje co chce i my też!
Kolejny przykład to tenis ziemny. Sport elitarny, którym mało kto się interesuje. W Szczecinie co roku odbywają się duże turnieje - kibiców jest jak na lekarstwo (porównywalnie tylu co w szachach), dopiero na ostatnie decydujące rundy stadion się wypełnia, ale mimo to, sponsorów nie brakuje. W tym przypadku postępują podobnie - są bilbordy, setki plakatów rozwieszonych w środkach komunikacji miejskiej oraz wykupione miejsce w prasie na relacje z tych imprez.

Co sie poprawilo w promocji Szachow w Polsce przez te 2.5 roku?

--
Dwuchodowka edukacyjna _ nauka matowania



Mat w 2 posunieciach -- #2 -- osiem ( 8 ) rozwiazan.
-------------
Rozwiazania
1. Gh6+ --- Kc5 --- 2. Gxf8 --- mat
------------
1. Ge1+ --- Kc5 --- 2. Wd5 --- mat ------ ----- Diagram -- 7
-------------
1. Gc1+ --- Kc5 --- 2. Ga3 --- mat
--------------
1. Gg5+ --- Kc5 --- 2. Ge7 --- mat ------ ------ Diagram --- 3
-------------
1. Gf4+ ---- Kc5 --- 2. Gd6 --- mat
------------
1. Gc3+ --- Ke7 --- 2. We8 --- mat ------ ------ Diagram -- 6
------------
1. Ga5+ --- Ke7 --- 2. Gd8 --- mat
------------
1. Gb4+ --- Kc7 --- 2. Gd6 --- mat ------- ------ Diagram -- 4
--------

Siatka matowa 1. Ga5+ Ke7 2. Gd8 - mat --- siatka matowa --- 2. Ge7 -- mat

3
==------- diagram ----------- nr.2 ----------- ---------- diagram -------- nr.3



Siatka matowa - 1. Gb4+ Kc7 2. Gd6 # --- siatka matowa - 1. Gf4+ Kc5 2. Gd6 mat

5
------------- diagram ---------- nr.4 ------------- -------- diagram ------ nr.5 ---


----- Siatka matowa -- We8 -- mat ------ ------ siatka matowa --- Wd5 -- mat

7
------------ diagram ---------- nr.6 ------------- ---------- diagram ----- nr.7 ---


Siatka matowa - 1. Gc1+ Kc5 2. Ga3 -- mat ---- siatka matowa -- 2. Gxf8 -- mat

9
--------- -- diagram ----------- nr.8 ------------- ----------- diagram ---- nr.9 ---
-------------
Rozwiazania
1. Gh6+ --- Kc5 --- 2. Gxf8 --- mat ------ ---- Diagram -- 9
------------
1. Ge1+ --- Kc5 --- 2. Wd5 --- mat
-------------
1. Gc1+ --- Kc5 --- 2. Ga3 --- mat ------ ----- Diagram -- 8
--------------
1. Gg5+ --- Kc5 --- 2. Ge7 --- mat
-------------
1. Gf4+ ---- Kc5 --- 2. Gd6 --- mat ------ ------ Diagram -- 5
------------
1. Gc3+ --- Ke7 --- 2. We8 --- mat
------------
1. Ga5+ --- Ke7 --- 2. Gd8 --- mat ------ ----- Diagram --- 2
------------
1. Gb4+ --- Kc7 --- 2. Gd6 --- mat
------

8 siatek matowych na diagramach --- reklama szachow -- edukacja szachowa.

Tyle sie poprawilo w promocji szachow , ze jest dyskusja pomiedzy FM J. Konikowskim , a GM M. Bartlem.
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 14:31, 30 Wrz 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 9:35, 01 Paź 2011    Temat postu:

-------

-- To mozna zobaczyc na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Autor : Laimons MANGALIS


Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- 1. Se5!

Rozwiazanie

1. Se5! grozi --- 2. Hxd6 -- mat
1. ... Kd5 --- 2. Gc4 -- mat
1. ... Ke7 --- 2. We8 -- mat
1. ... Ke5 --- 2. Gxf3 -- mat
1. ... Sf7 ---- 2. Sxf8 -- mat
1. ... Se4 ---- 2. Gc4 --- mat
1. ... Sb7 ---- 2. Sg5 --- mat
-------------
Fantastico!!
-------------------
Urok Szachow! nawet w dwuchodowkach.

----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 9:45, 01 Paź 2011    Temat postu: Re: Szachowy Relaks

--------------------
-------
GM Dr John Nunn

World Problem Solving Championship 2011 – Solutions

26.09.2011 – In his report on the competition, which was won by 19-year-old Kacper Piorun, the second-placed solver, GM Dr John Nunn, presented a selection of problems which the competitors had to face. Today he presents the solutions, in the unique explanatory style that has made his many chess books so popular. Studying his notes allows you to delve into the magical world of chess problems.
---------------
[link widoczny dla zalogowanych]
---------------
Solverowcy _ 2011

Wielka trojka

- Kacper Piorun -- Mistrzem Swiata
John Nunn -- wicemistrzem Swiata
Piotr Murdzia -- brazowy medal

---------

Autor : Slobodan Mladenovic
4.hm Probleemblad 1987, --- 06.09.2011
[Nunn,John]
1____2

Mat w 2 posunieciach -- #2 ---- Diagram -- 2 --- rozwiazanie. 1. Sd5!

Gra przygotowana
1. ... Wd6 --- 2. He4 -- mat
1. ... f3 ----- 2. g4 ---- mat
----------------------------
- Rozwiazanie
1. Sd5! -- zugzwang
1. Sd5! --- Ke4 - 2. Gg6 -- mat ---- wiazany Goniec _e6
1. ... Wd6 ----- 2. Se7 --- mat
1. ... Sbxd5 --- 2. Hb1 #
1. ... Scxd5 --- 2. Hh7 #
1. ... Gf7 ----- 2. We5 #
1. ... f3 ------ 2. Sg3 #
-------------------------
W konkursie MS -- trzeba rozwiazac 3 takie dwuchodowki - czas 20 minut
----------------
-------

-- To mozna zobaczyc na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

Autor : Laimons MANGALIS


Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- 1. Se5!

Rozwiazanie

1. Se5! grozi --- 2. Hxd6 -- mat
1. ... Kd5 --- 2. Gc4 -- mat
1. ... Ke7 --- 2. We8 -- mat
1. ... Ke5 --- 2. Gxf3 -- mat
1. ... Sf7 ---- 2. Sxf8 -- mat
1. ... Se4 ---- 2. Gc4 --- mat
1. ... Sb7 ---- 2. Sg5 --- mat
-------------

Super! --- nauka matowania...
-------------------
Urok Szachow! nawet w dwuchodowkach.

----
-

Szachowy relaks

Plany na następne wydania newslettera zwanego Szachowym Relaksem dla każdego chętnego
Powoli gromadzę pomysły oraz sprawdzam wszystkie dostępne materiały, które będę mógł wykorzystać. Planuję, że na pewno zwiększy się ilość zadań z dziedziny kombinacji oraz kompozycji (prawdopodobnie będzie ich w każdym numerze ok. 30-40) oraz kilka ciekawych studiów szachowych. Dodatkowo jeśli doby mi wystarczy, to spróbuję także zrobić coś w rodzaju mini-kursu podstawowych końcówek oraz wszystkich motywów kombinacyjnych - omawianych pojedyczno. Do tego jeszcze jakieś ciekawostki i ciekawe cytaty oraz porady szachowe. Kolejny numer planuję zrobić na ok. 20-25 stron, więc z pewnością czeka mnie dużo pracy. Niemniej mam pomysły, materiały oraz świadomość tego po co (i dla kogo) to robię, więc dam radę. Najwyżej trzeba będzie lekko poszerzyć dobę Smile.


Chcę poinformować, że biuletyn będzie także zawierał polemiczne artykuły dotyczące szachów oraz rozwoju szachowego i treningu. Wszystko wskazuje również na pojawienie się treści o charakterze promocyjnym - czyli korzyści z szachów i dlaczego warto grać oraz rozwijać się dzięki szachom. No i powinno także pozostać to co obecnie czyli schematy matowe, porady szachowe jak też opisy książek. Rzecz jasna będzie także szachowy deser - czyli dwuchodówki. Zapraszam i zachęcam do tego, aby się przyzwyczajać do ich rozwiązywania, bo zamierzam w niedalekiej przyszłości dawać także trzychodówki! No i wypróbuję także nowy sposób przekazywania wiedzy - za pomocą mniejszej ilości słów, a większej ilości diagramów, obrazów i znaków. Mam nadzieję, że będzie to z pewnością bardziej stymulujące i zachęcające do własnych poszukiwań i odkrywania tego co już dawno zostało zapisane na kartach historii szachowej.


Przy okazji podkreślę jeszcze, że nasz newsletter (biuletyn) szachowy ma być i będzie różnych od pozostałych, które się ukazywały i ukazują. I to zarówno w treści jak i formie (sposobie przekazu). Osoby, które będą na bieżąco go czytywały i zastanawiały się nad tym co (i dlaczego) jest w nim (w takiej formie) zawarte... mogą liczyć na ciekawą intelektualną oraz także emocjonalną przygodę. Niektóre osoby mogą zostać pobudzone emcjonalnie po tym jak dowiedzą się kto, jak i dlaczego wydaje ten biuletyn, a tym bardziej wtedy, gdy przeczytają kilka artykułów polemicznych związanych z szachami. Na pewno będzie kilku sympatyków tego pomysłu (newslettera), a także wielu zagorzałych przeciwników, malkonentów oraz nieudaczników, którzy w myśl przysłowia "sami nie zrobią i innemu też nie będą dawali zrobić". Ogólnie będzie dobra zabawa jak i wiele (kontrowersyjnych) dyskusji związanych z tą publikacją.
Wszystkich pomysłów nie będę zdradzał, ponieważ wówczas nie byłoby wyczekiwania i zastanawiania się nad tym co będzie następnym razem Wink. Mogę tylko powiedzieć, że gdybym chciał przekazywać wyłącznie wiedzę (w czystej postaci), wówczas musiałbym wydawać publikację objętości 1 lub 2 stron... w której byłyby zawarte linki i adresy do źródeł w których można się wszystkiego dowiedzieć. Obecnie jest dostępnych około co najmniej 6-8 tysięcy pozycji szachowych (angielskich, rosyjskich, polskich, niemieckich, francuskich, hiszpańskich, włoskich), a prócz tego kilka tysięcy stron szachowych oraz kilkaset z blogami i forami. Wystarczyłoby zatem podawać tylko namiary na konkretne źródła w Internecie lub miejsca w pozycjach drukowanych (książkach, czasopismach, zbiorach zadań i innego rodzaju).
------------------------
[link widoczny dla zalogowanych]

Tu wiecej
-------

Dwuchodowki > #2 , proste i pouczajace

_2_3

Mat w 2 posunieciach rozwiazywanie w zadan przy kazdej okazji...
w tramwaju , w kawiarni ...


_5_6

Mat w 2 posunieciach > #2

_8

Mat w 2 posunieciach

-------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 16:33, 01 Paź 2011    Temat postu:

sobota, 1 października 2011UON - czyli newsletter poświęcony ciekawym i nietypowym zagraniom debiutowym
UON - czyli newsletter poświęcony ciekawym i nietypowym zagraniom debiutowym. Polecam, gdyż jest to lektura na kilkadziesiąt dobrych miesięcy - pomimo, że ciekawych wydań jest obecnie jedynie niecałe 20 (polecam szczególnie od numeru 11, gdyż wcześniejsze niestety nie są zbyt wysokiej jakości). Zwykle ukazuje się 3 (do 4) numerów rocznie. Jest on bezpłatny, lecz pomimo tego w najlepszych wydaniach są znakomite analizy, partie oraz komentarze (niekiedy twórców danego gambitu). Chyba najbardziej znanym i jednocześnie grywalnym na różnych poziomach pozostaje "Gambit Halloween" (nr 13).
Dodam, ze na stronie Marcina Maciągi (bardzo silny amator, który pasjonuje się tym gambitem) można było zapoznać się z polskim opracowaniem dotyczącymi właśnie tego niesamowitego gambitu.




Czym jest ten skrót? Otóż UON - Unorthodox Openings Newsletter, czyli w wolnym tłumaczeniu: Newsletter poświęcony ortodoksyjnym (nietypowym, kontrowersyjnym) debiutom. A gdzie można znaleźć te wydania? Są one na poniższej stronie: [link widoczny dla zalogowanych]



Zdjęcia z okładek newslettera UON - numery od 11 (lewy górny róg) do 29 włącznie (prawy dolny).
o 10/01/2011 05:41:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

Strategia i taktyka - jakie ważne związki zachodzą między nimi?
Taktyka to pojedyncze ogniwo łańcucha, zaś cały łańcuch to strategia. Taktyka wymaga dobrego wzroku (oraz umiejętności liczenia i oceny wariantów), natomiast strategia - dobrego myślenia (zdolności przewidywania).


Te oraz inne cytaty krążą wokół pojęć strategii i taktyki. Zastanówmy się jaki może być związek między nimi: czy strategia zastępuje taktykę czy też odwrotnie? Czy szachy to rzeczywiście aż "99% taktyki"? (jak niektórzy uważają - ja całkowicie się z tym nie zgadzam).


Dla mnie nadrzędną pozostaje strategia - plan tego co należy wykonać w danej pozycji. Nie są to ani chwilowe zachcianki, lecz raczej ogólny zarys tego do czego należy dążyć, czego unikać i w jakim kierunku powinna się rozwijać akcja. Natomiast taktyka jest niejako "na usługach strategii" - zwłaszcza wówczas, gdy pozycja nabiera charakteru "pozycji nasyconej taktycznymi możliwościami".


Teraz pomyślmy: czy należy negować taktykę i zajmować się wyłącznie strategią? Moim zdaniem absolutnie nie. Zwłaszcza z uwagi na to, że w pozycjach, które nie mają charakteru zamkniętego - bardzo często pojawiają się taktyczne możliwości: niekiedy są proste uderzenia, a czasami bardzo złożone kombinacje. Dlatego należy coraz bardziej rozwijać "taktyczne oko", ponieważ im lepszą dysponujemy taktyką, tym łatwiej będzie nam wybierać jak najlepszą strategię. Oczywiście na początek będą to schematy matowe, następnie pozycje typu mat w 1,2,3, a kolejno pozycje w których można wygrać figurę czy w końcu piona. Dalszy etap to pozycje bardziej skomplikowane i mające wiele możliwości - wówczas należy ocenić każdy sensowny wariant (gry) i wybrać ten, który uważamy za najlepszy. Na końcu są tak zwane kombinacje pozycyjne: czyli uderzenia mające na celu nie wygranie materiału, lecz osłabienie pozycji przeciwnika (np. zdwojone piony, uzyskanie silnego skoczka w obozie przeciwnika, itp.).
Dlaczego wielu autorów twierdzi, że "szachy to w 99% taktyka"? Według mnie chcą oni w ten sposób podkreślić, że jest to bardzo ważny element w szachach i konieczne jest jego stałe doskonalenie. Osobiście zgadzam się z tym ostatnim, lecz nie twierdzę, że szachy to niemal wyłącznie taktyka: owszem - jest ona ważna, ale jednak bez odpowiedniej strategii, sama taktyka może być zupełnie nieprzydatna. Są bowiem pozycje w których należy zdecydować w jaki sposób i gdzie ustawić swoje figury, tak aby wyhamować atak przeciwnika czy też nie dać mu otworzyć pozycji z korzyścią dla niego. Wówczas taktyka na niewiele się przyda. Niemniej im wyższy poziom "taktycznego wzroku" posiadamy, tym łatwiej będzie nam sprawdzać (i odrzucać) strategie (plany), które nie będą zbyt korzystne dla nas.


No i najważniejsze: bywa tak, że "taktyka przeważa strategię" - czyli jeśli poprzez ocenę wariantów gry uda nam się znaleźć forsowny łańcuch ruchów, który spowoduje uzyskanie przez nas przewagi (trwałej), wówczas nie należy się przejmować tym, że naginamy (czy łamiemy) zasady strategii.


Dla mnie szachy to obecnie 70-75% strategia, zaś 25-30% taktyka. Niemniej bywają pozycje (a także całe partie), w których partia to niemal 90-95% taktyka: w takim wypadku strategia nie jest konieczna, gdyż wszystko rozstrzyga się za pomocą fajerwerków (uderzeń taktycznych). Nie lubię wygrywać partii za pomocą "siłowych rozwiązań" - znacznie więcej satysfakcji przynosi mi rozgrywanie pozycji w których stopniowe manerwowanie i lepsze ustawienia figur oraz pionów spowodują, że przeciwnik będzie coraz bardziej zmuszony oddać przestrzeń czy też materiał. Wówczas taktyka i drobne kombinacje służą tylko temu, aby przeciwnik nie wyrwał się z naszego uścisku (czyli, aby nie uzyskał lepszej pozycji dzięki "sztuczkom taktycznym").


Podsumowując: systematycznie szlifuj taktykę, (aż osiągniesz poziom 2100-2200), lecz w międzyczasie stale ucz się o elementach strategii, planowania i tzw. pozycyjnej gry. Często właśnie dzięki temu udaje się bardzo mocno wyhamować atak przeciwnika oraz uniknąć pogorszenia pozycji na skutek dynamicznej i agresywnej (lecz nie do końca poprawnej) gry.

o 10/01/2011 02:14:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

piątek, 30 września 2011Niesamowita partia Nokia-Voslak: panie Pawle - po tym małym błędzie... mat w 105 ruchach będzie!
Poniżej rozegrana między nami partia (niestety kolega był zbyt śpiący i rozkojarzony najbliższym ważnym wydarzeniem, aby był w stanie grać do końca dokładnie). Po 20...Rd8 silnik pokazuje przewagę białych w wysokości +6 [na głębkości 23 deep: 21. e6 fxe6 22. Rxe6 Kh8 23. Qxd7 Rg8 24. Re7 Qh5 25. Qd4 Qf3 26. Qe4 Qxe4 27. Rxe4 Bc8 28. Rae1 Bf5 29. Re7 a5 30. c3 b5 31. Kf2 a4 32. R1e5 Bd3 33. Re8 Bc4 34. Ke3 h6 35. Rxg8+ Kxg8 i reszta już banalna], tak a więc już nastąpiła lekka wygrana z uwagi na gruby błąd czarnych.

Oto oryginalna (dość krótka) partia:




Poświęcenie na d5 (skoczka i gońca za W+2piony) zrobiłem po to, aby pomęczyć Pawła w końcówce (planowałem po wymianie hetmanów i wież - męczyć konia i gońca, aby straciły koordynację, a przynajmniej wybronić się na remis w najgorszym przypadku). Później już brak realnej kontry sprawił, że partia była prosta do wygrania. Nawet zagrałem 26.Qxb6, gdyż chciałem zobaczyć jak będzie szła realizacja przewagi 3 wolnych pionów - jednak mój przeciwnik nie skusił się na odbicie jakości (i słusznie). W zamian za to po chwili wymusiłem wymianę hetmanów (po zrobieniu podwójnego uderzenia), no a potem już było z górki.


Poniżej natomiast jest kilkugodzinna analiza - jak dla mnie dość przekonująca. Nie jest to co prawda dowód ostatecznej siły (to nie tablice Nalimowa). Niemniej po długotrwałych analizach na moim średnim sprzęcie (jedynie 2GHz procesor) okazuje się, że po 17...cd5 (pobicie skoczka pionem) wchodzi mat w 105 ruchach!* Wiem, że na pierwszy rzut oka może to się wydawać mało realne, jednak zapraszam do przejrzenia analizy Houdiniego (tzw. składanej analizy, ale myślę, że naprawdę wysokiej jakości).



Ktoś z was sobie wyobraża w partii turniejowej, aby przeciwnik powiedział: "uuuu... to już duża niedokładność, a nawet błąd. Tu będzie mat w 100 ruchach!" Smile


* - pewnie na dużo silniejszym sprzęcie zostawionym na kilka dni na analizę (składaną) mogłoby się okazać, że do mata jest 110-120 ruchów, jednak to nie zmienia faktu, że obecne silniki pokazują grę na poziomie mistrza świata (za wyjątkiem bardzo trudnych strategicznie pozycji, których mogą jeszcze zupełnie nie rozumieć).
o 9/30/2011 03:27:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

czwartek, 29 września 2011Dan Heisman poleca - zrób sobie Test Taktyczny Baina w mniej niż 20-30 minut
Sprawdź swoją siłę taktyczną - czyli Dan Heisman (instruktor szachowy z USA) poleca (moim zdaniem bardzo ciekawy i prosty artykuł/test po angielsku). Myślę, że każdy z was bez problemu da sobie z nim radę.


Tutaj jest link do tego artykułu (w PDF):
[link widoczny dla zalogowanych]


Polecam najpierw przeczytać instrukcję, aby sobie zmierzyć poziom siły taktycznej - nazwanej przez Dana Heismana: *The Bain Rating Tactics Quiz


1. Black to play and win

[FEN "r1br2k1/ppb1qppp/1np2n2/8/P2NP3/2N4P/1PQ2PP1/R1BR1BK1 b - - 0 1"]

2. White to play and win

[FEN "r5k1/5ppp/5n2/6r1/p5q1/8/P3RP2/1B2RK1Q w - - 0 1"]

3. White to play and draw

[FEN "1k1r4/pp3QRR/8/2n5/8/8/PP1q1r1p/1K6 w - - 0 1"]

4. White to play and win

[FEN "3r3Q/pb1qkpp1/1p2pb1p/8/3N4/P3B3/1P3PPP/1Br1R1K1 w - - 0 1]

5. White to play; find the easiest win

[FEN "5k2/6b1/2p4p/P1pr4/2Q5/1P4P1/2P4P/7K w - - 0 1"]

6. White to play and win

[FEN "r4bkr/pppq2pp/2n5/1B1pp3/8/2NP4/PPP2PPP/R2Q1RK1 w - - 0 1"]

7. White to play and win

[FEN "1k3r2/1pp5/pb2Q2P/4R3/1P6/P5BP/5P1K/5q2 w - - 0 1"]

8. Black to play and draw

[FEN "8/8/3p1K2/3P3k/5P2/2P5/3Q4/5q2 b - - 0 1"]


9. Black to play and win

[FEN "r1b1k2r/ppp1bppp/2nq4/8/2B3n1/2p2N1P/PP2QPP1/RNB2RK1 b kq - 0 1"]

10. White to play and win

[FEN "r4n1r/pn4kp/4p1p1/3p4/3P4/1N4P1/P3RPBP/R5K1 w - - 0 1"]

11. White to play and win

[FEN "3Q4/5knp/1nN3p1/2p5/5P2/1q6/1P4PP/6K1 w - - 0 1"]

12. Black to play and win

[FEN "2r3k1/pp2ppbp/3pbnp1/q7/2rBPP2/2N2B1P/PPP3PK/R2QR3 b - - 0 1"]


Answers to Problems (tactical motif in parentheses) [ODPOWIEDZI do zadań/problemów]
1. (Double threat) 1…Rxd4 2.Rxd4 Qe5 threatens 3…Qxd4 and 3…Qh2#, so Black wins material. For example, 3.Bf4! Qxf4 (much better than 3…Qxd4 4.Bxc7) wins two pieces for a rook. You don't need to foresee 3.Bf4 – a good defensive move – for full credit. Not immediately 1…Qe5?, when White defends with 2.Nf3 or 2.f4.
2. (Back-rank mate) 1.Qxa8+ This "simple" problem tests diagonal board vision. For more on the three types of chess "vision," read the article on that topic in my book A Guide to Chess Improvement.
3. (Draw by perpetual check) 1.Qxb7+ Nxb7 2.Rxb7+ Ka8 (2…Kc8?? 3.Rhc7#) 3.Rxa7+ will draw by threefold repetition of position.
4. (Double check) 1.Nf5+ exf5 2.Bc5#.
5. (Pawn promotion) White is winning on any reasonable move, such as 1.a6. Thus, this does not qualify as just a "Play and Win" problem. Clearly easiest is Bain's answer 1.Qxd5 cxd5 2.a6 and the pawn cannot be stopped.
6. (Pin) White picks off a clean pawn and ruins Black's center with 1.Nxd5 since 1…Qxd5?? allows 2.Bc4.
7. (Discovered check) Bain's intended (and easiest) solution is 1.Qxb6 and if 1…cxb6 2.Re1+ king-any 3.Rxf1 winning a piece. A student found, verified by the computer, another winning but more complex line: 1.Qxb6 cxb6 2.Re8+ (similar is 2.Rf5+) 2…Ka7 3.Rxf8 (or 3.Bb8+ first) when White's dual threats of Bb8+ (with possible mating threats on the dark squares) and pushing the h-pawn give him a winning position. Give yourself full credit for the more difficult solution. 1.Rf5 also wins, but is a longer, convoluted forcing line, and not an "easy tactic."
8. (Stalemate) Down two pawns, Black is happy to force a draw with 1…Qxf4+ when the double attack (check and queen) forces 2.Qxf4 with stalemate.
9. (Removal of the guard) 1…Nd4 is a combination double attack and removal of the guard on h2. If White moves his queen anywhere aside from the hopeless 2.Qxe7+, then 2…Nxf3+ and 3…Qh2#. Instead, 2.Nxd4 allows the immediate 2…Qh2#. Finally, 2.hxg4 stops mate, but allows 2…Nxe2+, so the White queen is lost. This well known pattern also appears in a trap in the Morra Gambit and was featured as a basic pattern in my book Back to Basics: Tactics.
10. (Double attack) 1.Bxd5 and White has Black in trouble, as 1…exd5 2.Re7+ king-any 3.Rxb7 wins a pawn and invades with the rook. If Black does not take, the e-pawn is hanging, as White has a double attack on b7 and e6; 1…Nd8?? allows 2.Bxa8. White has a good game after 1.Rc1, but that's not the tactic.
11. (Skewer) 1.Ne5+ Ke6 2.Qg8+ skewers the king and queen, allowing 3.Qxb3. This is perhaps the least "obvious" pattern among the twelve, so it may take a few extra seconds to find the forcing line that works.
12. (Discovered attack) 1…Rxd4 snares the bishop, since if 2.Qxd4 Ng4+ wins the queen.


If you scored yourself strictly and:
achieved a Bain rating over 2000, your recognition score is very good, especially if your FIDE/USCF rating is distinctly below that.
achieved a Bain rating well above your normal slow rating (USCF or FIDE equivalent), that's a sign that your tactical study is paying benefit.
scored much lower than your rating, then additional basic tactics study is likely to yield good results.
got more than ten of the twelve in fifteen seconds or less, you don't need to study more Bain. Instead, continue with basic problems in books, such as my Back to Basics: Tactics or others mentioned in Tactical Sets and Goals. Once you have mastered them as well (repetitious study not always required), promote to intermediate texts like Jeff Coakley's terrific Winning Chess Exercises for Kids.
Online, a popular tactical server seems to be chesstempo.com. For similarly easy problems at that site set the problem rating level to 950 (min) to 1250 (max).
Once you master easy tactics, you should notice a distinct improvement in your play, especially if you consistently use this skill to determine whether your own candidate moves are safe!



* Bain Tactical Rating ≈ 600 + (150 * Number of Problems Correct) – 2 * (Total Time – 90 seconds)
For example, if you get eight correct in 305 seconds:
Approximate Bain Tactical Rating ≈ 600 + (150*Cool – 2*(305-90) = 600 + 1200 – 430 = 1370


Mam nadzieję, że uda wam się osiągnąć dobre wyniki w tym teście Smile. Jeśli chcecie zobaczyć mój komentarz, to poniżej przytaczam:



Readers' Responses [Reakcje Czytelników]


Tomasz from Poland – I took this test and it is quite good. I did all the excercises (flawless) in exactly four minutes (240 seconds to twelve tasks is average twenty seconds). It means my tactical rating should be 2100. I am just 1801 ELO rated player, but I do not play OTB chess. Anyway, I play at FICS server in the TL (Tournament League) and STC (Slow Time Control) games. It helps me very much. Some time ago I have solved about 10,000 excercises (mostly rated 1000-1600) and some like 1,000 a bit harder (1600-1900). In summary: you are right – now I do not have to worry about my tactics on the average level (up to simple shots to 1900 level), but it is necessary to start solving much toughers ones (I mean 1900-2200). Thank you very much for your great test and very thought provoking ideas and articles! P.S. It was huge hint to know that in these positions "there is something to shoot." Most of them were extremely easy; just two tasks were a bit harder.

(ponadto także wypowiedzi trzech innych osób):


Julien from France – For what it is worth, I took the test. I have a FIDE rating of 2250 and the test gave me 2232 (twelve good answers for 186 seconds), pretty cool.
Paul from Scotland – Took the test. Eleven minutes. Eleven right answers – failed the first – going a bit too fast. Expected to get a really really decent score for eleven right and was "dismayed" to score 1150 way below my current rating of 1480. Thats where this novice nook had its powerful punch! The lesson was I am not recognising them easily enough and that this skill of instant pattern recognition can often have practical benefit OTB in finding the best move in a reasonable ammount of time.
GDC from the USA – I only got 1260 (six right in approx. six min) with an OTB rating over 1600. At Chess Tactics Server, I am often around 1400, so that might indicate there are still gains to be made there. I probably am a 1200 blitz player.
o 9/29/2011 11:38:00 PM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

Pozytywny odbiór i komentarze dotyczące naszej pracy: bloga i magazynu szachowego
Chciałbym się podzielić krótką refleksją związaną z pozytywnym odbiorem i komentarzami dotyczącymi naszej pracy: bloga i (najnowszej naszej inicjatywy) magazynu szachowego.


Coraz więcej osób cieszy się oraz pozytywnie odbiera naszą pracę: zarówno wiadomości na blogu jak też te zamieszczane w magazynie szachowym (już za tydzień kolejny!) znajdują uznanie u naszych odbiorców. Są nimi przede wszystkim osoby, które dopiero niedawno weszły do krainy szachowej, jednak bywają także odbiorcy, którzy już dłuższy czas nie grywają, ale lubią sobie "coś ciekawego czasem poczytać".
Jest nam niezmiernie miło, że nasz wysiłek jest coraz częściej doceniany. (mam na myśli wszystkich, którzy pomagają mi w tym, aby WSPÓLNIE tworzyć i dzielić się z innymi naszą pasją, doświadczeniem i wiedzą). Przypomnę, że nie robimy tego dla pieniędzy, lecz po to, aby innych uszczęśliwiać czy chociażby dawać odrobinę relaksu, odprężenia, radości... a to, że dzięki szachom, to chyba widać gołym okiem, prawda?


Jeśli chcecie także mieć swój udział w popularyzowaniu naszei idei (misji), to wystarczy, że będziecie innym polecać naszą stronę: czy to poprzez podanie linka na własnej stronie czy blogu, czy też poprzez tzw. pocztę pantofolową czy w jeszcze inny sposób... to już zależy wyłącznie od was. Im więcej osób będzie wiedziało gdzie można znaleźć coś ciekawego oraz wartościowego, tym lepiej. Nie robimy tego wyłącznie dla samych siebie, lecz dla szachowej społeczności (zwłaszcza tych na najniższym szczeblu) jak i ludzi, którzy chcą się przekonać do szachów.


Mnie osobiście najbardziej cieszą pozytywne reakcje związane z osobami autorów czy też odbiorców: coraz częściej padają (od różnych osób) zwroty w stylu:


"fajnie, że można to sobie czytać i często jest coś nowego", "dobrze, że robisz coś dla innych za darmo", "Pozdrawiamy gorąco, życząc dalszych sukcesów", "oczywiście będzie mi miło jeśli zechcesz publikować moje prace", "jak najbardziej zgadzam (i jednocześnie cieszę) się, aby promował Pan w ten sposób szachy", "oczywiście także chciałbym jakoś pomóc w tym projekcie/działaniu", "fajna inicjatywa, na pewno innym się przyda", "gratulacje, ciekawy pomysł", "zdaję sobie sprawę, że jest (było) to bardzo czasochłonne przedsięwzięcie", "rzadko się zdarza, aby ktoś bezinteresowanie robił coś dla innych - super pomysł"


Z pewnością jest to dla nas dodatkowy sygnał, że to co RAZEM robimy jest ważne, potrzebne i ciekawe. Dodam, że robimy to jak najbardziej interesownie - każdy z nas ma nagrodę: radość oraz satysfakcję z tego, że pomaga i wspiera innych, daje cenne pomysły czy też pokazuje korzyści jak i piękno szachów...




Nawet tak znany popularyzator szachowy jak Pan Władysław Obierak - błyskawicznie zauważył, że całą dostępną energię chcę przeznaczyć na edukowanie i promowanie szachów (oraz korzyści z nich płynących) za pomocą magazynu szachowego jak i bloga.


To, że Tomasz ochodzi [z forum] to Władka zasługa.
Poradzilem mu pisać [publikować] Relaks Szachowy i poważną książkę szachowa, która będzie reklamowala Szachy. Przekomarzanie sie z szachistami co o szachach mało wiedzą, to strata energii tak utalentowanego publicysty szachowego jakim jest Tomasz.


Dziękuję za te ciepłe słowa. Mogę zapewnić, że najpierw będziemy chcieli rozkręcić nieco magazyn szachowy, a jak już to będzie sprawnie szło, wówczas spróbujemy opracować książkę szachową - opartą o nowoczesną metodykę nauczania: minimumów słów - maksimum treści. Nie za tydzień, nie za miesiąc, ale za pół roku, rok albo dwa.

Warto jeszcze nadmienić, że informacje zawarte na blogu mogą być także ciekawe dla osób, które nie mieszkają w Polsce (a ściślej: nie łączą się ze stroną z tego kraju). Poniżej można zobaczyć małe zestawienie krajów oraz przeglądarek i systemów z jakich korzystają odbiorcy tej strony.




Niemal wszyscy korzystają z systemu Windows - 95% użytkowników, zaś zdecydowana większość (65%) łaczy się z poziomu przeglądarki Firefox (także gorąco polecam FF lub Chrome).
A z jakich krajów następuje połączenie ze stroną? Z Polski 826 wyświetlenia, ze Stanów Zjednoczonych - 20, z Rosji - 17, ze Szwecji - 14, z Niemiec - 5.

Tak więc wynika z tego, że także osoby z zagranicy już dowiedziały się o naszym istnieniu... Wink
o 9/29/2011 03:00:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

Szachowe schematy, pomysły, motywy i pojęcia - czyli rzeczy dzięki którym człowiekom znacznie łatwiej grać
Szachowe schematy, pomysły, motywy i pojęcia - czyli rzeczy dzięki którym człowiekom znacznie łatwiej grać w szachy (jako grę logiczną).


Nie wiem czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad złożonością szachów. Liczba możliwych rozgrywek (wariantów gry), które można osiągnąć w partii trwającej 40 ruchów jest porównywalna do ilości atomów w widzialnym wszechświecie. Teraz zastanówmy się więc: jak to możliwe, że człowiek jest w stanie spośród tak ogromnej ilości różnych dróg - podążać tymi najbardziej prawidłowymi (najlepszymi: oceniane według stanu naszej dzisiejszej wiedzy).

Skąd mamy wiedzieć czy dany ruch jest dobry czy też zły? A jeśli jest dobry albo zły to na ile? Czy istnieje jakiś system dzięki któremu możemy to wszystko ogarnąć? Otóż odpowiedź jest twierdząca: tak, istnieje! W przeciwnym wypadku gralibyśmy w szachy "po ciemku", niemalże losowo wybierając ruchy. Nie byłoby to już narzędzie rozwijania umysłu, lecz raczej gra losowa, w której szczęście czy też rzut kostką sprawiają, że jeden z zawodników wygrywa (albo chociażby gra prawidłowo, a nie jedynie zabiera podstawiany materiał drugiemu). Będzie o tym w jednym z następnych wpisów dotyczących planu, elementów oraz oceny pozycji. Jest to szalenie ważne, gdyż pozwala nam to "przesiać" ogromne ilości dróg, które nie mają tzw. logicznego sensu. Oczywiście granie w szachy jak i rozwój szachowej teorii bez pojęcia celu (cel - jako określone zadanie, które chcemy osiągnąć/zrealizować)... byłyby dla człowieków raczej bezsensowne. Komputery jak wiadomo mogą liczyć i oceniać niekoniecznie mająć świadomość, że w rezultacie ma to doprowadzić do czegoś istotnego (a nie przykładowo chodzenia w tę i z powrotem bierkami tylko po to, aby na końcu pojawił się napis: "No progress - draw according to 50 moves rule").




Jakimi narzędziami posługują się ludzie, aby określić to czy dany ruch może być (jest) dobry? Do naszej dyspozycji pozostają pojęcia takie jak:
1) schematy - czyli pozycje, które już są doskonale znane i do których dążymy (np. schematy matowe)
2) motywy - czyli elementy dzięki którym rozpoznajemy możliwość zastosowania danego pomysłu (idei) do danej pozycji. Motywem takim może być słabość ostatniej (pierwszej) linii, zablokowana czy też osłabiona pozycja króla.
3) idea - pomysł wykorzystujący właściwości danej pozycji, aby wykorzystać całość tkwiącego w niej potencjału; słowem - poszukiwanie sposobu dzięki któremu uda nam się wykorzystać motywy znajdujące się w pozycji, po to, aby osiągnąć pozycję schematu. Najczęściej za pomocą sprawdzania różnych możliwości (przykładowych wariantów dalszej gry).


Powyższe rozważania przedstawię na rysunkach (diagramach), gdyż jak powszechnie wiadomo:
Jeden rysunek jest warty tysiąc słów



Diagram nr 1: Pozycja pierwotna (schemat). Jeśli tego nie znamy, nie pamiętamy, to trzeba będzie to wymyślać przy szachownicy. Jednak szkoda na to czasu, gdyż elementarz należy znać, a nie wymyślać.





Diagram nr 2: pozycja wyjściowa. Widać motyw - słabość ostatniej linii. Z czego on wynika? Z dwóch elementów: a) obecności ciężkich figur (H+W), b) króla na ostatniej linii, który nie ma pola ucieczki na linię wyżej (wszystkie pionki blokują mu drogę odwrotu). Przy czym element A jest niezbędny (konieczny), zaś B - dopełniający (czyli może być w nieco zmienionej formie - jednak sens musi być zachowany).



(1) Pozycja wyjściowa... oraz pozycja (2) po ruchu białych 1.Qxa7



(3) Pozycja po ruchu czarnych 1...Rxa7 oraz pozycja (4) po ruchu białych 2.Re8 mat


Diagram nr 3: pozycja końcowa. Tutaj mamy jasny obraz tego jak udało się wykorzystać motywy w połączeniu z ideą (obliczeniami), aby uzyskać pozycję schematu.

Przykładowy schemat myślenia **:



1) Rozpoznaję schemat pierwotny: widzę słabość ostatniej linii u czarnych (posiadam ciężkie figury*, a król jest na ostatniej linii i nie może uciec na przedostatnią);
2) Rozpoznaję główny motyw (słabość ostatniej linii) w formie nieco zmodyfikowanej;
2a) Próbuję wykorzystać motyw "bez myślenia" (tak robią osoby, które nie dostrzegają istotnych elementów w pozycji lub po prostu sprawdzają na podstawie "dam szacha, może będzie matem"); chciałbym dać mata, ale nie mogę zagrać 1.Qe8+ Rxe8 2.Rxe8 mat, ponieważ hetman jest związany przez gońca;
2b) Zauważam element związania, który uniemożliwia mi zrealizowanie mojego celu (mata na ostatniej linii); goniec związuje pośrednio hetmana;
3) Na podstawie motywu poszukuję rozwiązania - poprzez sprawdzanie wszystkich najważniejszych wariantów: a) sprawdzam co się stanie jeśli pobiję hetmanem gońca - wynik: goniec jest do wzięcia za darmo, ponieważ wieża jest przeciążona - musi wypełniać jednocześnie dwa zadania: bronić króla przed matem na ostatniej linii, a jednocześnie bronić gońca przed pobiciem przez hetman; b) jeśli czarne nie pobiją hetmana to stracą za darmo gońca i nie mają kontry (więc szybko odrzucam jako zagranie słabe dla czarnych).

* - warto podkreślić, że w tej pozycji jest jeszcze motyw rentgena (ataku liniowego ciężkich figur "przez siebie" - czyli Hetman atakuje pole e8 - raz, zaś Wieża z e1 - drugi raz; Osobom, które nie wierzą radzę to sprawdzić - ściągnijcie gońca i sprawdźcie ile razy jest atakowane pole e8 - jeśli tylko 1 raz, to czarne się obronią, ale jeśli dwa razy, to zostaną zamatowane w 2 ruchach - bowiem bronią tego pola tylko 1 raz).
** - jest to bardzo uproszczony schemat myślenia; nie wszystkie elementy mogą występować w podanej kolejności; poza tym zwykle niektóre etapy przebiegają błyskawicznie (!), więc trudno jest potem wskazać na konkretny moment w którym zawodnik "zobaczył, że można wygrać materiał lub dać mata".


Podkreślę, że ten wpis i moje rozważania mają jedynie na celu zachęcenie do przemyślenia pewnych pomysłów, a nie pretendują do miana nowej nauki o szachach. Z konieczności więc jest to raczej szkic tego co chciałem przekazać, a nie dysertacje na poziomie uniwersytetu.


Wniosek: warto znać (pierwotne) schematy, następnie rozpoznawać motywy i umieć odpowiednio realizować idee (czyli wyszukiwać serie ruchów po których wykorzystamy istotne elementy w pozycji). Dodam, że tutaj pokazałem prosty (!) przykład bez wielu wariantów - w praktyce najczęściej zdarza się, że jest kilka wariantów do obliczenia i porównania. Na tej podstawie wybieramy najlepszy według nas, zaś przeciwnik (oraz silnik po zakończonej partii) weryfikuje nasze pomysły Smile.
o 9/29/2011 02:01:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

środa, 28 września 2011Uważaj na końcówki hetmańskie - trudna realizacja przewagi
Poniżej przykład końcówki hetmańskiej.


Jej realizacja nie jest zbyt prosta, niemniej jeśli przeciwnik zaczyna pomagać, wówczas raczej nie jest to problemem. Najciekawsze jest, że zgodność z silnymi silnikami jest w całej partii (od momentu podstawienia piona) w granicach 90% (!). Jak widać udało nam się zagrać na poziomie Houdika (3000+), więc obaj jesteśmy z tego dumni. Paweł nawet mówi, że nie wierzy, że taki silny algorytm ma w głowie, aby mógł widzieć tak dokładnie Smile)). Obiecał jednak, że jak się weźmie za końcówki, to z jego rankingu obecnego 1761, będzie za rok w granicach 1911 (+150 oczek). Trzymam kciuki, aby się to spełniło Smile.


(realizacja przewagi po 44. Kg2 powinna wyglądać mniej więcej tak: 44. ... Kf6 45. Qf2+ Ke7 46. Kg3 Qh1 47. Qe2 Qg1+ 48. Kh3 f6 49. Qd2 Qh1+ 50. Kg3 Qh4+ 51. Kg2 Qxg4+ 52. Kf1 Qxh5 53. Qb4+ Kf7 54. Qb7+ Kf8 55. Qxe4 Qd1+ 56. Kf2 Qd2+ 57. Kf1 Qc1+ 58. Kf2 Qb2+ 59. Kf1 h5 60. Qd3 h4 61. Qh7 Qe5 62. e4 Qf4+ 63. Ke2 Qg4+ 64. Ke3 Qg3+ 65. Ke2 Qg2+ 66. Ke3 Qg1+ 67. Ke2 Qh2+ 68. Kd3 Qg3+ 69. Kc4 Qf2 70. Qh8+ Ke7 71. Qg7+ Ke6 72. Qg8+ Ke5 73. Qd5+ Kf4 74. Qd8 Qc2+ 75. Kb5 Qxe4 76. Ka6 Qc6+ 77. Ka7 h3 78. Qd4+ Kg3 79. Qg1+ Kh4 80. Qf2+ Kg4 81. Qd4+ Kh5 82. Qd3 g4 83. Qh7+ Kg5 84. Qg8+ Kf5 85. Qh8 Ke4 86. Qh7+ f5 87. Qe7+ Kf4 88. Qb4+ Qe4 89. Qd6+ Qe5 90. Qb4+ Kg5 91. Qd2+ f4 92. Qh2 Qd4+ 93. Kb7 f3 i reszta już banalnie prosta). Z pewnością można zobaczyć, że plan wygranej nie jest zbyt trudny - zwłaszcza jak się wie o pewnych zasadach, którymi rządzą się końcówki (także hetmańskie).


Niestety przejście do końcówki pionowej jest lekko przegrane (nawet na 2 sposoby można ją wygrać). Tak więc można niejako stwierdzić, że dopuszczenie do wymiany hetmanów to ruch na poziomie 1200-1300. A wcześniejsze były na poziomie co najmniej 2000-3000 (w zależności od tego, które). Wyraźnie widać, że "wystarczy jedna wpadka" (aby się cała partia posypała).


Oto przebieg partii (granej tempem 90min na zawodnika). Zwróćmy uwagę na gruby błąd (45.Kh3??), po którym powstaje NATYCHMIASTOWA forsowna przegrana: poprzez wymuszenie przejścia do pionkówki).



o 9/28/2011 02:21:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 0 komentarze
Reakcje:

wtorek, 27 września 2011Jak drastycznie zmniejszyć swój poziom gry w każdej partii
Ostatnio zastanawiałem się w jaki sposób dochodzi do tego, że zawodnik, który normalnie gra naprawdę solidne partie... nagle zaczyna grać tak słabo, że trudno poznać, iż to naprawdę on. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu.


Jak drastycznie zmniejszyć swój poziom gry w partii?


1) wykonuj ruchy szybko - to gwarancja tego, że nie zdążysz ich właściwie ocenić, sprawdzić i porównać. Wyjątek stanowi sytuacja w której masz JEDYNY prawidłowy ruch (wszystkie inne są niezgodne z zasadami gry). Wówczas oczywiście nie ma się co zastanawiać - należy go wykonać i dopiero później się zastanawiać. Innym wyjściem jest poddanie partii (jeśli widzisz, że po tym jedynym ruchu za chwilę będzie mat albo powstaną duże straty).
2) nie sprawdzaj swojego posunięcia (przede wszystkim pod kątem prostych wymian i taktyki). Wymyśl swój ruch i nie patrz na sytuację w której przeciwnik dokona pobicia danej bierki (lub nastąpi seria wymian). Wtedy masz bardzo dużą szansę, że wymyślony przez ciebie ruch będzie miał "dziurę".


Ostrzegam, że nie stosowanie wyżej wymienionych zasad może spowodować, że twoja gra nabierze sensu, będziesz trudniejszym przeciwnikiem do pokonania i nie będzie ci nikt zwracał uwagi, że "ciągle podstawiasz".
Oczywiście rozgrywanie tzw. długich partii w których konieczne jest wymyślenie, obliczenie, porównanie i sprawdzenie (danego planu i ruchu) wymaga jednak pewnego czasu (na pewno nie jest to wartość 3, 5 czy 20 sekund).


Z mojego doświadczenia (kilkaset partii długich - łącznie z gry w realu i na Internecie) wynika, że im częściej sprawdzam swoje ruchy i poszukuję błędów przeciwnika (głównie taktycznych), tym częściej poziom mojej gry mogę określić jako "dobry, solidny". I to nawet wówczas jeśli przegrywam.


Tak więc już wiecie jaka jest tajemnica tego, aby grać słabo, często podstawiać oraz przegrywać. Zapewniam, że szybkie granie bez sprawdzania posunięć, to raczej loteria niż gra w szachy. Nawet Kasparow przy drastycznie krótkim czasie do namysłu ma problemy, aby grać dokładnie. Dlatego warto się sobie przyjrzeć i zastanowić się jak często w partii robimy "puste ruchy" (czyli bez sprawdzania oraz robione "od ręki"). Im więcej takich "dziurawych" ruchów, tym nasza siła gry (a także wyniki) powinna zbliżać się do minimum.
o 9/27/2011 02:43:00 AM Wyślij pocztą e-mailWrzuć na blogaUdostępnij w usłudze TwitterUdostępnij w usłudze FacebookLinki do tego posta
Autor: Tomasz 2 komentarze
Reakcje:

niedziela, 25 września 2011Pasjonaci i popularyzatorzy szachów - stopniowo dołączają do naszego grona
Mam dobrą wiadomość. Z niezrozumiałych mi jak dotąd powodów, w ostatnim czasie (tzn. od początku września - gdy powstał pomysł, aby zamiast luźnych artykułów publikować magazyn szachowy, który by łączył te wszystkie artykuły w większą całość) udaje nam się pozyskać do współpracy kolejnych pasjonatów szachowych. Początkowo było 2-3 osoby, jeszcze 2 tygodnie temu - 5 osób, a obecnie jest już niemal 10!
-------------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 19:24, 01 Paź 2011    Temat postu:

--------------

Super --- do reklamy Szachow!



Mat w 6 posunieciach -- #6
Rozwiazanie

1. Sc3! --- tempo -- zugzwang
1. ... e6+ ---- 2. Kf4 tempo
2. ... e5+ ---- 3. Ke4 tempo
3. ... exd4 --- 4. Kd3 tempo
4. ... dxc3 --- 5. Kc2 tempo
5. ... cxb2 --- 6. Gxb2 --- mat --- Diagram 2
--------------------
__2

Pozycja matowa _ po 6 posunieciach

Gdy czarne graja 1. ... e5 -- to po 2. Ke4! mat bedzie w 5 posunieciu.

[link widoczny dla zalogowanych]
-- [link widoczny dla zalogowanych]

-- [link widoczny dla zalogowanych]
-- [link widoczny dla zalogowanych]
=


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 19:29, 01 Paź 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 20:23, 01 Paź 2011    Temat postu:

-----------
Autor: Krakowskie Wieze


--- mat w 2 pos. --- #2 --

Rozwiązanie:

1. Wh5! zugzwang
1. ... Wxh5 ---- 2. Wc1 -- mat
1. ... Wg5 ---- 2. Wc2 ---- mat
1. ... e3 ------ 2. Wcxe3 -- mat
1. ... Kf6 ----- 2. Gxe4 ---- mat
1. ... Wxa1 --- 2. Gh3 ----- mat
1. ... Wb2 ----- 2. Gg4 ----- mat

Autor : Krakowskie Wieze



- Mat w 2 posunieciach - 1. Wh5!

Zadanie ma trzy biale Wieze
Najwazniejsze ze maty sa super.

==


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 9:44, 02 Paź 2011    Temat postu:

---------

---- Wczoraj na [link widoczny dla zalogowanych]

Autor: Colin Peter SYDENHAM

___2

Mat w 2 posunieciach -- #2 -- Rozwiazanie --> 1. Sb5! --- grozby -- 2. Hxc4#

Rozwiązanie:

1. Sb5! -- dwie grozby -- 2. Hc5 , Hxc4 -- mat
1. ... d6 ---- 2. Hxc4 -- mat
1. ... d5 ----- 2. Hc5 --- mat
1. ... Gxb5 -- 2. Gc5 --- mat
1. ... Wxb5 -- 2. Wxc4 -- mat
1. ... Kxb5 ---- 2. Hb6 --- mat
-------------
Piec siatek matowych...
-----------


Autor: Yves CHEYLAN



Mat w 2 posunieciach --- #2

Maty przygotowane

1. ... Kg2 ---- 2. f4! --- mat
1. ... Hxf1 -- 2. Sh4! --- mat
1. ... Gb1 --- 2. Gxd5 -- mat



Pozycja po wstepie 1. Gd4! -- grozi -- 2. He4 -- mat

Rozwiazanie

1. Gd4! -- grozi -- 2. He4 - mat
1. ... Kg2!+ --- 2. f3! -- mat
1. ... Gb1 ---- 2. Gxd5 -- mat
1. ... Hxf1 --- 2. He4 --- mat

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 11:35, 02 Paź 2011    Temat postu:

----
-- Wielochodowka z rozwiazaniem

Autorzy zadania
Alexandr P. Maximowskich [Rosja] i Pauli Kalervo Perkonoja [ Filandia]
Molodoj leninez 1972

1___2

Mat w 11 posunieciach --- #11 --- 1. c4! --- pozycja koncowa [ mat]

1. c4 ------- b5 --- 2. c5 ----- b4 -- 3. Wa4 ------ b3 --- 4. Ke2 --- Kc2

5. Wc4+ -- Kb1 --- 6. c6 ---- Ka2 -- 7. Wa4+ --- Kb1 --- 8. c7 ----- Kc2

9. c8=H+ -- Kb1 --- 10. Hf5+ ---- Kc1 ---- 11. Wc4 ---- mat

----

1. c4 -- b5 2. c5 b4 3. Ta4 b3 4. Ke2 Kc2 5. Tc4+ Kb1 6. c6 Ka2
7. Ta4+ Kb1 8. c7 Kc2 9. c8=D+ Kb1 10. Df5+ Kc1 11. Tc4 -- mat
---------
Wielochodowke z mala iloscia bierek na diagramie jest latwo zapamietac , gdy jeszcze mamy dodatkowe diagramy...
==


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 11:38, 02 Paź 2011    Temat postu:

--------
Autor: Krakowskie Wieze


--- mat w 2 pos. --- #2 --

Rozwiązanie:

1. Wh5! zugzwang
1. ... Wxh5 ---- 2. Wc1 -- mat
1. ... Wg5 ---- 2. Wc2 ---- mat
1. ... e3 ------ 2. Wcxe3 -- mat
1. ... Kf6 ----- 2. Gxe4 ---- mat
1. ... Wxa1 --- 2. Gh3 ----- mat
1. ... Wb2 ----- 2. Gg4 ----- mat

Autor : Krakowskie Wieze



- Mat w 2 posunieciach - 1. Wh5!

Zadanie ma trzy biale Wieze
Najwazniejsze ze maty sa super.

==----

-- Wielochodowka z rozwiazaniem

Autorzy zadania
Alexandr P. Maximowskich [Rosja] i Pauli Kalervo Perkonoja [ Filandia]
Molodoj leninez 1972

1___2

Mat w 11 posunieciach --- #11 --- 1. c4! --- pozycja koncowa [ mat]

1. c4 ------- b5 --- 2. c5 ----- b4 -- 3. Wa4 ------ b3 --- 4. Ke2 --- Kc2

5. Wc4+ -- Kb1 --- 6. c6 ---- Ka2 -- 7. Wa4+ --- Kb1 --- 8. c7 ----- Kc2

9. c8=H+ -- Kb1 --- 10. Hf5+ ---- Kc1 ---- 11. Wc4 ---- mat

----

1. c4 -- b5 2. c5 b4 3. Ta4 b3 4. Ke2 Kc2 5. Tc4+ Kb1 6. c6 Ka2
7. Ta4+ Kb1 8. c7 Kc2 9. c8=D+ Kb1 10. Df5+ Kc1 11. Tc4 -- mat
---------
Wielochodowke z mala iloscia bierek na diagramie jest latwo zapamietac , gdy jeszcze mamy dodatkowe diagramy...
==


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 16:00, 02 Paź 2011    Temat postu:

---
--- Konkurs samomatow --- Seria Trzecia ---- ROZWIAZANIA

--------- Pomocnik w 2 posunieciach -- h#2 --- ponizej --- Szach - mat

_____1______2

Mat pomocniczy w 2 posunieciach -- h#2 ---- diagram -nr.2 --- pomocniczy
Rozwiazanie. --
1. Hb3!! --- Kc7! -- 2. Kd5!+ --- Sd6! -- mat ---Siatka matowa -- jest potrzebna

---- Konkurs samomatow

3__4

Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- ------ Samomat w 2 posunieciach -- S#2
Trzeba zagrac Wieza ,
by Goniec _h1 - pieknie matowal. --- W samomacie , rowniez Goniec matuje

Rozwiazanie
dwuchodowki
------ Rozw.Samomata -- 1. Wf7! --- dxe4 -- 2. Hb3+ -- Kxb3 - mat

1. Wh4!--- Zugzwang
1. Wh4 -- Sc4 --- 2. Kg4 # --- blokada pola krolewskiego -- _Sc4 --- 2. Kg4 -- mat
1. Wh4 -- c5 ----- 2. Kf2 # --- blokada pola krolewskiego -- _c5 ---- 2. Kf2 --- mat
1. Wh4 -- d6 ----- 2. Kg3# --- blokada pola krolewskiego -- _d6 ---- 2. Kg3 -- mat
1. Wh4 -- dxe6 --- 2. Ke2# -- blokada pola krolewskiego -- _e6 --- 2. Ke2 -- mat

Piekne zadanie szachowe -- W sumie ta dwuchodowka ma 9 siatek matowych.

---------------

Czwarta SERIA zadan -- Na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

1___2

Mat w 2 posunieciach ----- #2 ------- -------- Diagram ---- 2 -- Siatka matowa
-------------


----------------------------------------------------------------

----- Konkurs samomatow --- Czwarta Seria

Jiří Chocholouš i Sámuel Gold , The Field 1882

1___2

mat w 3 posunieciach ---- #3 --- Diagram --- 2 --- siatka matowa -- 3.Ha8 - mat

Rozwiazanie
1. Hd8 ! -- grozi -- 2. Hxb6 --- grozi -- 3. Hb3 -- mat lub 3. Hxc6 -- mat
1. ... b5 -- 2. Gb4 ! -- grozi -- 3. Hxa5 -- mat
2. ... Gxb4 -- 3. Hd1 -- mat ----- Diagram --- 3
2. ... axb4 -- 3. Ha8 -- mat ------------------------------------ Diagram ---- 2
2. ... Kxb4 -- 3. Hd4 --- mat -------- Diagram --- 4

Jesli -- 1. ...Kb5 -- 2. Hd3+ --- Ka4 -- 3. Hb3 -- mat
1. ... Ge3 -- 2. Hd3 --- grozi --- 3. Hb3 -- mat

--------- siatka matowa --------- ---------- siatka matowa ----
3____4

Urok tej trzychodowce nadaje drugie posuniecie -- 2. Gb4!!
-----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Następny
Strona 2 z 11

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin