Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Solving - to szansa dla Polskich szachów
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 22:44, 10 Sty 2014    Temat postu: Solving - to szansa dla Polskich szachów

-
Solving to -- tylko świetna zabawa! (1)
Solving
Jerzy Konikowski

Zanim przejdę do meritum sprawy, zastanówmy się czym są szachy?
Jest wiele definicji królewskiej gry.

Międzynarodowa Federacja Szachowa FIDE określa szachy jako
jedną z najstarszych, intelektualnych i kulturowych gier, która stanowi
kombinację sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki.

Saturnin Limbach nasz znany kompozytor szachowy podkreślał:
„szachy są wiedzą pod względem treści, sztuką pod względem formy,
grą zaś w swej istocie”.

Pewien amerykański działacz szachowy na swój sposób sformułował
królewską grę: Szachy zawierają w sobie elementy kultury, sztuki
i intelektualnych zdobyczy całej historii cywilizacji
.

Jedno jest pewne, że szachy są dyscypliną sportową. Zawodnicy startujący w zawodach, aby osiągnąć swój cel, muszą pokonać na swojej drodze i to w bezpośrednim pojedynku wielu przeciwników. Wymaga to kolosalnej wiedzy szachowej, niezwykłej kondycji psychofizycznej i koncentracji, ponieważ partia szachowa może trwać wiele godzin. Jednym słowem szachista wysokiej klasy musi posiadać wiele cech bojownika z prawdziwego zdarzenia!

Gra korespondencyjna tylko częściowo spełnia te kryteria: jest walka, ale nie ma bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. Właściwie to niewiadomo, z kim się tak naprawdę gra!

Kompozycja szachowa to dziedzina całkowicie odmienna od praktycznej gry. Tutaj problemista nie walczy z przeciwnikiem, lecz z pewnym pomysłem. Ten bój może być krótki, ale może też trwać tygodniami, miesiącami a nawet latami. Tutaj nie liczy się czas. Ważna jest doskonałość i piękno kompozycji. Problemiści są wytrwali w osiągnięciu swego idealnego celu!

Te wszystkie dziedziny łączy jednak jedna cecha: owoc ich wysiłku umysłowego. Partie są udokumentowane i te najbardziej wartościowe znajdują swe miejsce w pismach specjalistycznych i różnych zbiorach. W ten sposób pamięć o nich nie zaginie. Niektóre z nich stają się nawet „nieśmiertelnymi”, przetrwają lata i nawet wieki. Podobnie jest z pięknymi kompozycjami.

W ostatnich latach nastąpił – w pewnych kręgach szachowych – wzrost zainteresowania tzw. solvingiem. Co to właściwie jest? To jest po prostu rozwiązywanie zadań szachowych. Czyli to, co problemista stworzy, nieraz nawet latami, jest przez solverowca rozwiązywane. Im szybciej tym lepiej.

Solverowcy mają swoje imprezy, czyli mistrzostwa krajowe, Europy i świata. Mają też swoje tytuły, podobnie jak w grze praktycznej.

Jak w ogóle doszło do powstania solvingu? Uboczne rozwiązania w zadaniach szachowych były kiedyś prawdziwą plagą. Sami problemiści często nie sprawdzali dokładnie swych dzieł i wysyłali na konkursy prace niepoprawne. Część z nich była potem nagradzana i przedrukowywana przez różne pisma specjalistyczne. Ukazywały się też książki, które zawierały między innymi niepoprawne problemy.

Konkursy rozwiązaniowe organizowane przez pisma fachowe tylko częściowo załatwiały tę kwestię. Ktoś wpadł w końcu na pomysł zmobilizowania większej grupy szachistów do zajęcia się rozwiązywaniem problemów, aby tym samym wyeliminować albo zmniejszyć do minimum te niepoprawności. W ten sposób zaczęto organizować pierwsze turnieje dla solverowców, które potem rozrosły się do imprez rangi europejskiej i światowej.

Coraz więcej osób zajmuje się teraz solvingiem, gdyż jest to dość łatwa forma rozrywki z szachami i nie wymagająca dużego wysiłku szkoleniowego, jak to jest w przypadku gry praktycznej. Nie brakuje też chętnych do organizacji takich imprez, gdyż na pewno są one profitowe.

Jakie korzyści mają obecnie sami problemiści z usług solvingu? Żadnych! Teraz są programy szachowe, za pomocą których można w ciągu nawet kilku sekund sprawdzić poprawność każdego zadania. Takie programy ma każdy kompozytor zajmujący się układaniem problemów!

Niedawno w Jesi (Włochy) Kacper Piorun został mistrzem świata w solvingu! Wcześniejszy jego występ na MŚ juniorów do lat 20 w Chennai zakończył się niepowodzeniem. Po rozegranych partiach można było wyciągnąć jeden wniosek: nie był do tego turnieju odpowiednio przygotowany. Szkoda, że ten utalentowany zawodnik – uznany kiedyś na miarę talentu Wasyla Iwańczuka – stanął w swym twórczym rozwoju jako szachista. Kacper Piorun wybrał łatwiejszą drogę. Zajmowanie się solvingiem i uzyskiwanie dobrych wyników nie wymaga tyle pracy, którą musi normalnie wykonać szachista z dużymi ambicjami sportowymi!

Chciałbym zwrócić uwagę na jeden ważny aspekt. Niektórzy w Polsce próbują stawiać znak równości pomiędzy solvingiem i grą praktyczną. Inni natomiast posuwają się jeszcze dalej i stawiają rozwiązywanie zadań wyżej. Argumentem są wyniki solverowców, którzy zdobywają od lat medale w mistrzostwach Europy i świata.

Błędna teoria! Solving nie jest i nie może być konkurencją dla szachów. To jest po prostu pewna forma rozrywki. W tej chwili na świecie organizuje się wiele imprez na zasadzie świetnej zabawy, np. rzut telefonem komórkowym na odległość, rzut beretem, rzut śledziem do beczki z wodą, rzut młotkiem do telewizora itd. Niedawno czytałem w jakieś gazecie, że Polak został już po raz drugi z rzędu mistrzem świata w dojeniu krów.

Kiedyś znany działacz i wieloletni dyrektor festiwalu szachowego w Rowach Alfred Obszański (1940-2009) planował zorganizowanie mistrzostw świata w rzucie figurami szachowymi na odległość. Miało to nastąpić na plaży w Rowach. Według pomysłodawcy byłaby to widowiskowa impreza (w porównaniu z nudnym solvingiem) i świetna reklama dla naszej dyscypliny.

Według mnie rozwiązywanie zadań może być pewną formą treningu. Pod warunkiem, że będzie to odpowiednio wyselekcjonowany zbiór wartościowych problemów. Na ten temat napisałem książkę „Kompozycja w treningu szachisty” (Wydawnictwo Szachowe Penelopa 2003).

Szachy są grą twórczą. Jak już wcześniej wspomniałem, szachiści rozgrywają piękne partie, które cieszą przez lata miliony wielbicieli królewskiej gry. Podobnie problemiści pozostawiają w spadku swe wspaniałe utwory.

A co zostawiają nam solverowcy? Praktycznie niewiele, bo tutaj nie ma żadnej twórczości. Solverowcy ograniczają się tylko do odtwarzania pewnych znanych idei wymyślonych przez kompozytorów szachowych! Ich „twórczość” to suche wyniki turniejowe i fotografie z uśmiechniętymi zawodnikami, z zawieszonymi medalami na szyjach i pucharami w rękach!

-------------

szacharnia 28 sierpnia 2011 o godz. 22:30
Panie Jerzy
Pozwoliłem sobie skopiować Pański interesujący tekst na Szacharnię.
Pozdrowienia
Krzysztof Długosz
Andrzej 29 sierpnia 2011 o godz. 09:46
Podoba mi się „definicja” szachów z zagraj.pl:
SZACHY – „Pod płaszczykiem logicznego myślenia na 64 polach szachownicy rozgrywana jest straszliwa bitwa. (…) W szachach pomóc nam mogą tylko błędy naszego przeciwnika. Jest to gra pozbawiona litości i wdzięku, a także obdarta z żartu (…)” Tak o tej królewskiej grze napisano w komentarzu „Stern’s gesammelte Entrustungen” w 1984 r. Czy to wszystko jest prawdą? Sprawdź sam…

-----------
Krzysztof Kledzik

Bardzo ciekawy i pouczający artykuł. Polemiczne podejście do solvingu, pokazujące rozdźwięk między prakycznymi szachami a tą formą rozrywki. Uśmiałem się z tego rzucania śledziem i młotkiem, i z dojenia krów! Ale
faktycznie, coś w tym jest. Tzn w tym krytycznym spojrzeniu na solving. To
tak, jakby poetę zaangażować do pracy w gazecie codziennej, do pisania
wywiadów czy relacji i komentarzy z życia codziennego, z pracy ludzi, z
wypadków, itp. On (czyli poeta) stworzy na te tematy piękne wiersze, ale nie
oddające rzeczywistości, piękne, ale sztuczne i wyidealizowane. Poeci nie są od tego, aby wiernie opisywać rzeczywistość, ich zadanie jest inne. Podobnie jest chyba z solvingiem.

Co do kompozycji szachowej, to mi chyba najbardziej odpowiadają studia, gdyż dosyć dobrze naśladują konkretne problemy, z którymi można spotkać się w trakcie gry praktycznej. Nigdy nie byłem zainteresowany samomatami i matami pomocniczymi. Oczywiście to moja subiektywna ocena, ale takie typy matów przyrównałbym do prób samodzielnego postrzelenia się w stopę. W internecie znalazłem też porównanie do boksera, który by sam siebie bił w zęby. Trudno to nazwać szachami. Może raczej zabawą szachową? Albo szachami artystycznymi? Bo raczej nie praktycznymi. W końcu w szachach chodzi o pokonanie przeciwnika, a nie samego siebie.
Dodaj komentarz
--
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 12:11, 28 Sie 2016, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 0:49, 12 Sty 2014    Temat postu:

-
Szachy najpierw trzeba nauczyc sie Reklamowac.!!!

Puchar Dworkowicza w Moskwie

[link widoczny dla zalogowanych]
---

--- diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach -- #3

Rozwiazania na diagramach

Dwie przykladowe siatki matowe 3. Gf6 mat --- --- 3. Hh6 - mat
2_3
--- diagram -- 2
1. Kg2- Wg7+ - 2. Gg5+ - Wh7 - 3. Gf6# --- 1. Kg2 - Wa2 - 2. Gd2+ - Kg7 - 3. Hh6 mat

Strone turnieju Dworkowicza -- upieksza taka trzychodowka --
do reklamy szachow , jak rowniez do treningu matowania.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 11:28, 22 Sty 2014    Temat postu:

--

Dla przypomnienia...

Holandia - 2014

Saric Iv - Wojtaszek R --- 1-0
Tata Steel Challengers (9) -- Grupa B

1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cd4 4. Nd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Be3 e5 7. Nb3 Be6
8. f3 Nbd7 9. Qd2 b5 10. O-O-O h5 11. Nd5 Rc8 12. Qa5 Nd5 13. ed5 Bf5
14. Bd3 Bd3 15. Rd3 Qa5 16. Na5 Nf6 17. Rhd1 Kd7 18. a4 ba4 19. Ra3 Be7
20. c4 h4 21. h3 e4 22. Ra4 ef3 23. gf3 Nh7 24. Nc6 Bf6 25. Ra6 Rhe8
26. Rd3 Ng5 27. Bb6 Re2 28. Ra7 Ke8 -- 29. c5 -- 1-0 -- diagram -- 1
--

Diagram -- 1
Wojtaszek poddal partie -- 1-0

[link widoczny dla zalogowanych]


Timman lepszy od Dudy.
Kolejna miniatura przegrana przez Wojtaszka




Oj, biją Naszych w Holandii, biją.
Teraz już właściwie z czysto kronikarskiego obowiązku oglądam ten turniej, ponieważ bardzo blada gra Polaków nie pozwala mi cieszyć się tą rywalizacją. Bo i czym się tu ekscytować? Kolejną przegraną Wojtaszka w miniaturze, rozegraną w fatalnym stylu? Całkowicie poza kulisami pozostaje fakt, że prowadzący Jobawa niespodziewanie przegrał z Brunello, i gdyby Radek ograł Saricia byłby tuż za Gruzinem. Odstawałby na punkt, czyli na niewielką piędź. W sumie nie mam już ochoty mnożyć kolejnych "gdyby". Nie ma już żadnego "gdyby" - turniej jest zaprzepaszczony. Pozostaje tylko zadać pytanie: gdzie się podziała forma Radka na przestrzeni dwóch tygodni? W Bazylei i Zurychu ręce same składały się do oklasków, to był jakiś szachowy trans, po prostu kapitalna passa. Co jednak się stało w tym kluczowym turnieju, kluczowym, bo dającym przepustkę, paszport, do gry z najlepszymi szachistami globu? Nie jestem w stanie na to pytanie odpowiedzieć.

Tymczasem pojedynek Jana Timmana z Janem Dudą zakończył się wygraną Holendra, który ma całkiem realne szanse na zwycięstwo w turnieju "B". Dość już zaawansowany w latach starszy pan rozdaje karty aż miło i jeśli wytrzyma kondycyjnie (bo to może być ewentualnie jego pięta achillesową) to ... choćby z tego powodu warto nie tracić z oczu tego turnieju! Życzę mu z całego serca wygranej. Zobaczmy w takim razie, jak wyglądają jego szanse.

Jutro, przed dniem wolnym (zapewne ważniejszym dla niego, niż dla całej reszty) trafi na przysłowiowego "kelnera", dostarczyciela punktów, Goudriana. Po dniu wolnym zagra z Jobawą i to będzie jedno z kluczowych spotkań. Następnie zagra z kolejnym outsiderem Van Delftem, którego ten turniej ewidentnie przerósł i na koniec zagra z Radkiem Wojtaszkiem, który najwyraźniej rozminął się z tą efemerydą, formą. Układ ani zły, ani dobry - trzeba po prostu grać jak dotychczas. Zapewne dla niektórych może nieco dziwnie wyglądać moja analiza szans Timmana, ale chciałbym ten turniej dokończyć, a muszę się czegoś uchwycić. Polacy stracili szanse, a ja chcę jeszcze kogoś w tym turnieju "mieć". Właśnie dlatego spoglądam w stronę Timmana coraz bardziej przychylnym okiem i czekam na jego mocny finisz. Szanse są i to niemałe, żeby mocno zamieszać w czołówce.

Krzysztof z Sosnowca
--

Ps
W Holandii Naszych nie biją.
Holandia oferuje duzo pracy w firmach kwieciarskich.
Tak reklamuje Polska Telewizja.
O szachach Polska Telewizja nie informuje , gdyz 95 procent Polakow nie interesuje sie zabawą w szachy.
Tak niesmialo podpowiadam , by ---> Polski Zwiazek Szachowy
zatrudnil fachowca od reklamy i edukacji szachowej.
Czas ucieka , a Polacy dalej nie wiedza jak te szachy wygladają.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 7:28, 28 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 14:42, 01 Kwi 2014    Temat postu:

--
Próba ---> stworzenia Gazety Szachowej.
Post przez Det

Można spróbować, wstawialibyśmy jakieś spektakularne blundery,
ciekawostki, artykuły z turniejów zagranicznych i krajowych... Potrzeba tylko chęci Very Happy
--
Trening -- rozwiazywania dwuchodowek

[link widoczny dla zalogowanych]
-
2
Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach - #2 -- -- tylko - duża Roszada --- 1. 0-0-0 - Ke4 - 2. Se1 mat

Rozwiazanie ---> duża roszada

1. 0-0-0! - Ke4 - 2. Se1! - mat -- mały diagram - 2
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 7:49, 23 Lip 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 6:57, 02 Kwi 2014    Temat postu:

-
Zadania mozna zobaczyc na [link widoczny dla zalogowanych] --- forum

W dniach 12-13.04.2014 -- Uks Mdk1 w Bydgoszczy będzie organizatorem
kolejnych już Mistrzostw Polski w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych.
W tym niezwykle prestiżowym turnieju,który wyłoni naszych
reprezentantów na ME i MŚ pojawią się największe sławy
solvingu z Piotrem Murdzią i Kacprem Piorunem na czele!
Zapraszamy kibiców do obserwowania pasjonujących zmagań, oraz
wszystkich miłośników królewskiej gry do spróbowania własnych
sił w tej odmianie gry - być może i Ty pójdziesz w ślady Piotra Murdzi!

---
Próba stworzenia gazety szachowej.
Post przez - kMorra

Nie jestem człowiekiem który wszędzie widzi problemy ale...
jeśli chodzi o wersję papierową, to problemem nie są tylko koszty produkcji, ale także dystrybucja takiej gazety.

W jaki sposób zamierzalibyście dotrzeć do odbiorcy?
Na osiedlu w którym mieszkam działała przez pewien czas lokalna gazeta - która pisała o wszystkim i o niczym, więc potencjalnie miała wielu odbiorców. Finansowana była z reklam. Jej działalność zakończyła się mniej więcej w momencie gdy osoby wynajęte do dostarczania gazety mieszkańcom, dostarczały ją przez pewien czas bezpośrednio do miejscowych kontenerów na śmieci.

A na gazetę szachową nie będzie tak dużego popytu.

Z drugiej strony można rozważyć elektroniczną gazetę, wcale nie bloga. Przykłady? Już kilka lat można czytać Dziennik Gazetę Prawną przez sieć. A prenumerata miesięczna jest chyba ponad 2x tańsza od zakupu papierowej gazety.

Uczciwość gry w sieci? Nieznany gracz cyt: "Według Stockfisha konsekwencje poświęcenia ocenić ciężko, więc daje on 0,00. Postanowiłem jednak przetestować białe w znajdowaniu jedynych posunięć"
kMorra
----------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 7:02, 02 Kwi 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 7:17, 28 Sie 2014    Temat postu:

-
Prosta obrazkowa -- edukacja szachowa ---> dla Polskich szkół

Nauka matowania Hetmanem... rozwiazanie diagramowe...

Autor : Lörinc Bata
Vörös Meteor 1952
2. Lob
---
1_2
--- diagram --- 1
Mat w 3 posunieciach --- #3 --- --- 1. Se7! - Kh6 - 2. He5! - Kh7 - 3. Hh5 - mat

Rozwiazanie

1. Se7! - g5 - 2. He4! - gxh4 - 3. Hg6 - mat ---- diagram -- 3
1. Se7! - g6 -- 2. Hg5! - g5 -- 3. Hxg5 - mat ---- diagram -- 4

--
3_4
--- diagram -- 3
1. Se7 - g5 - 2. He4 - gxh4 - 3. Hg6 - mat -- -- 1. Se7 - g6 - Hf4 - g5 - 3. Hxg5 - mat

--
5_6
Diagram --- 5
1. Se7 - g5 - 2. He4 - g4 - 3. Hh7 - mat --- -- 1. Se7 - Kh6 - 2. He5 - g5 - 3. Hh8 - mat

Nauka matowania Hetmanem --> pokazana na 6 diagramach.
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 10:59, 23 Lip 2016, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 8:21, 28 Sie 2014    Temat postu:

-
Próba ---> stworzenia Gazety Szachowej.
Post przez Det

Można spróbować, wstawialibyśmy jakieś spektakularne blundery
, ciekawostki, artykuły z turniejów zagranicznych i krajowych...
Potrzeba tylko chęci Very Happy
--

Trening -- rozwiązywania dwuchodówek

[link widoczny dla zalogowanych]
-
2
Diagram -- 1
Mat w 2 posunięciach - #2 --- tylko - duża Roszada --- 1. 0-0-0 - Ke4 - 2. Se1 - mat

Rozwiązanie ---> duża roszada

1. 0-0-0! - Ke4 - 2. Se1! - mat -- mały diagram - 2
-
--
3_4
Diagram -- 3
1. 0-0-0! -- fxe6 - 2. Se5 - mat ---- ---- 1. 0-0-0 -- Kxe6 -- 2. Sc5 - mat
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 7:44, 23 Kwi 2016, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 20:57, 19 Paź 2014    Temat postu:

-
Dwuchodowka do konkursu rozwiazaniowego!
---

-- Diagram -- 1
Biale matuja w 2 posunieciach -- #2

7 rozwiazan

Siedem rozwiazan -- tak siedem -- trzeba szachistom poczatkujacym zadawac
duzo nauki z szachow. nawet jak beda sprawdzac programem rozwiazania
, to wiecej zapamietaja siatek matowych niz przy jednym rozwiazaniu.
---
1. g7! -- Kf7 - 2. gxf8=Wieza -- mat --- diagram --- 2
1. g7 -- Ke7 - 2. gxf8=Hetman - mat --- diagram -- 5

1. g7 -- Sf7 -- 2. g8=Skoczek - mat --- diagram -- 3
1. g7 -- Ge7 - 2. Hg6 ---------- mat -- diagram -- 4
1. g7 -- Gxg7 - 2. Hxg7 ------ mat

--
2_3
-- Diagram -- 2
1. g7! - - Kf7 - 2. gxf8=W! - mat --- --- 1. g7! - Sf7 - 2. g8=Skoczek - mat

---
4_5
-- Diagram -- 4
1. g7! - - Ge7 -- 2. Hg6 - mat --- --- 1. g7! - - Ke7 -- 2. gxf8=Hetman - mat

Gdy Krol gra na _e7 -- to juz nie wystarczy promocja Wiezy - potrzebny Hetman

Podalem siatki matow po posunieciu - 1. g7

Pozostale 6 rozwiazan pozostwiam dla WAS...
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 12:50, 27 Maj 2015    Temat postu:

--
Rozwiąż , nim zaczniesz czytać Szacharnię
polecam ambitnej młodzieży.

[link widoczny dla zalogowanych]
----
1_2
Diagram -- 1
Białe matują w 3 posunięciu -- #3

Rozwiązanie na - drugim --> diagramie
--- 3. g4 - szach - mat
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 7:52, 19 Sie 2015    Temat postu:

--
Nauka matowania - Hetmanem...
--
1_2
Diagram - 1
Mat w 2 posunięciach -- #2 --- --- --- 1. c4+! - Kxc4 -- 2. Sd6++ - mat

Rozwiązanie: - 1. c4!+
1. ... Ke4 -- 2. Hg4#
1. ... Kxc4 - 2. Sd6# --- diagram - 2
1. ... Kc6 --- 2. Hc8 - mat
1. ... Wxc4 - 2. Ha8#
1. ... Gxc4 - 2. Hg2# --- diagram - 4
---
3_4
diagram - 3
1. c4+! - Kc6 --- 2. Hc8 - mat --- --- 1. c4+ - Gxc4 - 2. Hg2 - mat

-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 8:16, 19 Sie 2015, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 11:05, 25 Wrz 2015    Temat postu:

-
Codziennie kombinacje...
Nayer - Ulko , 2007
--
1_2
Diagram -- 1
Białe wygrywają --+ --- ---- --- 1. Wg8!+ - Wxg8 - 2. Hxe5+ - Hg7

Po takim posunieciu - 2. ... Hg7? wygrywa -
3. hxg8=H+ Kxg8 - 4. He8+ - Hf8 - 5. Wg5+ --- diagram -- 3

Po najlepszym - 2. ... Wg7!
Nastepuje forsowny mat - 3. Hb8+ - Gc8 -
4. Hxc8+ - He8 - 5. Hxe8+ - Wg8
6. h7xg8=Wieża - mat --- diagram - 4

---
3_4
Diagram - 3
3.hxg8=H+ Kxg8 - 4.He8+ Hf8 - 5.Wg5+ --- 3.Hb8+- 4.Hxc8+- 5.Hxe8+ - 6.hxg8=W#


[link widoczny dla zalogowanych]

Tu nastepuje mat w 3 posunieciach ---
1. ... HXf1!+ - 2. Kxf1 - Wd1+ - 3. Kg2 - h3 szach- mat

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 11:38, 25 Wrz 2015, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 7:25, 03 Paź 2015    Temat postu:

-
Hetman - matuje na -- g7 i _c2
Dwa razy matuje --> Skoczek
--
1_2
Diagram --- 1
Mat w 2 posunieciach --- #2 ----- ----- ---- 1. Hc7! - Wxg7 - 2. Hxg7 - mat

Czwarty wariant --- 1. Hc7 - Kh7 - 2. Hc2 - mat

---
3_4
Diagram ---- 3
1. Hc7! - tempo - Wh8 - 2. g7xh8=S - mat --- --- 1. Hc7 - Wxf8 - 2. g7xf8=S - mat
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 20:57, 07 Paź 2015    Temat postu:

---
Dwuchodowka z rozwiazaniem
--

Diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 ---- ---- 1. h8=Hetman!

Rozwiazanie:

1. h8=H! --- tempo
1. ... We6 --- 2. f6#
1. ... Wd6 --- 2. Gd4#
1. ... Wf7+ -- 2. Kxf7#
1. ... Wf8 ---- 2. Kxf8#

1. ... Wg6+ -- 2. Kxg6#
1. ... Wh6 ---- 2. Kxh6#
1. ... Wxf5 --- 2. He8#
1. ... d4 ------ 2. exd4#
1. ... fxe3 ---- 2. Hh2#


Autor :Godfrey Heathcote



Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 1. Ga1-Gd4!

Rozwiazanie:

1. Gd4! -- grozi - 2. Wc5 - mat
1. ... Sb7 -- 2. Gg8#
1. ... Se6 -- 2. Ge4#
1. ... d6 ---- 2. Se7#
1. ... Ge5/f8 2. Wxe5#

1. ... Gxd4 -- 2. Sf4#
1. ... Wxb5 -- 2. c4#
1. ... Wc4 ---- 2. Wxd7#
1. ... Wxd4 --- 2. Sc3#
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 9:54, 23 Lis 2015    Temat postu:

-
Autor: C. Mansfield


diagram - 1
Posunięcie białych, mat w 2 posunieciach -- #2


2_3
diagram - 2
Pozycja po 1 posunieciu -- 1. Hf6! - zugzwang --- --- 1. Hf6 - Gf3 - 2. Hg6 - mat

Rozwiązanie:

1. Hf6! zugzwang
1. ... exf4, Kf3 - 2. Sd2 -- X
1. ... Gh3 ------ 2. Sxh3 - X
1. ... Gf3 ---- 2. Hg6 - mat -- diagram - 3
1. ... Ge2 ----- 2. Sxe2 - X
1. ... Gf5 ----- 2. Hc6 --- X
1. ... Ge6 ---- 2. Sxe6 - X
1. ... Gh5 ---- 2. Sxh5 - X

Kompozycja typu -- Biały Gra

Ps
W Holandii Naszych nie biją.
Holandia oferuje dużo pracy w firmach kwieciarskich. Tak reklamuje Polska Telewizja.
O szachach Polska Telewizja nie informuje , gdyż 95 procent Polaków
nie interesuje sie zabawą w szachy.

Tak nieśmiało podpowiadam , by Polski Związek Szachowy
zatrudnił fachowca od reklamy i edukacji szachowej.
Czas ucieka , a Polacy dalej nie wiedzą --> jak te szachy wyglądają.

Polscy działacze szachowi umieszczą kilka fotek z szachistami
i są dumni że reklamują szachy...
Czy to nie jest dyletanctwo szachowe?
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 11:16, 23 Lis 2015, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 23:26, 24 Lis 2015    Temat postu:

--
13 - P1312569
Autor - Vyacheslav Vladimirov
1134 Gazeta Czestochowska 22/09/ --- 1970
--
1_2
diagram - 1
Mat w 2 posunięciach -- #2 ---- --- 1. Wh1 - tempo - Kxh1 - 2. Wxg3 - mat

1. We1-h1! - tempo
1. ... Kg2xh1 -- 2. Wf3xg3[/b] - mat -- diagram - 2
1. ... Tg3xf3+ 2. Ha8xf3#
1. ... Tg3-g8 - 2. Tf3-f8#
1. ... Tg3-g7 - 2. Tf3-f7#
1. ... Tg3-g6 - 2. Tf3-f6#
1. ... Tg3-g5 - 2. Tf3-f5#
1. ... Tg3-g4 - 2. Tf3-f4#

[link widoczny dla zalogowanych]
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 0:18, 25 Lis 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin