Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tanie Szachy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 13:49, 25 Gru 2012    Temat postu:

-
Dzialaczu szachowy -- Pozycje matowe trzeba znac!

Autor : Comins Mansfield
The Problemist , 1956.

2

----- diagram --- nr.1 -------------- --------- siatka matowa --- diagram -- nr.2
Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1. Hd7 ----- 1. ... Se6+ 2. f8=S! -- mat


1. Hd7! tempo!

1. ... Wg8 --- 2. fxg8=H! --- mat ----- diagram --- nr.3
1. ... Sxd7+ --- 2. Wg8! --- mat
1. ... Se6+ ---- 2. f8=S! ---- mat ---- diagram ---- nr.2
1. ... Sxg6+ --- 2. f8=H! ---- mat ---- diagram --- nr.4
1. ... g3 --------- 2. Hh3 ---- mat

------------- 3 -- siatka matowa -------------- ---- 4 ------ siatka matowa ----
4

Na diagramach trzy siatki matowe w ktorych
wystepuja promocje : 2 Hetmanow i Skoczka...

-------

Reklama Szachow , promocja Szachow!


Mat w 2 posunieciach___ #2-- dwa rozwiazania...

1. Ha1 --- Kg5 --- 2. Sf3 -- Mat
------------
1. Sd7 --- Kg5 ---- 2. h4 -- mat
---

Dwa razy wykorzystanie wiazania czarnego piona _g4
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 21:03, 28 Gru 2012    Temat postu: Re: Tanie Szachy

-------
Matowanie na Diagramie

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
( tu zaczynaja CZARNE )
polecam młodzieży.
-------------------------


Czarne matuja w 5 posunieciu --- #5

Rozwiazanie na diagramie -- 2

----------- Diagram -- 2
--

Checkmate --- szach-mat --- -- 5. Wg1 - Wxg1 - mat
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 10:27, 22 Lut 2013    Temat postu:

---
niedziela, 2 września 2012

10 powodów dla których warto grać w szachy
- czyli co możesz zyskać dzięki tej wspaniałej królewskiej grze

Niektórzy z was pewnie zastanawiają się czasami w jaki sposób można przekonać innych, że jednak szachy są warte wysiłku. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, to pomocą może być ta oto lista: 10 powodów dla których warto grać w szachy - czyli co możesz zyskać dzięki wspaniałej królewskiej grze. Mam nadzieję, że teraz nie będziecie musieli się wstydzić lub obawiać o to, że przy pytaniu: "no dobra, ale jakie korzyści będę z tego miał?" pojawi się u was poczucie pustki lub zakłopotania.


Tak więc poniżej zobaczmy 10 powodów dla których warto grać w szachy (czyli co możesz zyskać):

1. Ocenianie i porównywanie.

W szachach nieustannie musisz oceniać. Która z pozycji będzie dla mnie korzystniejsza? Kto stoi lepiej? Jaką wartość ma skoczek na 6 linii? Czy nastąpiła krytyczna pozycja? Jak dużo mogę jeszcze poświęcić, aby nie wyjść ze strefy remisowej? To właśnie przykładowe pytania dotyczące elementu zwanego ocenianiem. Jeśli dobrze ocenisz, to łatwiej znajdziesz plan dalszej rozgrywki. Czy silniejsze będą 2 piony na 6 linii czy też wieża? Czy opłaca się wymienić hetmana za gońca i wieżę? Tego typu pytania stale pojawiają się w głowie dobrego szachisty. Bardzo podobnie jak z matematyką - najpierw obliczamy (oceniamy) daną grupę pozycji, a potem porównujemy każdą z nich. Na koniec oczywiście wybieramy według naszego gustu (a dokładniej - naszych obliczeń), tę najlepszą.


2. Planowanie i przewidywanie.

Czy wymienić skoczka za gońca czy pobić piona? A może jednak najpierw wyprowadzić wieżę? Jak ustawić figury i piony w najbliższych kilku ruchach? Jaką pozycję chcę osiągnąć? Jak przerzucić skoczka na lepsze pole? Jak wykorzystać słabość ostatniej linii? Co zrobić, aby połączyć ze sobą ciężkie figury? Im lepiej planujemy, tym większa szansa, że nasze zamierzenia będą miały okazję się spełnić.

Wielu szachistów podkreśla wagę planowania: "lepiej jest mieć niezbyt poprawny plan niż nie mieć żadnego", "gra z planem czyni z nas bohaterów, zaś gra bez planu - naiwnych głupców".

Co się stanie za kilka ruchów? Jak może się zmienić pozycja? Czy atak na pozycję mojego króla rzeczywiście jest niebezpieczny? Jak zapobiec temu co chce przeciwnik? Jakiego typu końcówka może powstać po wymianach? Co zrobić, aby nie dopuścić do stworzenia wolnego piona? W jaki sposób mogę dojść do remisowej końcówki? I znowu: ten kto lepiej przewidzi przyszłe wydarzenia na szachownicy, ma większe szanse na sukces. Ten element jest dość blisko związany z planowaniem.


3. Testowanie (sprawdzanie) i analizowanie.

Dzięki programom i partiom treningowym możemy sprawdzić wiele naszych pomysłów. Możliwych pozycji w szachach jest tak dużo, że można śmiało założyć, że proces przetestowania wszystkich pozycji tak naprawdę nigdy nie będzie mieć końca.

Natomiast dzięki analizowaniu wielu różnych pozycji wyostrzamy nasz umysł. Jest to czynność, którą wykonuje każdy solidny szachista po zakończonej ważnej partii (najczęściej turniejowej). Za jej pomocą znajdujemy błędy i niedokładności zarówno w naszej grze jak i przeciwnika. Potęga analizy polega na tym, że jej zwieńczeniem jest następny krok w dążeniu do rozwoju - czyli wyciągnięcie odpowiednich wniosków.


4. Krytyczne, niezależne myślenie oraz wnioskowanie
(wyciąganie wniosków).

Dzięki krytycznemu myśleniu zbliżamy się do doskonałości - najsilniejsi na świecie gracze chcą stale mieć obiektywne oceny pozycji, niezależnie od ich stylu gry. Nawet jeśli jesteśmy święcie przekonani, że pozycja jest dla nas lepsza, zaś inni udowodnią, że tak nie jest - wówczas trzeba przyjąć te argumenty. Niemniej warto pamiętać, aby starać się myśleć niezależnie od innych - nawet jeśli początkowo wyda się to drogą "pod prąd". Dochodzenie do wniosków dzięki własnej pracy (opierając się na dorobku i narzędziach stworzonych przez innych) da w dłuższej perspektywie większe korzyści niż bierne opieranie się na autorytetach lub gotowcach.

Z kolei po dobrze wykonanej analizie konieczne jest wyciągnięcie wniosków. Właśnie one będą wyznacznikiem na drodze ku dalszym sukcesom i rozwojowi. W myśl przysłowia: "Mądry szachista po przegranej, bo dzięki analizie wyciągnął wnioski... i drugi raz nie popełni tego samego błędu".



5. Nieustanne tworzenie i rozwiązywanie problemów
(odkrywanie tajemnic).

Silny szachista stale uczy się tworzyć takie problemy, które sprawią przeciwnikowi jak najwięcej kłopotu. Cały szkopuł polega na tym, aby wykonywać takie ruchy i dochodzić do takich pozycji, w których przeciwnik w końcu pomyli się. Stopień komplikacji w szachach jest bardzo duży, więc ten, kto wymusi na stronie przeciwnej takie pozycje, które będą dla niej zbyt trudne do prawidłowej oceny - ten wygrywa.

Natomiast rozwiązywanie problemów jest dla nas chlebem powszednim. Przecież właśnie nasz przeciwnik także stara się, aby dawać nam tak trudne zadania, abyśmy w końcu stracili orientację w powstałej pozycji. Warto podkreślić, że im częściej spotykamy się z coraz trudniejszymi problemami, tym lepiej nauczymy się je w końcu rozwiązywać. A jeśli dodamy do tego możliwość transferu tej umiejętności na problemy, które stale nas otaczają w życiu? Chyba nie trzeba dodawać jak cenna to cecha, prawda?


6. Podejmowanie decyzji i branie pełnej odpowiedzialności.

Szachy są piekne także dlatego, że mamy możliwość samodzielnie, niezależnie podejmować decyzję i jednocześnie bierzemy pełną odpowiedzialność za ich skutki. Jeśli decyzja była słuszna - odniesiemy sukces, jeśli zaś była nieprawidłowa - czeka nas porażka. Każdy szachista wielokrotnie styka się z porażkami, które są wynikiem złych decyzji. Niemniej dopóki nie nauczy się brania pełnej odpowiedzialność za ich wynik - tak długo nie będzie solidnym zawodnikiem. W tym przypadku nie można zwalić winę na partnera z drużyny, który nieodpowiednio podał piłkę - sami odpowiadamy za własne decyzje.


7. Pełna jawność informacji oraz brak losowości i elementu szczęścia.

W szachach nie ma problemu związanego z tym, że nie wiemy jakimi kartami może dysponować przeciwnik - wszystkie informacje są dostępne na szachownicy. Oczywiście umiejętność ich odczytywania i odpowiedniej interpretacji - bywa różna w zależności od szachisty. Ponadto nie ma tutaj elementu szczęścia - lepszego lub gorszego rzutu kością czy też wylosowania przez ruletkę nie tego koloru albo cyfry. Szachista, który mówi, że "nie miał szczęścia" równie dobrze może powiedzieć, że "nie miał głowy danego dnia". Pamiętajmy o tym szczególnie wtedy, gdy ktoś będzie mówił, że mieliśmy szczęście bo wygraliśmy, zaś inna z osób go nie miała (w danej partii czy turnieju). Raz jeszcze podkreślam wyraźnie: w szachach wygrywa ten, kto jest lepszy, a przegrywa - gorszy. Lepszy to ten, kto posiada umiejętności na wyższym poziomie, zaś gorszy - na niższym.



8. Możliwość tworzenia i zachwycania się pięknem.

Wystarczy tutaj przypomnieć wspaniałe słowa znakomitego artysty Marcela Duchampa: "Nie każdy artysta jest szachistą, ale każdy szachista jest artystą". Szachy mają wiele wymiarów, a wśród nich jest właśnie ten dodatkowy, który zachwyca osoby, które wolą tworzyć aniżeli rywalizować w wymiarze sportowym. Są to tak zwani kompozytorzy szachowi. Tak to właśnie oni są tymi, którzy malują i rzeźbią fantastyczne pozycje, które przyjmują formę zadań. A kim są odbiorcy? Praktycznie to wszyscy, którzy chcą odkrywać i zachwycać się pięknem szachowych idei zawartych w pracach twórców. Warto podkreślić, że są także tzw. "solwerowcy" (ang. "solve" - rozwiązywać). Jest to grupa, która zajmuje się rozwiązywaniem specjalnie skomponowanych zadań. Należy dodać, że zwykle charakter zadań i głębia pomysłów w tej dziedzinie sprawia, że szachiści praktycy (ci, którzy rywalizują w turniejach) omijają te tereny, jednak osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą oddać się sportowemu wymiarowi - mają tutaj pełne pole do popisu - tak w tworzeniu jak i rozwiązywaniu zadań. W żadnym wypadku nie wolno pomijać tego obszaru szachowej aktywności, nawet pomimo stosunkowo niewielkiej popularności i ilości osób zajmujących się tym wycinkiem szachów.


9. Kształtowanie charakteru oraz uspołecznianie i integracja.

Dzięki szachom można kształtować różne cechy charakteru. Najczęściej wymieniane są: cierpliwość, obiektywizm, opanowanie, optymizm, wytrwałość, pracowitość, dążenie do sukcesu, radzenie sobie w trudnych sytuacjach, umiejętność redukowania stresu czy też odporność (twardość) psychiczna - zwłaszcza nie poddawanie się po porażkach.

Wypada nadmienić, że jeden z mistrzów świata (Aleksander Alechin), powiedział dość istotne słowa: "Dzięki szachom ukształtowałem swój charakter". Na pewno wielu rodziców chciałoby, aby ich pociechy mogły wspomagać rozwój swojego charakteru, prawda? Tak, można to osiągnąć także dzięki szachom!

Dodatkowo szachy mogą być pomocne w procesie socjalizacji. Na czym ma to polegać? Otóż osoba nieśmiała może zaprezentować na szachownicy, właśnie to, że nie boi się. Z kolei osoba, która jeszcze nie opanowała zasad współżycia w grupie - stopniowo dzięki pomocy szachów będzie nabywała ogłady. I wypada także podkreślić, że szachy są także dobrą okazją do integracji dla ludzi z tzw. grup wykluczonych. Przy odpowiedniej współpracy osoba niepełnosprawna ruchowo czy umysłowo - może rozgrywać partie z osobami, które są w pełni sił. Każdy kto widział ile radości mają osoby niepełnosprawne - w trakcie rozgrywania pojedynków (zarówno tych treningowych jak i turniejowych) na pewno będzie potrafił wymienić korzyści, które są udziałem obu grup.




10. Brak ograniczeń - czyli grać może... kto tylko zechce!

Czy to tak ważny element? Otóż okazuje się, że tak! Dlaczego? Otóż chociażby z uwagi na to, że w szachach nie ma znaczenia: płeć, wiek, kolor skóry, status materialny czy społeczny czy też poglądy lub przynależność do danej grupy. Słowem: może grać 8-letnia dziewczynka z 60-letnim mężczyzną czy też dyrektor banku z osobą bezrobotną. Jeśli dobrze poszperacie, to na pewno znajdziecie wiele przykładów osób sławnych, które grywają w szachy. Wystarczy wymienić chociażby znanych bokserów: Witalija i Władimira Klitschko, aktorów Woody Allena, Arnolda Schwarzeneggera, Willa Smitha, sportowców Borysa Beckera (tenisista), Mike Powella (mistrza świata w skoku w dal) czy też Billa Gatesa (szefa firmy Microsoft).

Uwierzcie, że w szachy grywają naprawdę wszyscy: zarówno nobliści jak i aktorzy, piosenkarze, muzycy, artyści, sportowcy, pisarze, filozofowie, matematycy, fizycy, programiści, ale także zwykli ludzie, których spotykamy na co dzień. I najważniejsze w tym jest to, że każdy może grać w szachy - w myśl przysłowia: "szachy są jak ocean: słoń może się wykąpać, a komar napić". Nie bez znaczenia jest także to, że tak naprawdę jest to jedna z najbardziej demokratycznych i zarazem najtańszych gier! Komplet szachów zwykle wytrzymuje co najmniej kilkanaście lat, a bywa także, że przechodzi na następne pokolenie.

W tym miejscu podkreślę wyraźnie: aby grywać w szachy nie trzeba być ani inteligentnym ani mądrym ani nawet odpowiednio dorosłym czy bogatym. W szachy może grać każdy... gdziekolwiek i kiedykolwiek zechce! Czyż to nie piękne?
---
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
---
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 10:30, 22 Lut 2013    Temat postu: Re: Tanie Szachy

----
Matowanie na Diagramie

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
( tu zaczynaja CZARNE )
polecam młodzieży.
-------------------------


Czarne matuja w 5 posunieciu --- #5

Rozwiazanie na diagramie -- 2

----------- Diagram -- 2
--

Checkmate --- szach-mat --- -- 5. Wg1 - Wxg1 - mat
----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 10:32, 22 Lut 2013    Temat postu:

----

Organizacja Makroregionu
przez krzysio


Tylko po co bajdurzyć o popularyzacji szachów gdy zaczyna się robić elitarne kasowo turnieje o jakąś stawkę dla dzieci? W Wierchomli jeszcze turniej się nie zakończył co prawda i mam nadzieję ze niczego nie zapeszę ale po ośmiu rundach na miejscach premiowanych jest trójka chłopaków od nas z Lipnicy -- i tylko trójka pojechała na te zawody, reszta może i słabsza, z mniejszymi szansami na awans ale nie są to jedyni którzy lubią u nas figurki przestawiać.

Zresztą same półfinały to nie całość kosztów, wcześniej trzeba ileś turniejów przejść i gdy zsumować to co musi być placone a co można byłoby zrobić taniej to mogą wyjść całkiem przyzwoite kwoty. Ja to zwyczajnie widzę na swoim podwórku, że dla części rodzin wysyłanie dzieciaków po turniejach jest zaporowe jeśli idzie o koszta a bez turniejów dzieciarnia ma sporo mniej motywacji do nauki.

Dla mnie popularyzacja szachów to nie wywalanie pieniędzy na centralne projekty (na takie wałki jako podatnik nigdy przyzwolenia nie dam) a usuwanie przeszkód na samym dole, choćby poprzez obniżanie kosztów turniejowych.

krzysio
------------


Kombinacje dla -- 7-latkow

-- Na stronach internetowych -- kombinacje!
-------------------------


Biale matuja w 4 posunieciach -- #4

Rozwiazanie -- t/z -- forsowne.
-- na obrazku ponizej.

------



Rozwiazanie --- 4. Hf7 - mat

U bialych brak dwoch Wiez i to powinno naprowadzic szachiste do
rozwiazania ... dodatkowo bialy Hetman wykonal dwa posuniecia.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 12:01, 22 Lut 2013    Temat postu:

-

--- Mat Beniowskiego

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
(zaczyna ten, kto jest na dole)
polecam młodzieży.
------------


Biale matuja w 4 posunieciach --#4


Rozwiazanie na Diagramach --- ponizej


---- -- Dwie ----> Siatki matowe --- do zapamietania
2_3

Diagram -- 2 ------ 4. Hxf8 - mat --- --- ---- Diagram -- 3 ----- 4. Sf7 - mat

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 13:11, 22 Lut 2013    Temat postu:

--
Szukam trenera szachowego-

adse, ale co jest nie tak? każe ktoś 14latkowi samodzielnie prowadzić negocjacje z klubem? To że klub jakoś tam się zabezpiecza przy inwestowaniu w zawodnika przed tym by ów zawodnik głupich numerów mu nie wywijał? Czy może to że solidnego grania w szachy uczymy się w wieku nastu lat? Zmusza tutaj ktoś kogoś do czegoś?

Ja podam Ci jak to wygląda u mnie,
roczny koszt nauki dwójki dzieciaków szykuje się na
poziomie 20-30 tys zł, pokrywam to z własnej kieszeni
,
nie mam do nikogo pretensji że aż tyle i mam wolną rękę jeśli idzie o to co dzieciaki robią. Jeśli ktoś inny dostaje trenera i wyjazdy na turnieje (to główny koszt szkolenia) to dlaczego ma dostawać to za friko bez zobowiązań? A decyzję o tym ile trenować i co chce osiągnąć podjął u mnie 9letni dzieciak, ja obiecałem mu tylko pomóc finansowo i logistycznie do czasu jak nie zrezygnuje, dlaczego tego nie mógłby więc zrobić 14latek?
--
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 16:24, 09 Lip 2013    Temat postu:

--
Tanie Szachy ----> to nauka matowania... koszty minimalne
-- groszowe... ustawianie diagramow i ogladanie rozwiazan.


Dzialaczu szachowy -- Pozycje matowe trzeba znac!

Autor : Comins Mansfield
The Problemist , 1956.

2

----- diagram --- nr.1 -------------- --------- siatka matowa --- diagram -- nr.2
Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1. Hd7 ----- 1. ... Se6+ 2. f8=S! -- mat


1. Hd7! tempo!

1. ... Wg8 ---- 2. fxg8=H! - mat ----- diagram --- nr.3
1. ... Sxd7+ --- 2. Wg8! --- mat
1. ... Se6+ ---- 2. f8=S! --- mat ---- diagram ---- nr.2
1. ... Sxg6+ -- 2. f8=H! --- mat ---- diagram ---- nr.4
1. ... g3 -------- 2. Hh3 ---- mat

------------- 3 -- siatka matowa -------------- ---- 4 ------ siatka matowa ----
4

Na diagramach trzy siatki matowe w ktorych
wystepuja promocje : 2 Hetmanow i Skoczka...

-------

Reklama Szachow , promocja Szachow!


Mat w 2 posunieciach___ #2-- dwa rozwiazania...

1. Ha1 --- Kg5 --- 2. Sf3 -- Mat
------------
1. Sd7 --- Kg5 ---- 2. h4 -- mat
---

Dwa razy wykorzystanie wiazania czarnego piona _g4
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 7:47, 29 Lip 2013    Temat postu: Re: Tanie Szachy

--
-- Matowanie na Diagramie

[link widoczny dla zalogowanych]

Rozwiąż, nim zaczniesz czytać Szacharnię
( tu zaczynaja CZARNE )
polecam młodzieży.
-------------------------

--- diagram -- 1
Czarne matuja w 5 posunieciu --- #5

Rozwiazanie na diagramie -- 2

----------- Diagram -- 2
--

Checkmate -- szach -mat -- 5. Wg1 - Wxg1 - mat
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 8:04, 29 Lip 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 8:09, 29 Lip 2013    Temat postu:

---

Szachisto! ---- Pozycje matowe trzeba znac!

Autor : Comins Mansfield
The Problemist , 1956.

2

----- diagram --- nr.1 -------------- --------- siatka matowa --- diagram -- nr.2
Mat w 2 posunieciach --- #2 --- 1. Hd7 ----- 1. ... Se6+ 2. f8=S! -- mat


1. Hd7! tempo!

1. ... Wg8 --- 2. fxg8=H! --- mat ----- diagram --- nr.3
1. ... Sxd7+ --- 2. Wg8! --- mat
1. ... Se6+ ---- 2. f8=S! ---- mat ---- diagram ---- nr.2
1. ... Sxg6+ --- 2. f8=H! ---- mat ---- diagram --- nr.4
1. ... g3 --------- 2. Hh3 ---- mat

------------- 3 -- siatka matowa -------------- ---- 4 ------ siatka matowa ----
4

Na diagramach trzy siatki matowe w ktorych
wystepuja promocje : 2 Hetmanow i Skoczka...

--

Reklama Szachow , promocja Szachow!


--- diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach___ #2-- dwa rozwiazania...

1. Ha1 --- Kg5 --- 2. Sf3 -- Mat
------------
1. Sd7 --- Kg5 ---- 2. h4 -- mat
---

Dwa razy wykorzystanie wiazania czarnego piona _g4
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 9:47, 04 Sie 2013    Temat postu:

---
Poznaj zadania -- S. Loyda!

Autor : Samuel Loyd - 1856
-----------------
1___2
--- diagram -- 1
Biale matuja w 3 posunieciach -- #3 ---- --- wyzej siatka matowa

Goniec _h1 -- matuje czarnego Krola
-----

Zadanie -- 15-letniego -- S. LOYDA

--

Program „Szachy w szkole” zyskał poparcie Parlamentu Europejskiego!

Niezmiernie miło nam poinformować, że Oświadczenie Pisemne 50/2011 dotyczące wprowadzenia programu "Szachy w szkole" w szkołach w Unii Europejskiej zostało podpisane przez 415 posłów do Parlamentu Europejskiego (potrzebne było 378 podpisów, czyli 50% + 1 z całkowitej liczby 754 Europosłów). Po zakończonej sesji Parlamentu Europejskiego, Europosłowie gratulowali prezydentowi Europejskiej Unii Szachowej, podkreślając, że zatwierdzenie programu jest wielkim sukcesem - zazwyczaj tylko 10-15% oświadczeń zyskuje wymaganą liczbę głosów.

Wszystkie działania promujące program "Szachy w szkole" odbywały się pod patronatem honorowym prof. Jerzego Buzka, poprzedniego prezydenta Parlamentu Europejskiego oraz Slavy Bineva, posła do Parlamentu Europejskiego z Bułgarii, który wspierał projekt i wprowadzenie Oświadczenia Pisemnego 50/2011.

Polski Związek Szachowy włączył się w kampanię promująca "Szachy w szkole", nawiązując kontakt ze wszystkimi polskimi Europosłami. Warto nadmienić, że polscy Europarlamentarzyści niemal w komplecie podpisali się pod wprowadzeniem programu "Szachy w szkole". Dziękujemy!


Informacja na stronie Europejskiej Unii Szachowej
-----

Samuel Loyd

Samuel Loyd (ur. 30 stycznia 1841 w Filadelfii, zm. 10 kwietnia 1911 w Nowym Jorku) – amerykański wynalazca gier i specjalista od zagadek.

Odkrył wiele tangramów, a także spopularyzował tak zwaną Piętnastkę, rodzaj puzzla będącego pierwowzorem kostki Rubika. Zajmował się także turniejową grą w szachy oraz układał zadania szachowe. W swoim najlepszym okresie mieścił się w piętnastce najlepszych szachistów na świecie[1].

[link widoczny dla zalogowanych]

----

Samuel Loyd 1876, mat w trzech posunięciach

Chess zhor 26.png
Chess zver 26.png

a8 b8 c8 d8 e8 f8 g8 h8
a7 b7 c7 d7 e7 f7 g7 h7
a6 b6 c6 d6 e6 f6 g6 h6
a5 b5 c5 d5 e5 f5 g5 h5
a4 b4 c4 d4 e4 f4 g4 h4
a3 b3 c3 d3 e3 f3 g3 h3
a2 b2 c2 d2 e2 f2 g2 h2
a1 b1 c1 d1 e1 f1 g1 h1

Chess zver 26.png
Chess zhor 26.png


Mat w trzech posunięciach




Rozwiązanie: 1. e8=S!+
1. ... Kh6 -- 2. d8=S tempo
2. ... Se6 -- 3. Sdf7 -- mat ----- Diagram -- 2

1. ... Kf8 --- 2. d8=S [3. Sg6#]
2. ... Ke7 - 3. Sg6 -- mat ------- Diagram --- 3

1. ... Kxh8 -- 2. d8=S tempo
2. ... Sh7 -- 3. Sf7 - mat --------- Diagram ----- 4

Autor : Samuel Loyd 1876, mat w trzech posunięciach
-----------------------
_2
Mat w 3 posunieciach -- #3 --- -- 1. e8=S!+ - Kh6 - 2. d8=S! - Se6 3. Sdf7 - mat



--------- Siatka matowa ---------- -------------- Siatka matowa ---------
_4
--- diagram -- 3
1. e8=S! - Kf8 - 2. d8=S Ke7 3. Sg6# -- 1. e8=S! - Kxh8 - 2. d8=S - Sh7 3. Sdf7#

Trzychodowka S. Loyda z rozwiazaniem plus widoczne siatki matowe!
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 14:57, 04 Sie 2013    Temat postu:

---
Mistrzostwa Swiata Juniorow -- Brazylia

Publikujemy pełną listę zawodników, opiekunów i trenerów jadących na Mistrzostwa Świata Juniorów do Caldas Novas - Brazylia.

Zawodnicy:

[link widoczny dla zalogowanych]


1. Teclaf Paweł C-8
2. Szymanowski Igor C-10
3. Frej Zofia D-10
4. Śliwicka Alicja D-10
5. Winiarski Mikołaj C-10
6. Kiołbasa Oliwia D-12
7. Kaniewska Emilia D-12
8. Gajek Radosław C-14
9. Ulanowski Karol C-14

10. Duda Jan C-14
11. Pastuszko Kinga D-14
12. Dadełło Aleksandra D-14
13. Drozdowski Kacper C-16
14. Dragun Kamil C-16
15. Iwanow Anna D-16
16. Sadzikowski Daniel C-18
17. Głuszko Monika D-18
18. Adamowicz Katarzyna D-18

Trenerzy: (w nawiasie zawodnicy będący pod opieką)

19. Jakubiec Artur (Sadzikowski, Śliwicka, Ulanowski, Adamowicz)
20. Matlak Marek (Pastuszko, Drozdowski, Szymanowski)
21. Ostrowski Leszek (Duda, Kiołbasa, Kaniewska)
22. Maksymenko Andriy (Dragun, Gajek, Głuszko)
23. Mickiewicz Piotr (Iwanow, Winarski, Dadełło)
24. Motyl Tomasz (Frej)

Lekarz:

25. Aleksander Grickiewicz - Polski Związek Szachowy w całości pokrywa koszt wyjazdu lekarza na MŚJ.

Kierownik ekipy:

26. Kiołbasa Joanna

Osoby towarzyszące:

27. Sadzikowski Marian
28. Frej Bartosz
29. Ulanowska Dorota
30. Duda Wiesława
31. Teclaf Jarosław
32. Dadełło Andrzej
33. Zientarska Żaneta
34. Szymanowski Maciej
35. Jakubaszek Agnieszka
-----------------------------------------
Polska -- to bogaty kraj --- Na szachy wydajemy --- okolo 350 tysiecy , by pograc w Brazylii... 2011.
---------------------

lk85 napisał:
Chcesz naprawdę pomóc? To pozyskaj sponsorów, żeby profesjonalna gra w szachy się opłacała, żeby nasi arcymistrzowie mieli zapewniony dzięki szachom godziwy byt, żeby się mogli całkowicie skupić na treningu szachowym nie myśląc o tym, że o 8:00 muszą być w robocie, wrócą o 17:00, potem trzeba się zająć rodziną i kiedy trenować?
To by była pomoc, a nie pisanie amatorskich książek(choć setki lepszych są na rynku i zbyt drogie nie są, a są pisane przez PROFESJONALISTÓW), wklejanie dziwnych diagramów typu samomat w 15 posunięciach, których 99% GM by nie rozwiązało itd. Chcesz zrobić coś pożytecznego? Spraw, by na polskich turniejach nagrody były kilka razy wyższe albo zostań organizatorem turniejów. Wtedy każdy przyzna, że jesteś wielkim działaczem szachowym.
Znam kilka osób, które organizują turnieje i dla mnie to są PRAWDZIWI działacze szachowi, a nie nieudolnie próbujący coś zdziałać.

Jest różnica między robieniem czegoś dla szachów, a nieudaną próbą zrobienia czegoś.

-----------------------

Przelot samolotem i pobyt w Brazylii kosztuje okolo 10 tysiecy zlotych.
Wniosek --- do szachow wszyscy doplacamy... nawet amatorzy juniorzy.
Wybiera sie 35 osob razy 10 000 = 350 tysiecy zlotych...
--------------
Ik85 proponuje by koszty pokryl propagator Szachow ze Stalowej Woli

-------------
To tak dla przypomnienia...
Maribor -- Slowenia -- jest w Europie wiec koszta beda okolo 5000 zlotych.
--------
Jesli bedzie tam 40 osob wszystkich -- to tylko 200 tysiecy....
Ogladajac liste chetnych -- to doluiczylem sie okolo 55 osob. razy 5000 = 270 tysiecy
-- to znacznie mniej niz w Brazylii - 2011.

[link widoczny dla zalogowanych]

Szachy sa tanie , ale jak sie gra na [link widoczny dla zalogowanych] ---
Wyjazdy wycieczkowe -- na szachy sa drogie , nawet jak beda w Polsce , to i tak wlasciciele Hoteli lubia oskubac z pieniedzy...
Przy takich kosztach --- nasuwa sie podstawowe pytanie... czemu na stronie PZSz nie ma edukacji szachowej...
To pytanie powarzam juz 5 lat. Odpowiedzi brak , bo tak siedza ludzie co niemaja zainteresowania Szachami.

-----

Dziwie sie rodzicom -- naszych Juniorow , ze jeszcze nie wymusili na wladzach PZSz-u , by proste szkolenie bylo na stronie zwiazkowej.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 21:43, 29 Wrz 2013    Temat postu:

--
Wirtualne szkolenie --- dla wszystkich --- 7-Latkow

11 - P1245805
Autor : Valentin Blacker
K4041) Problemkiste (201) 06/2012
--------------------------- Pozycja symetryczna

-- Diagram -- 2
Mat w 4 posunieciach -- #4

Rozwiazanie

1. Sf6! - Kf8
2. Sd6! - Kg7
3. Sf5+ - Kh8
4. Sg6 - mat --- diagram -- 2
---
3. Sf5+ - Kf8
4. Sg6 - mat ----- diagram -- 3


------------- Siatka matowa ----- ---- ------ pozycja symetryczna --- siatka matowa
2_3
Diagram -- 2 --- 2. ... Kh8 - 3. Sg6 - mat -- -- diagram - 3 --- 2. .. Kf8 - 3. Sg6 - mat

---

Kompozycja w treningu szachisty

Książki po polsku (kompozycja)

Jerzy Konikowski

Przez wiele lat zajmowałem się czynnie kompozycją szachową. W trakcie doświadczeń na tym polu stwierdziłem, że rozwiązywanie i analizowanie pewnych zadań szachowych pomogło mi poprawić technikę liczenia wariantów oraz rozwinęło umiejętności kombinacyjne. W żródłach w języku rosyjskim znalazłem potwierdzenie zalet zajmowania się kompozycją. Dlatego w pracy trenerskiej zwracałem moim podopiecznym uwagę na ten problem i zachęcałem do studiowania pewnej grupy zadań.

W tej książce wyjaśniłem związki pomiędzy kompozycją szachową i grą praktyczną. Na bazie załączonych przykładów starałem się zwrócić uwagę na to, iż korzystanie z osiągnięć problemistyki może przynieść szachiście wiele korzyści.

------------

Matowanie na diagramie --- dla 7-latkow!

Autor : Samuel Loyd
---------------------


Mat w 2 posunieciach -- #2


Rozwiązanie

1. Ge5! --- tempo
1. ... Kg1 ---- 2. Sh3 - mat ---- Diagram --- 2
1. ... Ke1---- 2. Wxe2 --- mat
1. ... Kg3 --- 2. Sd3 -- mat ----- Diagram --- 3
1. ... Kxe3 - 2. Wxe2 -- mat --- diagram ---- 4


---
------- Siatka matowa -- 2. Sh3 mat ---- ----- siatka matowa - 2. Sd3 mat--

_3

---- 1. Ge5! - Kg1 - 2. Sh3 - mat ---- ---- 1. Ge5! - Kg3 - 2. Sd3 - mat!


---- siatka matowa --- 2. Wxe2 - mat


--- Diagram --- 4
1. Ge5 - Kxe3 - 2. Wxe2 - mat

Obrazki -- reklamuja i propaguja Szachy w Polskich Szkolach.
Obrazki -- edukuja nauczycieli Szachow.

----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 21:51, 29 Wrz 2013    Temat postu:

---
Organizacja Makroregionu
przez krzysio


Tylko po co bajdurzyć o popularyzacji szachów gdy zaczyna się robić elitarne kasowo turnieje o jakąś stawkę dla dzieci? W Wierchomli jeszcze turniej się nie zakończył co prawda i mam nadzieję ze niczego nie zapeszę ale po ośmiu rundach na miejscach premiowanych jest trójka chłopaków od nas z Lipnicy -- i tylko trójka pojechała na te zawody, reszta może i słabsza, z mniejszymi szansami na awans ale nie są to jedyni którzy lubią u nas figurki przestawiać.

Zresztą same półfinały to nie całość kosztów, wcześniej trzeba ileś turniejów przejść i gdy zsumować to co musi być placone a co można byłoby zrobić taniej to mogą wyjść całkiem przyzwoite kwoty. Ja to zwyczajnie widzę na swoim podwórku, że dla części rodzin wysyłanie dzieciaków po turniejach jest zaporowe jeśli idzie o koszta a bez turniejów dzieciarnia ma sporo mniej motywacji do nauki.

Dla mnie popularyzacja szachów to nie wywalanie pieniędzy na centralne projekty (na takie wałki jako podatnik nigdy przyzwolenia nie dam) a usuwanie przeszkód na samym dole, choćby poprzez obniżanie kosztów turniejowych.

krzysio
-----------

Kombinacje dla -- 7-latkow

-- Na stronach internetowych -- kombinacje!
-------------------------

-- Diagram -- 1
Biale matuja w 4 posunieciach -- #4

Rozwiazanie -- t/z -- forsowne.
-- na obrazku ponizej.

------------

-- diagram -- 2
Rozwiazanie --- 4. Hf7 - mat

U bialych brak dwoch Wiez i to powinno naprowadzic szachiste do
rozwiazania ... dodatkowo bialy Hetman wykonal dwa posuniecia.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 13:01, 04 Lis 2013    Temat postu:

-

Geografia imprez zlecanych przez PZSzach
przez krzysio

Turniej lokalny ale świetnie wpisuje się w temat - III liga małopolska zjazd finałowy. W lidze grają trzy a jak dołożymy Wieliczkę to 4 drużyny z Krakowa oraz 4 z okolic Krakowa, dwóm (Tarnów i Sącz) z grubsza wszystko jedno Kraków czy Wierchomla, jadą tylko w drugą stronę. W lidze bywa że jeden chce zagrać w sobotę a drugi w niedzielę więc to nawet nie turniej dwudniowy a bardziej dwa jednodniowe. I miast zrobić go graczom pod nosem lokuje się go tak by zmusić ich do noclegu w cenie 90 osobodzień. O ile mi wiadomo nie ma konsultacji z klubami, ot prezes Kusina poinformował drużyny gdzie będzie zjazd i ile kosztuje doba hotelowa i tyle. Ciekawskim proponuję zobaczyć jak wygląda dojazd do Wierchomli dla większości drużyn.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak dla mnie ktoś sobie zakpił z szachistów i nie dziwi mnie reakcja Chrzanowa (przewinąć odrobinę w dół)

[link widoczny dla zalogowanych]

Pytanie jak na to normalnie reagować mają szachiści/kluby? Wycofywać się i narażać na konsekwencje związku? Płakać i płacić bo "prezes związku" tak chce? A może wzorem choćby Podkarpacia olać prezesa z jego świtą i zorganizować alternatywne ligi ale czy to o to chodzi w szachach?

Jak żywo przypominają mi się numery z Podkarpacia gdzie pierwsze zjazdy dostawała drużyna na obrzeżach regionu a która nie brała udziału w dalszych rozgrywkach.
---
--
Polscy dzialacze szachowi interesuja sie nabijaniem kasy do swojego portfela..
Reklama szachow i propaganda szachow to juz sie nie interesuja.
To wiem od innych dzialaczy szachowych , ktorzy tylko tym pierwszym zazdroszcza...
Polska zasciankiem Szachowym zawsze byla , ale czy zawsze taka ma byc!?
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 13:03, 04 Lis 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następny
Strona 3 z 10

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin