Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lekcje Szachów u Konikowskiego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 27, 28, 29  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 8:41, 17 Gru 2012    Temat postu:

--
--
Jaki powinien być prezes Polskiego Związku Szachowego?

Szachy w Polsce, Z życia PZSzach

Jerzy Konikowski

Komentarz przemo19 -- 14 grudnia 2012 o godz. 22:34: Panie Jerzy, kogo widziałby Pan na stanowisku prezesa Pzszach? zmobilizował mnie do napisania poniższego tekstu.


//////////



Moim zdaniem prezesem Polskiego Związku Szachowego powinna być osoba kochająca szachy i wszystkich szachistów w kraju, a nie tylko kilku i dbająca o interesy tych nielicznych.

1. Powinien prowadzić taką politykę, aby w Polsce funkcjonowało jak najwięcej klubów szachowych. Bez klubów nie będzie szachistów i nie będzie odpowiedniego rozwoju naszej dyscypliny. Nie można więc nakładać na kluby jakieś haracze i doprowadzać do upadku biedne stowarzyszenia. Prezes powinien pomóc w ich dalszym egzystowaniu poprzez anulowanie długów. Likwidacja klubów to wielki błąd!

2. Prezes powinien spowodawać opracowanie optymalnego systemu szkolenia młodzieży w Polsce. W tym celu powinien wysłuchać wszystkie strony, a nie tylko te, co od lat propagują pewien styl, który nie wychował do tej pory zawodników światowej klasy.

3. Nie może być tak, że doświadczony trener w 1999 roku zwraca uwagę na pewną ważną kwestię szkoleniową, którą się lekceważy przez lata. 27 października 2012 roku wiceprezez PZSzach i długoletni trener Akademii Młodzieżowej przyznaje, że taki problem jednak istnieje.

4. Nie może być tak, że doświadczony trener w 1999 roku proponuje szkolenie wirtualne w ramach działalności Akademii Młodzieżowej, sam wprowadza je eksperymentalnie w życie i poświęca na to wiele własnego czasu, a spotyka się z oporem kolegów-trenerów. System ten wprowadza się w życie dopiero w 2012 roku i w jego działalności bierze udział szkoleniowiec, który wcześniej był jego przeciwnikiem. Natomiast nie wspomina się o trenerze-prekursorze, który przez lata był obrażany za propagowanie takiej formy szkolenia. Prezes nie może popierać manipulowania faktami. Powinien wspierać ambitnych trenerów, którzy traktują z pełnym poświęceniem swoją pracę.

5. Nie może być tak, że prezes PZSzach wspiera moralnie ataki na doświadczonego trenera i to na oficjalnej stronie Polskiego Związku Szachowego, za to, że zaproponował pewne zmiany w systemie szkolenia młodzieży w Polsce. Popiera trenerów-oportunistów, którzy sami nic nie wnoszą nowego, nie publikują materiałów szkoleniowych, szkolą młodzież według starych wzorców itd.

6. Nie może być tak, że zawodnik przez wiele lat korzysta z pomocy trenera i w pewnym momencie zrywa – pod wływem pewnych nacisków – kontakt z nim i nawet nie stać go na jedno słowo: „Dziękuję”! Prezes nie powinien wspierać moralnie takie postępowanie zawodnika, który nawet już nie przyznaje się do takiej współpracy. A kiedy trener – w celu udowodnienia takiej działalności – zamieszcza na swojej witrynie dowody, to prezes nie wyciąga z tego odpowiednich wniosków i dalej akceptuje kłamstwo zawodnika. W tym miejscu proponuję, aby w ramach szkolenia na Akademii Młodzieżowej wprowadzić dodatkowe zajęcia z moralności i dobrego wychowania szachistów w Polsce.

7. Prezes powinien dbać o to, aby czołowi zawodnicy kadry zajmowali się przede wszystkim treningiem i startem w odpowiedniej klasie turniejach. Mogą oczywiście dzielić się swoimi uwagami dotyczącymi szkolenia, ale muszą to czynić w sposób kulturalny. Prezes nie może akceptować bezpodstawnych ataków tych zawodników na trenerów. A takie przypadki były w Polsce. Właśnie ci najbardziej aktywni „wojownicy” zajmują obecnie dalekie miejsca w rankingu światowym, ponieważ swój czas na treningi zastąpili bzdurnymi „dyskusjami” na forach i blogach.

8. Prezes powinien dbać o jawną politykę finansową związku. Tak, aby nie było jakiś domysłów i podejrzeń.

9. Prezes powinien dbać o uczciwe propagowanie sportu szachowego w mediach. Propaganda sukcesu ma „krótkie nogi” i może tylko zniechęcić ewentualnych sponsorów do wspierania finansowego naszej dyscypliny. Chyba nikt nie lubi niedomówień i „jednokierunkowych” informacji.

10. Prezes musi otoczyć się doradcami-fachowcami, którzy mają też swoje zdanie na różne kwestie szachów, a nie tylko ich działalność polega na kiwaniu głowami w jednym geście „Tak”! Prezes powinien liczyć się z głosami tzw „Opozycji”, czyli ludźmi mającymi inne spojrzenie na różne problemy. Tylko w ten sposób można myśleć o zbudowaniu silnych szachów w Polsce

Szachom polskim nie potrzeba prezesa-dyktatora, który wie wszystko najlepiej i nie akceptuje innych opinii!
--

Odpowiedz.
Polscy dzialacze szachowi nie rozumieja Szachow!
Dlatego proponuje dla Mistrza Konikowskiego reklame szachow i edukacje szachistow na stronie -- [link widoczny dla zalogowanych]

Krytykowanie Naszych dzialaczy szachowych nie ma sensu...
jeszcze raz to pisze...
Dzialacze nie rozumieja Szachow i to jest problemem w Polsce.
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pon 8:45, 17 Gru 2012, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 21:32, 24 Gru 2012    Temat postu:

--
[link widoczny dla zalogowanych]
---
[link widoczny dla zalogowanych]

Jerzy Konikowski

Propagowanie szachów w środkach masowego przekazu ma wielkie znaczenie, bo to może przyciągnąć do naszej dyscypliny wielu nowych sympatyków. Może wcześniej zainteresowałbym się szachami, gdyby w prasie bydgoskiej były publikowane wiadomości o imprezach szachowych. Dopiero plakat na ulicy informujący o półfinałach do mistrzostw Wojska Polskiego uświadomił mnie, że w szachy nie tylko gra się w szkolnej świetlicy, ale także organizuje się turnieje szachowe.

Już jako początkujący członek klubu szachowego OKO „Caissa” Bydgoszcz zadałem działaczom pytanie: „Dlaczego w miejscowej prasie nie ukazują się wzmianki o imprezach szachowych”. Odpowiedź mnie zaskoczyła: Nie ma kto podawać takich informacji, ale gazety i tak nie są tym zainteresowane

Wziąłem więc sprawę w swoje ręce. W sekretariacie Okręgowego Związku Szachowego przygotowywałem teksty. Sekretarz związku przystawiał pieczątkę i ja osobiście zanosiłem te informacje do redakcji trzech bydgoskich dzienników: Gazety Pomorskiej , Ilustrowanego Kuriera Polskiego i Dziennika Wieczornego Wszystko publikowano!

To był początek mojej działalności publicystycznej. Byłem wprawdzie anonimowym informatorem, bo nie podawano mojego nazwiska, ale miałem dużą frajdę, że popularyzuję w ten sposób szachy w moim mieście. Potem pisałem do „Żołnierza Polski Ludowej”. Była to gazeta Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Tutaj już zamieszczano moje nazwisko i płacono honoraria.

--


--- Solving -- to szansa dla Polskich Szachow!

Kompozycje na stronie

[link widoczny dla zalogowanych]


_2

Mat w 2 posunieciach --- 1. Hh3!! ----- mat w 2 posunieciach 1. Hb7!

_4

Mat w 2 posunieciach -- #2 - 1. g8=H! --- mat w 2 posunieciach -- 1. Gf3!

Rozwiazanie --

1. g8=H! --- tempo ---- diagram nr.3
1. ... e5 -------2. Qc4#
1. ... Be4 ---- 2. Bxe4#
1. ... Bd3 ---- 2. Bd1#
1. ... Bg6 ---- 2. Qxg6#
1. ... Bh7 ---- 2. Qxh7#
1. ... Kd3 ---- 2. O-O-O#

Rozwiazanie ---: 1. Gf3! --- tempo ---- diagram nr.4
1. ... b3 ---- 2. Be4#
1. ... Kb3 ---2. Bd1#
1. ... Kd3 ---2. O-O-O#

-----------------------------
Gra Przygotowana
1. ... f4 [d] --- 2. Rxe4 b] , Qxe4#
1. ... e3 [a] -- 2. Qd5 [A] #
1. ... c2 -b] -- 2. Rxe4 -B] #

Solution: 1. Hh3! --- tempo --- DIAGRAM nr.1
1. ... Ke6 [c] -- 2. Rxe4 -b] #
1. ... Kf4 -------- 2. Rxf5 #
1. ... Kxd4 ------ 2. Qxc3 #
1. ... f4 [d] ----- 2. Rd5 [D] #
1. ... e3 [a] ----- 2. Qxe3 [E] #
1. ... c2 - b] ----- 2. Qxf5 [F] #

---------------------------------------
Trzy zadania z Duza roszada![/b]

---------------
Polecam rozwiazywanie zadan dla instruktorow szachowych , by wyrobic sobie bystrosc niezbedna do prowadzenia zajec szachowych...
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 16:24, 25 Gru 2012    Temat postu:

--
Propozycja z forum szachowe.pl

Rozmaitości, Szachy w Polsce
25 grudnia 2012
Andrzej Niklas

NOWOŚĆ Robert Fischer (partie z olimpiad)

schranz

Posiadam drukarnię. 500 sztuk i więcej chętnie wydrukuję, książki będą tańsze, bo omijamy sieć dystrybucji i ja (producent), policzę sobie mniej niż inni, jak to się mówi „po znajomości” Także zbierajcie znajomych, chętnych do kupna danej pozycji i drukujemy. Tak w ciemno trochę bym się bał drukować, bo co będzie jeśli połowa wydrukowanych książek mi się nie sprzeda?!
Ps. Wesołych świąt.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 20:56, 25 Gru 2012    Temat postu:

--
Propozycja z forum szachowe.pl

Rozmaitości, Szachy w Polsce
25 grudnia 2012
Andrzej Niklas

NOWOŚĆ Robert Fischer (partie z olimpiad)

schranz

Posiadam drukarnię. 500 sztuk i więcej chętnie wydrukuję, książki będą tańsze, bo omijamy sieć dystrybucji i ja (producent), policzę sobie mniej niż inni, jak to się mówi „po znajomości” Także zbierajcie znajomych, chętnych do kupna danej pozycji i drukujemy. Tak w ciemno trochę bym się bał drukować, bo co będzie jeśli połowa wydrukowanych książek mi się nie sprzeda?!
Ps. Wesołych świąt.

------------

NOWOŚĆ Robert Fischer (partie z olimpiad)
przez damdam

Tak sobie dyskutujemy i dyskutujemy i...
Jakieś wnioski?
Dyskusja dla samej dyskusji jest jak przysłowiowe mieszanie herbaty w szklance bez dodania cukru. Herbata słodsza się od tego nie staje.

Pomysł wydawania książek w formie elektronicznej, czy tylko w formie pdf. które każdy mógłby, o ile by chciał sam sobie wydrukować, jest jakimś pomysłem. Tylko ile osób zechciałoby taką książkę kupić? Przecież ona od razu znalazłaby się w sieci. Pewnie sprzedałoby się jeszcze mniej egzemplarzy niż w wersji papierowej.

Ale moim zdaniem to nawet nie koszty książek zabijają rynek. To brak nawyku czytania. Brak potrzeby sięgania po książkę, czy istniejące na rynku czasopisma szachowe (moim zdaniem stojące na bardzo wysokim poziomie). Spróbujmy sobie odpowiedzieć dlaczego tak jest?

Nawet w tej dyskusji pobrzmiewały echa, że ciekawsze są strony dyskusyjne, ciekawostkowo-informacyjne. (Tak na marginesie, blog Jerzego Konikowskiego jest rzeczywiście doskonały.) Gdybyśmy prześledzili najbardziej czytane posty w historii naszego, polskiego szachowego Internetu, to są to te, w których ktoś kogoś obrzuca błotem, w których opisywane są szachowe afery i przekręty (te prawdziwe i te wymyślone). Nie mam nic przeciwko krytyce i takim dyskusjom, o ile są merytoryczne, a dyskutantom chodzi o sprawę, a nie zniszczenie tej czy innej osoby, takiej czy innej inicjatywy. Dla pełniejszego obrazu dodałbym do tego jeszcze, że w węższym kręgu, bardziej wtajemniczonych, trwa walka na śmierć i życie o te stosunkowo niewielkie pieniądze, jakie wokół szachów krążą (dotacje, wpływy z turniejów, od sponsorów itd.).

Ale co z tematami czysto szachowymi? Dyskusjami o debiutach, analizami pozycji itd.? Dlaczego w polskim internecie jest ich, jak na lekarstwo? Czy nikt już nie interesuje się meritum szachów?

Przyznam, że byłbym bardzo rozczarowany, gdyby ta nasza dyskusja o tym, co zrobić, aby poprawić czytelnictwo szachowe, a także uzdrowić rynek wydawnictw szachowych w Polsce skończyła się na niczym.
Nie rozumiem, dlaczego tak niewiele osób chce zabrać w tej sprawie głos? To może na to ostatnie pytanie ktoś odpowie.

damdam
--------

Ps.
Czytelnikow szachowych w Polsce brak , poniewaz organizatorzy turniejow
szachowych nie publikuja biuletynow szachowych - do czytania
Ograzniztorzy szachowi nie rozumieja Szachow...
Jesli juz rozumieja to na poziomie piaskownicy.
Czy w Mistrzostwach Polski sa biuletyny szachowe?
Te ktore nam prezentuja na stronie internetowej nadaja sie prosto do Kosza.
Czasem sa wyjatki i mamy biuletyn szachowy -- tylko kilka razy to widzialem.... Czyzby pozostali organizatorzy turniejow byli leniami szachowymi lub szachy traktowane sa , jak chwilowa zabawa ....
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Wto 21:01, 25 Gru 2012, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 21:50, 25 Gru 2012    Temat postu:

---
Matowanie na Ekranie
-- Popularyzacja Szachow ---- dla Polskich Dzialaczy szachowych

-----
_2

Mat w 2 posunieciach -- #2 -- Dwa rozwiazania --- 1. Wa4!+ - Kd3 -- 2. Hd2 - mat


Rozwiązanie: 1. He6!+
1. ... Kf3 ---- 2. O-O --- mat --------- Diagram -- 5
1. ... Kd3 --- 2. O-O-O - mat --------- Diagram -- 6

Rozwiązanie:
1. Wa4!+
1. ... Kd5 ----- 2. Wh5 -- mat ------- Diagram -- 3

1. ... Kf3 ____ 2. Hh3 -- mat --------- Diagram -- 4
1. ... Kd3 ----- 2. Hd2 -- mat --------- Diagram -- 2


------ Siatka matowa -- 2. Wh5 - mat ---------- siatka matowa - 2. Hh3 - mat --

_4

1. Wa4!+... Ke5 --- 2. Wh5 -- mat ---- ----- 1. Wa4!+ - Kf3 -- 2. Hh3 - mat

----------------
_6

---------- Diagram --- 5 -------------------- ---------------------- diagram -- 6
1. He6!- Kf3 - 2. 0-0# - mala Roszada -- 1. He6! - Kd3 - 2. 0-0-0# - duza Roszada
-------------------
Dwa rozwiazania ... a czemu nie!
---

Ukladane z pomoca [link widoczny dla zalogowanych]
----------
Takie zadania podajemy dla szachistow na diagramach szachowych...
Dobrze jest nauczyc uczniow --- ustawiania diagramow szachowych.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 23:05, 26 Gru 2012    Temat postu:

--
Wirtualne szkolenie ---- Polskich Dzialaczy szachowych

6 - P1241354
Autor : Peter Heyl
3509 Sächsische Zeitung 04/11/2006
---------------

Biale
matuja w 3 posunieciach -- #3
- - 1. Kd8! - grozi 2. h8=S!

Rozwiazanie

1. Kd8! - grozi -- 2. h8=S - Wg7 - 3. e5 - mat
1. ... c5 -- 2. dxc6ep - Wbd5 - 3. c5 - mat --- diagram -- 2
1. ... e5 -- 2. dxe6ep - Wgd5 - 3. e5 - mat --- diagram -- 3
1. ... exf6 - 2. c5+ --- Wxc5 - 3. Hxf6 - mat --- diagram -- 4

Keywords: En passant - bicie w przelocie

ep -- to bicie w przelocie

---- siatka matowa ---- 3. c5 - mat ---- --- siatka matowa -- 3. e5 - mat
_3
1. Kd8! -
c5 - 2. dxc6 ep - Wbd5 - 3. c5# --- -- 1. Kd8 - e5 - 2. dxe6 ep - Wgd5 - 3. e5#


-- siatka matowa -- 3. Hxf6 mat

--- diagram -- 4
1. Kd8! - exf6 - 2. c5+ - Wxc5 - 3. Hxf6 - mat


Dwa bicia w przelocie i promocja Skoczka na _h8
to najwazniejsze motywy w tej trzychodowce.

Oczekuje ze na stronie Polskiego Zwiazku Szachowego bedzie edukacja szachowa.
Tym bardziej ze Polska Ekipa Solvweowcow takie zadania rozwiazuje na codzien.
Miejsce szachow jest wlasnie na podanej wyzej stronie , gdzie dziennie odwiedza okolo 1000 osob.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 20:40, 31 Gru 2012    Temat postu:

--
[link widoczny dla zalogowanych]
---
[link widoczny dla zalogowanych]


Jerzy Konikowski

Propagowanie szachów w środkach masowego przekazu ma wielkie znaczenie, bo to może przyciągnąć do naszej dyscypliny wielu nowych sympatyków. Może wcześniej zainteresowałbym się szachami, gdyby w prasie bydgoskiej były publikowane wiadomości o imprezach szachowych. Dopiero plakat na ulicy informujący o półfinałach do mistrzostw Wojska Polskiego uświadomił mnie, że w szachy nie tylko gra się w szkolnej świetlicy, ale także organizuje się turnieje szachowe.

Już jako początkujący członek klubu szachowego OKO „Caissa” Bydgoszcz zadałem działaczom pytanie: „Dlaczego w miejscowej prasie nie ukazują się wzmianki o imprezach szachowych”. Odpowiedź mnie zaskoczyła: Nie ma kto podawać takich informacji, ale gazety i tak nie są tym zainteresowane

Wziąłem więc sprawę w swoje ręce. W sekretariacie Okręgowego Związku Szachowego przygotowywałem teksty. Sekretarz związku przystawiał pieczątkę i ja osobiście zanosiłem te informacje do redakcji trzech bydgoskich dzienników: Gazety Pomorskiej , Ilustrowanego Kuriera Polskiego i Dziennika Wieczornego Wszystko publikowano!

To był początek mojej działalności publicystycznej. Byłem wprawdzie anonimowym informatorem, bo nie podawano mojego nazwiska, ale miałem dużą frajdę, że popularyzuję w ten sposób szachy w moim mieście. Potem pisałem do „Żołnierza Polski Ludowej”. Była to gazeta Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Tutaj już zamieszczano moje nazwisko i płacono honoraria.

--


--- Solving -- to szansa dla Polskich Szachow!

Kompozycje na stronie

[link widoczny dla zalogowanych]


_2

Mat w 2 posunieciach --- 1. Hh3!! ----- mat w 2 posunieciach 1. Hb7!

_4

Mat w 2 posunieciach -- #2 - 1. g8=H! --- mat w 2 posunieciach -- 1. Gf3!

Rozwiazanie -- 1. g8=H! --- tempo ---- diagram nr.3
1. ... e5 -------2. Qc4#
1. ... Be4 ---- 2. Bxe4#
1. ... Bd3 ---- 2. Bd1#
1. ... Bg6 ---- 2. Qxg6#
1. ... Bh7 ---- 2. Qxh7#
1. ... Kd3 ---- 2. O-O-O#

Rozwiazanie ---: 1. Gf3! --- tempo ---- diagram nr.4
1. ... b3 ---- 2. Be4#
1. ... Kb3 ---2. Bd1#
1. ... Kd3 ---2. O-O-O#

-----------------------------
Gra Przygotowana
1. ... f4 [d] --- 2. Rxe4 b] , Qxe4#
1. ... e3 [a] -- 2. Qd5 [A] #
1. ... c2 -b] -- 2. Rxe4 -B] #

Solution: 1. Hh3! --- tempo --- DIAGRAM nr.1
1. ... Ke6 [c] -- 2. Rxe4 -b] #
1. ... Kf4 -------- 2. Rxf5 #
1. ... Kxd4 ------ 2. Qxc3 #
1. ... f4 [d] ----- 2. Rd5 [D] #
1. ... e3 [a] ----- 2. Qxe3 [E] #
1. ... c2 - b] ----- 2. Qxf5 [F] #

-------------------

Trzy zadania z Duza roszada![/b]

---------------
Polecam rozwiazywanie zadan dla instruktorow szachowych , by wyrobic sobie bystrosc niezbedna do prowadzenia zajec szachowych...
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 11:48, 09 Sty 2013    Temat postu:

-
Kompozycja szachowa

[link widoczny dla zalogowanych]


Wielochodowka z rozwiazaniem [link widoczny dla zalogowanych]

_
Mat w 5 posunieciach --#5 ----- rozwiazanie na malym ---- diagramie

1. Gf6! (szach) -- Kf5
2. He4 - (szach) ----- Kxe4
3. Sd6 - (szach) ----- Kd5
4. c4 -- (szach) ------- Kxd6
5. e8= Skoczek ----- ( szach_mat)

---
Strona szachowa [link widoczny dla zalogowanych]
strone odwiedzilo juz 955 555 osob

[link widoczny dla zalogowanych]



Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- -- 1. g7! grozi 2. Hg6 mat


1__2

oto siatki matowe , ktore powstaly z tej dwuchodowki...

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 12:59, 09 Sty 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 17:43, 12 Sty 2013    Temat postu:

--
Transmisja z Holandi
[link widoczny dla zalogowanych]


Jaki powinien być prezes Polskiego Związku Szachowego?

Szachy w Polsce, Z życia PZSzach

Jerzy Konikowski

Komentarz przemo19 -- 14 grudnia 2012 o godz. 22:34: Panie Jerzy, kogo widziałby Pan na stanowisku prezesa Pzszach? zmobilizował mnie do napisania poniższego tekstu.


//////////



Moim zdaniem prezesem Polskiego Związku Szachowego powinna być osoba kochająca szachy i wszystkich szachistów w kraju, a nie tylko kilku i dbająca o interesy tych nielicznych.

1. Powinien prowadzić taką politykę, aby w Polsce funkcjonowało jak najwięcej klubów szachowych. Bez klubów nie będzie szachistów i nie będzie odpowiedniego rozwoju naszej dyscypliny. Nie można więc nakładać na kluby jakieś haracze i doprowadzać do upadku biedne stowarzyszenia. Prezes powinien pomóc w ich dalszym egzystowaniu poprzez anulowanie długów. Likwidacja klubów to wielki błąd!

2. Prezes powinien spowodawać opracowanie optymalnego systemu szkolenia młodzieży w Polsce. W tym celu powinien wysłuchać wszystkie strony, a nie tylko te, co od lat propagują pewien styl, który nie wychował do tej pory zawodników światowej klasy.

3. Nie może być tak, że doświadczony trener w 1999 roku zwraca uwagę na pewną ważną kwestię szkoleniową, którą się lekceważy przez lata. 27 października 2012 roku wiceprezez PZSzach i długoletni trener Akademii Młodzieżowej przyznaje, że taki problem jednak istnieje.

4. Nie może być tak, że doświadczony trener w 1999 roku proponuje szkolenie wirtualne w ramach działalności Akademii Młodzieżowej, sam wprowadza je eksperymentalnie w życie i poświęca na to wiele własnego czasu, a spotyka się z oporem kolegów-trenerów. System ten wprowadza się w życie dopiero w 2012 roku i w jego działalności bierze udział szkoleniowiec, który wcześniej był jego przeciwnikiem. Natomiast nie wspomina się o trenerze-prekursorze, który przez lata był obrażany za propagowanie takiej formy szkolenia. Prezes nie może popierać manipulowania faktami. Powinien wspierać ambitnych trenerów, którzy traktują z pełnym poświęceniem swoją pracę.

5. Nie może być tak, że prezes PZSzach wspiera moralnie ataki na doświadczonego trenera i to na oficjalnej stronie Polskiego Związku Szachowego, za to, że zaproponował pewne zmiany w systemie szkolenia młodzieży w Polsce. Popiera trenerów-oportunistów, którzy sami nic nie wnoszą nowego, nie publikują materiałów szkoleniowych, szkolą młodzież według starych wzorców itd.

6. Nie może być tak, że zawodnik przez wiele lat korzysta z pomocy trenera i w pewnym momencie zrywa – pod wływem pewnych nacisków – kontakt z nim i nawet nie stać go na jedno słowo: „Dziękuję”! Prezes nie powinien wspierać moralnie takie postępowanie zawodnika, który nawet już nie przyznaje się do takiej współpracy. A kiedy trener – w celu udowodnienia takiej działalności – zamieszcza na swojej witrynie dowody, to prezes nie wyciąga z tego odpowiednich wniosków i dalej akceptuje kłamstwo zawodnika. W tym miejscu proponuję, aby w ramach szkolenia na Akademii Młodzieżowej wprowadzić dodatkowe zajęcia z moralności i dobrego wychowania szachistów w Polsce.

7. Prezes powinien dbać o to, aby czołowi zawodnicy kadry zajmowali się przede wszystkim treningiem i startem w odpowiedniej klasie turniejach. Mogą oczywiście dzielić się swoimi uwagami dotyczącymi szkolenia, ale muszą to czynić w sposób kulturalny. Prezes nie może akceptować bezpodstawnych ataków tych zawodników na trenerów. A takie przypadki były w Polsce. Właśnie ci najbardziej aktywni „wojownicy” zajmują obecnie dalekie miejsca w rankingu światowym, ponieważ swój czas na treningi zastąpili bzdurnymi „dyskusjami” na forach i blogach.

8. Prezes powinien dbać o jawną politykę finansową związku. Tak, aby nie było jakiś domysłów i podejrzeń.

9. Prezes powinien dbać o uczciwe propagowanie sportu szachowego w mediach. Propaganda sukcesu ma „krótkie nogi” i może tylko zniechęcić ewentualnych sponsorów do wspierania finansowego naszej dyscypliny. Chyba nikt nie lubi niedomówień i „jednokierunkowych” informacji.

10. Prezes musi otoczyć się doradcami-fachowcami, którzy mają też swoje zdanie na różne kwestie szachów, a nie tylko ich działalność polega na kiwaniu głowami w jednym geście „Tak”! Prezes powinien liczyć się z głosami tzw „Opozycji”, czyli ludźmi mającymi inne spojrzenie na różne problemy. Tylko w ten sposób można myśleć o zbudowaniu silnych szachów w Polsce

Szachom polskim nie potrzeba prezesa-dyktatora, który wie wszystko najlepiej i nie akceptuje innych opinii!
--

Odpowiedz.

Polscy dzialacze szachowi nie rozumieja Szachow!
Dlatego proponuje dla Mistrza Konikowskiego reklame szachow i edukacje szachistow na stronie -- [link widoczny dla zalogowanych]

Krytykowanie Naszych dzialaczy szachowych nie ma sensu...
jeszcze raz to pisze...
Dzialacze nie rozumieja Szachow i to jest problemem w Polsce.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 10:10, 13 Sty 2013    Temat postu:

---
Nauka matowania ....



Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 1. Kf5 - Ke4 tempo!

____2___________3
---1. Kf5-e4 -- Ke2-g2 2. Hh8-h2 mat ------- 1. Ke4 -- Kd2 2. Hh8-b2 mat
--
Trenowanie pamieci...
Wlaczamy program [link widoczny dla zalogowanych] i ustawiamy zadania w 2 posunieciach ( tylko miniatury).
Wszystkie siatki matowe zapisujemy na diagramach szachowych...
Na formacie A4 miesci sie 9 czytelnych diagramow szachowych.... wiec maty z dwuchodowki ( miniatury ) latwo sie pomieszcza...
--------------
Po wydrukowaniu kilku stron arkuszy mamy 50 lub wiecej diagramow szachowych... jest z czego cwiczyc maty ( siatki matowe ) jest czym reklamowac szachy w pobliskiej szkole Podstawowej...
----------------
Samo ustawianie diagramow , to swietny trening pamieci szachowej.
------------
==
Nauka matowania ....


Mat w 2 posunieciach -- #2 -- 1. Kf5 - Ke4 tempo!

____2___________3
---1. Kf5-e4 -- Ke2-g2 2. Hh8-h2 mat ------- 1. Ke4 -- Kd2 2. Hh8-b2 mat
--

Trenowanie pamieci...
Wlaczamy program [link widoczny dla zalogowanych] i ustawiamy zadania w 2 posunieciach ( tylko miniatury).
Wszystkie siatki matowe zapisujemy na diagramach szachowych...
Na formacie A4 miesci sie 9 czytelnych diagramow szachowych.... wiec maty z dwuchodowki ( miniatury ) latwo sie pomieszcza...
--------------
Po wydrukowaniu kilku stron arkuszy mamy 50 lub wiecej diagramow szachowych... jest z czego cwiczyc maty ( siatki matowe ) jest czym reklamowac szachy w pobliskiej szkole Podstawowej...
----------------
Samo ustawianie diagramow , to swietny trening pamieci szachowej.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 7:53, 22 Sty 2013    Temat postu:

-
Reklama i propagowanie Szachow w Polsce!

Wielochodowka --- powstala przy pomocy programu szachowego
[link widoczny dla zalogowanych]



Mat w 6 posunieciach ---- #6 -- Duza roszada prowadzi do mata.

Solution: Rozwiazanie

1. O-O-O! waiting
1. ... Kc6 ---- 2. Kc2 waiting
2. ... Kc5 ---- 3. Kxc3 waiting
3. ... Kc6 ---- 4. Kb3 waiting
4. ... Kc5 ----- 5. Gb7 -- grozi - [6. Wd5#]
5. ... Kb5 ----- 6. Wd5 -- mat ----- Diagram ponizej--



-- Siatka matowa --- Ktora szachisci pamietaja.

---------

-- Dwuchodowka edukacyjna

Autor : H. Mustane , Album FIDE 1956-1958

2

Mat w 2 posunieciach --- #2 ------- Rozwiazanie zludne --- Diagram nr.2 --- 1. Wxe4?

1. Wxe4? --- fxe4 -- 2. Gxe4 -- mat
1. ... f4 ------ 2. Wxf4 --- mat
1. ... Sxd8 --- 2. We7 --- mat
1. ... Sxa5 --- 2. Wb4 --- mat
1. ... Sxc5 --- 2. Wc4 --- mat
1. ... Sxd6 --- 2. We6 --- mat
1. ... ale mamy 1. ... Kd5! brak mata..

---------

4

Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- Rozwiazanie wlasciwe --- Diagram nr.4 --- 1. Sxe4!

Rozwiazanie wlasciwe

1. Sxe4!
1. ... d2+ --- 2. Sxd2 -- mat
1. ... Kd5 --- 2. Sg5 --- mat
------------
1. ... Sxc5 --- 2. Sxc5 --- mat
1. ... Sxd6 --- 2. Sxd6 --- mat
-----------------
1. ... Sxa5 --- 2. Sc3 --- mat
1. ... Sxd8 --- 2. Sf6 --- mat

1. ... fxe4 --- 2. Gxe4 --- mat

W grze zludnej 6 siatek matowych .
W grze rzeczywistej 7 siatek matowych.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 7:55, 22 Sty 2013    Temat postu:

--
Jerzy Konikowski
Sprawdz sie w koncowkach taktycznych

---
Autor : Heuacket 1937
-----------
-
Biale zaczynaja i wygrywaja -- ( + )

Rozwiazanie

1. e6! -- Sc6
2. e7+! - Sxe7
3. Sf4! -- Sc5
4. Kh8! -- tempowe posuniecie!
Teraz obojetnie ktory Skoczek ruszy , bedzie mat.
-- 5. Se6 - mat , lub 5. Sg6 - mat
Najlepiej to obrazuje diagram -- 2


4. ... Sc5 dowolnie 5. Se6 - mat
4. ... Se7 dowolnie 5. Sg6 - mat

----
Moje takie lansowanie Szachow...
Wydawanie ksiazek szachowych musi przewidziec wieksza ilosc dodatkowych
diagramow szachowych w celu lepszej i szybszej edukacji szachowej w Polsce.
Nauka szachow w XXI wieku polega na zapamietywaniu tysiace obrazow szachowych
i dlatego wydawcy ksiazek szachowych musza ta specyfike brac pod uwage.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 10:57, 03 Lut 2013    Temat postu:

--
Ciekawa partia 11

Bazy szachowe, partie, Ciekawe partie

Jerzy Konikowski


Arcymistrz Joseph Gerard Gallagher (ranking 2499) jest szwajcarskim szachistą pochodzenia angielskiego. Jest znanym teoretykiem i autorem kilku książek o tematyce szachowej.

W 9 rundzie turnieju w Gibraltarze zaskoczył naszego młodego arcymistrza rzadkim ruchem 5. f3 w systemie Najdorfa. Dariusz nie zdecydował się na polecane przez teorię 6. ... d5 , co może prowadzić do równej pozycji. Zdecydował się na 6. ... Ge7 , co jednak nie przyniosło mu sukcesu. Teraz trzeba będzie szukać alternatywnego rozwiązania. Na uwagę zasługuje 6. ... Ge6!?
--
[link widoczny dla zalogowanych]

IX Runda

Gallagher, Joseph G - Świercz, Dariusz 1-0
Gibraltar

1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. f3 e5 6. Nb3 Be7

[6... d5 7. Bg5 Be6 8. Bxf6 gxf6 9. exd5 Qxd5 10. Qxd5 Bxd5
11. Nc3 Be6 12. O-O-O Nd7 13. Nb5 Ke7 14. Nc7 Rd8 15. Nd5 Bxd5
16. Rxd5 Bh6 17. Kb1 Nc5 18. Bc4 Rxd5 19. Bxd5 Nxb3 20. axb3 b6
21. Rd1 Rd8=]
7. c4 a5 8. Be3 a4 9. N3d2 Qa5 10. Nc3 O-O 11. Be2 Be6
12. O-O Bd8 13. Kh1 Nbd7 14. Nd5 Rc8 15. b4 Qa8 16. Qe1 a3
17. Bd3 Nh5 18. Rc1 Ndf6 19. Qd1 h6 20. g4 Bxd5 21. cxd5 Nf4
22. Nc4 Qb8 23. Nxa3 Rxc1 24. Bxc1 Bb6 25. Nb5 Rc8 26. a4 h5
27. a5 Ba7 28. Bb1 hxg4 29. fxg4 Rc4 30. Bxf4 exf4 31. e5 dxe5
32. g5 Ne4 33. Qe2 Rxb4 34. Bxe4 Be3 35. Qd3 Qd8 36. d6 Rb2
37. Qc4 Qd7 38. Hc7 --- 1-0


---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 16:47, 03 Lut 2013    Temat postu:

-----
Kombinacje dla -- wszystkich

-- Na stronach internetowych -- kombinacje!
-------------------------
_

Biale matuja w 4 posunieciach -- #4

Rozwiazanie -- t/z -- forsowne.
-- na obrazku ponizej.


------ siatka matowa --- 4. Hf7 - mat ----- ---- 4. h5 - mat
----------
2_3

Rozwiazanie --- 4. Hf7 - mat --- jeszcze jedna siatka matowa -- 4. h5 - mat

U bialych brak dwoch Wiez i to powinno naprowadzic szachiste do
rozwiazania ... dodatkowo bialy Hetman wykonal dwa posuniecia.
--
Dwie super siatki matowe ?
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 14:52, 06 Lut 2013    Temat postu:

---
Ciekawostki debiutowe (część 1)

Książki po polsku (debiuty), Moje publikacje

Jerzy Konikowski

Debiut jest fundamentem partii szachowej i poprawnie rozegrany daje duże perspektywy na sukces w każdym pojedynku. Nawet słabsi zawodnicy mają realne szanse na odniesienie zwycięstwa przeciwko silniejszym i doświadczonym przeciwnikom. Dlatego otwarcia odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnych szachach.

Bez wystarczającej wiedzy o początkowej fazie partii nie można myśleć o znaczących wynikach turniejowych. Mimo tego nie wszyscy szachiści mają ochotę na studiowanie skomplikowanej i bardzo obszernej teorii debiutów. Ograniczają się tylko do pobieżnego jej poznania i potem się dziwią, że ich sportowy postęp ciągnie się w ślimaczym tempie.

Problem ten jest szczególnie zauważalny w kręgach naszych kadr, na co zwrócił niedawno uwagę Włodzimierz Schmidt. Z moją polemiką na ten temat można zapoznać się na blogu w kategorii Szachy w Polsce Odkrycie Włodzimierza Schmidta.

W mojej pracy szkoleniowej zwracałem zawsze uwagę moim podopiecznym na kwestię studiowania otwarć szachowych. Także konkretną pracą, tzn. publikacją artykułów w polskiej prasie specjalistycznej oraz tematycznymi książkami uczulałem wszystkich na ten problem. Jestem trenerem, który ma duży dorobek twórczy w kraju na tym polu.

Poruszenie tego zagadnienia przez Włodzimierza Schmidta na posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Szachowego w dniu 27 października 2012 roku zmobilizowało mnie do zainicjowania ważnej akcji. Jej celem jest bliższe zainteresowanie otwarciami naszej młodzieży. Moja inicjatywa otrzymała pełne wsparcie wydawcy Penelopy Jerzego Morasia.

Zachęcam wszystkich tych, którzy mieliby tutaj coś do powiedzenia do współpracy. Trzeba dać młodym zawodniczkom i zawodnikom możliwości szybkiego rozwoju twórczego. Ale bez wystarczającej znajomości teorii debiutów, nie można myśleć o znacznych sukcesach międzynarodowych.

Seria Ciekawostki debiutowe - ma objąć szeroki zakres różnych interesujących wariantów i gambitów. Ma dać ogólny o nich obraz oraz zachęcić do pracy w tym kierunku. To ma być praktycznie szybkie wprowadzenie do późniejszych głębszych badań na tym polu.

W pierwszej części przedstawiłem dwa interesujące warianty:

1. Obrona sycylijska: 1. e4 c5 2. d4 cxd4 3. Hxd4.

2. Obrona Caro-Kann: 1. e4 c6 2. Sc3 d5 3. Hf3.

_____1____2
Sycylijska ---
1. e4 c5 - 2. d4 cxd4 - 3. Hxd4 -- -- Caro-Kann - 1. e4 c6 - 2. Sc3 - d5 - 3. Hf3

W obu grach biały hetman bardzo wcześnie wchodzi do akcji, co jest właściwie zaprzeczeniem ogólnych zasad w szachach, które zalecają włączenie najsilniejszej figury do działania dopiero w późniejszej fazie partii.

Współczesna teoria szachowa elastycznie podchodzi do tych problemów i wyklucza dogmatyczne traktowanie różnych otwarć. Są systemy, w których zaleca się właśnie szybką aktywizację hetmana, aby w ten sposób już na początku partii wkroczył do gry i wziął udział w bezpośrednim ataku na nieprzyjacielskiego króla.

Książka przedstawia oba systemy z punktu widzenia białych z prostym planem gry: szybkie wprowadzenie do gry hetmana, roszada w długą strone i atak na nieprzyjacielskiego króla!

[link widoczny dla zalogowanych]

------
Ps.
Ksiazka kosztuje -- 18 zl.
Przy zakupie wiekszej ilosci - cena powinna byc 20 procent nizsza!
--


-
Analiza zadania szachowego. Matowanie Skoczkiem...

_1

Biale matuja w 5 posunieciach - #5

Dwie siatki matowe --- 5. Se3# ---- -- 5. Sb6 - mat
___2___3

Rozwiazanie

1. Ka4! --- tempo
1. ... Kd5 -- 2. Sf7 tempo
2. ... Kc4 -- 3. Sh6 tempo
3. ... Kd5 -- 4. Sg4 tempo
4. ... Kc4 -- 5. Se3 - mat

1. ... Kd5 -- 2. Sg6 tempo
2. ... Kc4 -- 3. Sf8 tempo
3. ... Kd5 -- 4. Sfd7 tempo
4. ... Kc4 -- 5. Sb6 - mat


[link widoczny dla zalogowanych]

Tu wiecej mozna zobaczyc zadan z rozwiazaniami.
--
-
Reklama i propagowanie Szachow w Polsce!

Wielochodowka --- powstala przy pomocy programu szachowego
[link widoczny dla zalogowanych]



Mat w 6 posunieciach ---- #6 -- Duza roszada prowadzi do mata.

Solution: Rozwiazanie

1. O-O-O! waiting
1. ... Kc6 ---- 2. Kc2 waiting
2. ... Kc5 ---- 3. Kxc3 waiting
3. ... Kc6 ---- 4. Kb3 waiting
4. ... Kc5 ----- 5. Gb7 -- grozi - [6. Wd5#]
5. ... Kb5 ----- 6. Wd5 -- mat ----- Diagram ponizej--



-- Siatka matowa --- Ktora szachisci pamietaja.

---------

-- Dwuchodowka edukacyjna

Autor : H. Mustane , Album FIDE 1956-1958

2

Mat w 2 posunieciach --- #2 ------- Rozwiazanie zludne --- Diagram nr.2 --- 1. Wxe4?

1. Wxe4? --- fxe4 -- 2. Gxe4 -- mat
1. ... f4 ------ 2. Wxf4 --- mat
1. ... Sxd8 --- 2. We7 --- mat
1. ... Sxa5 --- 2. Wb4 --- mat
1. ... Sxc5 --- 2. Wc4 --- mat
1. ... Sxd6 --- 2. We6 --- mat
1. ... ale mamy 1. ... Kd5! brak mata..

---------

4

Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- Rozwiazanie wlasciwe --- Diagram nr.4 --- 1. Sxe4!

Rozwiazanie wlasciwe

1. Sxe4!
1. ... d2+ --- 2. Sxd2 -- mat
1. ... Kd5 --- 2. Sg5 --- mat
------------
1. ... Sxc5 --- 2. Sxc5 --- mat
1. ... Sxd6 --- 2. Sxd6 --- mat
-----------------
1. ... Sxa5 --- 2. Sc3 --- mat
1. ... Sxd8 --- 2. Sf6 --- mat

1. ... fxe4 --- 2. Gxe4 --- mat

W grze zludnej 6 siatek matowych .
W grze rzeczywistej 7 siatek matowych.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 12, 13, 14 ... 27, 28, 29  Następny
Strona 13 z 29

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin