Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

K Jopek
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 40, 41, 42  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> Problemistyka Szachowa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 11:30, 22 Cze 2013    Temat postu:

---
W piątej rundzie Memoriału Tala -- Anand przegrywa
bez walki z Magnusem Carlsenem!


Właśnie zakończyła się partia, którą można nazwać swoistym preludium do walki o koronę szachową. Na serwerze [link widoczny dla zalogowanych] komentujący ten prestiżowy pojedynek Aleksiej Korotylew nie miał specjalnie trudnego zadania, gdyż Mistrza Świata w tym meczu po prostu nie było. Według mnie z czysto psychologicznego punktu widzenia dzieje się rzecz bardzo zła. Ktoś powie, że jedna partia, taka trochę wyrwana z kontekstu, nie ma większego znaczenia w związku ze zbliżającym się meczem o MŚ, ja jednak będę się upierał, że ma i to niebagatelne. Cała rzeczywistość sportowca polega na jego nieustannej walce z różnymi przeciwnikami - jedni mu "leżą", innym to on "leży", a wszystko rozgrywa się pomiędzy trzema wynikami - wygraną, remisem i przegraną. Przegrana dla sportowca jest jak szlam, który odkłada się w jego głowie, do przegranej pod żadnym pozorem nie należy się przyzwyczajać, przegrana podkopuje wreszcie pewność siebie zawodnika. Wygląda na to, że Carlsen nie tyle znalazł receptę na Ananda, co Anand nie ma recepty na Norwega. Dziś Mistrz Świata dosłownie rozpadł się w tej partii i taka bolesna porażka (nie pierwsza już z Wikingiem) odkłada się jako ten szlam w podświadomości Hindusa. Moim zdaniem Anand powinien już teraz podchodzić do pojedynków z Carlsenem pryncypialnie i grać bezkompromisowo, by przed walką o dominację w świecie szachów stworzyć sobie zalążek przewagi nad liderem rankingu. Nic takiego nie ma miejsca - w dzisiejszym meczu nie było w ogóle gry - od samego początku nie podobała mi się struktura pionów hetmańskiego skrzydła Mistrza Świata (a7, b6, c6, d5). Wiking szybko uchwycił tą słabość, zagrał na nią, a gra Ananda wyglądała tak, jakby czekał tylko na egzekucję. U szachistów niskiej siły gry, podobna gra ma miejsce gdy dany szachista obawia się wyżej notowanego rywala. Mistrz Świata do meczu o MŚ będzie miał twardy orzech do zgryzienia - chodzi o całą strategię na mecz z Norwegiem. Wydaje się, że Carlsen gra swoje, robi swoje i nie specjalnie się przejmuje jak to będzie. Mam coraz większe wątpliwości jeśli chodzi o mecz między tymi przeciwnikami - wydaje mi się, że może to być krótkie spotkanie i bez historii, no, chyba, że Mistrz Świata zaprezentuje się z całkiem innej strony.

---
-
Wirtualne szkolenie -- dla nauczycieli Akademii Szachowej.


Trzychodowka z rozwiazaniem

Autor : Leonid Kubbel , 1929 , nagroda --- ---- siatka matowa -
-----
1_2
--- diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach -- #3 --- --- 1. a8=Skoczek - Ka5 - 2. Sd6 - b5 - 3. Sxb7 mat

W tym zadaniu jet gra przygotowana :
1. ... Ka5 - 2. a8=Hetman+ - Kb5 - 3. Ha4 - mat

--
W przygotowaniu mamy promocje Hetmana , w rozwiazaniu promocje Skoczka.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 10:02, 27 Cze 2013    Temat postu:

--
Strona Krzysztofa Jopka -- potrzebuje Reklamy Szachow!

Przyklad na reklame szachow -- ponizej

-- ---
Szachy na obrazkach

[link widoczny dla zalogowanych]

Autor zadania : Gulajew -- Grin
---
1_2
--- diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach -- #2 --- --- 1. Hetman _b7! - Kc2 - 2. Hxb1 - szach- mat

Rozwiazanie

----
3_4
--- diagram -- 3
1. Hb7! -- Ga2 -- 2. 0-0-0 szach -- mat --- --- 1. Hb7! - c2 -- 2. Wa3 - szach - mat

III - diagram -- biale wykonaly duza Roszade ( 0-0-0 ) -- mat
V - diagram -- 1. Hb7 - Gc2 - 2. Hd5 - szach- mat

Duzo szachistow poczatkujacych nie zna zapisu , ale widzac diagram
jest wstanie domyslec sie -- co kazda litera i cyfra moze znaczyc...

-- ---- ---


Matuesz Bartel po sześciogodzinnej bitwie ogrywa V. Meribanowa i jest w szerokiej czołówce.
--- Grzegorz Nasuta postrachem arcymistrzów w Legnicy!


Mateuszowi Bartlowi należą się słowa uznania za upór i nieustępliwość w tym, trwającym ponad 100 posunięć pojedynku. Taka sześciogodzinna sesja za szachownicą, z całą pewnością jest bardzo wyczerpująca - nawet kibic, który tylko ogląda i od czasu do czasu coś sobie ocenia i czasem nawet coś policzy, może się czuć zmęczony - a co dopiero główni bohaterowie tego szachowego eposu. Pomyślałem sobie, już tak pod koniec tej partii i był to nagły błysk, że przecież: "Na Jowisza! To są decydujące momenty Mistrzostw Europy w Legnicy!! Przegrana, czy nawet remis w tej, czy następnej rundzie, dyskwalifikuje danego zawodnika i spycha go na miejsca poza setkę lub w jej okolice!"


I kiedyż to wszystko nadrobić jeśli do końca turnieju pozostało tylko pięć rund? Przykład Radka Wojtaszka doskonale pokazuje, co znaczy źle zacząć turniej. Radek dwoi się i troi, wychodzi mu to od kilku rund bardzo dobrze, ale co z tego jeśli w tym momencie nasza rankingowa "jedynka" zajmuje 68 miejsce!? Już teraz, w tym momencie, ważą się losy medali oraz ponad dwudziestu miejsc, które zapewniają start w Pucharze Świata. Jestem świadomy, że moje zachwyty nad poszczególnymi partiami, nie oddają ogólnego obrazu jaki się rozpościera przed nami, jeśli chodzi o występ Biało-Czerwonych w Legnicy. To nie jest obraz optymistyczny. Zobaczmy jak to wygląda, wszak z liczbami się nie dyskutuje - w pierwszej pięćdziesiątce mamy, już liczę... trzech zawodników: Mateusza Bartla, Marcela Kanarka i Grzegorza Nasutę, (który łamie swoich przeciwników co runda, a tytuły stojące przed ich nazwiskami, jakieś GM i IM, nie mają dla niego żadnego znaczenia). I to by było właściwie na tyle. Oczywiście, tuż za pierwszą pięćdziesiątką jest kilku naszych, ale, by zaczęli liczyć się, muszą praktycznie wszystko wygrywać do samego końca. Jestem bardzo sceptyczny, czy coś podobnego będzie miało miejsce. Nie wiem, czy szachy jako dyscyplina mają podobną specyfikę jak inne sporty jeśli chodzi o grę "u siebie", chodzi mi o tą słynną sytuację, gdy sprzyjają własne ściany. W Legnicy podobnej analogii nie zauważam. Fakt, turniej jest bardzo mocny i z pozycji komentatorskiej wszystko wygląda o wiele prościej, nie chciałbym jednak, by nasi reprezentanci poza kilkoma wyjątkami byli tylko tłem dla reszty Europy. Ta linia myślenia sączy się gdzieś podprogowo od dwóch rund w mojej głowie, gdy widzę jak idzie w tych mistrzostwach Polakom. Nie piszę tego mając jakiś pesymistyczny nastrój, raczej spoglądam teraz dość chłodno na całą sytuację. To linia racjonalna. Jednak jestem przede wszystkim kibicem, a ten chętnie wierzy w różne niestworzone historie, które niekiedy rzeczywiście się dzieją. Zobaczymy jak pójdzie Biało- Czerwonym w końcówce tych zmagań...

Są już kojarzenia, które wyglądają bardzo interesująco. I tak: Mateusz Bartel spotka się z Sergejem Fedorczukiem, Radek Wojtaszek zagra z Salgado Lopezem Iwanem, Grzegorz Gajewski usiądzie naprzeciwko Wiorela Iordachescu. Ciekawym pojedynkiem może się okazać spotkanie Janka Dudy z Aleksandrem Ipatowem. Jasiek dziś przegrał Luką Leniciem i jest to jego pierwsza porażka w Legnicy. Jestem bardzo ciekawy dalszego rozwoju wydarzeń w tym turnieju.

Na koniec napiszę jednak coś optymistycznego - sprawa miejsc i tytułów jest nadal otwarta - różnica pomiędzy prowadzącym samodzielnie Ukraińcem Aleksandrem Moiseenką, a sześcioma Polakami to tylko 1,5 pkt (Mateusz Bartel ma tylko punkt straty do lidera), więc gdyby któremuś z naszych poszczęściło się na koniec turnieju to, kto wie... kto wie? Niczego nie przesądzajmy więc, kibicujmy, cieszmy się tym szachowym świętem!

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 11:09, 04 Lip 2013    Temat postu:

- -

Puchar Dworkowicza
bardzo słabe zawody naszych juniorów.
Rosja, Ukraina i Chiny potwierdzają swoją dominację w szachach młodzieżowych!"


Dotrwałem (tak, to jest dobre słowo), doczołgałem się jakoś do finału tych zawodów, w których brała udział czwórka naszych juniorów. W Pucharze Dworkowicza, rozgrywanym rokrocznie w Moskwie, prestiżowym turnieju dla młodych talentów, trzy kraje potwierdziły swoją dominację w szachach młodzieżowych. Są to Rosja, Ukraina oraz Chiny. Nasza reprezentacja w składzie Radosław Gajek, Łukasz Jarmuła, Piotr Snihur oraz Ewa Harazińska zajęła odległe, szóste miejsce, jednak mnie nie chodzi w tym momencie o samo miejsce (bo to jest sport i można zająć każde - od pierwszego do ostatniego), a styl oraz poziom większości pojedynków Polaków, które miałem okazję obejrzeć. Nieuzbrojonym okiem widać po tym turnieju, ile dzieli naszą młodzież od reszty świata, a ta ucieka nam w dalszym ciągu i jest już dla nas odległym mirażem.



Może nie znam się na szachach i pewnie jeden czy drugi każe mi zamilknąć, jednak moje zdanie jest takie, że naszej młodzieży brakuje szeroko pojętej kultury szachowej i nie są przygotowani na długie, strategicznie złożone pojedynki. W większości partii grano modne, ostre warianty, jednak Polacy na styku debiutu i gry środkowej mieli poważne problemy z planami gry, co zwykle kończyło się katastrofą. Na moje oko nasza młodzież główną pracę nad szachami wkłada w debiut oraz taktykę, co jest najkrótszą i najłatwiejszą drogą do osiągnięcia jakiegoś poziomu w szachach, jednak na dłuższą metę takie podejście nie może przynieść sukcesów na arenie międzynarodowej. Nie widzę pracy nad klasyką, końcówkami, to by się dało odczuć oglądając poszczególne mecze - tutaj raczej obowiązuje droga krótka, prosta i szybka - jednak w szachach to droga donikąd. Bardzo duży procent pojedynków przypominał blitzkriegi, zakończone gwałtownym rozwiązaniem akcji w okolicach trzydziestego posunięcia. Myślę, że bez solidnych podstaw jeśli chodzi o strategię, grę pozycyjną, słowem bez głębokiego rozumienia gry, można w szachach zaledwie dojść do ściany i bić w nią głową w nieskończoność, jednak nie zrobi się kolejnych kroków.
Takie jest moje zdanie jak na ten moment po objerzeniu tego turnieju,
włącznie z Finałami Mistrzostw Polski Juniorów do lat 16 i 18 w Szczyrku.


Ktoś powie, że zbyt dużo gorzkich słów piszę, ale ja postaram się wyjaśnić z jakiej pozycji się wypowiadam. Sam, od najmłodszych lat trenowałem kilka dyscyplin sportowych, miałem wielu trenerów, jednak zapamiętałem najmocniej tych (najcieplej ich wspominam) którzy mówili mi wprost i bez ogródek, co źle robię. Ich celem nie było nigdy zniszczyć mnie, a szybko wyciągnąć z impasów, w które jako sportowiec raz za razem wpadałem. Kto nie lubi słuchać bolesnej prawdy o sobie, nie powinien iść w sport, tylko zająć się czymś innym - sport jest dla ludzi twardych, o mocnej strukturze psychicznej. Pamiętam, jak nie jeden raz trener mieszał mnie z błotem, ale gdy otrząsnąłem się i pomyślałem co do mnie mówił, okazywało się, że miał rację.

Napisałem ten post jednym tchem, ponieważ chcę widzieć naszą młodą kadrę wysoko, bijącą się o tytuły oraz medale. Jednak gdy spoglądam na aktualny poziom gry, jakość tych pojedynków, mam wątpliwości, że uda się podjąć równorzędną walkę o najwyższe laury w szachach. No , chyba, że nasi młodzi, utalentowani, wezmą się do ciężkiej pracy, że się po prostu obudzą do gry w szachy. Tego im z serca życzę.

[link widoczny dla zalogowanych]

-- --

Zamiast komentarza -
- podaje zadanie jako elementarna edukacje szachowa, ktora juniorzy
nie przerabiaja , gdyz sami trenerzy nie znaja sie na takich zadaniach.
Przyczyna kiepskiego wystepu mamy w podstawowym szkoleniu szachowym.
Zamiast besztac Juniorow --
proponuje dla polskich trenerow wiecej pokazywac szachow na obrazkach.

Puchar Dworkowicza -- Moskwa - 2013

Autor zadania -- Galicky
---
A
--- diagram -- 1
Mat w 4 posunieciach -- #4 --- --- Final zadania --- 4. Sc4 - mat

Rozwiazanie

1. a4! - grozi - 2. Sc4+ - Kd5 - 3. Gf7+ - Kxc5 - 4. Sxd3 - mat
1. a4! - We8 - 2. Sxd7+ - Kd5 - 3. Gf7+ - We6 - 4. Gxe6 - mat -- diagram -- 3
1. a4! - f4 - 2. Sxd3+ - Ke4 - 3. f6+ - Ke3 - 4. Sc4 - mat ---- maly diagram -- A

--- -- Siatka matowa --- 4. Sxd3 - mat --- --- 4. Gxe6 - mat
2_3
--- diagram -- 2

Podalem trzy siatki matowe -- dalsze trzy sa jeszcze ukryte.
Ogolna rada -- najpierw pokazujemy rozwiazania i siatki matowe a dopiero
pozniej wymagajmy od szachistow znajomosci rzemiosla szachowego.

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 11:25, 04 Lip 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 15:31, 05 Lip 2013    Temat postu:

----
Poznaj matowanie na -- Ekranie

Autor : Robert Lincoln [USA]
Mat w 2 posunieciach > #2
Diagram nr.1 - Mat w 2 pos. -- Diagram nr.2 po wstepie 1. Hf7-b7
----
1_2_3

---
4_5_6
-- diagram -- 4

Cztery siatki matowe > widoczne na diagramach szachowych
Siatki matowe , to diagramy nr.3 .-- Nr.4 -- nr.5 --- nr.6

Rozwiazanie

1. Hb7! --- tempo -- diagram -- 2
1. ... c2 --- 2. Wa3 - mat
1. ... Kc2 -- 2. Hxb1 - mat
1. ... Ga2 -- 2. O-O-O - mat --- duza Roszada matuje --- diagram -- 3
1. ... Gc2 --- 2. Hd5 -- mat

-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 20:02, 08 Lip 2013    Temat postu:

---
Szachista okiem reszty społeczeństwa. O ignorancji i kulturowej przepaści

[link widoczny dla zalogowanych]


Myślę, że żadnemu liczącemu się komikowi z tych krajów pomysł na taki skecz nie przeszedłby przez myśl. Chodzi o to, że szachy to bardzo ważny aspekt życia dla tych nacji. W Rosji od czasów Czigorina pokochano szachy uczuciem bezwarunkowym i zawsze dla Rosjan było kwestią ambicji panować w tym królestwie niepodzielnie. W Polsce mieliśmy piękne dwudziestolecie międzywojenne. Był to okres Złotej Olimpiady, Rubinsteina i innych naszych wielkich mistrzów . Po wojnie roztaczał się w Polsce krajobraz iście księżycowy jeśli chodzi o szachy. Rosjanom bardzo zależało między innymi na tym, żebyśmy jako państwo satelitarne nie byli dla nich w szachach zagrożeniem. I nie byliśmy! Gdy wpadał do nas od czasu do czasu Smysłow z kurtuazyjną wizytą witano go kwiatami, żartowano, recytowano okolicznościowe wierszyki. Cały kompleks Rosjan jaki nosimy w sobie bodaj od 17 wieku był widoczny jak na dłoni. Mieliśmy jakiegoś tam arcymistrza o którym wiadomo, że był.

Po 89 roku zaczęło przybywać niezłych zawodników, pojawiło się kilka mocnych klubów ale faktem jest, że nadal mamy w szachach całe eony do nadrobienia. Aby szachy były w Polsce czymś więcej potrzeba ludzi odważnych, którzy bez komplesów otworzą nasz piękny, choć hermetyczny świat na inne środowiska. Stopniowo powinniśmy trafiać do świadomości społeczeństwa, obalać nieprawdziwe mity o nas i pokazać naszą wspaniałą dyscyplinę w prawdziwym świetle. Na obecny obraz szachisty jaki egzystuje w świadomości reszty społeczeństwa nie może być mojej, jak i waszej zgody Drodzy Czytelnicy. Skromność w naszym wypadku jest raczej niewskazana, chyba, że zadowala nas "nasz mały świat"?

--------
Reklama siatek matowych!


20 - P1145169
Autor : Henri Gerard Maria Weenink
1576 Good Companion -- 12/1917
-------------------
1_2
--- diagram -- 1
Mat w 2 posunieciach --- #2 ---- -- 1. Hc4! - Gc6 ( przeslona c7 ) - 2. Hb4 - mat

Rozwiązanie

1. Hc4! - grozi -- 2. Hxc7 - mat
1. ... Gc6 -- 2. Hb4 - mat ---- Diagram --- 2
1. ... Gd5 - 2. Hxd5#
1. ... c6 -- 2. Hd4 -- mat --- diagram -- 3
1. ... c5 - 2. He6 -- mat --- diagram -- 4

---------

3_4
--- diagram -- 3
1. ... c6 ( przeslona Ga8 ) 2. Hd4 - mat --- 1. ... c5 ( Blokada pola c5 ) 2. He6 - mat

Miniatura ( siedem bierek ) 5 siatek matowych!
Takie proste zadania sa wskazane do reklamy i edukacji szachowej.
-----

--------------

Dwuchodowki --- trzychodowki

[link widoczny dla zalogowanych]
---------------------
_2

Mat w 2 posunieciach -- #2 ---- --- Mat w 2 posunieciach --- #2 --- --- 1. Hg8!
1. Gd1!

------

Autor : Kaseev --- #2
---------------
_4

Mat w 2 posunieciach -- #2 ---- ---- 1. Se2 - Kf3 - 2. 0-0! (mala roszada) - mat

-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 18:14, 15 Lip 2013    Temat postu:

--
poniedziałek, 15 lipca 2013

Emocjonujące, ostatnie rundy turnieju Grand Prix w Pekinie
- Mamedyarow ograny w pięknym, pozycyjnym stylu przez Morozewicza!"


Oczywiście, nie uleciał mi, nie przeszedłem mimo, "srebrno-złoty" występ młodej kadry w Mariborze. Fakty są takie, że zwyczajny, prozaiczny brak czasu, zmusza mnie do pisania o tym, co już mam od dawna poukładane w głowie, natomiast ciągłe reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość szachową jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć - niemożliwe. No chyba, żebym, wzorując się na innych blogach na zasadzie "kopiuj-wklej" bawił się w opis, a właściwie wyścig z rzeczywistością. Znacie mnie już dość dobrze i wiecie, że wolę dać głębokiego nura w jedno zdarzenie i iść "na głębokości" (jak Nautilus z "Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi" Verne'a) niż zalać wszystko płytką wodą, jak rzeka Biebrza po fali deszczów.

Maribor zdenerwował mnie choćby z tego względu, że nie było transmisji, co moim zdaniem dyskwalifikuje zawody tej rangi. No bo czy sprawiało komuś przyjemność, spoglądanie na aktualizowaną na bieżąco tablicę z wynikami?
(Też się wysilili - mogli już sobie Słoweńcy darować, wystarczyło wklepać wszystkie wyniki po rundzie. I tak nie patrzyłem na wyniki na żywo bez transmisji, bo nie lubię amatorszczyzny i tyle - albo się za coś biorę i robię dobrze, albo nie dotykam "tematu".)

No więc, w związku z występem naszej młodej kadry, ciekawy wynik wykręcił "Dragunik", który ze swoich przeciwników zrobił sobie worek treningowy, poligon do testowania woli walki na wygraną w każdej partii. Kamil Dragun, jak dobrze pamiętacie, miał taki okres, który mógłby wskazywać na pewien zastój twórczy. Ja jednak zawsze spokojnie sobie czekam, aż nastąpi kolejne odbicie się danego zawodnika na wyższy poziom. (Czy mi się nie pomyliło? Temat artykułu to Pekin i pojedynki przyszłych przeciwników Polaków w Tromsoe!? Spokojnie. Dotrę do tego. Na razie muszę się wygadać na inny temat Wink ). Rozwój w szachach nie ma charakteru linearnego, a raczej przypomina schody, czasami sinusoidę. Wtedy wydaje się nawet, że zawodnik cofa się w rozwoju, a jest to przygotowanie do kolejnego skoku na wyższy poziom. Tak było z Darkiem Świerczem, tak było z "Dragunikiem" i tak jest w lwiej części przypadków sportowych karier. Każdy szachista ma swoją drogę i ona nigdy nie jest prosta, zwykle jest kręta, ale najważniejszą rzeczą jest nie tracić celu z oczu. Dragunik zrobił 100% wynik i widać, że sprawia mu przyjemność bitwa na trzy rezultaty, walka, rozróba, dym. A, że ma dużą fantazję szachową, gra ciekawe, kreatywne szachy, przeciwnicy po prostu nie nadążają.

Odnośnie nielinearnego postępu, psychologia przeanalizowała dość dokładnie ten aspekt rozwoju osobowości. Dlatego, gdy trenujesz jak dzik, mdlejesz przy szachownicy, a wydaje ci się, że twoje wyniki nie przekładają się na ilość godzin spędzonych za szachownicą i jesteś zaniepokojony, poczytaj sobie na przykład o teorii dezintegracji pozytywnej Kazimierza Dąbrowskiego. Ten system opisuje dość dokładnie sytuacje, w których pewien "zastój" w rozwoju, jest często zwiastunem skoku na wyższy poziom rozwoju (w naszym wypadku rozumienia szachów). Więc, bez paniki. To tyle w związku z Mariborem. Poza tym "standing ovation" dla naszych reprezentantów i reprezentantki za ten występ!

A co się dzieje w szachach światowych Panie? Ano to się dzieje, że trzeba nam powoli monitorować formę przyszłych przeciwników Radka, Darka i Jana (pewien internauta zwrócił mi uwagę, że Janek Duda nie lubi, gdy piszę się o nim i zwraca do niego "Jaś". Przyjąłem. Bez odbioru. Będzie Jan.) No więc, przyszły przeciwnik Jana Dudy gra w Pekinie nie najlepiej. Dziś Iwanczuk w pojedynku z Kamskim nie dotrwał nawet do kontroli czasu. Generalnie, gra słabe zawody, co nie zmienia faktu, że wyzwanie jakie stoi przez Janem Dudą, będzie należało do najtrudniejszych w jego sportowej karierze. Zapewne już w tym momencie trwa analityczna akcja "Iwanczuk", a jakie będą jej efekty, zobaczymy za kilka tygodni. Świetne zawody gra Sasza Griszczuk, potencjalny przeciwnik Darka Świercza w drugiej rundzie Pucharu Świata. W tym momencie co prawda ma przegraną skoczkówkę z Gelfandem, jednak jego występ w Pekinie robi duże wrażenie. Poza tym wspaniałą, "pozycyjną" partię, rozegrał Aleksander Moroziewicz z aktualnym liderem Mamedyarowem, a dokładną analizę tego spotkania przeprowadził na serwerze
[link widoczny dla zalogowanych] GM Michał Krasenkow. Acha, nie zapomnijcie zobaczyć jak "Topi" wtopił z Girim. Dość humorystycznie wyglądało, jak zaplątał się Bułgarowi goniec Wink. Łatwy skalp młodego Holendra.

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 18:19, 15 Lip 2013    Temat postu:

--
Kompozycja szachowa --- pozycje patowe!

40 - P1237431
Autor : George P. Sphicas
v feenschach 1991
G40 FIDE Album 1989-1991
----

--- diagram -- 1
Seryjny samo pat w 35 posunieciach --- ser-s=35

Rozwiazanie

1. Sc2! - 2. e4 - 3. e5 - 4. e6 - 5. e7 - 6. exf8=H! - 7. Ha3
8. f8=H! - 9. Dxf6 - 10. Dfa1 - 11. f6 - 12. f7 - 13. f8=H!
14. Dxf4 -- 15. Dxd2 - 16. f4 - 17. f5 -- 18. f6 - 19. f7 - 20. f8=H!
21. Dff3 -- 22. Da8 -- 23. f4 -- 24. Kb4 - 25. Wa7 - 26. Wb7
27. D3a7 - 28. D1a6 - 29. Ka4 - 30. Dda5 - 31. Sb4
32. f5 - 33. f6 - 34. f7 - 35. fxe8=H+ Gxe8= ( pat ) -- diagram --- 2

D -- to Dama -- > Hetman

Keywords: 5 konsekutive Umwandlungen , Series mover
Promocja 5 Hetmanow.


--- diagram -- 2
-- 35. f7xe8=Hetman + - Gxe8 - pat

Biale wykonaly 35 posuniec seryjnie --
czarne tylko jedno posuniecie 35. ... Gxe8 - pat

Pozycja koncowa godna uwagi...
----

Kompozycja szachowa --- dwa rozwiazania!

6 - P1015265
Autorzy : Gerson Berlinger - Ulrich Auhagen
4918 Deutsche Schachzeitung -- 09/1985
801 Selbstmatt-Miniaturen Reflexm.Miniaturen 2003
nach Wolfgang Pauly
------
1_2
--- diagram -- 1
Samomacik w 9 posunieciach -- s#9 --- poza -- po 5 posunieciach -- 5. e8=W!


Rozwiazanie pierwsze -- 1. e4!

1. e4! -- Kd1 - 2. e5 - Kc1
2. e6 --- Kd1 - 4. e7 - Kc1
5. e8=W! --- Diagram -- 2 -- Kd1 - 6. We2! - Kc1
7. Sb5! - Kd1 - 8. Sc3+ - Kc1
9. Wb2! --- Diagram -- 3 --- 9. ... a3xb2 --- mat!
------


--- diagram -- 3
Pozycja po 9 pos. bialych -- 9. Wb2!

-----------


_

Samomacik w 9 posunieciach -- S#9 --- -- poza po 6 pos. -- 6. e8=Skoczek!

Rozwiazanie drugie!

1. e3! -- Kd1 - 2. e4 - Kc1
3. e5 --- Kd1 - 4. e6 - Kc1
5. e7 --- Kd1 - 6. e8=S! --- Diagram - wyzej -- Kc1
7. Sd6 - Kd1 - 8. Sc4 - Kc1
9. Sb2! -- Diagram -- 6 ----- 9. ... a3xb2 - mat

__6

Pozycja po 9 posunieciach
9. Sb2! --- a3xb2 - mat

Zadanie -- dwa rozwiazania!
w pierwszym roz. mamy - 1. e4! i 5 posunieciu promocje Wiezy na _e8
Dalej Wieza gra na _e2 i na _b2!

W drugim rozwiazaniu trzeba grac - 1. e3! w 6 posunieciu promocja
Skoczka -- 6. e8=Skoczek - dalsza gra to 7. Sd6 - 8.Sc4 - 9. Sb2!

W prostej pozycji przy siedmiu bierkach na diagramie --
tak bogata gra dwie figury dorobione i gra urozmaicona.
Dwie rozne drogi prowadza do siatek matowych w 9 posunieciach.

Takie zadania trzeba pokazywac jednoczesnie na kilku diagramach szachowych.
W praktyce jest to malo stosowane , gdyz trenerzy nie maja ochoty sie w tym wysilac...
Proponuje i podopowiadam jak to robic .. wystarczy posiadac trzy komplety Szachow diagramowych i prawie wszystkie najwazniejsze kombinacje wynikajace w szachach mozna pokazac w zrozumialy sposob dla szachistow.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 21:39, 15 Lip 2013    Temat postu:

---
poniedziałek, 15 lipca 2013

Emocjonujące, ostatnie rundy turnieju Grand Prix w Pekinie
- Mamedyarow ograny w pięknym, pozycyjnym stylu przez Morozewicza!"


Oczywiście, nie uleciał mi, nie przeszedłem mimo, "srebrno-złoty" występ młodej kadry w Mariborze. Fakty są takie, że zwyczajny, prozaiczny brak czasu, zmusza mnie do pisania o tym, co już mam od dawna poukładane w głowie, natomiast ciągłe reagowanie na zmieniającą się rzeczywistość szachową jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć - niemożliwe. No chyba, żebym, wzorując się na innych blogach na zasadzie "kopiuj-wklej" bawił się w opis, a właściwie wyścig z rzeczywistością. Znacie mnie już dość dobrze i wiecie, że wolę dać głębokiego nura w jedno zdarzenie i iść "na głębokości" (jak Nautilus z "Dwudziestu tysięcy mil podmorskiej żeglugi" Verne'a) niż zalać wszystko płytką wodą, jak rzeka Biebrza po fali deszczów.

Maribor zdenerwował mnie choćby z tego względu, że nie było transmisji, co moim zdaniem dyskwalifikuje zawody tej rangi. No bo czy sprawiało komuś przyjemność, spoglądanie na aktualizowaną na bieżąco tablicę z wynikami?
(Też się wysilili - mogli już sobie Słoweńcy darować, wystarczyło wklepać wszystkie wyniki po rundzie. I tak nie patrzyłem na wyniki na żywo bez transmisji, bo nie lubię amatorszczyzny i tyle - albo się za coś biorę i robię dobrze, albo nie dotykam "tematu".)
-----

Partie z Mistrzostw Europy Juniorow

[link widoczny dla zalogowanych]

(13) Dragun,Kamil (2532) - Kriebel,Tadeas (2349) -- 1-0

EUROPEAN YOUTH TEAMS CHAMPIONSHIP 2013 Maribor (7), 12.07.2013

1. d4 Sf6 2. c4 g6 3. Sc3 d5 4. Db3 dxc4 5. Dxc4 Lg7
6. e4 0-0 7. Le2 Le6 8. Dd3 Sa6 9. Sf3 c5 10. d5 Lg4
11. 0-0 c4 12. Dxc4 Tc8 13. Dd4 Sd7 14. Dd1 Sac5
15. h3 Lxf3 16. Lxf3 Db6 17. Dc2 e6 18. Le3 exd5
19. Sxd5 De6 20. Tad1 h5 21. b4 Sa6 22. Db3 Se5
23. Le2 Sd7 24. Lxa7 Dxe4 25. Lxa6 bxa6 26. Tfe1
Dxg2+ 27. Kxg2 1-0

--

No więc, w związku z występem naszej młodej kadry, ciekawy wynik wykręcił "Dragunik", który ze swoich przeciwników zrobił sobie worek treningowy, poligon do testowania woli walki na wygraną w każdej partii. Kamil Dragun, jak dobrze pamiętacie, miał taki okres, który mógłby wskazywać na pewien zastój twórczy. Ja jednak zawsze spokojnie sobie czekam, aż nastąpi kolejne odbicie się danego zawodnika na wyższy poziom. (Czy mi się nie pomyliło? Temat artykułu to Pekin i pojedynki przyszłych przeciwników Polaków w Tromsoe!? Spokojnie. Dotrę do tego. Na razie muszę się wygadać na inny temat Wink ). Rozwój w szachach nie ma charakteru linearnego, a raczej przypomina schody, czasami sinusoidę. Wtedy wydaje się nawet, że zawodnik cofa się w rozwoju, a jest to przygotowanie do kolejnego skoku na wyższy poziom. Tak było z Darkiem Świerczem, tak było z "Dragunikiem" i tak jest w lwiej części przypadków sportowych karier. Każdy szachista ma swoją drogę i ona nigdy nie jest prosta, zwykle jest kręta, ale najważniejszą rzeczą jest nie tracić celu z oczu. Dragunik zrobił 100% wynik i widać, że sprawia mu przyjemność bitwa na trzy rezultaty, walka, rozróba, dym. A, że ma dużą fantazję szachową, gra ciekawe, kreatywne szachy, przeciwnicy po prostu nie nadążają.

Odnośnie nielinearnego postępu, psychologia przeanalizowała dość dokładnie ten aspekt rozwoju osobowości. Dlatego, gdy trenujesz jak dzik, mdlejesz przy szachownicy, a wydaje ci się, że twoje wyniki nie przekładają się na ilość godzin spędzonych za szachownicą i jesteś zaniepokojony, poczytaj sobie na przykład o teorii dezintegracji pozytywnej Kazimierza Dąbrowskiego. Ten system opisuje dość dokładnie sytuacje, w których pewien "zastój" w rozwoju, jest często zwiastunem skoku na wyższy poziom rozwoju (w naszym wypadku rozumienia szachów). Więc, bez paniki. To tyle w związku z Mariborem. Poza tym "standing ovation" dla naszych reprezentantów i reprezentantki za ten występ!

A co się dzieje w szachach światowych Panie? Ano to się dzieje, że trzeba nam powoli monitorować formę przyszłych przeciwników Radka, Darka i Jana (pewien internauta zwrócił mi uwagę, że Janek Duda nie lubi, gdy piszę się o nim i zwraca do niego "Jaś". Przyjąłem. Bez odbioru. Będzie Jan.) No więc, przyszły przeciwnik Jana Dudy gra w Pekinie nie najlepiej. Dziś Iwanczuk w pojedynku z Kamskim nie dotrwał nawet do kontroli czasu. Generalnie, gra słabe zawody, co nie zmienia faktu, że wyzwanie jakie stoi przez Janem Dudą, będzie należało do najtrudniejszych w jego sportowej karierze. Zapewne już w tym momencie trwa analityczna akcja "Iwanczuk", a jakie będą jej efekty, zobaczymy za kilka tygodni. Świetne zawody gra Sasza Griszczuk, potencjalny przeciwnik Darka Świercza w drugiej rundzie Pucharu Świata. W tym momencie co prawda ma przegraną skoczkówkę z Gelfandem, jednak jego występ w Pekinie robi duże wrażenie. Poza tym wspaniałą, "pozycyjną" partię, rozegrał Aleksander Moroziewicz z aktualnym liderem Mamedyarowem, a dokładną analizę tego spotkania przeprowadził na serwerze
[link widoczny dla zalogowanych] GM Michał Krasenkow. Acha, nie zapomnijcie zobaczyć jak "Topi" wtopił z Girim. Dość humorystycznie wyglądało, jak zaplątał się Bułgarowi goniec Wink. Łatwy skalp młodego Holendra.

----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 15:22, 18 Lip 2013    Temat postu:

-

Szachy to w 99% taktyka - Richard Teichmann

Kombinacje na ---> [link widoczny dla zalogowanych]
----------

--- diagram --- 1
Czarne wygrywaja material (+)

Rozwiazanie

1. ... Gc2! --- grozi -- 2. ... Wxe1+ - 3. Wxe1 - Hxg2 - mat
dalsza gra
2. Hxc2 -- Wxe1+
3. Wxe1 - Hxc2!
-- diagram -- 2
---
3
--- diagram -- 2
Dalsza gra jest prawie -- forsowna -- po -
4. Wg1 - f3! - 5. g3 - f2! - 6. gxh4 - He4+ - 7. Wg2 - f1=W mat -- maly diagram -- 3

Czy kiedys na Polskich stronach szachowych beda Szachy?!
Czy tylko dretwe rozmowy ... kto jest winien ze polskie szachy sa -- jakie sa...


[link widoczny dla zalogowanych]

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 16:14, 18 Lip 2013, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 12:31, 25 Lip 2013    Temat postu:

-
-- Psychologia i Szachy ---
Sport, szachy, literatura, psychologia, podróże...


Ciąg dalszy kontrowersji wokół listopadowego
meczu o Mistrzostwo Świata w Szachach


[link widoczny dla zalogowanych]


Czuję się niekomfortowo. Przynajmniej ostatnio. Szachowo dzieje się naprawdę wiele, oczywiście z udziałem naszych reprezentantów i reprezentantek, a ja wybiegam na kilka miesięcy do przodu i roję jakieś plany, scenariusze, które, mogą teoretycznie nie mieć nawet miejsca. Gra więc Mateusz Bartel i Michał (tego samego nazwiska Wink ) w szwajcarskim Biel. Nie doszukałem się bezpośredniej transmisji, więc jedyne o czym wiem na pewno, to o komplecie zwycięstw byłego Mistrza Polski. Jednak mieliśmy do czynienia z klasycznymi przedbiegami - w tych rundach komplet punktów był absolutnie do przewidzenia, natomiast od dziś poprzeczka pójdzie zdecydowanie do góry, by, mam taką nadzieję, z rundy na rundę wędrowała wyżej i wyżej. Zaczęły się Indywidualne Mistrzostwa Europy w Szachach Kobiet w Belgradzie. (Według pisarza Andrzeja Stasiuka, Belgrad jest jedną z najbrzydszych stolic Europy. Dał temu wyraz w powieści "Taksim" - "Ale jeśli ktoś chce zobaczyć Belgrad, to powinien otworzyć oczy, bo to już niedługo. Najbrzydsza, najbardziej syfska, jeśli nie liczyć naszej, stolica Europy. Wstawaj i nie przegap".) Byłem w Belgradzie i nie mam jeśli chodzi o to miasto, które w ostatniej wojnie bardzo ucierpiało, aż tak skrajnego, negatywnego zdania...


Podoba mi się strona mistrzostw, jest bardzo łatwa w obsłudze, intuicyjna i miła dla oka. Transmisja z analizą silnika "Houdini 3" jest, działa bez zarzutu i obsługuje 30 pierwszych szachownic. W Mistrzostwach Europy gra Monika Soćko, Jola Zawadzka oraz Joanna Majdan - Gajewska. Po pierwszej rundzie Monika i Jola pewnie wygrały,
natomiast Joasia zanotowała kraksę z mało znaną zawodniczką.
I tutaj poprzeczka z rundy na rundę będzie wędrowała do góry, a wraz z nią napięcie. Zobaczymy jak sobie poradzą nasze reprezentantki z wyżej notowanymi przeciwniczkami w rundzie numer dwa.
Na uwagę zasługuje wpadka Dzagnidze i remis Muzyczuk na pierwszych dwóch deskach. I już się robi ciekawie. I już się chce oglądać te mistrzostwa, choć w przypadku turniejów kobiet nie pamiętam, czy kiedykolwiek się nudziłem - generalnie nigdy, a gdy grają Polki, to już w ogóle nie ma takiej opcji, by narzekać na cokolwiek. Sytuacja w rozgrywanych w Belgradzie mistrzostwach Starego Kontynentu jest, jak to powiadają niektórzy, rozwojowa.


Przejdźmy jednak do głównego tematu. Otóż kolejne informacje, jakie napływają w związku z meczem o tytuł Mistrza Świata w Szachach, który zostanie rozegrany w Chennai, w Indiach, może nie tyle niepokoją, co dają do myślenia. Gdy kilka miesięcy temu pisałem o głównej kontrowersji w związku z tym wydarzeniem, a którą była decyzja rozegrania meczu w rodzinnym mieście Mistrza Świata, dotknąłem tematów, które mogły się wydawać dosyć dziwne. Pisałem o klimacie, pożywieniu, zmianie flory bakteryjnej, która może poważnie pokrzyżować plany Wikinga w walce o tytuł. Po napisaniu artykułu, w którym dzieliłem się moimi podróżniczymi doświadczeniami, przeczytałem go jeszcze raz i stwierdziłem, że co ja właściwie piszę, że pewnie wielu uzna, że to są dość odległe, i mające niewielkie szanse na zaistnienie zmienne, które mogą mieć wpływ na mecz. Tymczasem dobrze wszystkim znany arcymistrz Jewgienij Bariejew powiedział, że Carlsen, oczywiście, ma większe szanse na wygranie tego meczu, jednak popełnił błąd, decydując się na grę w Azji. Bariejew pisze o zagrożeniach związanych z klimatem, pożywieniem, wodą. Gdyby mecz odbywał się w Europie, Bariejew byłby skłonny postawić pieniądze na Carlsena, jednak z tego powodu, że mecz odbędzie się w Indiach, nie postawi na pretendenta ani grosza. Powody? No, właśnie, te wymienione wyżej!


W związku z tym sztab Carlsena poprosił i otrzymał możliwość wzięcia w dowolnym momencie "wolnego", który będzie uzasadniony w przypadku choroby, co będzie konsultowane wcześniej z lekarzami. Chodzi o jeden taki "time-out" w meczu. Okazuje się, że sztab Carlsena bardzo obawia się indyjskiego klimatu, wody, pożywienia i według mnie są to obawy uzasadnione. Carlsen ma mieć swojego mistrza kuchni, jednak to nie niweluje problemu, gdyż produkty użyte do potraw będą lokalnej proweniencji. Z mojego podróżniczego doświadczenia wiem, że każdy pobyt na innym kontynencie niż Europa, odchorowywałem bardzo. Trwało to niejednokrotnie 1-2 tygodnie, a o samopoczuciu w te dni lepiej nie mówić - to była walka o przetrwanie. Nie chciałbym, żeby w Chennai doszło do kolejnej "afery toaletowej", której przyczyny będą czysto fizjologiczne. No ale, klamka zapadła, słowo się rzekło i kobyłka u płotu już stoi. Trzeba mieć tylko nadzieję, że Wiking zaaklimatyzuje się szybko na subkontynencie indyjskim i wszystkie inne czynniki nie będą miały większego wpływu na to, zapowiadające się niezwykle interesująco, spotkanie.

------ cos na deser --->


Gambit Krolewski

1. e4 -- e5 --- 2. f4 --- exf4 -- 3. Sf3 -- g5 -- 4. h4 -- f6 --- 5. Sxg5 - fxg5
6. Hh5 - Ke7 - 7. Hxg5 - Ke8 - 8. Hh5 - Ke7 - 9. He5 - Kf7 - 10. Gc4 - Kg6
11. h5 - Kh6 - 12. Hxf4 - Hg5 - 13. Hxf8 - Hg7 -- 14. d3 - mat -- diagram ponizej


--- diagram -- 1
Mat po 14 posunieciach ---> 14. d3 szach - mat

Pozycja koncowa jest ciekawa -- warto pokazac na obrazku.

[link widoczny dla zalogowanych]

-


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 12:41, 25 Lip 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 9:28, 07 Sie 2013    Temat postu:

-- --
--- Wirtualne szkolenie --- dla I Kat. szachowej!

Kompozycja szachowa --- XIX wiek!

12 - P1149314
Autor :Alexander W. Galitzky
Schachmatny Schurnal 1897
------------------
_2
--- diagram -- 1
Mat w 5 posunieciach -- #5 ---- ---- 1. Wa6! - e6 - 2. Kd2 -- e5 - 3. Kc3 -- e4
---------------------- --------- -- - 4. d4 -- e3 -- 5. Sf6 -- mat

----------

Rozwiązanie

1. Wa6! ---- tempo
1. ... e6 -- 2. Kd2 ---- tempo
2. ... e5 -- 3. Kc3 ---- tempo
3. ... e4 -- 4. d4 - e3 - 5. Sf6 - mat --- diagram -- 2

1. ... e5 -- 2. Wb6 - tempo
2. ... e4 -- 3. dxe4+
3. ... Kc4 -- 4. Kd2 - tempo

4. Kd2 - Kd4 - 5. Wb4 - mat__
--- diagram -- 3
Pieciochodowka z dwoma wariantami -- dwie siatki matowe

--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 9:29, 07 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 8:43, 12 Sie 2013    Temat postu:

=
niedziela, 11 sierpnia 2013
Remisowa, pierwsza runda Biało - Czerwonych w Pucharze Świata!

[link widoczny dla zalogowanych]

Cały ranek zastał mnie wraz ze świetną pogodą w... Krakowie. Pogoda, rzeczywiście skłaniała ku długim spacerom, jednak środek sezonu w tym mieście jest tak nasycony turystami z całego świata, że w krótkim czasie zapragnąłem spokojniejszych miejsc z dala od epicentrum tej ludzkiej rzeki płynącej i meandrującej we wszystkich możliwych kierunkach. Do Krakowa wybrałem się, gdyż bardzo mi się dłużyło do godziny piętnastej, kiedy to miały być uruchomione zegary odmierzające czas rundy pierwszej, Pucharu Świata, rozgrywanego w norweskim Tromsoe. Oczywiście podczas wędrówki po Krakowie, nie mogłem nie znaleźć się w miejscach specyficznych i łatwo kojarzących się fanom szachów. Poniżej wklejam kilka ciekawszych zdjęć. Myślę też, że nie ma specjalnej potrzeby, by podawać szachistom rektascensje i deklinacje - te miejsca z całą pewnością są im znane.



Mateusz Bartel po bardzo dobrym występie w szwajcarskim Biel, komentuje na żywo zmagania trójki Polaków w Tromsoe i cieszy mnie ta informacja. Cieszy też jego dobra forma sportowa: trzeba przyznać, że szukał jej długo, jak zielarka rzadkiego zioła, które rośnie gdzieś za siedmioma górami, za siedmioma morzami, ale... dotarł tam i to się liczy! Dobry występ zawsze daje porządnego "kopa" do dalszego trenowania, pojawiają się nowe możliwości, motywacja, chęci, wszystko to, co potrzebne do wielogodzinnej pracy nad szachami.
To nie koniec dobrych wieści, ponieważ świetnie zaprezentował się na turnieju w Holandii Michał Krasenkow , wygrywając te zawody w wyrównanej, mocnej stawce uczestników. Ponadto, dobre wieści płyną z Rygi, gdzie w zakończonym Riga Technical Uniwersity 2013 zwyciężył Bartosz Soćko. Gratulacje!


Jednak nas najbardziej interesują wydarzenia w Tromso, gdzie Polacy zakończyli pierwszą, "czarną" rundę. O pojedynku Darka Świercza z Wadimem Zwiagincewem nie da się wiele powiedzieć, zarówno pozytywnego, jak i negatywnego. Pojedynek zakończył się przed gwizdkiem kończącym pierwszą połowę meczu i trwał zaledwie dwanaście posunięć. Jako kibic nie mogę się czuć usatysfakcjonowany, ale cel uświęca środki, liczy się tylko to, by znaleźć się w kolejnej rundzie, w której (to można powiedzieć już z przekonaniem graniczącym z pewnością) będzie czekał Aleksander Griszczuk. Trzeba jednak wygrać białymi i nie skazywać się na dogrywkową loterię w dniu następnym. Przynajmniej ja bym dołożył starań, by mieć dzień wolny od gry, który wykorzystałbym wedle swojego uznania.


Radek Wojtaszek stoczył emocjonujący i bardzo zacięty pojedynek z Brazylijczykiem Fierem, który jak się okazuje, tanio skóry sprzedać nie zamierza. Partia dobra na rozegranie się - bo było co liczyć w prawie każdym momencie tego starcia. Jutro Radek ma znacznie większe szanse, gdyż zagra białymi. Nie wiem, ale jakoś o partię numer dwa arcymistrza z Kwidzyna jestem dziwnie spokojny. Obym się nie mylił!


I wreszcie Janek Duda , który stoczył zacięte spotkanie z legendarnym Ukraińcem, remisując tuż przed kontrolą czasu. To jest bardzo duży sukces, to naprawdę świetny początek i teraz może dojść do głosu... psychologia. Takie partie mogą uskrzydlać i na to liczę jutro, jeśli chodzi o Janka Dudę. Natomiast Iwanczuk może do meczu numer dwa zasiąść chimeryczny, nie w sosie i... to może być szansa dla najmłodszego europejskiego arcymistrza. Jutro ważą się losy trójki Polaków w Pucharze Świata - nie przegapcie tego!!
----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 19:58, 15 Sie 2013    Temat postu:

--
Poznaj matowanie na -- Ekranie komputera

Autor : Robert Lincoln [USA]
Mat w 2 posunieciach --- #2
Diagram nr.1 - Mat w 2 pos. -- Diagram nr.2 po wstepie 1. Hf7-b7
----
1_2_3

---
4_5_6
-- diagram -- 4

Cztery siatki matowe > widoczne na diagramach szachowych
Siatki matowe , to diagramy nr.3 .-- Nr.4 -- nr.5 --- nr.6

Rozwiazanie

1. Hb7! --- tempo -- diagram -- 2
1. ... c2 --- 2. Wa3 - mat -- diagram -- 4

1. ... Kc2 -- 2. Hxb1 - mat -- diagram -- 6
1. ... Ga2 -- 2. O-O-O - mat --- duza Roszada matuje --- diagram -- 3
1. ... Gc2 --- 2. Hd5 -- mat --- diagram -- 5

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 20:05, 15 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 17:31, 29 Sie 2013    Temat postu:

---

Autor : P. Petrasinovic
Szachmatnaja Kompozycja -- original
--
A
-- Diagram -- 1
Mat w 3 posunieciach -- #3 -- diagram A -- 1. Hg6 - Kxd2 - 2. Hd3+ Kc1 - 3. Se2 mat

Rozwiazania na diagramach

[link widoczny dla zalogowanych]

1. Hg6!

--
2_3
-- diagram -- 2
1. Hg6 - Kxf4 - 2. Hg1 - g6 - 3. Ge5 mat -- 1. Hg6 - Kf2 - 2. Gc3 - Ke3 - 3. Hg3 - mat

Trzy wzorowe siatki matowe na diagramach.

Powyzej link - dla zainteresowanych kompozycja szachowa w ktorej poznajemy
zadania , gdyz mozna zobaczyc rozwiazania , jak rowniez gre zludna.
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 18:01, 29 Sie 2013, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 4:57, 04 Wrz 2013    Temat postu:

-

Puchar Świata dla Władimra Kramnika!.

[link widoczny dla zalogowanych]

Władimir Kramnik był moim faworytem w Turnieju Pretendentów za sprawą (i tu część czytelników się ze mną oczywiście nie zgodzi) stylu gry, który w szachach zawsze mi się podobał. Cóż, w dziedzinie gustu nie ma dyskusji - szachy to dyscyplina, która sama w sobie będąc bardzo pojemna, potrafi zaspokoić apetyt prawie każdego estety. W tym momencie pozycyjnie silniejszy od Kramnika jest, tak mi się wydaje, Carlsen, jednak to może być zweryfikowane tylko i wyłącznie w bezpośrednim pojedynku.

W Londynie mieliśmy do czynienia ze wspaniałą dramaturgią - często wracam, tak jak teraz, do tego turnieju, choć zakończył się przecież Puchar Świata, czyli otwarcie zupełnie innego cyklu. Kramnik w Londynie grał doskonale, a jeśli chodzi o fazę debiutową, to na kolejne rundy przynosił za pazuchą takie idee, z którymi nie mogli sobie poradzić jego świetni przeciwnicy. Niezrozumiała była dla mnie decyzja o wyborze bardzo dziwnego (jak na Kramnika) debiutu w ostatniej rundzie przeciwko Iwanczukowi, który pod koniec turnieju rozdawał karty w Londynie. Dlaczego Kramnik nie zagrał swoich szachów, a zastosował wariant, z którego się nie wykaraskał? Gdy turniej ma swoją głębię takie pytania nasuwają się same, a jest ich znacznie więcej. Gdyby ustał na remis ostatnią rundę, szykowałby się do najważniejszego meczu w życiu, a tak... wszystko trzeba rozpoczynać od początku. "W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty". Mit o Syzyfie chyba jeszcze bardziej pasuje do tej sytuacji, ale taki już jest los bohatera aren sportowych.

Po przegraniu ostatniej rundy w Londynie Kramnik uświadomił sobie, że mecz o MŚ w szachach 2013r. przeszedł mu koło nosa, że był przecież tak blisko i tutaj mamy do czynienia z sytuacją, po której poznaje się wartość danego zawodnika. Iluż sportowców w jego sytuacji rozpamiętywałoby turniej straconych szans, nie mogąc znaleźć się w "tu i teraz", by skutecznie dochodzić swoich racji na szachownicy. Kramnik jednak nie poddał się i w relatywnie krótkim czasie potrafił zaprezentować bardzo dobrą formę w Tromsoe. Wracając do stylu gry - zauważyłem, że większość szachistów lubi i kibicuje arcymistrzom ostrego kombinacyjnego stylu gry, jednak bardzo rzadko czyści taktycy stają się "wosiemsotnikami", czyli zawodnikami, którzy przekroczyli 2800 elo. Kramnik od bardzo długiego czasu trzyma się rankingu 2800 elo za sprawą jego ogromnej siły gry, która opiera się na wspaniałym pozycyjnym wyczuciu oraz technice. To stara szkoła rosyjska: zawodnik ogromnej kultury i wiedzy, wychowany na książkach (nie modułach) mający zarówno głęboką wiedzę o końcówkach jak i szeroką debiutową erudycję. Na koniec myślę, że Rosjanin powalczy jeszcze o swoje - mam takie wrażenie, że chce zakończyć karierę w dobrym stylu, bo po tym poznaje się wielkich sportowców. Czasu jednak (chodzi mi o zegar biologiczny) pozostało mu już mało. Jeden cykl, nie więcej.

To nie był jeszcze czas Polaków. Najlepiej zaprezentował się Darek Świercz, którego upatruję jako przyszłego lidera rankingu w Polsce i zawodnika, który nawiąże walkę z najlepszymi. By nasz utalentowany szachista rozwijał się harmonijnie potrzebne są jednak występy w coraz to silniejszych turniejach. Najbliższe zawody, niezwykle ważne, rozpoczynają się w listopadzie, w Polsce. Myślę, że Darek będzie brylował. Swoją drogą jak widzicie rozkład desek naszej pierwszej reprezentacji na DME w Warszawie?
---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 5:00, 04 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> Problemistyka Szachowa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 13, 14, 15 ... 40, 41, 42  Następny
Strona 14 z 42

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin