Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Lekcje Szachów u Konikowskiego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27, 28, 29  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 8:37, 26 Lis 2011    Temat postu:

-----------------

Literatura – podstawą sukcesów! (2)

Szkolenie4 listopada 2011adminOdpowiedz

Mark Dworecki, znany rosyjski trener i autor wielu książek (przetłumaczonych także na język polski) stwierdził w swoim artykule („64” nr 12/2000), że większość publikacji to makulatura, którą napisali niekompetentni ludzie. Jego zdaniem przy zakupie książki trzeba zwracać uwagę na nazwisko autora. Przykładowo zaleca dzieła Johna Nunna, który jest silnym szachistą i człowiekiem obdarzonym niezwykłym intelektem. Prace niektórych autorów (m.in. Suetina) porównuje do „lekkiej muzyki”, natomiast Nikołaja Krogiusa ocenia jako autora bez talentu…

Z teorią Dworeckiego zupełnie sie nie zgadzam. Jest ona oparta na jakiś osobistych przesłankach i świadczy tylko o braku obiektywnego spojrzenia na całokształt literatury szachowej, która jest pod względem treści dostosowana dla szachistów różnych klas, a więc dla amatorów, wyczynowców i zawodowców. Sam nie polecałbym zwykłym sympatykom królewskiej gry, czyli amatorom, książek Nunna i Dworeckiego, ponieważ są one głównie pisane dla zawodników myślących poważnie o karierze wyczynowego lub zawodowego szachisty.

Jest wiele bardzo interesujących i wartościowych pozycji napisanych przez nieznanych lub mniej znanych autorów. Na naszym rodzimym rynku szachowym, starsze pokolenie pamięta nazwisko Tadeusza Czarneckiego (1905-1973). Nie był znanym graczem, tylko problemistą, ale to nie było żadną przeszkodą w napisaniu przez niego wielu świetnych książek , np. „Szach i mat”, „Pułapki szachowe”, „Tajemnice Caissy”, „Klejnoty szachowe”. Jego książka dla początkujących "Nauka gry w szachy" (Warszawa 1950) zajmuje w mojej bibliotece szczególne miejsce. Dzięki temu ciekawie napisanemu podręcznikowi poznałem tajniki królewskiej gry i zaraziłem się bakcylem szachowym!

Wielu moich kolegów w Niemczech dziwiło się, gdy w latach 80-tych kupowałem książki mało znanego autora o polskim nazwisku Warzecha, a przecież w jego monografiach debiutowych znajdowałem nieznane mi i bardzo ważne dla teorii debiutów partie grane drogą korespondencyjną, nigdzie dotąd nie publikowane.


Krzysztof Kledzik
4 listopada 2011 o godz. 09:11

Dla mnie przełomowym momentem było przeczytanie książki A. Kotowa „Graj jak arcymistrz”. Ta książka otworzyła mi oczy, i stała się punktem zwrotnym w rozumieniu szachów. Dlatego moją grę (w sensie jej pojmowania, rozumienia) dzielę na dwa okresy, przed, i po przeczytaniu tej ksiązki.
Artur Urbaniak
4 listopada 2011 o godz. 13:12

LITERATURA W OJCZYSTYM JĘZYKU JEST PODSTAWĄ SUKCESU!

Proszę spojrzeć ile Rosjanie wydają tradycyjnych książek w swoim ojczystym języku. My nawet nie dorastamy im do pięt. Rynek elektronicznych książek nawet nie jest u nas w powijakach. Również Niemcy wydają dużo książek szczególnie tych w formie elektronicznej.
Sprawa wydawania nowych książek na naszym rynku to nie tylko wyłącznie sprawa wydawców to również pole do działania dla PZSzach’u. Gdyby władze PZSzach’u spróbowały wspierać wydawnictwa to myślę że ilość książek w naszym języku by znacząco wzrosła.
Z tego co wiem PZSzach raczej nie dysponuje środkami na takie działania i stąd mamy taki mizerny zasób książek polskojęzycznych.
Sprawa doboru literatury dla gracza o określonym poziomie gry powinna być objęta systemem podobnym do tego jakim określa się np. gry komputerowe.
Gdyby wprowadzić taki rejestr klasyfikacyjny literatury światowej dostępny na stronie PZSzach to z pewnością ułatwiłoby każdemu dobór odpowiedniej dla siebie literatury.
Krzysztof Kledzik
4 listopada 2011 o godz. 19:43

„Sprawa doboru literatury dla gracza o określonym poziomie gry powinna być objęta systemem podobnym do tego jakim określa się np. gry komputerowe.” A na czym to polega? Nie gram w gry komputerowe, dlatego nie orientuję się zbytnio o co chodzi w powyżej cytowanym zadaniu, no i z tym rejestrem też.
Artur Urbaniak
4 listopada 2011 o godz. 23:14

Panie Krzysztofie w grach komputerowych używane jest oznaczenie pozwalające ocenić kupującemu (tj. np rodzicowi) grę pod względem tego czy jego pociecha może grać w tą grę. W publikacjach szachowych nożna by było wprowadzić oznaczenie przykładowo – nowicjusz (siła gry od 1000 do 1200), początkujący (1200-1400), średniak (1400-1600), zaawansowany (1600-2200), mistrz, (powyżej 2200). Oczywiście nie wszystkie książki można w ten sposób sklasyfikować. Ale można stworzyć coś w rodzaju „żelaznego repertuaru” książek (oczywiście stale aktualizowanego), który podlegał by takiej klasyfikacji. W sprawie rejestru to miała by być taka baza, z której można było by się dowiedzieć dla kogo jest dana książka przeznaczona czyli jak została sklasyfikowana plus dodatkowe informacje o książce np recenzje książki lub oceny czytelników.
Krzysztof Kledzik
5 listopada 2011 o godz. 14:01

Dziękuję za wyjaśnienie, teraz jest to jasne. Faktycznie, ten system oceny książek byłby pomocny. Myślę, że baza z takimi informacjami powinna znaleźć się na stronie PZSzach-u. Z pewnością taka działalność byłaby bardzo mile przyjęta przez szachistów o różnym poziomie zaawansowania.
----------------------------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 8:46, 26 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 8:49, 26 Lis 2011    Temat postu:

------
------------
Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
--------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]




-
---- Matowanie na Ekranie

28 - P1169290
Autor : Gerhard Paul Latzel
120 stern 28 09/07/1967

1___2

Mat w 3 posunieciach --- #3 ---- 1. d8=W! -- Ke6 - 2. b8=H! - Kf6 - 3. He5#

Złuda: 1. d8=H?+
1. ... Ke6 2. He8+
2. ... Kd6 3. b8=H/G#
2. ... Kf6 3. He5#

1. ... Ke6 2. Hc7 tempo
2. ... Kf6 3. He5#
Ale 1. ... Kc6!


-- Rozwiązanie:

1. d8=W!+
1. ... Kc6 2. b8=W!
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat ---- Diagram -- 3

1. ... Ke6 2. b8=H [3. Hd6, He5#]
2. ... Ke7 3. Hd6#
2. ... Kf6 3. He5# --- Diagram -- 2

1. ... Kc7 2. b8=H+
2. ... Kc6 3. Wd6 - mat -- Diagram --- 4

3___4

1. d8=W!+ Kc6 2. b8=W! ----- 1. ... Kc7 - 2. b8=H!+- Kc6 - 3. Wd6 - mat
2. ... Kc7 3. Wc5 - mat
--------------
Powyzej jest pokazane ,ze promocja Hetmana w 1 posunieciu nie prowadzi do mata w 3 posunieciach , czyli jest to zluda.
Rozwiazanie -- 1. d8=Wieza!

Na trzech diagramach szachowych pokazalem siatki matowe... dlaczego?
Dlatego ze tak sie reklamuje szachy -- tak sie prowadzi edukacje szachowa.
Tak sie propaguje i edukauje Naszych instruktorow szachowych... tak sie popularyzuje Sztuke szachowa.
----


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 9:12, 26 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 13:19, 27 Lis 2011    Temat postu:

------
------------
Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
--------------------------

-----------------------------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]

b]Samomat -- Petkowa jest pod numerem --18[/b]


Kompozycje szachowe -- na Mistrzostwach Swiata we Wloszech_ 2011

Autor : Petko A. Petkov
1.nagroda Shakhmatna Misl 1984 (v)

2

Samomat w 6 posunieciach --- S#6 --- 1. Wa2! -- grozi 2.Gxa6 --- 6. Ha5 Wxa5#

s#6
Autor : Petko A. Petkov
1.nagroda Shakhmatna Misl 1984 (v)

1. Ra2!
1. ..grozi - 2. Bxa6+ Rxa6 3. Qb5+ Kc3 4. Rc4+ Kd3 5. Rd4+ Kc3 -- 6. Qa5+ -- 1.5 -- Wxa5#
----------------------
1. .. Rxb7 - 2. Qe4+ Kc3 - 3. Qe5+ Kd3 4. Rd4+ Kc3 5. Rc4+ Kd3 -- 6. Qf5+ -- 1.5 -- Hxf5#
---------------------
1. .. Sb6 -- 2. Qb1+ Kc3 -- 3. Rc2+ Kd3 4. Rd2+ Kc3 5. Rxa3+ Bxa3+ 6. Qb4 -1.5 -- Gxb4#

------------------------
3______4

---------- Siatka matowa ----------- ------- siatka matowa -----
- po 1. ... Wxb7 ... 6. Hf5+ Hxf5# ---- 1. ... Sb6 .... 6. Hb4+ Gxb4#

----------------------
Pozwolilem sobie zaprezentowac kompozycje szachowa , ktora byla w konkursie Mistrzostw Swiata we Wloszech.
--------------
Dla lepszego zrozumienia samomata podalem pozycje koncowe , czyli siatki matowe.
Jest to bardzo wazne , jesli chcemy w Polsce prowadzic edukacje szachowa , to taki system edukacyjny jest niezbedny.
Pokazywanie waznych momentow w Szachach na diagramach szachowych.
Tak przynajmniej propaguja autorzy ksiazek szachowych np: G. Kasparow czy John Nunn --- umieszczajac nawet kilkanascie diagramow szachowych do jednej toczacej sie partii szachowej.
-------------
Czytelnik ksiazki szachowej musi miec wylozone wszystko ... mozliwie wszystko , by jak najwiecej zrozumial z danej dziedziny co chce zaprezentowac autor ksiazki , czy autor felietonu o szachach.

----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 8:45, 28 Lis 2011    Temat postu:

====

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

-------------
===

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 8:46, 28 Lis 2011    Temat postu:

----
------------
Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
--------------------------

-----------------------------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]

b]Samomat -- Petkowa jest pod numerem --18[/b]


Kompozycje szachowe -- na Mistrzostwach Swiata we Wloszech_ 2011

Autor : Petko A. Petkov
1.nagroda Shakhmatna Misl 1984 (v)

2

Samomat w 6 posunieciach --- S#6 --- 1. Wa2! -- grozi 2.Gxa6 --- 6. Ha5 Wxa5#

s#6
Autor : Petko A. Petkov
1.nagroda Shakhmatna Misl 1984 (v)

1. Ra2!
1. ..grozi - 2. Bxa6+ Rxa6 3. Qb5+ Kc3 4. Rc4+ Kd3 5. Rd4+ Kc3 -- 6. Qa5+ -- 1.5 -- Wxa5#
----------------------
1. .. Rxb7 - 2. Qe4+ Kc3 - 3. Qe5+ Kd3 4. Rd4+ Kc3 5. Rc4+ Kd3 -- 6. Qf5+ -- 1.5 -- Hxf5#
---------------------
1. .. Sb6 -- 2. Qb1+ Kc3 -- 3. Rc2+ Kd3 4. Rd2+ Kc3 5. Rxa3+ Bxa3+ 6. Qb4 -1.5 -- Gxb4#

------------------------
3______4

---------- Siatka matowa ----------- ------- siatka matowa -----
- po 1. ... Wxb7 ... 6. Hf5+ Hxf5# ---- 1. ... Sb6 .... 6. Hb4+ Gxb4#

----------------------
Pozwolilem sobie zaprezentowac kompozycje szachowa , ktora byla w konkursie Mistrzostw Swiata we Wloszech.
--------------
Dla lepszego zrozumienia samomata podalem pozycje koncowe , czyli siatki matowe.
Jest to bardzo wazne , jesli chcemy w Polsce prowadzic edukacje szachowa , to taki system edukacyjny jest niezbedny.
Pokazywanie waznych momentow w Szachach na diagramach szachowych.
Tak przynajmniej propaguja autorzy ksiazek szachowych np: G. Kasparow czy John Nunn --- umieszczajac nawet kilkanascie diagramow szachowych do jednej toczacej sie partii szachowej.
-------------
Czytelnik ksiazki szachowej musi miec wylozone wszystko ... mozliwie wszystko , by jak najwiecej zrozumial z danej dziedziny co chce zaprezentowac autor ksiazki , czy autor felietonu o szachach.

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 12:51, 07 Gru 2011    Temat postu:

----
Das Mittelgambit im Nachzug

Książki po niemiecku (debiuty)
7 grudnia 2011 Jerzy Konikowski

W trakcie jednej rundy mistrzostw klubu Schachfreunde Brackel Dortmund w 1991 roku doszło do sensacji. Arcymistrz Romuald Mainka , wówczas należący do czołówki Niemiec, przegrał szybko partię z amatorem Pitem Schulenburgiem.

Przebieg pojedynku był taki:

1. e4 e5 2. Sf3 d5!? 3. exd5 Gd6 4. Sc3 Sf6
5. d4 e4 6. Se5 Sbd7 7. Sxd7 Gxd7 8. Gg5 0–0
9. Ge2 We8 10. Hd2 a6 11. f3 e3 12. Gxe3 Gb4
13. Gg5 Gb5 --- 0–1 .



Pozycja po 13 posunieciu 13. Gg5 - Gb5!

Mainka został zaskoczony tak rzadko sptykanym w praktyce debiutem zwanym Gambitem słonia , że rozegrał bardzo słabo fazę debiutową i poniósł sromotną porażkę.

Ten wypadek nasunął mi temat do kolejnych zajęć w punkcie szkoleniowym w Essen: Jak pokonać silniejszego przeciwnika. Pokazałem na bazie kilku partii, że jest duża szansa wygrać z silniejszym zawodnikiem, jeśli się go zaskoczy jakimś rzadkim otwarciem czy gambitem.

Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem. Kilka osób wyraziło chęć bliższego zapoznania się z Gambitem słonia. Na ten temat znalazłem jedną broszurkę wydaną w USA. Kupiłem ją, przestudiowałem i wykład przeprowadziłem. Jeden z moich podopiecznych mistrz Milon Gupta widząc moje obszerne notatki i analizy nasunął mi myśl wydania książki na ten temat w jakimś niemieckim wydawnictwie.

Zainteresowałem tym tematem wydawcę Manfreda Mädlera. I tak powstała książka pt. Das Mittelgambit im Nachzug wspólnie z moim podopiecznym Milonem Guptą, który włożył też wiele pracy w jej powstaniu. Jak do tej pory, jest to najobszerniejsza w świecie książka na ten temat.

--------------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Śro 15:04, 07 Gru 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 10:30, 12 Gru 2011    Temat postu:

-----
Solving to tylko świetna zabawa! (3)

Lekcje nauki gry w szachy w jednej z niemieckich szkół podstawowych rozpoczynam od rozdania czerwonych kredek i arkuszy papieru z kilkoma jednochodówkami do rozwiązania. W ten sposób wygospodarowuję sobie czas na sprawdzenie obecności i spokojną obserwację zaangażowania i umiejętności moich podopiecznych.

Również bardzo często ustawiam na szachownicy demonstracyjnej pozycje-zagadki w celu wspólnego omówienia techniki gry w debiucie i końcówce oraz uderzeń taktycznych w grze środkowej. Z zadowoleniem obserwuję jak dzieci prześcigują się w rozwiązywaniu tych zagadek, jak wiele radości przeżywają w momencie przebłysku intelektualnego i jak rośnie w nich entuzjazm do szachów.

Muszę jednak przyznać, że jeszcze więcej emocji wyzwala w nich gra praktyczna, mająca charakter pojedynku, w której chodzi o pokonanie przeciwnika.

Osobiście też lubię rozwiazywać zagadki szachowe i często uprzyjemniam sobie nimi czas podróży. Zauważyłem jednak, że łamanie głowy nad skomplikowanymi studiami nic mi nie daje. Dlatego w takich przypadkach sięgam od razu po rozwiązanie i raczej podziwiam arcydzieło wysiłku umysłowego kompozytora.

Za to przekonałem się, że bardzo pożyteczne dla praktycznej gry jest rozwiązywanie zagadek opartych na autentycznych partiach szachowych. Przeważnie chodzi o ten moment gdy jednemu z graczy udało się przeprowadzić niespodziewaną, rozstrzygającą kombinację. W ten sposób utrwalają mi się skojarzenia, które później podczas gry w szachy zachęcają mnie do ustawicznego szukania i często ułatwiają znalezienie tego jednego posunięcia po którym przeciwnik, ku mojej radości, spada z krzesła.

Natomiast specjalizowanie się w tzw. solvingu kojarzy mi się z namiętnym rozwiązywaniem krzyżówek słownych z przekonaniem, że w ten sposób zdobywa się wiedzę ogólną z całego świata.

Instruktor szachowy Jan Jüngling
Fürth, 31.
------------------------------

[link widoczny dla zalogowanych]

--

-Kompozycja szachowa -- to podstawa poznania szachow!

18 - P1096309
Autor : Udo Degener
Wassyl D. Lasyj

15408 Schach 01/2004



Samomat w 7 posunieciach --- S#7 -- Roz. 1. 0-0!

Rozwiazanie

1. 0-0! --- a3 -- 2. Wh1 -- a2 -- 3. Sd5 -- b4 -- 4. Se3 - b3
5. Hg4 -- hxg4 -- 6. Gf2! -- g3 -- 7. Ge1! -- Se2 -- mat


Pozycja finalowa -- 7. Ge1!! -- Se2 mat

Najszybsza droga do zrozumienia Szachow -- to sprawdzanie rozwiazan!
Taki sposob edukacji szachowej jest coraz czesciej stosowany przez trenerow szachowych!
Dla uzyskania szybkich efektow w szkoleniu , trenerzy zalecaja umieszczanie pozycji koncowej na diagramach szachowych!
----
Ps.
W szachach jest wszystko proste ... tylko Nasi trenerzy musza pracowac efektywnie i intensywnie.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 12:14, 15 Gru 2011    Temat postu:

-----
Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3

1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

-------------
===

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

-------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 22:02, 17 Gru 2011    Temat postu:

----

ZMARŁ KAZIMIERZ STRZAŁA
Data utworzenia: 2011-12-16 | Autor: Piotr Murdzia
Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Pana Kazimierza Strzały, znakomitego kompozytora szachowego.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę (17 grudnia) o godzinie 10:00 w Kościele Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.


1 - P0534294
Autor : Kazimierz Strzala +
5448 Revista de Sah -- ( Rumunia )-- 12/1987

4

Mat pomocniczy w 2 posunieciach -- h#2 ----- 1. 0-0-0 -- Ge6+ 2. Hd7 -- Wc4 #

1) 1. Hg1 -- Wd2 -- 2. Wf8 -- We4 -- mat ---- diagram --- 2
2) 1. Hf7 --- Wh2 -- 2. 0-0 --- Wg4 -- mat ---- diagram --- 3

3) 1. Wa7 -- Wd4 -- 2. We7 --- Wb8 - mat
4) 1. 0-0-0 - Ge6+ - 2. Hd7 --- Wc4 - mat --- diagram --- 4
----
Cztery rozwiazania ----- dwie roszady.

3
-- diagram -- 2 -- 2. Wf8 - We4 mat ---- ---- diagram -- 3 --- 2. 0-0 -- Wg4- mat

Zgrabne zadanie!
-------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 0:06, 21 Gru 2011    Temat postu:

-------

---- Czy tu mamy matematyke?!

Autor : Waleri Chortow - 1976




Co to jest za cudo?
-----------
Tak mi sie zdaje , ze to jest tabliczka mnozenia...do klasy II Szkoly Podstawowej... Tak wynika z rozwiazania szachowego....

3 razy 3 = 9
4 razy 4 = 16
5 razy 5 = 25
6 razy 6 = 36
7 razy 7 = 49
---------------
6 razy 8 = 48 Finisz!

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 15:33, 22 Gru 2011    Temat postu:

-
M. Carlsen --- Darek Swiercz

Magnus Carlsen ma 20 lat, miliony na koncie, kręci reklamy z dziewczynami Bonda, kochają go tabloidy. Piłkarz? Nie, szachista
Magnus Carlsen


Magnus Carlsen

Najbardziej nie znosi ciekawskich spojrzeń ludzi, którzy go spotykają pierwszy raz i oczekują, że zaraz ich oświeci blask genialnego umysłu. – Halo, ja jestem tak samo normalny jak wy. Po prostu dobrze gram w szachy – odpowiada. Chyba szczerze, o ile może w swoją normalność wierzyć chłopak, który od małego czytał o sobie w „Washington Post” czy „Time”, jako kilkulatek wyliczał z pamięci wszystko co się dało, nawet listę kilkuset gmin Norwegii z ich głównymi miastami, powierzchnią i liczbą mieszkańców. A na pierwsze miejsce światowego rankingu szachowego awansował mając 19 lat. Młodszego lidera nigdy nie było. Tylko Garri Kasparow prowadził w rankingu z wyższym wynikiem, ale Rosjanin zapowiada, że Magnus Carlsen pobije wszelkie rekordy. I mówi to nie tylko dlatego, że od ponad roku jest trenerem młodego Norwega.

Magnus wygląda jak młody Matt Damon, mógłby być zamiast niego na plakacie „Buntownika z wyboru”. To się bardzo podoba sponsorom, podpisującym z nim umowy na kilka milionów koron rocznie (jedna korona to 50 groszy). Ale podoba się też jego niewymuszony wdzięk, wiercenie się przy szachownicy, lekko znudzona mina chłopaka, który robi tylko to, na co ma ochotę. A jak już się czemuś poświęci, okazuje się to dla niego proste, jak pstryknięcie palcami.

Nazywają go Mozartem szachów. Jest najlepszym zawodnikiem z pokolenia, które gry uczyło się właściwie nie dotykając figur, przy komputerze. – Gdy ktoś przychodzi do nas w odwiedziny, obowiązkowo pyta: Macie dom pełen szachownic, prawda? A u nas może jedna gdzieś się ostała, ale głowy nie dam – mówi Carlsen.

Wystarczy mu spojrzenie na szachowy diagram, żeby powiedzieć, z którego podręcznika pochodzi i na której stronie był wydrukowany. Pamięta każdą rozegraną partię, a jego intuicja i brawura tak zachwyciły Kasparowa, że zgodził się z nim pracować. Kilka lat temu w ich pierwszym starciu Carlsen zmusił Garriego do remisu. W tamtym sezonie pokonał też Anatolija Karpowa. Miał wtedy 13 lat i właśnie zostawał arcymistrzem.

Choć w szachach być młodym geniuszem to żadna wyjątkowość, on jest wyjątkowy. A już na pewno nie pasuje do wizerunku szachisty – zamyślonego odludka, który niczego poza figurami nie widzi, żyje w swoim świecie. Skończył normalne liceum, maturę zdał niedawno. I z przeciętnymi ocenami, bo jak mówi, w szkole mało co go ciekawiło. Książek czytać nie lubi, chyba że o szachach. Woli grać w piłkę i oglądać, jak inni grają. Kibicuje Realowi Madryt. W turniejach juniorskich zdarzało się, że przynosił ze sobą piłkę i podbijał ją w oczekiwaniu na ruch rywala. Próbował też skoków narciarskich, na nartach zjeżdża i biega. Ale wybrał szachy, sport, w którym Norwegia nie ma wielkich tradycji. Dotychczas najsłynniejszym szachistą z tego kraju był Simen Agdestein, reprezentant Norwegii również w piłce nożnej. Simen był jednym z trenerów Magnusa, a jego brat Espen jest menedżerem norweskiego geniusza.

Carlsen nauczył się zasad gry od ojca, inżyniera, a wciągnął się w nią, bo nie chciał dłużej przegrywać ze starszą siostrą. Potem już poszło: pierwsze starty w wieku ośmiu lat, decyzja rodziców, żeby sprzedać drugi samochód, podnająć na jakiś czas rodzinny dom w Toensberg, 100 kilometrów od Oslo i ruszyć z synem w świat, z turnieju na turniej, żeby trafiał na godnych siebie rywali.

Syn miał już wtedy sponsora, Microsoft, ale pieniądze z tamtego kontraktu nie starczały na wszystkie potrzeby. Dziś jest inaczej. Twarzą Magnusa reklamują się brokerzy ubezpieczeniowi z firmy Arctic Securities, adwokaci z kancelarii Simonsen, a największy rozgłos zapewnia mu holenderski G-Star Raw, szyjący dżinsy. Poprzednią kampanię reklamową Carlsen przygotowywał w Miami u boku Liv Tyler, teraz wystąpił w sesji z Gemmą Arterton, jedną z dziewczyn Bonda w „Casino Royale”.

Mówi, że nie grozi mu droga najbardziej znanych cudownych dzieci szachów: Paula Morphy’ego i Bobby’ego Fischera. Dla obu gra była obsesją, która wepchnęła ich w obłęd, Fischer skończył jako zaprzysięgły wróg USA i Żydów, uciekający przed amerykańskimi prokuratorami najpierw do Japonii, potem na Islandię. – Raczej się w takie szaleństwo nie osunę. O obsesję w szachach nietrudno, ale ja jej nie mam – mówi Magnus. Na razie nie stanie do walki z Visvanathanem Anandem o mistrzostwo świata. Wycofał się z rywalizacji pretendentów, bo nie podobało mu się, że najwyżej rozstawiony jest w nim Weselin Topałow, a nie on, lider rankingu. Na atak na mistrzostwo ma jeszcze czas. Kasparow doradza mu przede wszystkim w sprawie otwarć, bo to był jeden z niewielu słabych punktów Norwega. – Ten chłopak zmieni szachy – mówi Kasparow. Właściwie to już je zmienia

--------
------
-- Matowanie na Ekranie

=- Wielochodowki z rozwiazaniem

---

Mat w 6 posunieciach ---- #6 -- Duza roszada prowadzi do mata.

Solution:-- Rozwiazanie

1. O-O-O! --- waiting
1. ... Kxa7 --- 2. Wd8 --- waiting
2. ... Kxa6 --- 3. Wd7 --- waiting
3. ... Kxa5 ---- 4. Wd6 --- waiting
4. ... Kxa4 ---- 5. Wd5 --- waiting
5. ... Ka3 ----- 6. Wa5 -- mat ------ Diagram --- ponizej



--- Siatka matowa --- ktora warto pamietac!



----------------------------------------------------------------------------------





Mat w 6 posunieciach ---- #6 -- Duza roszada prowadzi do mata.

Solution: Rozwiazanie

1. O-O-O! ----- tempo
1. ... Kc6 ---- 2. Kc2
2. ... Kc5 ---- 3. Kxc3
3. ... Kc6 ---- 4. Kb3
4. ... Kc5 ----- 5. Gb7 [6. Wd5#]
5. ... Kb5 ----- 6. Wd5 -- mat ----- Diagram ponizej--



-- Siatka matowa --- Ktora szachisci pamietaja

-----------------------------
Dwa zadania szachowe , wiec prosze ocenic , ktore jest lepsze
dla propagandy Szachow w Polsce.

--------------
17 - grudnia 2011 12:40

Komputer plus intuicja

Dzisiejsi profesjonalni szachiści nie mogą się obejść bez komputerów. Komputer liczy warianty o wiele szybciej niż człowiek. A w szachach jest co liczyć: 2 króle można ustawić na 3612 sposobów, wprowadzenie na szachownicę pionka podnosi tę liczbę do 167 248 prawidłowych pozycji, natomiast 2 piony i 2 króle dają się ustawić w ponad 7 mln pozycji itd.
Liczba wariantów w szachach jest astronomiczna. Kombajn Darka Świercza jest więc włączony całą dobę. Wśród dzisiejszych szachistów są i tacy, którzy nawet do 30 ruchów od początku partii wykonują zgodnie z zaleceniami komputera (uczą się wariantów na pamięć).
Czy to oznacza, że komputery zabiją szachy? Bynajmniej. O zwycięstwie decyduje często to, co nieuchwytne dla urządzenia. – Komputer dobrze liczy schematyczne warianty. Nie potrafi jednak myśleć twórczo, strategicznie. Zdarza się, że oblicza moją przegraną, a ja i tak wiem z doświadczenia, że mam lepszą pozycję. I rzeczywiście wygrywam. Maszyna nie ma szachowej intuicji. Ja ją mam – tłumaczy Dariusz Świercz.
Dzięki Darkowi szachy w Polsce mogą zyskać na popularności. Nauczyciele przyznają: szachy rozwijają inteligencję dzieci, nawet jeśli traktuje się je tylko jako zabawę. Tomasz Sielicki (do niedawna na listach najbogatszych ludzi w Polsce) twierdzi: – Szachy uczą myślenia i podejmowania decyzji. Kształcą charakter. Szachiści bardzo często lepiej od innych radzą sobie w życiu społecznym. Mnie szachy bardzo pomogły w biznesie.
W Polsce w szachy gra dwa miliony ludzi; w turniejach uczestniczy 40 tysięcy. Według Światowej Federacji Szachów (FIDE) na świecie zasady królewskiej gry zna 600 milionów ludzi.

-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 13:16, 25 Gru 2011    Temat postu:

--
Kompozycja szachowa -- to poznawanie siatek matowych!

16 - P1227742
Autor : Evgeny Fomichev
Sachsendreier 2008
221 Chess Harakiri 2009
Manfred Zucker 70 JT --- II nagroda



Samomat w 8 posunieciach --- S#8 --- 1. He1!

Rozwiazanie

1. He1! -- d2 --- 2. Hd1 --- d3 --- 3. Sd4 --- Kxh2
4. Sf5 --- Kh1 --- 5. Hf3+ -- Kh2 -- 6. Hf2+ -- Kh1
7. Sg3+ - hxg3 - 8. Hg2+ -- hxg2 - mat --- diagram -- 2

---

Oryginalna siatka matowa --- 8. Hg2+ - hxg2#
----------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 21:00, 29 Gru 2011    Temat postu:

===

Kompozycja szachowa -- to szkola szachow!

1 - P1004268
Autor :Michel Caillaud
Internet Mailing Liste 10/2002

1. Sf3! - 2. Sd4 - 3. Sb5 - 4. d4! -- 5. Gg5 - 6. f4 - 7. Kf2
8. Kg3 - 9. Kh4 - 10. g3 - 11. Gh3 - 12. Ge6! - 13. h3 - 14. Wh2
15. Hh1! - 16. Hxb7 - 17. Hxc8 - 18. Sxc7 - mat --- diagram
----------

Pozycja po 18 posunieciach --- biale tylko graja

Super zadanie! -- 12. Ge6!! to poenta zadania

------------------------
3 - P1004270
Autor : Michel Caillaud
Internet Mailing Liste 10/2002

1. e4! - 2. Hh5 - 3. Hxh7 - 4. Hh3 - 5. Hb3 - 6. h4 - 7. Wh3 - 8. Wf3
9. Wxf7 - 10. Wf3 - 11. Wh3 - 12. f4 - 13. f5 - 14. f6 - 15. f7 - mat -- diagram
-----------------

Pozycja po 15 posunieciach --- graly tylko biale

[link widoczny dla zalogowanych]

Tu zobaczysz wiecej
-----
--

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

-------------
===

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

-----


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 22:28, 29 Gru 2011    Temat postu:

----------------
Rochade Europa

Niemiecki miesięcznik ”Rochade Europa” jest prawdopodobnie największym czasopismem szachowym w świecie. W formacie 300×210 i przy 80 stronach pismo oferuje bardzo dużo materiałów: sprawozdania z imprez krajowych i zagranicznych, komentowane partie, wywiady, działy poświęcone grze korespondencyjnej i kompozycji, kąciki szkoleniowe, liczne fotografie, prezentacja nowości książkowych itd.

Moja współpraca z pismem trwa od 1998 roku. Po śmierci znanego arcymistrza i teoretyka Ludka Pachmana objąłem po nim dział poświęcony teorii debiutów. Omawiam w nim ciekawe otwarcia lub warianty i zachęcam do wypróbowania ich w praktyce turniejowej. W numerze styczniowym opublikowałem artykuł o mało znanym jeszcze wariancie w obronie sycylijskiej po ruchach 1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Sa5!?

[link widoczny dla zalogowanych]
------------


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek




Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 49118
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 22:31, 29 Gru 2011    Temat postu:

----------------
Rochade Europa

Niemiecki miesięcznik ”Rochade Europa” jest prawdopodobnie największym czasopismem szachowym w świecie. W formacie 300×210 i przy 80 stronach pismo oferuje bardzo dużo materiałów: sprawozdania z imprez krajowych i zagranicznych, komentowane partie, wywiady, działy poświęcone grze korespondencyjnej i kompozycji , kąciki szkoleniowe, liczne fotografie, prezentacja nowości książkowych itd.

Moja współpraca z pismem trwa od 1998 roku. Po śmierci znanego arcymistrza i teoretyka Ludka Pachmana objąłem po nim dział poświęcony teorii debiutów. Omawiam w nim ciekawe otwarcia lub warianty i zachęcam do wypróbowania ich w praktyce turniejowej. W numerze styczniowym opublikowałem artykuł o mało znanym jeszcze wariancie w obronie sycylijskiej po ruchach 1.e4 c5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Sa5!?

[link widoczny dla zalogowanych]
------------

Kompozycja szachowa -- to szkola szachow!

1 - P1004268
Autor :Michel Caillaud
Internet Mailing Liste 10/2002

1. Sf3! - 2. Sd4 - 3. Sb5 - 4. d4! -- 5. Gg5 - 6. f4 - 7. Kf2
8. Kg3 - 9. Kh4 - 10. g3 - 11. Gh3 - 12. Ge6! - 13. h3 - 14. Wh2
15. Hh1! - 16. Hxb7 - 17. Hxc8 - 18. Sxc7 - mat --- diagram
----------

Pozycja po 18 posunieciach --- biale tylko graja

Super zadanie! -- 12. Ge6!! to poenta zadania

------------------------
3 - P1004270
Autor : Michel Caillaud
Internet Mailing Liste 10/2002

1. e4! - 2. Hh5 - 3. Hxh7 - 4. Hh3 - 5. Hb3 - 6. h4 - 7. Wh3 - 8. Wf3
9. Wxf7 - 10. Wf3 - 11. Wh3 - 12. f4 - 13. f5 - 14. f6 - 15. f7 - mat -- diagram
-----------------

Pozycja po 15 posunieciach --- graly tylko biale

[link widoczny dla zalogowanych]

Tu zobaczysz wiecej
-----
--

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

-------------
===

Tu potrzeba ustawic pozycje pierwotna...czyli mat w 2 posunieciach...

Rozwiazanie
-1. He5 Kxg6 2. f8=Skoczek mat
- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat
- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat


-1------- siatka matowa ----------2- siatka matowa ------------3- siatka matowa --
_2_3
1. He5 Kxg6 2. f8=S mat -- 1. He5 Kh8 2. Wxh6 mat -- 1. He5 Gf4 2. Hxg7 mat

Tak powstaly te pozycje szachowe .. .(matowe).

==
By szachy zawitaly do Polskich Szkol , to potrzeba takiej reklamy jak ta powyzej...
Prosta , i czytelna... obrazkowa...edukacyjna...itd.

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Czw 22:33, 29 Gru 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 27, 28, 29  Następny
Strona 5 z 29

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin