Forum SZACHY Strona Główna SZACHY
Szachy, zadania szachowe i nie tylko
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Panie Szostkiewicz
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 11:27, 06 Lut 2018    Temat postu:

-
Wacław1
5 lutego o godz. 18:19

To czy prezydent Duda podpisze tę kontrowersyjną ustawę jest już bez znaczenia.
Sytuacja zaszła za daleko. Ten altruizm, tych, którzy chcą podpisu
prezydenta jest bardzo chwalebny, dobrze o nich świadczy
– moralnie – bo chcą walczyć ze złem.
Tylko, czy metoda walki ze złem jest prawidłowa.
Moim zdaniem nie jest.
Problemem kluczowym w sprawie jest świadomość elektoratu,
który w większości
stoi za Kaczyńskim, i za jego hitleryzmem, populistyczną zarazą,
która odbiera ludziom rozum , zdolność do realnej oceny sytuacji.
Chodzi o większość konstytucyjną.
I, o tę świadomość polskiego ludu bożego idzie gra.
Jeśli się okaże, że najbliższe sondaże dadzą Pisowi słupek
poparcia powiedzmy 55%

to będziemy mieli „po sprawie”, Kaczyński otrzyma wolną rękę, do działań
jakie jemu się spodobają, praktycznie,będzie miał większość
konstytucyjną, nie czekając na wybory parlamentarne.
Wtedy, nawet te sto amerykańskich czołgów nie pomoże,
pilnujących rzekomo naszego bezpieczeństwa.

Teraz będzie aluzja osobista. Mój pewien kolega,umarł niedawno,nie
mógł się nadziwić, że jak spotkałem kogoś, kto wszedł na złą drogę,
to próbowałem go ratować. Kolega mówił: Wacek! Nie wygłupiaj się!
Jak ktoś wchodzi w g… to trzeba go jeszcze wepchnąć w to g…,
pomóc mu, a nie wyciągać. To kolega miał przeważnie rację,
Nie ja, altruista z urodzenia.

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Wto 11:31, 06 Lut 2018    Temat postu:

BWTB
5 lutego o godz. 18:47

W sytuacji Dudy skompromitować się już bardziej nie można.
Oczywiście tak będzie sądzić tylko część polskich obywateli.
Moim zdaniem ten człowiek nie jest w stanie niczego odwrócić, zmienić.
Jest prezydentem PiS-u i trzeba to zaakceptować i się z tym pogodzić.
Ja to widzę tak, że prezes teraz właśnie znalazł kij na Dudy niesubordynację.
Mały człowieczek rączki zaciera, a jego kukiełka się poci, bo czego by nie
zrobił w tej sytuacji, to ma w plecy. Dobrze mu tak.
Dla mnie może równie dobrze - wysłać ustawę do Watykanu.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 15:02, 09 Lut 2018    Temat postu:

-
Z Ukrainą też skucha

8 lutego 2018, czwartek, Adam Szostkiewicz
Rząd zjednoczonej prawicy popsuł już stosunki polsko-amerykańskie
i polsko-izraelskie. Ale zawsze może być gorzej. Popsuł też stosunki
z Ukrainą, a to partner równie ważny dla Polski.

Przed fatalnymi skutkami nowelizacji ustawy o IPN ostrzega
w oświadczeniu Grupa Dialogu Polsko-Ukraińskiego.

Czytamy między innymi:

Nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej w obecnym kształcie będzie miała fatalny wpływ na relacje polsko-ukraińskie. Może doprowadzić do eskalacji wrogości i pogłębienia konfliktu politycznego między naszymi narodami. Ryzykujemy utratę dorobku dobrosąsiedzkich relacji ostatniego ćwierćwiecza i sympatii do Polski w społeczeństwie ukraińskim.

Wśród paragrafów ustawy budzących szczególny niepokój autorów oświadczenia – a są to renomowani specjaliści, m.in. prof. Bogumiła Berdychowska, Andrzej Brzeziecki, szef magazynu „Nowa Europa Wschodnia” i dr Paweł Kowal – jest i taki:

Użycie w przepisie odnoszącym się do zbrodni ukraińskich nacjonalistów w latach 1925–1950 (art. 2a) sformułowania „Małopolska Wschodnia” jest ahistoryczne, a w stosunkach międzynarodowych może być uznane za traktowanie terytorium należącego do Ukrainy jako części państwa polskiego. Wprowadzenie tego sformułowania do polskiego prawodawstwa stoi w sprzeczności z zasadniczymi założeniami polskiej polityki wschodniej. W sensie politycznym zaś jest na Ukrainie odczytywane jako przejaw antyukraińskiej retoryki ze strony Polski.

Konkluzja:

Uważamy, że przyjazne i oparte na wzajemnym szacunku relacje z narodem ukraińskim są dzisiaj dla Polski i jej obywateli absolutnie kluczowe. Dlatego wzywamy do jak najszybszego skorygowania konfliktogennych i zagrażających takim relacjom zapisów ustawy o IPN.

Oświadczenie jest kolejną przestrogą. Czemu ma służyć otwieranie kolejnych frontów z naszymi partnerami i sąsiadami? Jaki jest sens, cel i wartość takiej konfrontacyjnej polityki? Jakie korzyści praktyczne z niej odnosimy?

W przypadku stosunków z Ukrainą to taki sam nonsens dyplomatyczny. Agresywny nacjonalizm polski jest tak samo bezsensowny jak agresywny nacjonalizm ukraiński. Lecz oba demony już krążą na linii Warszawy-Kijów. Ku uciesze nacjonalistów rosyjskich i ich agentów wpływu w Polsce i Ukrainie.

Nieszczęsna nowelizacja jest dla nich wymarzonym prezentem. Mają nowe narzędzie podsycania napięć polsko-ukraińskich. Będą nasyłać Polaków na Ukraińców i Ukraińców na Polaków. Oczywiście jest po temu grunt w obu społeczeństwach. Dobra manipulacja na tym właśnie polega, by go umiejętnie wykorzystać.

Państwo polskie, polski rząd, polska dyplomacja zawsze powinny tę grę torpedować w naszym narodowym interesie. Jest nim współpraca z Ukrainą, a nie jej antagonizowanie. Szczególnie gdy Ukraina jest w konflikcie z Rosją, wywołanym aneksją Krymu i jej konsekwencjami.

W takiej sytuacji ustawa nie powinna była w ogóle być procedowana, a co dopiero uchwalona. Nie można było dopuścić do tego, że bieżąca polityka zagraniczna stała się ofiarą polityki historycznej, całkowicie błędnej i szkodliwej dla polskich interesów.

PS Dołączam ważny głos polskiego PEN Clubu:

Przez dwa lata poróżniono nas z najbliższymi sąsiadami, ze wspólnotą krajów sprzymierzonych i ze strategicznymi partnerami państwa polskiego. Każdy kolejny konflikt wszczyna się w imię fikcyjnej obrony Polski przed fikcyjnym atakiem na jej interesy i dobre imię, obsesyjnie powracając do realiów wojny sprzed czterech pokoleń. Z awersji do własnego państwa obraca się wniwecz dorobek ostatniego ćwierćwiecza, w którym odrodzona Rzeczpospolita, współtworząc system europejskich przymierzy, konsekwentnie i skutecznie urzeczywistniała historyczne pojednanie z Niemcami, z narodem żydowskim i ukraińskim. Przyjazne relacje z niepodległą Ukrainą osiągnęły wówczas poziom niebywały w dziejach wzajemnych stosunków. Niszcząc je dzisiaj, dąży się do bałkanizacji Europy Środkowej. Wizerunek Polski odstręczająco nieracjonalnej pogłębia jej złowróżbne osamotnienie w świecie. Rzekoma „polityka wstydu” ustępuje miejsca polityce bezwstydu, nieraz zakrawającej na świadomą prowokację. Prowokacyjny charakter ma koncesjonowanie rozzuchwalonych bezkarnością kapturowych patriotów, coraz tłumniej manifestujących pod skrajnie rasistowskimi hasłami i aż za dobrze znanymi symbolami neofaszystowskimi. Prowokacją jest zaproszenie przez posła na Sejm RP na polskie Święto Narodowe proputinowskiego włoskiego neonazisty, we własnym kraju skazanego za działalność terrorystyczną. Od lat związany też z brytyjskimi narodowcami negującymi Holocaust w przemówieniu inaugurującym warszawski Marsz Niepodległości nawoływał on do
„przejęcia ulic”.

Prowokujący był wybór daty Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Zagłady (tuż przed 50-leciem rocznicy niechlubnego Marca 1968) na przyjęcie przez Sejm, a następnie Senat nowelizacji ustawy o IPN, a także wzniecona przy tej okazji antysemicka wrzawa. Wśród aktorów tego haniebnego spektaklu wyróżnił się dyrektor II programu telewizji publicznej, który na jej antenie pozwolił sobie na kpiny z ludobójstwa. Negujące realność Zagłady szyderstwo z komór gazowych, znane z praktyki neonazistów, nosi po angielsku miano Holohoax.

Wspomniana nowelizacja wbrew propagandzie nie ma na celu zwalczania kłamstwa oświęcimskiego i neofaszyzmu. Mieści się w złej tradycji ścigania zbrodni obrazy majestatu – w tym wypadku państwa i narodu polskiego. Pozbawienie wolności za arbitralnie orzeczone fałszowanie historii Polski to pomysł rodem z ustawodawstwa putinowskiej Rosji. Istotą aktu przyjętego przez obie Izby jest wprowadzenie cenzury podmiotowej, i to pod groźbą kary wieloletniego więzienia. Grozić ma ono m.in. za przypisywanie Polakom jakichkolwiek zbrodni wojennych lub zbrodni przeciw ludzkości
podczas wojny lub nawet w latach 1925–1950 (jak w stosunku do Ukraińców). Ten cenzuralny zakaz musi z góry zakładać wywołanie konfliktu z narodami, które w pamięci zachowały przykłady takich zbrodni.

Cenzuralna „maszyna bezpieczeństwa narracyjnego”, jak to zawczasu określił doradca Prezydenta RP, tworzy zmitologizowany obraz wojny sprowadzonej do wymiaru batalistycznego i martyrologii własnego narodu. Antygermanizm, antyukrainizm i antysemityzm służą antyeuropejskości. Wszelki sprzeciw propagandowa „narracja”, rozogniając konflikty zewnętrzne, marcowym wzorem przedstawia jako akt zdrady. Nadaje to rozłamowi w kraju charakter nieodwracalny. W tej przewrotnej logice pogłębić go mają wezwania do wspólnej obrony Polski przed krytyką z zewnątrz. Oby niepodległa Polska przetrwała ten samobójczy paroksyzm.

8 lutego 2018
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 15:06, 09 Lut 2018    Temat postu:

-
SŁOWIANIN STANISŁAW
8 lutego o godz. 13:47

A co z rusofobią ponad miarę czy nie jest szkodliwa. Europa rozmawia
z Rosją mimo różnic.Przypisanie Putinowi zamordowania pasażerów samolotu
do Smoleńska przypomina doktrynę karania za zaprzeczeniem Holokaustowi.

Bo tak w Izraelu postanowiono.Słaba władza straszy wrogiem aby utrzymać
„ciemny lud” w ryzach.Rosja jest pod ręką a do tego prawosławna.
Tak sobie myślę , że religijne różnice są przyczyną rusofobii.
Głos PEN Clubu cienki.
-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 17:07, 09 Lut 2018    Temat postu:

--
Trzychodówka -- do zapamiętania
--
1_2
diagram - 1
Mat -- w 3 posunieciach - #3

Rozwiązanie: 1. Sf4! tempo
3_4
diagram - 3
1. Sf4 - Kf1 - 2. Gxg2+ - Kf2 - 3. Sh3# -- -- 1. Sf4 - Kf2 - 2. Sh3+ - Kf3 - 3. Gxg2#

1. Sf4 - Kxh1 - 2. Sh3 - tempo - Sf4 - 3. Sf2# -- diagram - 2

1. Sf4 - Kf2 - 2. Sh3+ - Kf3 - 3. Gxg2#
--


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 19:50, 09 Lut 2018, w całości zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 14:09, 11 Lut 2018    Temat postu:

-
Bojkot Czarneckiego
10 lutego 2018, sobota, Adam Szostkiewicz

„Nie zapraszajmy Czarneckiego do studiów radiowych i telewizyjnych,
żeby nie miał okazji pleść, przerywać i atakować“ –
wezwała w TOK FM Dorota Warakomska.

Rozumiemy, że adresatem apelu są media niekontrolowane przez obecną
władzę. Bo w propisowskich Czarnecki będzie teraz fetowany jako
„ofiara” i będzie go jeszcze więcej. Jak jest w tych mediach
z zapraszaniem gości do audycji politycznych, wszyscy wiemy.
Gości niby zaprasza autor programu, ale za zgodą szefów.

Najnowszy przykład to radiowa Trójka, gdzie – jak mówi „GW”
jeden z dziennikarzy PR3 – kierownictwo wskazuje, kogo możemy,
a kogo nie możemy zapraszać do programów na żywo,
kogo reporterzy mogą nagrywać, a kogo nie.

I tu mamy problem. Szanujące się media nie mogą używać metod mediów
propisowskich. Nie powinny zakładać czarnych list: tych zapraszamy,
tych nie, bo to wrogowie. Niech o doborze gości decydują na własny
rachunek osoby prowadzące audycje na żywo. Tak jak teraz.
A odbiorcy mogą wybór oceniać przy pomocy pilota.

Akt słownej agresji Czarneckiego wymierzony w Różę Thun dyskwalifikował
go moralnie i intelektualnie. Ale kara nie dała mu do myślenia.
Zero skruchy i refleksji.

Żeby bojkot miał jakiś skutek wychowawczy, musi być odczuwalny.
Dotkliwie. Zwłaszcza przez ludzi o mentalności celebrytów. A to niemożliwe
w systemie mediów, jaki dziś mamy w Polsce. Czarnecki nie straci trybuny
do ataków, a tylko wtedy istniałaby szansa, że odkaził by swój język.

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Nie 14:20, 11 Lut 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 11:45, 18 Lut 2018    Temat postu:

--
Monachijska katastrofa premiera

18 lutego 2018, niedziela, Adam Szostkiewicz
Nie wszystko da się usprawiedliwić brakiem doświadczenia.
Premier Morawiecki powinien nie zabierać głosu, kiedy nie panuje nad językiem.

W odpowiedzi na pytanie izraelskiego dziennikarza podczas konferencji
prasowej w Monachium wymienił jednym tchem żydowskich obok
niemieckich i polskich sprawców (perpetrators) Holokaustu.

W Izraelu odebrane to zostało jako zrównanie katów z ofiarami.
Oburzenie wyraził premier Netanyahu, pojawiły się żądania zerwania
stosunków dyplomatycznych z Polską. Podobne zgorszenie wywołały
słowa Morawieckiego w USA.

To naprawdę klęska. Dorobek trzech dekad dialogu i pojednania
polsko-żydowskiego, w tym prezydenta Kaczyńskiego, niszczą dziś
,,dyplomatołki”. Pisowskie wzmożenie narodowe wyrządza
niepowetowane straty w naszych relacjach zagranicznych.
W ciągu kilkanstu dni amatorska i infantylna polityka rządu Morawieckiego
wydobyła z lamusa historii najgorsze antypolskie stereotypy.

Ręce opadają. Czemu oni to robią Polsce? Kto właściwie rządzi naszym
krajem? Bo z obecnej sytuacji mogą się tylko cieszyć wrogowie Polski
wolnej, demokratycznej, pro-europejskiej i pro-zachodniej.

Niech nas nie zmyli ,,ofensywa uśmiechów”. Zmieniła się fasada, i to też
tylko na użytek zewnętrzny, treść polityczna pozostaje ta sama i jest
sprzeczna z rzeczywistymi interesami państwa polskiego. Mimo to,
prezydent Duda podpisuje nowelizację ustawy o IPN, źródło kryzysu
dyplomatycznego w stosunkach Polski z najważniejszymi naszymi
partnerami. Na dodatek ustawa zabrania kłamstw na temat zbrodni
wołyńskiej, a nie wspomina o ,,kłamstwie katyńskim”. Dlaczego?
Co tu jest grane?

--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Nie 11:50, 18 Lut 2018    Temat postu:

--
W Izraelu odebrane to zostało jako zrównanie katów z ofiarami.

Trafił Pan, panie Adamie… Ale w Izraelu już dawno to nastąpiło.
Już dawno nas Polaków przedstawia się jako katów. Już dawno wycieczki
izraelskie zwiedzające Polskę są pod ochroną tajemniczych panów
w ciemnych okularach, bo antysemicka polska tłuszcza
może się rzucić na izraelską młodzież.

W izraelskich podręcznikach nie ma słowa o polskich cierpieniach i ofiarach,
bo prawo do cierpienia mają tylko Żydzi. Nie ma słowa o łapankach,
rozstrzelaniach i pogromach. Jedyne, co jest to polski antysemita, który
denuncjował Żydów, by odebrać im majątek. Kościół katolicki nie fałszował
metryk i nie ratował tysięcy Żydów, ale ział antysemityzmem.
W Izraelu lepiej mówić, że jest się Niemcem, Austriakiem…
ale broń Boże, Polakiem. My już jesteśmy dla nich katami od kilkudziesięciu
lat i nic tego nie zmieni. Nie zmienią tego polskie drzewa w Lesie
Sprawiedliwych. Wyrok został wydany.
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Sob 23:22, 24 Lut 2018    Temat postu:

--
Antypolonizm, czyli co?

24 lutego 2018, sobota, Adam Szostkiewicz

Nienawiść do Polaków zasługuje na takie samo potępienie, jak nienawiść
do Żydów czy jakiejkolwiek innego narodu. Jak można oczekiwać szacunku
wobec Polski, a nie okazywać szacunku ojczyznom innych ludzi?

Wróciło do naszych dyskusji słowo ,,antypolonizm’’. Ale kto pamięta, jaka
jest jego geneza, oprócz historyków? Pojawiło się pod koniec XIX wieku, gdy
kanclerz Bismarck chciał osłabić a nawet wytępić żywioł polski w jego Rzeszy.

Dziś pojęcie ,,antypolonizmu’’ zostało rozciągnięte tak bardzo,
że w praktyce może oznaczać cokolwiek. Tymczasem, by podjąć z nim
skuteczną walkę, trzeba zawęzić, a nie rozszerzyć jego znaczenie.

Bo na interwencję dyplomatyczną – bardziej niż, takie czy inne błędne
określenie – zasługuje po prostu antypolska polityka. Polityka wymierzona
w nasze prawa narodowe i egzystencjalne interesy. Polityka ,,polakożercza’’,
dążąca do politycznego, gospodarczego, militarnego osłabienia Polski.

Otóż nikt dziś na Zachodzie takiej polityki przeciwko Polsce nie prowadzi.
I powinniśmy naszą polityką zagraniczną umacniać ten szczęśliwy dla nas stan rzeczy.

Jak długo szczęście będzie trwało? Tak długo, jak sami nie będziemy dawać
okazji do jego osłabiania. W obecnej konstelacji geopolitycznej tylko opcja
pro-zachodnia jest dla Polski gwarancją bezpieczeństwa i rozwoju.
Inne scenariusze to mrzonki.

Poza sferą realnej polityki – nie wyrzekającej się przy tym wartości takic,jak
wolność i solidarność – ,,antypolonizm’’ traci treść. Tak jak krytyka USA
czy Rosji za taką czy inną politykę nie jest od razu ,,antyamerykańska’’
czy ,,antyrosyjska’’, podobnie krytyka takich czy innych naszych cech
narodowych i wynikających z nich szkód i strat, nie jest ,,antypolska’’.

Odwrotnie, taka krytyka jest dowodem siły i mądrości narodu.
Taki ,,antypolonizm’’ jest motorem rozwoju narodowego.
Klasycy polskiej literatury i myśli politycznej nieraz chłostali naród,
wytykali polskie wady i grzechy, aby go zreformować.

Norwid, Brzozowski, Bocheński (,,Dzieje głupoty w Polsce’’)
byli ,,antypolscy’’ nie z nienawiści, tylko z miłości do Polski, do polskiej
historii i kultury, do polskości. A ,,bluźnierca’’ Gombrowicz pisał ,
że chce bronić Polaków przed Polską, jednostek przed narodem
i ,,patriotycznym terrorem’’. I dodawał, że najgłębsze znaczenie
,,patriotyzmu’’ to jest ,,zdolność stwarzania Ojczyzny’’.

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Sob 23:23, 24 Lut 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 9:14, 28 Lut 2018    Temat postu:

-
Dziesięć wskazówek przeciw antysemityzmowi

26 lutego 2018, poniedziałek, Adam Szostkiewicz

Czy dziś w Polsce da się jeszcze skutecznie walczyć z antysemityzmem?
Tym pospolitym i tym w białych rękawiczkach?

To ważne dla naszego dobrostanu społecznego: prezes Kaczyński słusznie piętnuje antysemityzm jako „chorobę duszy i umysłu”. A co się dzieje w „realu”, gdzie Kaczyńskiego może podziwiają, ale w takich sprawach nie słuchają?

Dwa nowe chwasty z antysemickiej łączki małopolskiej. W Izdebniku miejscowy ksiądz zaprotestował przeciwko nadaniu tamtejszej szkole imienia Ireny Sendlerowej. Dlaczego? Bo według niego to Żydówka i rozwódka, feministka, członkini PZPR i areligijna.

Tu autor jednak przesolił, bo inny duchowny natychmiast przypomniał w internecie, że list gratulacyjny do Sendlerowej napisał św. Jan Paweł II. Oburzenie wpisem księdza na jego FB wyraziło wielu nauczycieli.

I drugi chwast: małopolska kuratorka oświaty apeluje na Twitterze: „Walczmy o młodych Żydów”. Jak? Oprowadzać po Muzeum Auschwitz-Birkenau powinni tylko polscy przewodnicy, którym licencje wyda IPN.

Miejmy nadzieję, że szkoła w Izdebniku otrzyma imię Ireny Sendlerowej, jak tego sobie życzy większość pytanych o zdanie mieszkańców. Ale z apelem kurator może pójść gorzej, bo to przedstawicielka obecnej władzy. Ktoś z pisowskiej wierchuszki może apel podchwycić w ramach kampanii przeciwko obecnemu dyrektorowi muzeum.

Na tym tle cieszy, że wciąż są ludzie gotowi działać na rzecz dialogu polsko-żydowskiego – mimo rosnącej fali nienawiści do Żydów w internecie i poza nim. Oto przykład tej dobrej gotowości – pozytywny, konstruktywny, optymistyczny.

10 KROKÓW PRZECIW ANTYSEMITYZMOWI
Autorzy „kroków” z Forum Dialogu piszą: wiele osób, dla których dialog polsko-żydowski jest ważny, pyta dziś, czy cała nasza praca legła w gruzach. Czy da się ją kontynuować w zmienionym krajobrazie, jeszcze bardziej niechętnym wobec podejmowania żydowskich tematów? Wiemy, że wiele osób czuje bezsilność i lęk, czy obudzone demony uda się opanować. Wierzymy, że jedyna możliwa odpowiedź to konsekwentna i wytrwała praca. Forum Dialogu zajmuje się odbudowywaniem i tworzeniem nowych więzi między współczesną Polską a społecznością żydowską na świecie. Bazując na 20 latach doświadczeń naszej organizacji, przygotowaliśmy 10 wskazówek, co można i warto zrobić w obecnej sytuacji:

1. NAPISZ DO OCALAŁYCH I ICH POTOMKÓW.
Odbuduj z nami i twórz nowe więzi między współczesną Polską a społecznością żydowską z całego świata. Na całym świecie mieszkają pochodzący z Polski Ocalali z Zagłady i ich potomkowie. Chcesz im powiedzieć coś ciepłego w tych trudnych dla dialogu polsko-żydowskiego dniach? Przekażemy im to. Stwórzmy wirtualny most między Polakami a Żydami na świecie.

2. WSPIERAJ AKTYWISTÓW.
Wiemy, że w całej Polsce jest wiele osób, które w Twoim imieniu działają na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Nie pozwól, by stracili wiarę w sens swojej pracy. Daj im wsparcie. Niektórych możesz poznać tutaj. Skontaktuj się z nimi. Przyłącz się do nich. Zapytaj, jak możesz pomóc. Ty też zacznij działać. Albo przynajmniej napisz do nas, a my przekażemy im Twoje ciepłe słowa: [link widoczny dla zalogowanych].

3. POZNAJ HISTORIĘ SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI.
Przebuduj krajobraz historii Polski we własnej głowie, tak by historia żydowskich Polaków, naszych współobywateli, była jej oczywistą częścią. Odwiedź Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Dowiedz się, ilu Żydów mieszkało w Twojej miejscowości, kim byli, jak zginęli. Poczytaj o ich losach na przykład na portalu Wirtualny Sztetl lub stronie programu Szkoła Dialogu. Znajdź synagogę, budynek po mykwie, cmentarz, ulicę, na której było getto. Opowiedz innym, czego się dowiedziałeś, zabierz na spacer dzieci, rodziców, sąsiadów, znajomych.

4. ODWIEDŹ OBÓZ ZAGŁADY.
Większość polskich Żydów zginęła w obozach zagłady do końca 1942 roku. W Treblince, Sobiborze, Bełżcu, Chełmnie, Majdanku, Auschwitz-Birkenau. Wywieziono tam całe miasteczka, a ich mieszkańcy zginęli w dniu przyjazdu. Odwiedź miejsce zagłady Żydów z Twojej miejscowości i uczcij ich pamięć!

5. UPAMIĘTNIJ OFIARY.
Rozejrzyj się! Czy w Twojej miejscowości upamiętniono jej żydowskich mieszkańców? Czy jest poświęcony im pomnik? Żeby upamiętnić, nie trzeba nawet pomnika, można zorganizować marsz pamięci w dniu ich deportacji, spotkać się tego dnia na cmentarzu, przekonać, by w parafii zabiły tego dnia dzwony lub w mieście zawyły syreny. Zainspiruj się obchodami 75. rocznicy Akcji Reinhardt czy niedawnymi obchodami na Podkarpaciu. Spróbuj!

6. ZADBAJ O CMENTARZ.
Po polskich Żydach pozostało 1200 cmentarzy, często bardzo zaniedbanych. W jakim stanie jest cmentarz żydowski w Twoim mieście? Czy jest ogrodzony, posprzątany? Idź na spacer i sprawdź. Zbierz ekipę i posprzątaj cmentarz. Jak to zrobić, dowiesz się z instrukcji Komisji Rabinicznej do spraw cmentarzy.

7. DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ZAGŁADZIE.
Zagłada Żydów to wielkie liczby. Trzy miliony polskich Żydów, którzy zginęli w czasie wojny, to liczba trudna do wyobrażenia. Czytaj świadectwa Ocalałych! Zapamiętaj jedno konkretne nazwisko, biografię, los. Jest wiele wartościowych książek, które opisują niuanse relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej i dramatyczne losy polskich Żydów. Nie wiesz, po co sięgnąć? Sprawdź książki wydawane przez Centrum Badań nad Zagładą IFiS PAN i Żydowski Instytut Historyczny.

8. WALCZ Z ANTYSEMITYZMEM.
Widzisz antysemickie napisy na murach lub treści w internecie, zgłoś je na hejtstop.pl. Słyszysz antysemickie wypowiedzi w pracy, w szkole, wśród znajomych lub przy rodzinnym stole? Reaguj! Historia pokazała, że antysemityzmu nie można bagatelizować.

9. PAMIĘTAJ, ŻYDZI TO NIE HISTORIA.
Żydzi byli i są obywatelami Polski, choć dziś jest ich mniej niż przed wojną. W Polsce nadal działają żydowskie gminy, stowarzyszenia i instytucje kultury. Wiele organizowanych wydarzeń ma charakter otwarty. Dowiedz się, kim są dziś polscy Żydzi!

10. WŁĄCZ SIĘ!
Zastanów się, który z tych tematów najbardziej Cię porusza: dialog polsko-żydowski, badanie Zagłady, upamiętnianie żydowskiej historii, walka z antysemityzmem? Poszukaj organizacji, które się tym zajmują. Przyda im się Twoje wsparcie. Forum Dialogu i inne organizacje pozarządowe działają głównie dzięki prywatnym darczyńcom i fundacjom. Zostań darczyńcą, wolontariuszem, zaoferuj profesjonalne usługi swoje lub swojej firmy. Włącz się!
--


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Śro 9:23, 28 Lut 2018    Temat postu:

--
litwos8

26 lutego o godz. 10:57

Panie Redaktorze. Nasz stosunek do Żydów nie zmieni się jeżeli nie zmieni się nasz stosunek do Świata, który nasz otacza. Te 10 „przykazań” są ważne, ale zacznijmy najpierw od tego kim jesteśmy. Popatrzmy w lusto rano przy goleniu, cze też robiąc makijaż i postanówny. Dziś będę życzliwy, jak wyjdę z domu powiem dzień dobry wszystkim sąsiadom, lub grzecznie z uśmiechem odpowiem im na takie powitanie. Gdy wyprowadzę psa to po nim posprzątam, gdy będę wyjeżdżał(a) z parkingu, nie bedę się przepychał(a) przed innymi. Jeżeli będę wsiadał do autobusu, metra życzliwie ustąpię starszym, i zawsze im ustąpię miejsca. Będę reagował na chamskie zachowania współpasażerów w autobusie czy metrze. Nie będę śmiecił na ulicach itp. itd. Nasze zachowania do naszych współmieszkańców świadczy o nas Nasz stosunek do przyrody i całego otoczenia świadczy o nas, przypomnijmy jak zachowywaliśmy się na wczasach nad morzem. Dbajmy o nasze środowisko, jest mróz, powieśmy sikorkom skórkę na balkonie, rozsypmy innym ptakom okruchy czy jakieś ziarenka. Dziś w supermarketach możemy kupić pełną gamę pokoarmów dla różnych ptaków czy zwierząt. Jeżeli zmienimy nasze nastawienie do naszego środowiska, to zmieni się nasz stosunek do innych nacji. W Polsce tej PRL-wskiej, a tym bardziej obecnie nie uczono nas historii Żydów. Na religi mówiąc o Biblii katecheta miał na myśli przeważnie Nowy Testament. Ze Starego Testamentu ważne były tylko pierwsze 3 księgi, nawet nie 5. Nie kazano nam czytać Starego Testamentu, o niektórych postaciach wiemy tyle, ile nam przekazał katecheta i to przeważnie z manipulowanej formie. Dziś większość Polaków nastawiona jest do wszystkich „innych” wrogo, bo taki był cel rządzących. Do Żydów szczególnie, nie tylko ze względu na ich religię Chcąc zmienić stosunek do Żydów zacznijmy uczyć się ich historii, a jeżeli ją znamy w stopniu dobrym to zacznijmy przekazywać ją innym. Zacznijmy od kalendarza, jaki jest rok wg. ich kalendarza obecnie, (5778, i zaczął się we wrześniu), od jakiego wydarzenia ich historii się zaczął, (wyjście z niewoli egipskiej). Poznajmy ich zasadnicze święta, kiedy są i co znaczą, (właśnie zbliża się święto PURIM). Poznajmy, co to jest mezuza, (zawsze wieszana na drzwiach wejściowych, z wersetem z Tory w środku), menora (świecznik siedmio lub dziewięciorawmienny) lub czy też Tora (Pięcioksiąg), tałes (pas modlitewny) itd. Jeżeli zaczniemy ich historię ich kulturę to zacznie się zmieniać nasz stosunek do nich. Trzeba tylko chcieć i od czegoś zacząć.
---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 19:56, 01 Mar 2018    Temat postu:

--
Drastyczna sprawa Aliny D.

28 lutego 2018, środa, Adam Szostkiewicz

Trudno dać wiarę, że to się dzieje. Nawet jeśli jest zgodne z prawem.

W areszcie „wydobywczym” od ponad roku przetrzymywana jest chora na
raka prawie 80-letnia matka mężczyzny uwikłanego w tak zwaną
warszawską aferę reprywatyzacyjną.

Z relacji prasowej wynika, że aresztantkę przesłuchano dotąd jeden raz, za
to nękano na różne sposoby wielokrotnie.
Od ponad dwu lat w Polsce władzę ma „zjednoczona prawica”.

W państwie praworządnym człowiek uwięziony nie może być traktowany w taki sposób. Tak traktują więźniów w państwach autorytarnych. Zwłaszcza w sprawach, w których wykorzystuje się wymiar sprawiedliwości przeciwko obywatelom uznanym przez władzę za wrogów politycznych.

Bo jakież tu może być ryzyko? Skoro nikt z aresztowaną nie rozmawia, to albo nie ma o czym, albo jest to środek nacisku na jej oskarżonego syna, albo jedno i drugie.

Czy tak daleko można się posunąć w śledztwie? Czy wolno nękać matkę, by złamać psychicznie i moralnie syna? Czy chcemy, by tak funkcjonował wymiar sprawiedliwości? Kto weźmie odpowiedzialność za ewentualne gwałtowne pogorszenie stanu zdrowie aresztowanej lub, nie daj Boże, jej śmierć?

Jeśli wkrótce aresztantka nie zostanie zwolniona, to jej sprawa będzie kolejnym symbolem „dobrej zmiany” w naszym wymiarze sprawiedliwości. Bo przecież to jakiś sędzia musiał zatwierdzać przedłużanie aresztu. Jakiś prokurator musiał o to wnioskować. Wiedzieli, co czynią. Czy poznamy uzasadnienie przedłużania aresztu?

Ale bulwersuje też, że Naczelna Rada Adwokacka zabrała głos w tej sprawie dopiero po publikacji prasowej. A na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich również jak dotąd milczenie. Czyżby obie instytucje mogły o sprawie wcześniej nie wiedzieć? A organizacje społeczne zajmujące się przestrzeganiem praw człowieka w naszym państwie? To się w głowie nie mieści.

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pon 16:11, 05 Mar 2018    Temat postu:

-
Grube portfele dygnitarzy prawicy
2 marca 2018, piątek, Adam Szostkiewicz

PiS atakował polityków PO za chciwość i pazerność. Gdy doszedł do władzy,
nie ma problemu z wypłacaniem sobie przez ludzi obecnej władzy sowitych
premii. Premier Kopacz premii nie wypłacała swoim ministrom ani samej
sobie. Premier Szydło wypłaciła sobie 60 tys. złotych, a niektórym swoim
ministrom jeszcze wiecej. Z kart służbowych ministrowie Kopacz wydali w
sumie dwa mln zł, za „dobrej zmiany” sam tylko resort ministra
Macierewicza wydał 15 mln.

Ludzie obecnej władzy wcale się tego nie wstydzą. Jeden z ministrów
powiedział publicznie, że czas skończyć z „dziadowaniem”. Za ciężką pracę
należy się przecież ciężka kasa. OK, ale czemu nie wstydzili się wcześniej
opowiadać o ośmiorniczkach i na tym haśle jechać po władzę?
Niech teraz się wytłumaczą przed elektoratem i przestaną stroić w piórka
obrońców prostych, biednych ludzi, bo to obłudne i śmieszne.


Każda władza deprawuje, zauważył lord Acton, a władza absolutna deprawuje
absolutnie. Rząd „zjednoczonej prawicy” staje przed tym wyzwaniem.
Nie tylko w sprawach pogrubiania własnych portfeli. Tam, gdzie dygnitarzom
grubną portfele, mości się korupcja. Niech PiS przyjrzy się przyczynom
świeżej samorządowej przegranej obozu Orbána. Węgrzy zaczynają
mieć dość oligarchii, którą stworzyły i ochraniały rządy Fideszu.

Podobny mechanizm instalowany jest w Polsce. Fundacja FOR Leszka
Balcerowicza ogłosiła niedawno raport o kontrrewolucji kadrowej urządzonej
przez obóz dobrej zmiany. Wymienia się ludzi na potęgę, zrywając ciągłość
instytucjonalną od najwyższego, państwowego szczebla po najniższy,
w sektorze publicznym zależnym od rządu.

Posady dostają mierni, bierni, ale lojalni, a nawet po prostu krewni, znajomi
i pociotki. Twarde dane są trudno dostępne, ale poczta pantoflowa działa,
a nawet w prasie drukowanej czytamy o ekspresowych karierach urzędników
niskich szczebli lub osób w ogóle bez żadnego przygotowania i
doświadczenia (ich symbolem zostanie na długie lata akolita
ministra Macierewicza, p. Misiewicz).

Prawica usypia sama siebie, czytając sondaże poparcia i urządzając sobie
wiece i dziękczynne imprezy. Owszem, wielu obywateli nie interesuje
polityka bieżąca, łamanie zasad praworządności, ograniczanie wolności
słowa i swobód obywatelskich. Ale grube portfele dygnitarzy zwykłych,
na co dzień apolitycznych obywateli zawsze interesują.
Zwłaszcza w społeczeństwie, w którym zazdrość i zawiść są silne.

I to właśnie na tej pysze i samozadowoleniu władzy, na jej arogancji
i korupcji, na zaklinaniu się, że trudno wyżyć z 10-12 tysięcy na miesiąc,
może się sparzyć nowa elita boleśniej niż na demontażu porządku
konstytucyjnego.

---


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Pią 8:48, 09 Mar 2018    Temat postu:

-
Rewolucja ma twarz Biedronia?

7 marca 2018, środa, Adam Szostkiewicz

Gdyby Robert Biedroń stanął teraz do walki o prezydenturę stolicy, zrobiłby
trzeci wynik wyborczy (16 proc.). po Rafale Trzaskowskim (36) i
Patryku Jakim (24). Tak wynika z sondażu Kantar MB z 4 marca dla
portalu WP.pl. Nieźle, bo Biedroń jest prezydentem dalekiego
od Mazowsza Słupska i mało chodzi do mediów.

Czyżby sondaż ujawniał, a może nawet potwierdzał, tęsknotę części
wyborców do jakiejś rewolucyjnej zmiany na scenie politycznej?
Wojciech Szacki z think tanku POLITYKA INSIGHT uważa, że gdyby trend
sondażowy się utrzymał, a Biedroń rzeczywiście by wystartował
w Warszawie i wygrał, byłaby to szansa na rewolucję na naszej scenie
politycznej. W PO doszłoby zapewne do rozłamu i obalenia Schetyny,
a lewica mogłaby się odrodzić pod przywództwem, czy może raczej patronatem, Biedronia.

Ale trzeba też dostrzec „plusy ujemne”. Bo gdyby Biedroń miał wygrać, to
czyim kosztem? Przecież nie odbierze głosów Jakiemu, tylko Trzaskowskiemu.
Wzmocni siebie, osłabi PO, ale czy pomoże lewicy – i jakiej? Naturalnie
na razie to wszystko spekulacje, lecz inspirujące do myślenia politycznego.

Centroprawica nie znika tak szybko ze sceny, jakby może chciał elektorat
tak zwanej nowej lewicy. Na półmetku kadencji PiS wytraca impet.
Przychodzi zmęczenie i rozdrażnienie pazerną i kłótliwą nową elitą władzy.

Pojawiają się poważne – poważniejsze niż zgrzyt między marszałkiem
Terleckim a ministrem Gowinem o edukację wyższą – sygnały walk
frakcyjnych w obozie „zjednoczonej prawicy”: kryzys wokół
notatek MSZ ostrzegających przed bojkotem
panów Dudy i Morawieckiego w Waszyngtonie.

Im więcej zaprzeczeń ze strony osób tak wiarygodnych jak minister
Kempa i minister Szczerski, tym większy niepokój. Szanse na rewolucję
pod proporcem Biedronia są jednak dzisiaj mniejsze niż na kontynuację
prawicowej kontrrewolucji narodowo-katolickiej.

---


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez wladek dnia Pią 8:49, 09 Mar 2018, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wladek
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 46605
Przeczytał: 76 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polaniec

PostWysłany: Czw 21:22, 15 Mar 2018    Temat postu:

--

Dwa rozwiązania --- 1. Wd6! - oraz - 1. Ka6! po - Hxf3 - Gxf3 - mat

---
1_2
diagram - 1
Mat - w 2 posunięciach -- #2 --- -- 1. Wd6 - Hxh3 - 2. Wf5 - szach - mat

--
3_4
diagram - 3
1. Wd6 - Hxf3+ 2. Wd5 - szach - mat --- 1. Ka6 - Hf1+- 2. Wxf1 - szach - mat

-


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SZACHY Strona Główna -> O Szachach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43  Następny
Strona 39 z 43

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin